Aktualizacja: Kwiecień 2024

Kiedy karta papieru już nie wystarczy i chcemy rozwinąć swoje dotychczasowe graficzne umiejętności, warto zaopatrzyć się w tablet do rysowania. To niepozorne urządzenie skrywa w sobie nieograniczone możliwości - od edytowania zdjęć, po kreatywne malowanie dowolną techniką. Nasz poradnik oraz ranking tabletów graficznych ma pomóc w wyborze sprzętu dopasowanego do indywidualnych oczekiwań.

Jaki tablet graficzny do rysowania wybrać? Jest kilka kryteriów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, a należą do nich:

    • Powierzchnia robocza
    • Rozdzielczość
    • Zakres pochylenia piórka
    • RPS/PPS – szybkość raportowania
    • Czułość nacisku
    • Kompatybilność z systemami operacyjnymi i programami graficznymi
    Lista produktów z naszego zestawienia
    1. Huion H1060P - tani i z dużym obszarem roboczem
    2. XP-Pen Star 03 - najtańszy w zestawieniu
    3. Wacom Intuos S - polecany na początek
    4. Huion Kamvas Pro 16 - dla profesjonalistów
    5. XP-Pen Artist 12 Pro - z wyświetlaczem w dobrej cenie
    6. Poradnik wyboru tabletów graficznych

    Najlepsze tablety graficzne - Ranking tabletów graficznych 2021

     

      1. Huion H1060P

       Huion H1060P
      Firma HUION, która specjalizuje się w tabletach graficznych, cieszy się wśród użytkowników bardzo dobrymi opiniami. Producent zaskarbił sobie ich sympatię, dzięki wysokiej jakości i łatwości obsługi urządzeń, a to wszystko w przystępnej cenie. Czy tablet graficzny HUION H1060P również spełnia te standardy?

      JAKOŚĆ

      CENA

      Warto zacząć od tego, że HUION tablet graficzny to rozwinięcie popularnego modelu 1060PLUS, a tym samym przedstawiciel najnowszej generacji tabletów Huion z technologią pasywnego piórka oraz wysokim poziomem stopnia nacisku. Wynosi on aż 8192 stopnie i jest jednym z najlepszych wyników w kategorii tabletów graficznych bezekranowych. Parametr ten pozwala rozróżnić, z jaką siłą rysik przyciska do powierzchni sprzętu. Wysoka czułość będzie szczególnie ważna dla osób rysujących w programach graficznych. Zapewni to lepszy komfort pracy oraz perfekcyjną precyzję. Dodatkowo tablet graficzny HUION 1060 wyposażono w technologię TILT, czyli wykrywanie kąta nachylenia pióra. Ułatwia to naturalniejsze ruchy ręką w trakcie rysowania, w aplikacjach obsługujących tę funkcję.

      Zaraz po stopniu nacisku, drugim ważnym parametrem jest szybkość raportowania lub inaczej odświeżania. W zależności od producenta można tę cechę odszukać pod dwoma oznaczeniami RPS (raporty na sekundę) lub PPS (punkty na sekundę), aczkolwiek mówią one o tej samej właściwości. Mianowicie szybkość raportowania oznacza, ile razy na sekundę tablet wysyła informację o pozycji rysika oraz nacisku z powrotem do komputera. Standard w większości tabletów graficznych to 200 PPS. Tablet do rysowania HUION ma aż 233 PPS. Jednak to nie koniec zalet rysika.

      Pasywne pióro PW100 działa w każdej sytuacji, gdyż pracuje również bez baterii i ładowania. Tak więc w przypadku nagłej weny możesz go po prostu wziąć do ręki i zabrać się do pracy! Jego lekka konstrukcja (16 g) pozwoli na wielogodzinną pracę z zachowaniem pełnej wygody. Ponadto, tablet można rozłożyć i utrzymać w stabilnej pozycji przez cały czas, co jeszcze bardziej sprzyja wielogodzinnym projektom.

      Producent oferuje duże pole do popisu na zaprezentowanie swoich umiejętności, a dokładniej aż 254 × 158 mm obszaru roboczego. Aktywny obszar nie jest równoznaczny z całkowitym wymiarem tabletu. Ten obszar to część urządzenia, która odbiera sygnał z pióra i jest odzwierciedleniem kartki papieru. Równie istotna jest rozdzielność sprzętu, ekran graficzny HUION ma ją na poziomie 5080 LPI (im większa rozdzielczość, tym lepiej odwzorowane są detale). Natomiast pewne minimum, jakie powinien zachować przyzwoitej jakości sprzęt to 2000 LPI.

