Aktualizacja: Grudzień 2022

Niemal każdy ranking nawigacji samochodowych prezentuje modele, które nie tylko wskazują drogę od punktu A do punktu B, ale także posiadają wiele dodatkowych (bardzo przydatnych) funkcji. Takie urządzenia dla profesjonalistów sprawdzają się zwłaszcza w pracy kierowców ciężarówek, którzy od nawigacji oczekują czegoś więcej niż jedynie wskazywania najkrótszej drogi. Dlatego tak często wśród tej grupy zawodowej pada pytanie: jaka nawigacja dla ciężarówek spełni wszystkie zadania? My rozumiemy potrzeby profesjonalistów i doskonale wiemy, czym powinna się charakteryzować najlepsza nawigacja samochodowa. Ranking prezentowany poniżej przedstawia przede wszystkim te modele, które oprócz podstawowych funkcji (takich jak odpowiednia pamięć, czytnik kart pamięci czy regularne aktualizacje) posiadają też tak zwany tryb ciężarowy. Tym właśnie powinna charakteryzować się najlepsza nawigacja dla ciężarówek 2021. Dodatkowo przedstawiamy kilka porad, w jaki sposób wybierać dobre nawigacje samochodowe. Ranking plus poradnik to nieoceniona pomoc przy zakupie odpowiedniego sprzętu.

Najtańsza alternatywa
Navroad X5
Navroad X5

Rozwiń

Nasz wybór
Becker Transit 7 SL
Becker Transit 7 SL

Rozwiń

Zobacz cenę!
Wybór premium
TomTom GO Professional 6250
TomTom GO Professional 6250

Rozwiń

Nasz wybór padł na Becker Transit 7 SL, za świetny stosunek ceny do jakości. Najtańszą alternatywą, która również spisze się na trasach, jest Navroad X5, ma nieco mniej opcji, jednak minimum jest tutaj spełnione. Model TomTom GO Professional 6250 jest profesjonalną nawigacją GPS polecaną przez zawodowych kierowców. W rankingu znalazły się jeszcze dwa model Garmin DezlCam 785 LMT-D oraz MIO MiVue Drive 65 LM. Oba modele wyposażone są w kamery rejestrujące jazdę. Sprawdź wady i zalety podanych modeli.

  1. TomTom GO Professional 6250
  2. MIO Pilot 15 LM
  3. NAVROAD X5
  4. Poradnik wyboru nawigacji GPS

Najlepsza nawigacja samochodowa – Ranking nawigacji GPS 2021

1. TomTom GO Professional 6250

TomTom GO Professional 6250
Od urządzeń dedykowanych profesjonalistom można, a nawet należy oczekiwać więcej. Nawigacja samochodowa TomTom GO Professional 6250 to prawdziwy multi-kombajn, który czyni podróż nie tylko łatwiejszą i bardziej efektywną, ale i bezpieczniejszą.

JAKOŚĆ

CENA

Model GO Professional 6250 jest dedykowany przede wszystkim kierowcom ruchu ciężkiego, choć bez najmniejszego problemu spełni też oczekiwania innych osób. Na wyposażeniu tej rozbudowanej nawigacji znalazły się funkcje, które optymalizują przebieg trasy pod duże i ciężkie pojazdy, używając do tego zaimplementowanej mapy Europy z gwarancją dożywotniej aktualizacji (w wersji dedykowanej dużym pojazdom). Co bardzo istotne, urządzenie zostało wyposażone w moduł łączności WiFi, dzięki czemu pobieranie udostępnionych przez producenta plików odbywa się bez pośrednictwa komputera. Nawigacja informuje użytkownika o dostępności nowej wersji mapy, wówczas wystarczy połączyć się z siecią i pobrać aktualną mapę. Bardzo wygodne rozwiązanie. O bezproblemowe planowanie trasy dba aplikacja MyDrive. Punkt docelowy, wraz ze wszystkimi planowanymi przystankami, można wytyczyć na smartfonie, dzięki czemu kierowca jest gotowy do drogi od razu po wejściu do samochodu. W bazie danych znajduje się rozbudowana baza punktów POI, uwzględniająca miejsca dedykowane dla ciężarówek, samochodów dostawczych i autokarów (stacje paliw, parkingi, serwisy i wiele innych). TomTom określa obszerność zasobów na ponad 50000 punktów. Dobór UM-ów odbywa się na podstawie informacji zaczerpniętych z bazy DKV, ParkyourBus i Les Routiers, co świadczy o dokładności podawanych przez nawigację informacji.

