Aktualizacja: Kwiecień 2024

Rynek urządzeń GPS zmienił się nie do poznania. Obecnie, najlepsza nawigacja samochodowa nie oferuje już wyłącznie opcji prowadzenia z punktu A do B. Nowoczesne modele ofrują szereg innych przydatnych opcji, które nie tylko ułatwiają jazdę, ale czynią ją także bardziej bezpieczną. Na co zwrócić uwagę, wybierając takie urządzenie? Poniżej prezentujemy ranking nawigacji z wieloma przydatnymi wskazówkami.

Najlepsze nawigacje samochodowe, czyli jakie?

Dobra nawigacja samochodowa powinna nas zawsze doprowadzić do celu, obierając przy tym najlepszą możliwą trasę. Ważne jest, żeby urządzenie było intuicyjne w obsłudze, a ekran – wyraźny i czytelny. W przeciwnym wypadku, korzystanie z nawigacji może okazać się nie pomocą, a utrapieniem. Jeżeli nawigacja łączy w sobie cechy innych urządzeń, należy to odnotować jako ogromny plus. Nikt przecież nie chce zasłaniać sobie widoku drogi kolejnymi gadżetami, przyczepionymi do przedniej szyby. Warto zwrócić uwagę na funkcje dedykowane kierowcom zawodowym i preferującym turystykę samochodową. Kilka zmyślnych opcji może bowiem uczynić podróż znacznie przyjemniejszą. Dodatkowym bonusem będzie możliwość przejęcia przez urządzenie niektórych funkcji smartfona i obsługa głosowa. Ręce lepiej trzymać na kierownicy, nie na telefonie.

Jaka nawigacja do samochodu? – rozdzielczość i jasność matrycy

Tania nawigacja samochodowa powinna nam odpowiadać nie tylko pod względem przekątnej. Jeśli chcemy, aby szczegóły mapy były dobrze widoczne, powinniśmy stawiać na jak największą rozdzielczość. Gdy decydujemy się więc na model pięciocalowy, znakomitym rozwiązaniem okazuje się nawigacja o rozdzielczości 480 na 272 piksele i właśnie z takim rozwiązaniem mamy do czynienia w modelu MIO Spirit 7500. Gdy jednak w grę wchodzi nawigacja samochodowa, ranking obejmuje również modele siedmiocalowe, gdzie rozdzielczość powinna być odpowiednio wyższa. Znalazł się w nim między innymi model Modecom FreeWAY SX 7.1 zwracający uwagę właśnie na to, że przy siedmiu calach posiada rozdzielczość wynoszącą 800 na 480 pikseli. Pytanie, jaką nawigację kupić należy rozpatrywać także pod kątem jasności ekranu. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im jest ona wyższa, tym lepiej, w słoneczny dzień nie musimy bowiem obawiać się konieczności przysłaniania panelu dłonią, aby cokolwiek na nim odczytać. Bardzo pozytywnie prezentuje się pod tym kątem model Vordon 7, jednak i inne rozwiązania polecane w naszym rankingu gwarantują czytelny obraz także w słoneczne dni.

Nawigacje do ciężarówek – na co zwrócić uwagę?

Nawigacja GPS to ogromne udogodnienie dla kierowcy samochodu ciężarowego. Wybierając odpowiednie urządzenie, warto skupić się na modelach wyposażonych w tryb pracy dedykowany dla tego typu pojazdów. Na czym to polega? Spieszymy z wyjaśnieniem. Niektóre modele nawigacji satelitarnej oferują możliwość wprowadzenia parametrów pojazdu, którym porusza się kierowca – masy, wysokości, długości całego zestawu czy rodzaju ładunku, jaki jest transportowany. W oparciu o te informacje, system wytycza trasę, która nie tylko będzie możliwa do przejechania (uwzględniając wiadukty, tunele czy choćby możliwość poruszania się po drodze samochodu przewożącego materiały łatwopalne), ale też możliwie najłatwiejsza i najbezpieczniejsza (biorąc pod uwagę stopień poszczególnych zakrętów czy szerokość pasa ruchu). Najlepsza nawigacja dla ciężarówek powinna być wyposażona we wszystkie te dodatki, bowiem takie udogodnienia doceni każdy, kto żyje z transportu. Wśród modeli z dedykowanym trybem dla transportu ciężkiego, warto polecić następujące modele: Becker Transit 7 SL Wi-Fi, Garmin DezlCam 785 LMT-D i TomTom GO Professional 6250.

 

Najlepsza nawigacja GPS zawsze doprowadzi do celu

Bez aktualnej mapy, nawet najbardziej zaawansowany odbiornik GPS staje się bezużyteczny. Na szczęście, większość producentów oferuje darmowe i, co niezwykle istotne, dożywotnie aktualizację preinstalowanych map. W tym temacie, negatywnie wyróżnia się jedynie NavRoad UNI. Jako jedyne urządzenie z naszego rankingu, oferuje darmową licencję jedynie przez 365 dni. Po roku, użytkownik musi płacić za kolejne aktualizacje (o ile chce posiadać najnowszą mapę, a zakładamy, że tak). Jeszcze nie tak dawno temu, aby zaktualizować zasoby, należało podłączyć nawigację do komputera. Najlepsze modele znacznie upraszczają ten proces. Dzięki wbudowanemu modułowi WiFi, nawigacja łączy się z siecią bezprzewodową i w ten sposób pobierany jest plik, już bezpośrednio na urządzenie. Rozwiązanie szybkie i bardzo wygodne, ale zabrakło go na pokładzie MIO MiVue Drive 65 LM. Warto o tym pamiętać, podejmując decyzję o zakupie. Najlepszy GPS powinien też oferować aktualną bazę fotoradarów. Niemal wszystkie modele z naszego rankingu oferują w tym zakresie bezpłatną aktualizację. Wyjątkiem jest Becker Transit 7 SL Wi-Fi, co należy uznać za spore rozczarowanie, biorąc pod uwagę klasę urządzenia.