      Ten model ma jeszcze jedną funkcjonalność, której nie można pominąć, gdyż jest to najlepszy wynik w naszym zestawieniu. Mowa o programowalnych klawiszach, do których zaliczymy: 12 fizycznych, programowalnych przycisków na powierzchni tabletu, 16 programowalnych pól funkcyjnych, a także 2 przyciski na piórze. Można do nich przypisać najczęściej używane funkcje, skróty czy kombinacje klawiszy. Pomoże to usprawnić pracę i spersonalizować sprzęt do swoich oczekiwań.

      Dla kogo przeznaczony jest tablet HUION H1060P? Przede wszystkim dla osób posiadających sprzęt z systemem operacyjnym Windows 7 i wyżej oraz Mac 10.11 i nowszym. Co więcej, podczas zakupu do zestawu dołączone jest USB OTG, które obsługuje telefony komórkowe oraz tablety z systemem minimum Android 6.0.

      Podsumowując, wszystkie funkcje oferowane przez firmę HUION zachwycą każdego, kto zajmuje się grafiką zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. A wszystko to w bardzo atrakcyjnej cenie. Czy można chcieć czegoś więcej? Producent uznał, że tak, dlatego przy zakupie znajdziecie w zestawie także wkłady do pióra oraz podkładkę. Teraz praca będzie jeszcze przyjemniejsza.

      [lyte id="v=ijkBXlR9b24" /]

      Tablet graficzny Huion H1060P to najczęściej wybierany bezekranowy tablet do rysowania wśród użytkowników

      Zalety
      Aż 12 programowalnych przycisków i 16 dostosowanych klawiszy miękkich
      Pasywny rysik PW100 niewymagający zasilania
      Wykrywanie kąta nachylenia (TILT)
      Wykrywa aż 8192 stopnie nacisku
      Duży obszar roboczy (254 × 159 mm)
      Kompatybilny z większością systemów operacyjnych
      Możliwość tabletu do telefonu lub tablety za pomocą złącza OTG
      Wady
      Brak podświetlenia klawiszy

      Kup na Allegro

       

      2. XP-Pen Star 03

      Tablet graficzny XP-Pen Star 03
      Tablet graficzny XP-PEN to perfekcyjne połączenie ergonomii i designu. Ten model został zaprojektowany z myślą głównie o osobach rozpoczynających swoją przygodę z grafiką, które dysponują ograniczonym budżetem, ale mimo to stawiają na jakość.

      JAKOŚĆ

      CENA

      XP-Pen Star 03 jest to najtańszy tablet graficzny w naszym zestawieniu, ale równie funkcjonalny.

      Warto rozpocząć od wielozadaniowego piórka. Wystarczy przeprowadzić szybką i prostą konfigurację na interfejsie tabletu, aby móc cieszyć się łatwym przełączaniem rysika z trybu długopisu na gumkę do ścierania. Drobne błędy zdarzają się nawet najlepszym, a ekspresowa możliwość ich skorygowania, pozwoli nie tylko oszczędzić nerwy, ale i czas użytkownika. Jednak nie tylko rysik został wyposażony w takie udogodnienia. Tablet posiada aż osiem klawiszy skrótu, które można indywidualnie dopasować, w tym może się znaleźć pędzel, gumka, zbliżenie, oddalenie czy cofnięcie. Dostępność takiej funkcji pozwoli ograniczyć do minimum konieczność skorzystania z dodatkowej klawiatury, o ile w ogóle będzie potrzebna.

      Co jeszcze oferuje producent XP-Pen? Tablet wyposażony jest w rysik, który nie wymaga ładowania ani użycia baterii, dlatego nawet w podróży można cieszyć się jego niezawodną pracą. Niestety w informacjach od producenta nie znajdziemy parametru, mówiącego nam o kącie pochylenia pióra. Za to widnieje informacja o czułości nacisku, która jest na poziomie 8192, czyli możliwie najwyższym, zapewniającym niesamowitą precyzję. Co więcej, w zestawie znajdziemy aż 8 zapasowych wkładów do pasywnego piórka P01.