Kierowcy z całą pewnością docenią też usługę informowania o korkach na wyznaczonej trasie, którą oferuje nawigacja TomTom Live. Usługa TomTom Traffic wyznacza trasę z pominięciem najbardziej zakorkowanych miejsc. Co bardzo istotne, opcja ta jest darmowa przez cały okres użytkowania urządzenia. Co bardzo istotne, wraz z nawigacją nabywca otrzymuje kartę SIM z pakietem danych, dzięki czemu może uniknąć kosztów związanych z transferem MB i roamingiem, gdy podróżuje poza granicami kraju. Nawigacja TomTom Truck to nie tylko krótsza i szybsza, ale i bezpieczniejsza podróż. Funkcja informująca o wstrzymanym pasie ruchu pozwala uniknąć gwałtownego hamowania w sytuacji, gdy jeden z psów na trasie jest zakorkowany. Dodatkowo, kierowca jest też informowany o miejscach, w których często dochodzi do kolizji i wypadków. Funkcja głosowego odczytywania wiadomości, odbieranych przez smartfony, pozwala w stu procentach skupić się na drodze, a kompatybilność z Siri i Google Now umożliwia skorzystanie z funkcjonalności asystentów głosowych bez konieczności sięgania po urządzenie. Po sparowaniu nawigacji ze smartfonem (za pośrednictwem łączności Bluetooth), możemy prowadzić rozmowy w trybie głośnomówiącym. Należy jednak zaznaczyć, że mikrofon nie jest zbyt czuły, co w obszernej kabinie ciężarówki jest sporym minusem. Kolejną wadą urządzenia jest jego cena. TomTom GO Professional 6250 kosztuje 1900 zł i jest najdroższą nawigacją w naszym rankingu.

TomTom Go Professional test - Iwona Blecharczyk Trucking Girl

Nawigacja GPS TomTom GO Professional 6250 to najczęściej wybierana nawigacja samochodowa wśród użytkowników

Zalety
Dedykowane użyteczne miejsca dla ciężarówek i autokarów
Ostrzeżenia o wstrzymanym ruchu
Dożywotnie mapy dla dużych pojazdów
Dożywotnia usługa TomTom Traffic
Dożywotnia usługa Fotoradary TomTom
Możliwość odczytywania na głos wiadomości ze smartfonu
Zgodność z Siri i Google Now™
Aplikacja MyDrive
Karta SIM i pakiet transferu danych
Wady
Drugie najdroższe urządzenie z naszego zestawienia
Słaba czułość mikrofonu

Kup na Allegro

2. MIO Pilot 15 LM

MIO Pilot 15 LM
Kolejna propozycja w rankingu to Mio Pilot 15 LM, który charakteryzuje się między innymi prostą obsługą oraz nowoczesną funkcją wypowiadania nazwy ulic, co jest znacznym udogodnieniem dla kierowców podczas jazdy. I mimo że jest urządzeniem o niższych parametrach od innych nawigacji z tego zestawienia, cieszy się całkiem dobrą opinią konsumentów.

JAKOŚĆ

CENA

Nawigacja MIO PILOT 15 LM, która zastąpiła poprzedni model MiVue Drive 65 LM, również została wyposażona w intuicyjny system Windows CE. Sprawdzone rozwiązanie oferuje dożywotni, darmowy dostęp do szczegółowych map 45 państw w Europie, dzięki czemu użytkownik zawsze może zaktualizować mapy przed podróżą bez narażania się na dodatkowe koszty. Do wyboru mamy również cztery możliwości wyznaczania trasy – łatwą, krótką, eco bądź najszybszą, co pozwala na zoptymalizowanie drogi do indywidualnych preferencji kierowcy.

