Aktualizacja: Sierpień 2024
Wydaje Ci się, że kamera wewnętrzna pomaga dbać tylko o bezpieczeństwo? To jej główne zastosowanie, ale nie jedyne. Pomoże Ci również w opiece nad dziećmi, osobami starszymi czy zwierzętami. Problem tylko tkwi w tym, aby wybrać odpowiedni model. Jaka kamera wewnętrzna do domu będzie dla Ciebie najlepsza? Sprawdź nasz poradnik zakupowy. Nie musisz się znać na wszystkich parametrach technicznych — przez wszystkie przeprowadzimy Cię krok po kroku.
- Do czego służy kamera wewnętrzna?
- Jakie są rodzaje kamer wewnętrznych?
- Jak wybrać kamerę wewnętrzną?
- W jakim celu stosuje się kamery wewnętrzne w domach i mieszkaniach?
- Jakie jeszcze dodatkowe funkcje kamer wewnętrznych są warte uwagi?
Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 7 minut.
Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING kamer wewnętrznych »
Kamera wewnętrzna — do czego służy i kiedy warto pomyśleć o jej zamontowaniu we wnętrzu domu lub mieszkania?
Zastanawiasz się, jak możesz zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny? Jesteś właścicielem psa lub kota, który bardzo źle znosi nawet kilkugodzinne rozłąki? A może chcesz mieć pewność, że Twój maluch jest bezpieczny podczas zabaw lub drzemki w innym pokoju? Jeśli tak, to zdecydowanie potrzebujesz kamery wewnętrznej do domu.
Kamera wewnętrzna do domu i mieszkania to mały i funkcjonalny gadżet, który podnosi bezpieczeństwo podczas Twojej nieobecności w domu. Pozwala na:
- nagrywanie pomieszczeń
- pogląd nagrań na żywo
- przeglądanie zapisanych nagrań
- robienie zdjęć
- dwukierunkowe komunikowanie się z kamerą w czasie rzeczywistym
- i wiele więcej w zależności od tego, jakie funkcje ma wybrany przez Ciebie model
Rodzaje kamer wewnętrznych dostępne w sprzedaży
Przed zakupem nowej kamery wewnętrznej musisz wiedzieć, jakie opcje masz w ogóle do wyboru i co znajdziesz w sklepach. W ofercie wyróżniamy 5 podstawowych rodzajów kamer do pomieszczeń.
Niektóre z nich działają bezprzewodowo, a inne po podłączeniu przewodu Ethernet. Jedne modele posiadają obrotową głowicę, a inne — mają wbudowany akumulator lub potrzebują podłączenia do gniazdka na stałe. Poznaj wszystkie zalety i wady każdego rodzaju kamer wewnętrznych.
Kamera obrotowa wewnętrzna
Poznaj model najchętniej kupowany przez wszystkich użytkowników, czyli kamerę z ruchomym obiektywem. Obiektyw, w zależności od wybranego modelu i oferowanych możliwości, obraca się w pionie i w poziomie. Takie rozwiązanie sprawia, że kamera może objąć nadzorem całe, bardzo duże pomieszczenie, a nawet obrócić się w kierunku wykrytego źródła hałasu lub ruchu.
Obrotowa kamera WiFi wewnętrzna do mieszkania to najbardziej uniwersalny wybór — i to wcale nie w wysokiej cenie. Już modele od 80 zł mają ruchomy obiektyw, dlatego każdy może sobie na nią pozwolić. Dzięki temu wystarczy Ci tylko jedno urządzenie do pomieszczenia.
Kamera wewnętrzna przewodowa
Kolejny model, na który możesz natknąć się w sklepach, to kamery przewodowe. Czym one są? Kamera przewodowa wymaga podłączenia do zasilania — nie ma wbudowanego akumulatora ani miejsca na baterie. Istnieje zatem spore ryzyko, że przewodowa kamera przestanie działać, jeśli zabraknie w Twoim domu prądu.
Drugi rodzaj kamer przewodowych to modele z funkcją podłączenia kabla Ethernet. Oznacza to, że łączą się one z internetem za pomocą przewodu, ale nie tylko — wiele z nich posiada również funkcje łączenia bezprzewodowego za pomocą WiFi.