      Jednak XP-Pen na tym nie pozostał i postanowił wyposażyć tablet w dodatkowe udogodnienia, mające na celu poprawę precyzji, ale także pomoc w osiągnięciu perfekcji osobom mniej doświadczonym graficznie. Chodzi tu o funkcję automatycznej korekcji linii oraz „anti-shake”, dzięki której ewentualnie drgnięcie ręki nie wpłynie negatywnie na ostateczny efekt pracy. Zwłaszcza że szybkość reakcji urządzenia jest błyskawiczna – RPS, czyli prędkość raportowania tabletu Star 03 wynosi aż 266. Jest to jedna z najlepszych wartości dostępnych w produktach z tej kategorii.

      Rysowanie, edytowanie czy projektowanie - na to wszystko przeznaczone jest 254 × 152 mm powierzchni obszaru roboczego. Natomiast rozdzielczość to 5080 LPI. Takie połączenie to gwarancja precyzyjnego, wyraźnego obrazu.

      Ponownie więc pada pytanie, u kogo sprawdzi się tablet XP-Pen? Sprzęt jest kompatybilny z Windows 10/8/7/Vista/XP, systemem Mac OS 10.7 x i wyższymi oraz z programami graficznymi takimi jak: Photoshop, Painter czy Adobe Illustrator. Propozycja firmy XP-Pen będzie więc idealnym wyborem dla osób, które chcą rozwinąć swój talent i umiejętności, ale również sprawdzi się jako prezent. Po dotychczasowych ocenach użytkowników możemy śmiało rzec, że będzie to strzał w dziesiątkę.

      Zalety
      Niska cena – najtańszy tablet graficzny w naszym zestawieniu
      Duży obszar roboczy pracy (254 × 152 mm)
      Pasywny rysik P01 niewymagający zasilania
      Aż 8 zapasowych wkładów do pióra w zestawie
      8 konfigurowalnych przycisków
      Przełączanie pomiędzy trybem długopisu i gumki za pomocą jednego przycisku
      Pełna kompatybilność z najpopularniejszymi systemami i programami graficznymi
      Bardzo wysoka czułość nacisku(8192 poziomów)
      Wady
      Tablet jest przeznaczony przede wszystkim dla osób początkujących
      Brak informacji na temat interpretacji kątów pochylenia pióra

       

      3. Wacom Intuos S

      tablet graficzny Wacom Intuos S
      Wacom to japońska spółka, która słynie z jakości oraz trwałości swoich produktów. Tablety graficzne, smartpady, piórka do tabletów multimedialnych to ich specjalność. Dziś przyjrzymy się, czy tablet graficzny Wacom Intuos S rzeczywiście zasługuje na tak licznie pojawiające się pozytywne opinie.

      JAKOŚĆ

      CENA

      Bezekranowy tablet graficzny Wacom to zauważalna wygoda już na pierwszy rzut oka. Jest cienki niczym smartfon, gdyż jego grubość wynosi zaledwie 8,8 mm. Praca w domu czy w podróży, a nawet samo przenoszenie sprzętu będzie łatwe i bezproblemowe, a przede wszystkim lekkie.

      Jednak ten niepozorny wygląd skrywa w sobie wiele tajemnic. Pierwsza z nich to funkcjonalny, cyfrowy rysik do tabletu graficznego 4K, który charakteryzuje niebywała precyzja. Zapewnia ją ergonomiczny kształt i niewielka waga (9 g – najniższa w naszym zestawieniu), co pozwala wygodnie trzymać rysik w dłoni nawet przy dłuższej pracy. Ponadto, pióro wyposażono w technologię EMR (Electro-Magnetic Resonance), dzięki czemu energia pobierana jest z urządzenia. Nie potrzebne są więc baterie ani ładowanie. Wewnątrz pisaka umieszczono różne rodzaje końcówek, które umożliwią kreatywną pracę, jeszcze lepsze efekty czy bardziej naturalne rysunki, więc wybieraj, sprawdzaj i poznawaj nowe style, które możesz osiągnąć, korzystając z końcówek oferowanych przez Wacom. Tablet graficzny tej firmy można także z powodzeniem personalizować, a to dzięki dwóm przyciskom pióra oraz czterem, konfigurowalnym przyciskom tabletu ExpressKey™. Pozwolą one mieć ulubione i najczęściej używane funkcje zawsze pod ręką.