Przygotowany przez nas ranking GPS zawiera również informacje na temat systemu operacyjnego, z jakim mamy do czynienia w kolejnych modelach. Nie jest to informacja mało istotna, pozwala bowiem odpowiedzieć na pytanie o możliwość wgrywania dodatkowych informacji. Obecnie dobre nawigacje posiadają przede wszystkim system Windows CE i tak jest z większością analizowanych przez nas urządzeń. Wyjątek stanowi TomTom Start 5 z oprogramowaniem producenta. Nietrudno się domyślić, że trwają zażarte dyskusje na temat tego, która opcja jest lepsza, warto więc analizować ten parametr w połączeniu z innymi czynnikami, które wydają się nam istotne.

 

Nawigacja samochodowa – jaką kupić, gdy planujemy wakacyjną wycieczkę?

We wszystkich dobrych nawigacjach samochodowych, standardem jest rozbudowana baza punktów POI, uwzględniających także okoliczne atrakcje turystyczne. W tym zakresie, na szczególne uznanie zasługuje jednak jeden model – Becker Transit 7 SL Wi-Fi. Ta zaawansowana nawigacja może wyznaczyć trasę stosownie do rozmiarów samochodu turystycznego (campera), holującego przyczepę lub poruszającego się bez przyczepy. Mało tego, producent pomyślał też o instalacji przewodnika „ADAC Camping and Pitch”. Jeżeli w trakcie jednej trasy zamierzamy odwiedzić więcej miejsc, warto zwrócić uwagę na to, czy interesujący nas model oferuje możliwość dodawania punktów pośrednich. Taka funkcja z pewnością zainteresuje też przedstawicieli handlowych.

Jaką nawigację wybrać? – mapy i ich aktualizacje

Gdy sam ekran budzi nasze zadowolenie, powinniśmy zastanowić się nad mapami, te bowiem są sercem urządzenia, gdy w grę wchodzą tanie nawigacje samochodowe. I w tym wypadku okazuje się jednak, że pytanie o to, jaka dobra nawigacja będzie nas najbardziej satysfakcjonowała pod tym kątem, nie należy do tych, na które można łatwo odpowiedzieć. Już na etapie wyboru interesującego nas urządzenia musimy zatem odpowiedzieć na pytanie o tym, na jakim obszarze będziemy je stosować. Nawigacja samochodowa MIO Spirit 7500 jako jedyna w naszym rankingu posiada wgrane jedynie te mapy, które dotyczą Polski. Jeśli jednak zadamy sobie pytanie o to, czy jest to jej wada, odpowiedź na nie będzie negatywna, jeśli bowiem nie planujemy wyjazdów za granicę, nawigacja ta okaże się znakomitym wyborem. Analizując nawigacja GPS ranking, można też dostrzec informację o aktualizacji map. Być może jest to parametr ważniejszy nawet niż to, jakiego obszaru dotyczą. Tani GPS wcale nie musi być przecież nawigacją nieprecyzyjną, dożywotnia aktualizacja map to zatem dziś konieczność. Tu zresztą warto wspomnieć, że każda nawigacja do 300 zł, która została przez nas zaprezentowana, posiada właśnie taką opcję.

Dobra nawigacja samochodowa powinna zapewniać bezpieczeństwo

W nowoczesnych nawigacjach nie brakuje systemów, wspomagających bezpieczeństwo jazdy. Powoli standardem staje się asystent pasa ruchu, informujący kierowcę, który pas powinien zająć przed wykonaniem manewru skrętu. MIO idzie jednak o kilka kroków dalej, wyposażając model MiVue Drive 65 LM w funkcję informowania o niezamierzonym opuszczeniu pasa, po którym porusza się pojazd, oraz w system ostrzegający o zbliżaniu się do pojazdu poprzedzającego. Ważnym elementem bezpieczeństwa jest też wideorejestrator, który nagrywa przebieg trasy. O tym, jak ważny jest taki dodatek, przekonał się każdy, kto miał problemy z uzyskaniem odszkodowania z tytułu niezawinionej kolizji. Taką opcję znajdziemy NavRoad UNI, MIO MiVue Drive 65 LM i Garmin DezlCam 785 LMT-D. Podsumowując, dobra nawigacja samochodowa powinna zapewniać łatwość obsługi, dostęp do aktualnych map i systemy, wspomagające bezpieczną jazdę, także samochodem ciężarowym. Modele z najwyższej półki kosztują sporo, ale poziom ich zaawansowania, w dużej mierze, usprawiedliwia wysoką cenę.