Kamera wewnętrzna bezprzewodowa
Zależy Ci na kamerze, która działa bez zbędnych kabli? Taką opcję oferuje np. kamera wewnętrzna WiFi z własnym zasilaniem. Jest to kamera bezprzewodowa, czyli taka, która posiada źródło zasilania wewnątrz obudowy. Może być wyposażona w pojemny akumulator lub miejsce na standardowe baterie.
Kamera wewnętrzna z akumulatorem nie polega na nieustannym dostępie do zasilania w Twoim domu, dlatego działa nawet wtedy, gdy zabraknie prądu w mieszkaniu. Masz zatem dostęp do monitoringu przez cały czas. Musisz jednak pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora lub wymianie baterii.
Kamera wewnętrzna WiFi
To jeden z rodzajów kamer bezprzewodowych, które są obecnie najpopularniejszym wyborem do domu. Kamera WiFi wewnętrzna to nic innego jak urządzenie, które łączy się bezprzewodowo z routerem i domową siecią.
Dzięki temu, nie musisz podłączać do niej dodatkowych przewodów. Możesz postawić ją wszędzie w mieszkaniu (jeśli tylko zasięg WiFi na to pozwala), a przewody Cię nie ograniczają.
Kamera wewnętrzna WiFi ma wiele zalet, ale warto też wspomnieć o drobnej wadzie. W zależności od modelu routera i jakości sygnału WiFi w domu, kamera może od czasu do czasu tracić sygnał i się restartować.
Kamera wewnętrzna IP
Ostatni rodzaj kamer wewnętrznych do domu to kamery typu IP. Co oznacza ten skrót? To Internet Protocol, który odnosi się do protokołu sieci używanej w obrębie jednego domu, mieszkania lub budynku. W praktyce oznacza to, że kamera IP wewnętrzna łączy się z lokalną siecią i otrzymuje indywidualny adres IP, a Ty zyskujesz do niej dostęp przez przeglądarkę lub specjalne oprogramowanie.
Kamera IP wewnętrzna to najlepszy wybór dla osób, którym zależy na najwyższym poziomie bezpieczeństwa — w domach, w biurach, jak i na potrzeby magazynów przemysłowych. Co więcej, kamery IP pozwalają na stworzenie całej sieci do monitoringu, więc możesz połączyć ze sobą nawet kilka kamer. W zależności od modelu łączą się z internetem bezprzewodowo lub za pomocą przewodu Ethernet i sieci LAN.
Ciekawym rodzajem kamer IP jest kamera wewnętrzna na kartę SIM. Każda karta ma swój adres IP, po którym można uruchomić pogląd obrazu na żywo. Kamera na kartę SIM praktycznie nie ma ograniczeń prędkości przesyłania i ilości danych, dlatego to bardzo dobry wybór, gdy potrzebujesz profesjonalnego monitoringu.
Kamera wewnętrzna jak wybrać? Na co zwrócić uwagę w szczególności?
Znasz już wszystkie najważniejsze rodzaje kamer wewnętrznych. Teraz pora zagłębić się w aspekty techniczne, czyli najważniejsze parametry, które musisz wziąć pod uwagę przy zakupie. Aby ułatwić Ci wybór, przy każdym z parametrów znajdziesz rekomendowaną wartość, dzięki czemu wybór stanie się o wiele prostszy, nawet jeśli jesteś na bakier z technologią.
Rozdzielczość obrazu nagrywania kamery wewnętrznej
Pierwszy parametr, który powinieneś wziąć pod uwagę na początku to rozdzielczość nagrywania kamery. Zupełnie jak w telewizorze czy w smartfonie, od tego parametru zależy jakość obrazu i ilość widocznych szczegółów. Wniosek jest zatem prosty — im wyższa rozdzielczość, tym obraz wyższej jakości.
Minimalna rekomendowana przez nas rozdzielczość to 1920 × 1080 px, czyli Full HD (FHD). Jest dostępna w wielu tańszych modelach, dzięki czemu oferuje dobrą jakość za niewielkie pieniądze.