      Niestety tablet do rysowania Wacom posiada trochę niższe parametry techniczne w porównaniu z pozostałymi urządzeniami w zestawieniu. Poziom nacisku wynosi jedynie 4096, ale nadal pozwala to wykonywanie efektownych grafik. Aczkolwiek rozdzielność jest zaledwie ponad standardowo wymaganą od tabletów graficznych – 2540 LPI. Zważając jednak na cenę oferowaną za ten model przez producenta oraz pozostałe funkcje, które posiada, należy uznać, że jest to przyzwoity wynik. Na pochwałę zdecydowanie zasługuje także obszar aktywny urządzenia, który wynosi ponad 75% szerokości sprzętu, a mianowicie 152 × 95 mm.

      Tablet Wacom jest bardzo prosty w obsłudze i niemal od razu po zakupie gotowy do użytku. Wystarczy podłączyć tablet przez USB, pobrać i zainstalować sterownik, a na końcu dokonać rejestracji. Należy oczywiście podkreślić, z jakim sprzętem kompatybilny jest ten model. Jest to Windows XP, Vista, 7, 8, 10 oraz Mac OS. Ponadto, po dokończeniu rejestracji, uzyskuje się dostęp do jednej, wybranej aplikacji kreatywnej, całkowicie bezpłatnie. Do wyboru jest: Corel® Painter® Essentials™ 6, Corel® Aftershot™ 3 i CLIP STUDIO PAINT PRO.

      Z tym sprzętem ograniczać Cię może tylko wyobraźnia, ponieważ tablet Wacom Intuos S zapewnia wszelkie środki, aby wszystkie drzemiące w Tobie pasje – od obróbki zdjęć po rysunki cyfrową akwarelą – weszły na wyższy poziom.

      Zalety
      Super cienki i kompaktowy (8,8 mm grubości)
      Obszar rysowania rozciąga się do krawędzi urządzenia
      Niewymagające baterii pióro cyfrowe 4K
      Technologia EMR zapewnia naturalne wrażenia rysunkowe
      Najlżejsze pióro w naszym zestawieniu (9 g)
      3 programy dostępne do bezpłatnego pobrania
      Różne rodzaje końcówek do rysika ukryte wewnątrz pisaka
      Wbudowana półka na pióro
      Wady
      Najmniejsza rozdzielczość [LPI] w zestawieniu – 2540
      Wykrywa 4096 stopnie nacisku, co jest najsłabszym wynikiem w naszym zestawieniu
      Tylko 4 konfigurowalne przyciski

      Kup na Allegro

       

      4. Huion Kamvas Pro 16

      Huion Kamvas Pro 16
      Czas na pierwszą, ekranową wersję tabletu graficznego, który z powodzeniem może stać się narzędziem profesjonalnych grafików. Na tapetę bierzemy tablet firmy Huion – Kamvas Pro 16. Jakie są jego mocne i słabe strony? Przekonajmy się!

      JAKOŚĆ

      CENA

      Tablet graficzny HUION jest to najdroższa propozycja w naszym zestawieniu, ale nie bez powodu - urządzenie posiada własny wyświetlacz. Pozwala to na pracę niczym jak na kartce papieru - rysujesz i widzisz efekt natychmiastowo. Jest to działanie podobnie jak w przypadku monitora dotykowego. Każdy ruch jest widoczny w miejscu dotknięcia pióra. Taki rodzaj sprzętu to niezwykła wygoda szczególnie dla klasycznych grafików, gdzie przyzwyczajenie się, iż obraz pojawia się w innym miejscu, wymaga trochę czasu.

      Równie ważne jest to czym rysujemy, a w przypadku HUION tablet graficzny jest to pasywne pióro nowej generacji. Nie wymaga baterii ani ładowania, a jego praca jest niezwykle precyzyjna. Gwarantuje to 8192 stopni nacisku oraz szybkość reakcji na poziomie 266 PPS. Co więcej urządzenie wykrywa kąt nachylenia pióra na poziomie +/- 60 stopni. Dzięki temu każdy ruch, każda linia będzie odwzorowana w jak najbardziej naturalny sposób. Są to nie tyle ponadprzeciętne, co jedne z najwyższych parametrów.