Mio Pilot 15 LM to kompaktowe urządzenie dla osób, które nie lubią prowadzić samochodu z dużą nawigacją przysłaniającą pole widzenia. Wyświetlacz o przekątnej 5 cali wraz z rozdzielczością 480 x 272 pikseli zapewnia zadowalającą widoczność trasy oraz uproszczonego menu, by zachować jak najwyższy komfort jazdy. Dodatkowo nawigacja została wyposażona w nowoczesną funkcję komunikatów głosowych, które wypowiadają nazwy ulic, w jakie należy skręcić. Takie udogodnienie pozwala na bezpieczne kontynuowanie podróży bez potrzeby ciągłego zerkania na urządzenie.

W ofercie Mio Pilot 15 LM odnajdziemy także opcję asystenta pasa ruchu, która z wyprzedzeniem informuje, jakim pasem kierowca powinien się poruszać, by wykonać kolejne manewry na drodze. Równie przydatne są wyświetlane na ekranie informacje o ograniczeniach prędkości, dzięki którym można z łatwością dostosować odpowiednią prędkość jazdy. Producenci dodatkowo oferują na trzy miesiące próbną usługę ostrzegania przed znajdującymi się na drodze fotoradarami. Po tym okresie konieczne jest jej wykupienie, jeśli nadal chcemy z niej korzystać.

Minusem dla niektórych może okazać się mała pojemność pamięci RAM, która wynosi zaledwie 128 MB, jednak jest ona wystarczająca dla potrzeb tej nawigacji. Nie ma ona żadnych dodatkowych funkcji rejestrowania obrazu, zatem urządzenie przechowuje tylko zaktualizowane mapy. Gdyby jednak ktoś preferował więcej miejsca – Mio wyposażyło sprzęt w czytnik kart pamięci, by można było dostosować nawigację do swoich potrzeb.

Brakuje również trybu ciężarowego, a także modułu WIFI, co jest znaczną wadą, bo skutkuje tym, iż trzeba ręcznie aktualizować mapy przy użyciu oprogramowania komputerowego dostosowanego do Mio Pilot 15 LM. Opinie na temat tej nawigacji są w większości pozytywne – internauci chwalą sobie prostotę obsługi oraz dokładność map, aczkolwiek wskazują również, iż należałoby poprawić pewne funkcje, chociażby wprowadzić automatyczną aktualizację.

Zalety
Aktualizacja map od Mio przez cały okres eksploatacji
Uniwersalny system operacyjny Windows CE
Asystent pasa ruchu oraz informacja o ograniczeniach prędkości
Baza fotoradarów dostępna darmowo przez trzy miesiące
Zoptymalizowane wyznaczanie trasy – 4 możliwości wyboru (łatwa, krótka, eco, najszybsza)
Komunikaty głosowe – wypowiadanie nazwy ulic
Wady
Konieczność ręcznej aktualizacji map poprzez oprogramowanie instalowane na komputer: MioMore Desktop
Brak trybu ciężarowego
Brak modułu WIFI

3. Navroad X5

Navroad X5
Nawigacja NAVROAD X5 to połączenie nowoczesnego designu oraz sprawdzonego systemu Windows CE 6.0. Poza wyznaczeniem najwygodniejszej dla użytkownika trasy, model ten oferuje znacznie więcej możliwości, podnoszących komfort jazdy.

JAKOŚĆ

CENA

Zacznijmy jednak od podstawowych parametrów technicznych urządzenia takich jak ekran. NAVROAD oferuje 5-calowy monitor dotykowy o rozdzielczości 800 × 400 pikseli, co gwarantuje doskonałą czytelność obrazu i perfekcyjne odwzorowanie kolorów. Stanowi to ogromną zaletę zarówno podczas wyświetlania map, jak i w trakcie przeglądania zdjęć, oglądania filmów czy słuchania muzyki. Śmiało możemy bowiem powiedzieć, że NAVROAD to urządzenie wielofunkcyjne, dzięki preinstalowanym bibliotekom mediów, wbudowanemu modułowi Bluetooth czy transmiterowi FM. Pozwala to wykorzystać sprzęt jako nawigację, zestaw głośnomówiący czy odtwarzacz muzyki.