Jeżeli masz jednak większy budżet to zalecamy wybór wyższej rozdzielczości np. 3 MPx (2048 × 1536), która zapewnia jakość Ultra HD, bądź rozdzielczość 1440 p (2560 × 1440), zapewniająca rozdzielczość Quad HD. Taki wybór sprawi, że wszystkie szczegóły będą niesamowicie widoczne, a obraz — nieskazitelny.
Liczba klatek na sekundę — płynność nagrań kamery
Zależy Ci na płynnym obrazie z kamery? W takim wypadku koniecznie musisz wziąć pod uwagę również liczbę klatek na sekundę. Im więcej klatek na sekundę, tym płynniejszy obraz. Kamery wewnętrzne oferują od 5 do 15 kl./s.
Rodzaj kamery wewnętrznej
Kamera obrotowa czy statyczna? Kamera WiFi a może nowoczesna kamera IP wewnętrzna ? Zastanów się, jaki masz budżet i jaki rodzaj kamery do domu wewnętrznej Twoim zdaniem zda egzamin najlepiej.
W większości przypadków najlepiej sprawdzi się kamera obrotowa (zapewnia najlepszy kąt widzenia i można nią sterować) oraz kamera WiFi (łączy się z domową siecią, dlatego jej skonfigurowanie jest bardzo proste, a pozwala na przesyłanie nagrać do aplikacji mobilnej).
Sposób łączenia z siecią
Przy wyborze zwróć uwagę także na to, w jaki sposób kamera łączy się z domową siecią. Obecnie standardem jest kamera wewnętrzna WiFi, czyli łącząca się poprzez sieć bezprzewodową, ale popularna jest również łączność przez kabel Ethernet często spotykana np. w kamerach IP.
Szerokość kąta nagrywania
Najlepsza kamera wewnętrzna to taka, która oferuje szeroki kąt nagrywania z możliwością regulacji. Dlaczego to takie ważne? Szerokokątne kamery do domu wewnętrzne pozwalają objąć nadzorem całe pomieszczenie bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń. Wybierz zatem model obrotowy z kątem nagrywania do 360 stopni w poziomie oraz do 150 stopni w pionie.
Tryb nocny i funkcja noktowizyjna
Jeżeli chcesz, aby domownicy byli bezpieczni również w nocy, koniecznie musisz wybrać kamerę z funkcją nagrywania po ciemku. Sięgnij po model wyposażony w diody IR, dzięki którym kamera rejestruje otoczenie, nawet jeśli światło nie jest zapalone. Im więcej diod posiada kamera, tym lepiej.
Wbudowane czujniki ruchu
Nie zapomnij również o funkcji wykrywania ruchu. Kamera wewnętrzna z czujnikiem ruchu poinformuje Cię, gdy ktoś niepożądany pojawi się w pomieszczeniu lub dziecko czy pupil zacznie być aktywny np. w nocy. Czujniki mogą być sparowane z aplikacją na telefon, dzięki czemu od razu otrzymasz stosowne powiadomienia.
Wbudowane czujniki dźwięku
Kolejna ważna funkcja — automatyczne wykrywanie dźwięku. Kamera z czujnikiem dźwięku często nazwana jest “elektroniczną nianią”, ponieważ najczęściej przydaje się do czuwania nad maluchem podczas snu. Czujniki dźwięku, podobnie jak ruchu, zazwyczaj są sparowane z powiadomieniami na telefon, dzięki czemu informacje o wykrytym dźwięku otrzymasz błyskawicznie.
Sposób montażu i zasilania kamery wewnętrznej do domu
Kamerę możesz zamontować na wiele sposobów, dlatego warto zastanowić się nad tym jeszcze przed zakupem. Większość kamer może być zamontowana na suficie, na ścianie lub postawiona na szafce. W zestawie nierzadko znajdziesz specjalny uchwyt ścienny, który zdecydowanie ułatwia montaż kamery.
Pamiętaj, że miejsce i sposób montażu muszą być przemyślane, szczególnie jeśli wybierasz kamerę przewodową. Kable od zasilania lub internetu muszą znajdować się w niewielkim zasięgu, aby kamera mogła działać.