      Ekran graficzny HUION także posiada zaawansowane technologie, które wpływają na wysoki poziom pracy urządzenia. Zacznijmy od jednej z podstawowych cech, czyli rozdzielczości – 5080 LPI (liczba linii na cal) zapewnia wyjątkową precyzję odwzorowywania ruchów, dzięki czemu żaden niepożądany detal nie umknie naszej uwadze. Drugi najważniejszy dla wielu osób element to obszar roboczy, który wynosi aż 344 × 194 mm i tym samym jest największym z opisanej przez nas piątki produktów. Jednak to dopiero początek.

      Tablet do rysowania HUION posiada laminowany ekran. Powoduje to, że odległość pomiędzy powierzchnią roboczą a matrycą jest mniejsza, dzięki czemu zjawisko paralaksy (efekt niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanych z różnych kierunków) jest ograniczone do minimum. Kolejny element, który wyróżnia tablet graficzny z ekranem HUION to zastosowanie antyodblaskowego szkła, który bezproblemowo łączy się z panelem IPS (rodzaj matrycy, którego położenie ciekłego kryształu względem siebie jest równoległe). Zapewnia to szerszy kąt widzenia, ale też lepsze odwzorowanie kolorów. Dokładniej to pokrycie kolorów wynosi aż 120% skali sRGB. Skala ta to międzynarodowy standard, powszechnie stosowany w oprogramowaniu i różnorodnych sprzętach. Podczas przenoszenia obrazu pomiędzy urządzeniami, różnica kolorów będzie nieznaczna. I to nadal nie koniec.

      Tablet graficzny z wyświetlaczem HUION posiada 6 programowalnych klawiszy, więc indywidualnie możemy ustawić najczęściej wybierane skróty. Natomiast panel dotykowy został zaprojektowany w taki sposób, by usprawnić pracę do maksimum, także oddalanie, zbliżanie, zmiana rodzaju pędzla jest teraz niezwykle szybka i prosta.

      Kończąc, nie można pominąć budowy zewnętrznej tabletu. Tylna obudowa to stop aluminium najwyżej jakości. Na elegancki i stylowy design składają się zaś czarny przód, smukłe krawędzie, 15,6-calowy ekran i specjalnie zaprojektowana podstawa. Jeśli zaś chodzi o kompatybilność to tutaj również jest bardzo dobrze. Urządzenie bez problemu poradzi sobie z takimi systemami i programami, jak Windows 7 i nowsze, Mac OS 10.11 (wzwyż), Adobe Photoshop, Clip Studio czy Paint Tool Sai.

      Reasumując, tablet graficzny HUION z ekranem to klasa sama w sobie. Przy tym sprzęcie profesjonalista jeszcze bardziej rozwinie skrzydła, a amator odkryje swoje nieograniczone pokłady kreatywności.

      [lyte id="v=CoWmZ2pQ05Q" /]

      Tablet graficzny Huion Kamvas Pro 16 to najczęściej wybierany tablet graficzny z wyświetlaczem wśród użytkowników

      Zalety
      Przeznaczony również do profesjonalnego zastosowania
      Własny wyświetlacz
      Pióro wykrywa aż 8192 stopnie nacisku
      Wykrywany kąt nachylenia pióra wynosi +/- 60 stopni
      W pełni laminowany ekran
      Antyodblaskowe szkło
      Rozdzielczość Full HD wyświetlacza i bardzo dobre kąty widzenia
      Pokrycie 120% skali sRGB
      6 programowalnych klawiszy
      Rozdzielczość wejściowa 5080 LPI
      Największy obszar roboczy (344 × 194 mm) w zestawieniu
      Regulowana podstawa do tabletu w zestawie
      Trwała obudowa wykonana z aluminium
      Kompatybilny z wieloma programami graficznymi
      Wady
      Wysoka cena – najdroższy tablet graficzny w zestawieniu
      Stosunkowo mało programowalnych przycisków (6)

      Kup na Allegro

       

      5. XP-Pen Artist 12 Pro

      XP-Pen Artist 12 Pro
      Firmę XP-Pen i jej produkty mieliśmy okazję przed chwilą poznać, a teraz nadeszła pora na ekranowy tablet graficzny XP-Pen Artist 12 Pro. Przekonajmy się, czy wysoka jakość oraz funkcjonalność, znajdzie odzwierciedlenie także w tym modelu.

