Aktualizacja: Maj 2022

Dobra nawigacja do samochodu to podstawowe wyposażenie auta, bez którego żaden kierowca nie powinien wyruszać w drogę (zwłaszcza w tą dalszą). Takie urządzenie nie tylko wskaże najkrótszą drogę do celu, ale także zapobiegnie zgubieniu się na obcym terenie. Dodatkowo wcale nie musi być bardzo drogim wydatkiem, który nadwyręży domowy budżet. Bez względu na jej cenę warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech, które decydują o jej funkcjonalności i przydatności.

Zatem jaka będzie najlepsza tania nawigacja samochodowa? Ranking nawigacji do 500 zł prezentuje modele o dobrych parametrach technicznych i przydatnych opcjach. Dodatkowo wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych osób i przedstawiamy poradnik, który podpowie, w jaki sposób wybrać tanie i dobre nawigacje samochodowe. Zapraszamy do lektury!

  1. MIO Spirit 7500
  2. Modecom FreeWAY SX 7.1
  3. Navitel E 700
  4. Vordon 7
  5. TomTom Start 5
  6. Poradnik wyboru nawigacji GPS

Porównanie tanich nawigacji GPS:

ModelCenaMapa
Ekran [cale]
Rozdzielczość
Pamięć [GB]
Czytnik kart pamięci
Złącze
Aktualizacja map
System operacyjny
Asystent pasa ruchu
MIO Spirit 7500
Sprawdź cenę »Polska
5
4
TAK
TAK


Mini USB
dożywotnia
Windows CE
TAK
Modecom FreeWAY SX 7.1
Sprawdź cenę »Europa
7
8
TAK
TAK

Mini USB
dożywotnia
Windows CE
brak danych
Navitel E 700
Sprawdź cenę »Europa
7
8
TAK
TAK

Mini USB
dożywotnia
Windows CE
TAK
Vordon 7
Sprawdź cenę »Europa
7
4
TAK
TAK
Mini USB
dożywotnia
Windows CE
TAK
TomTom Start 5
Sprawdź cenę »Europa
5
8
TAK
TAK

Mini USB
dożywotnia
producenta
TAK

Tanie nawigacje GPS – Ranking tanich nawigacji samochodowych 2021

1. MIO Spirit 7500 Kliknij aby kupić »

MIO Spirit 7500Nawigacja samochodowa Mio Spirit 7500 PL to wielofunkcyjny system, który ułatwia dotarcie do celu zawsze na czas. Posiada funkcję planowania podróży z poziomu ekranu komputera, a także samego urządzenia. Dzięki temu można ustalić dogodną trasę ze względu na czas przejazdu, długość czy dodatkowe opłaty. Wystarczy wskazać adres docelowy i wybrać pośrednie lokalizacje.