Integracja z systemem alarmowym domu lub mieszkania
Jeżeli chcesz stworzyć inteligentną sieć zabezpieczeń w domu lub w biurze, musisz rozważyć wybór modelu z możliwością integracji z systemem alarmowym. Taką funkcję oferują przede wszystkim kamery IP, ale przed zakupem upewnij się, że wybrany model daje taką możliwość.
Sposób zapisywania nagrań
Kamery wewnętrzne oferują dwa sposoby zapisywania nagrań: na kartę microSD lub na zewnętrzną chmurę. W zależności od modelu, kamera może pracować z kartą microSD o pojemności do 256 GB, a w przypadku chmury ilość miejsca na zapis zależy od dostawcy usługi. Na popularności zyskują również modele z urządzeniem do nagrywania i przechowywania dużej ilości plików np. kamera wewnętrzna WiFi z rejestratorem.
Możliwość podglądu obrazu na żądanie z dowolnego miejsca
Obecnie niemal każda kamera wewnętrzna WiFi jest kompatybilna z aplikacjami na smartfony, tablety i komputery, które umożliwiają sterowanie i obsługę kamery, a także oglądanie nagrań na żywo lub tych, które zostały wcześniej zapisane.
Dodatkowo kamery typu IP pozwalają również na oglądanie nagrań w czasie rzeczywistym przez przeglądarkę internetową. Możliwość poglądu na żywo pozwala Ci na dostęp do nagrań w każdym miejscu, gdzie masz tylko dostęp do internetu.
W jakim celu stosuje się kamery wewnętrzne w domach i mieszkaniach?
Wszystko już wiesz na temat specyfikacji kamer i ich rodzajów dostępnych w sklepach. Ale czy wiesz, w jakich sytuacjach naprawdę może Ci się przydać? Wbrew pozorom, kamery do domu wewnętrzne w mieszkaniach nie tylko zapewniają bezpieczeństwo rodzinie — pełnią jeszcze więcej przydatnych funkcji. Sprawdź!
Bezpieczeństwo rodziny i drogocennych przedmiotów
Kamera bezprzewodowa wewnętrzna, jak każdy inny typ monitoringu, służy przede wszystkim do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców oraz mienia. W jakich sytuacjach może Ci się przydać?
- Ochrona przed włamywaczami — kamera rejestruje każdy ruch i niepokojący dźwięk w pomieszczeniu za dnia, jak i w nocy. Gdy tylko wykryje coś podejrzanego, od razu otrzymasz powiadomienie na swojego smartfona, dzięki czemu możesz błyskawicznie zareagować, zanim jeszcze włamywacze zdążą skrzywdzić Twoją rodzinę, ukraść coś i zbiec z miejsca wydarzenia.
- Ochrona majątku — po drugie, ochrona majątku. Kamera wewnętrzna przydaje się w domu, w magazynie, w sklepie i w biurze — wszędzie tam, gdzie posiadasz drogocenne rzeczy, które mogą paść ofiarą złodziei. W tej sytuacji kamera również pomoże Ci zareagować błyskawicznie.
- Odstraszanie potencjalnych złodziei — nawet jeżeli jeszcze nie doszło do żadnego włamania, kamera w pomieszczeniu (jak i dookoła domu) skutecznie odstraszy każdego, kto połasi się na cudzą własność.
- Wsparcie przy wyjaśnianiu spraw związanych z włamaniami — jeśli Twoja rodzina padnie ofiarą włamywaczy, a Ty nie zdążysz zareagować na czas, kamera pomoże Ci znaleźć sprawców. Dlatego tak ważne jest wybieranie wysokiej jakości modeli, które oferują wysoką rozdzielczość i nagrywanie nocą — to kwestia Twojego bezpieczeństwa.
Pomoc w opiece na co dzień i nie tylko
Jakie jeszcze zastosowanie może mieć kamera wewnętrzna w domu lub w mieszkaniu? W szczególności w takich sytuacjach jak:
- Sprawdzenie, czy odłączyłeś urządzenia z gniazdka (np. żelazko).
- Sprawdzenie, czy wszystkie okna i drzwi balkonowe są zamknięte.