      JAKOŚĆ

      CENA

      XP-PEN tablet graficzny łączy w sobie elegancję i praktyczność. Zacznijmy od pierwszego z tych elementów. Klasyczny, czarny interfejs trafia w gust niemal każdego użytkownika. Jest jednak jeszcze jedna rzecz, którą się wyróżnia. Zamiast typowego touch-pada posiada rolkę. Pokrętło jest praktyczne nie tylko dlatego, że mieści się w dłoni, ale przede wszystkim z tego powodu, iż można je zaprogramować w dowolny sposób. Efekt? Swoboda, wygoda i lepsza kontrola pracy.

      Jeśli już jesteśmy przy kwestii indywidualnych ustawień, to warto wspomnieć o przyciskach funkcyjnych, których Artist 12 Pro posiada aż 8. Ulubione kombinacje będą dostępne poprzez jedno kliknięcie.

      Jednak główne narzędzie pracy to pióro. I teraz kolej na tę część praktyczną. Rysik wykrywa kąt nachylenia pióra do 60 stopni. Wszelkie pociągnięcia oraz przejścia można teraz wykonać w naturalny sposób. Zwłaszcza że urządzenie wykrywa aż 8192 poziomy nacisku. Dzięki temu nawet najbardziej wymagający szkic będzie wykonany perfekcyjnie. Niestety szybkość raportowania jest najniższa w zestawieniu, bo jedynie 220 RPS, ale nadal przekracza to minimalny standard, czyli 200 RPS.

      Tablet do rysowania XP-Pen wyposażony został w wyświetlacz Full HD 1920×1080 z obszarem roboczym 256,3 × 144,2 mm. Matryca IPS zapewnia kąty widzenia na poziomie 178 stopni oraz ochronę koloru. Pozwala to na kontrolę szczegółowych elementów grafiki pod wieloma aspektami. Producent zadbał także o komfort użytkownika w przypadku wielogodzinnej pracy. Zastosował laminowany ekran, który eliminuje zjawisko paralaksy (efekt niezgodności różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanych z różnych kierunków). Dodatkowo wykorzystał powłokę antyrefleksyjną. Wpływa ona nie tylko zbawiennie na wzrok, ale też redukuje odbicia i wzmacnia odporność sprzętu na ewentualne zarysowania. Gdyby jednak folia została uszkodzona, to można ją bezproblemowo, samodzielnie wymienić.

      Tablet będzie współpracował z większością systemów oraz programów - Windows 10/8/7 (32/64bit), Mac OS X 10.10 lub nowszy, Adobe® Photoshop®, Illustrator®, SAI®, CDR®, GIMP®, Krita®, Medibang® Fire Alpaca® czy Blender® 3D. Osoby, które zdecydują się na zakup tego modelu, otrzymają w zestawie także stojak pod tablet, który zapewni stabilną, wygodną pracę oraz etui na rysik, który może posłużyć także jako podstawka.

      XP-Pen zadbał o swoich użytkowników na każdy możliwy sposób, od nowych technologii zwiększających efektywność, po wyposażenie gwarantujące komfort pracy. Każdy grafik doceni to wyjątkowo udane połączenie praktyczności oraz wielozadaniowości.

      Zalety
      Własny wyświetlacz
      W pełni laminowany ekran niweluje zjawisko paralaksy
      Matryca IPS o rozdzielczości Full GD
      Szerokie kąty widzenia na poziomie 178 stopni
      Wykrywanie kątów nachylenia pióra do 60 stopni
      8 programowalnych przycisków funkcyjnych
      Antyrefleksyjna folia optyczna
      Stojak pod tablet oraz etui od pióra w zestawie
      Bardzo szeroka kompatybilność z programami graficznymi
      Rozdzielczość wejściowa 5080 LPI
      Pióro wykrywa aż 8192 stopnie nacisku
      Wady
      Najmniejsza częstotliwość próbkowania w zestawieniu (220 RPS)

      Kup na Allegro


      Porównanie najlepszych tabletów graficznych

      Tabela porównawcza najważniejszych elementów, zwróć uwagę na obszar roboczy im większy, tym precyzyjniejsza będzie praca. Istotne znaczenie ma również ilość poziomów nacisków oraz próbkowanie. W pierwszym przypadku im więcej, tym bardziej możemy modyfikować grubość kreski. Natomiast próbkowanie to nic innego jak prędkość odczytu, jeżeli chcemy, aby reakcja była natychmiastowa, powinniśmy wybierać ten z próbkowaniem powyżej 200 rps lub pps.

      [table id=190 responsive=collapse /]