Mimo to najważniejszą funkcją pozostaje oczywiście wyznaczanie trasy. Stąd też w tym modelu wykorzystany został procesor MStar 2531 o częstotliwości 800 MHz. Odpowiada on za płynną pracę nawigacji, a jednocześnie w przypadku niespodziewanej zmiany warunków drogowych, umożliwia szybki i bezproblemowy wybór trasy alternatywnej. Duża w tym zasługa również wbudowanego 66-kanałowego modułu GPS MSR 2112, który zapewnia bardzo dobrą łączność z satelitami oraz najwyższą jakość sygnału, a także 256 MB pamięci RAM przekładającej się na jeszcze szybsze wytyczanie tras i ich korektę.

NAVROA automapa pozwala na korzystanie naprzemiennie z różnych programów nawigacyjnych, co będzie dużym plusem, gdy auto jest np. współdzielone. Każdy kierowca może dzięki temu używać swojej ulubionej nawigacji oraz wyposażać ją w różne mapy i dodatki. Wszystko to zmieści się na wewnętrznej pamięć FLASH o pojemności 4 GB, którą można zwiększyć o kolejne 32 GB, zakupując kartę microSD.

Warto wspomnieć jeszcze o innych atutach NAVROAD X5 tj. złącze microUSB oraz Video-in. Pierwsze z nich zapewnia nieprzerwany dopływ zasilania bez konieczności bezpośredniego podłączania przewodu, a więc koniec z problemem plączących się pod rękami kabli. Zaś Video-in umożliwia podłączenie kierowcy kamery cofania, co znacząco poprawi wygodę jazdy.

Jak widzimy, nawigacja NAVROAD to niezawodne urządzenie, które sprawdzi się podczas jazdy w mieście oraz na dłuższe trasy, pomagając nam dotrzeć do celu szybko i bezproblemowo.

Zalety
Bazuje na autorskim, intuicyjnym oprogramowaniu stworzonym przez specjalistów NavRoad
Zainstalowane oprogramowanie AutoMapa Europy wraz z systemem AM’Traffic
System Yanosik, specjalnie dopasowany do oprogramowania UNI
Transmiter FM wraz z wbudowanym odtwarzaczem
Zastosowany wysokiej jakości ekran wykonany w technologii IPS
Możliwość instalacji karty SIM lub podłączenia do sieci Wi-Fi
Wady
Dość słaby słaby transmiter FM (zakłócenia)

Kup na Allegro


Porównanie nawigacji GPS

Zwróć uwagę na najważniejsze parametry nawigacji samochodowych. Duży ekran sprawi, że obraz będzie wyraźniejszy, a sterowanie dotykowe precyzyjniejsze. Aktualizacja map dożywotnia zwalnia Cię z samodzielnego obowiązku wgrywania nowych map. Przydatne w dłuższych trasach będą tryb ciężarowy oraz asystent pasa ruchu.

ModelMapa
Ekran [cale]
Rozdzielczość
Pamięć [GB]
Czytnik kart pamięci
Złącze
WIFI
Aktualizacja map
System operacyjny
Tryb ciężarowy
Asystent pasa ruchu
TomTom GO Professional 6250
Europa
6
800 x 480
16
TAK
MicroUSB
TAK
dożywotnia
producenta
TAK
TAK
Garmin DezlCam 785 LMT-D
Europa
6,95
1024 x 600
16
TAK
MicroUSB
TAK
dożywotnia
producenta
TAK
TAK
MIO MiVue Drive 65 LM
Europa
6,2
800 x 480
brak danych
TAK
miniUSB
NIE
dożywotnia
Windows CE
NIE
TAK
Becker Transit 7 SL Wi-Fi
Europa
7
800 x 480
8
TAK
MicroUSB
TAK
u producenta
Windows CETAK
TAK
Navroad X5Europa
5
854 x 480
4
TAK
miniUSB
TAK
rok
Windows CETAK
TAK