- Opieka nad dziećmi.
- Kontrola nad zwierzakami, które zostają same i borykają się z lękiem separacyjnym lub po prostu często rozrabiają.
- Opieka nad starszymi osobami.
Kamera wewnętrzna i pomoc w opiece nad dziećmi
Kamera wewnętrzna często pełni rolę elektronicznej niani. I nic dziwnego, ponieważ jej funkcje pozwalają na kontrolę i opiekę nad dziećmi, które:
- przebywają w innym pomieszczeniu, w ogrodzie lub na innym piętrze
- śpią lub odpoczywają
Z pomocą kamery wewnętrznej bezprzewodowej możesz spokojnie zająć się domowymi obowiązkami i od czasu do czasu doglądać pociechy na ekranie swojego smartfona. Twoje dzieci są bezpieczne, a Ty nie martwisz się o to, czy są bezpieczne i nie rozrabiają
Funkcje smart kamer wewnętrznych
Wiele dostępnych kamer wewnętrznych to prawdziwie inteligentne urządzenia do domu. Oferują funkcje smart, które wyróżniają je na tle zwykłych kamer, które do tej pory oferowały tylko możliwość nagrywania pomieszczeń. Jakie inteligentne funkcje powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie?
Kamery sterowane głosowo
Musimy przyznać, że to jedne z najdroższych modeli, ale zdecydowanie warte swojej ceny. Kamery ze sterowaniem głosowym pozwalają na ustawienie ostrzegawczych komend głosowych w przypadku wykrycia intruza lub sterowanie głosowe przy pomocy Asystenta Google czy Alexy. Dzięki temu możesz uruchomić głosem tryb prywatny i wprowadzić kamerę w stan uśpienia.
Rozpoznawanie sylwetek ludzi przy pomocy AI
Algorytmy sztucznej inteligencji pomagają również przy wykrywaniu ludzkich sylwetek. To szczególnie przydatne, gdy masz kota lub psa i nie chcesz, aby kamera reagowała cały czas na zwierzaki. Funkcja rozpoznawania sylwetki bezbłędnie wykryje włamywacza, intruza lub nieproszonego gościa w pomieszczeniu.
Integracja z systemami smart home
Planujesz stworzyć prawdziwą twierdzę smart home? Koniecznie wybierz model, który jest kompatybilny z innymi urządzeniami inteligentnego domu. Warto sięgnąć po modele od firmy Amazon, Google, Xiaomi lub inne, które pozwalają na sparowanie z aplikacją Tuya Smart.
Jakie jeszcze dodatkowe funkcje kamer wewnętrznych są warte uwagi?
To jeszcze nie koniec przydatnych funkcji w kamerach wewnętrznych do domu i mieszkania. Nie możesz zapomnieć również o tych, które pozwalają na komunikację z kamerą, a nawet odstraszenie intruza lub zniechęcenie
- Dwukierunkowa komunikacja — wbudowany głośnik i mikrofon w kamerze pozwala Ci na komunikowanie się z osobami lub zwierzętami przebywającymi w pomieszczeniu. Bez problemu uspokoisz zdenerwowanego psa, odwiedziesz go od rozszarpania kanapy lub odstraszysz włamywacza.
- Funkcja syreny alarmowej w przypadku wykrycia włamania — dodatkowa syrena alarmowa to najlepszy i najprostszy sposób, żeby odstraszyć intruza lub włamywacza.
Jaka kamera wewnętrzna będzie najlepsza? Podsumowanie
Kamera wewnętrzna bezprzewodowa lub przewodowa to tani gadżet, z którym cała Twoja rodzina poczuje się o wiele bezpieczniej. Najlepsza kamera oferuje cały przekrój funkcji — od inteligentnego wykrywania sylwetek, przez komunikację z otoczeniem, aż po nadawanie syreny alarmowej. Najlepsze modele możesz nawet sparować z innymi urządzeniami, które wchodzą w skład inteligentnego domu. Kamera wewnętrzna to niedrogie i bardzo przydatne urządzenie — zdecydowanie powinieneś sięgnąć po co najmniej jedną.