Wygodną kontrolę trasy umożliwia panoramiczny wyświetlacz w urządzeniu Mio Spirit 7500 Polska. Zapewnia on ostry i wyraźny obraz z szeroką perspektywą. Widoczność obrazu nawigacji jest nienaganna bez względu na porę doby – również nocą. Na uwagę zasługuje także funkcja asystenta pasa ruchu. Przekłada się ona na wzrost bezpieczeństwa oraz sprawniejsze poruszanie się po wielopasmowych drogach, w tym zwłaszcza autostradach. Urządzenie zawsze w odpowiedniej chwili poinformuje, kiedy należy zmienić pas, aby nie pomylić trasy i przygotować się do przejazdu przez skrzyżowanie. Nie trzeba się dzięki temu obawiać poruszania po drogach dużych, nieznanych wcześniej aglomeracji miejskich. Nawigacja Mio Spirit 7500 LM posiada stosunkowo nieduży ekran, bo jedynie 5 cali. Jest to jednocześnie wada i zaleta. Wyświetlany obraz jest dosyć mały, co może utrudniać kontrolę trasy. Urządzenie Mio gms z drugiej strony zajmuje jednak w samochodzie bardzo mało miejsca. Sprzęt Mio Spirit 7550 LM jest obsługiwany z użyciem systemu operacyjnego Windows CE. Jego zaletą jest intuicyjność, przejrzystość i prostota obsługi. Istotne jest także to, że urządzenie gps Mio Spirit 7500 dzięki temu współpracuje z wieloma popularnymi mapami, takimi jak Navitel, iGO, MapaMap, Automapa czy NavRoad. Użytkownik modelu Mio 7500 LM może liczyć na systematyczne aktualizacje, dzięki czemu ma pewność, że pokazywane trasy są zawsze aktualne. Minusem jest jednak to, że urządzenie to posiada wgraną jedynie mapę Polski. Wada ta nie musi być jednak zbyt uciążliwa, mając na uwadze możliwość wypożyczenia map pozostałych krajów i ich wgrania do nawigacji. Mapy można wypożyczać na okres tygodnia, 3 dni lub 30 dni. W ostatecznym rozrachunku wychodzi taniej, niż gdybyśmy kupili droższe urządzenie z zainstalowanymi mapami innych państw Europy.

Bardziej uciążliwy może być natomiast brak bezpłatnej bazy fotoradarów. Dostęp do niej użytkownik Mio Spirit 7550 LM zyskuje jedynie na 3 miesiące, a w celu jego przedłużenia musi ponosić po tym okresie wysokie koszty. Nawigacja Mio Spirit posiada niezwykle przydatną funkcję, jaką jest trójwymiarowy widok skrzyżowań. Dzięki jej użyciu użytkownik ma okazję przeglądania okolicy z lotu ptaka. Pozwala to na lepsze zorientowanie się w terenie i obserwację skrzyżowań z różnej perspektywy. Nawigacja Mio 7500 jest także wyposażona w funkcję LearnMe Pro, która odpowiada za monitorowanie i zapisywanie w pamięci urządzenia stylu jazdy użytkownika. Na tej podstawie system dopasowuje sugerowane trasy do jego indywidualnych możliwości i preferencji.

Zalety
Wyraźny, panoramiczny wyświetlacz i oporowy ekran
Aktualizacja map 4 razy w roku
System operacyjny Windows CE
Asystent pasa ruchu
Widok skrzyżowań w 3D
Funkcja planowania podróży
Preinstalowana baza fotoradarów
Funkcja LearnMe Pro
Wypożyczalnia map
Wady
Standardowo jest wyposażona tylko w mapę Polski
Ekran 5 cali, to najmniejsza nawigacja w naszym zestawieniu
Brak darmowej bazy fotoradarów

Kup w Sklep Kup na Allegro

 

2. Modecom FreeWAY SX 7.1 Kliknij aby kupić »

Modecom FreeWAY SX 7.1Czy niezbyt droga nawigacja Modecom może spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających kupujących? Choć nie brakuje osób przekonanych o tym, że nawigacja musi mieć swoją, nierzadko dość wygórowaną cenę, omawiany przez nas model potrafi pozytywnie zaskoczyć nawet klientów stawiających nawigacji naprawdę duże wymogi.

Tym, co sprawia, że Modecom 7.1 jest rozwiązaniem tak życzliwie przyjmowanym, wydaje się być przede wszystkim jej ekran – nie tylko duży, ale również wyjątkowo wyraźny. To właśnie dzięki niemu z nawigacji można korzystać nie tylko bez względu na porę dnia, ale także – na warunki atmosferyczne. Modecom SX 7.1 posiada też transmiter FM. Niektórym użytkownikom może wydawać się, że jest to po prostu jeden z wielu gadżetów, tymczasem okazuje się, że pozwala on na nadawanie komunikatów ze wszystkich dostępnych w aucie głośników, co jest znaczącym ułatwieniem podczas kierowania samochodem. Modecom nawigacja budzi zainteresowanie także z uwagi na obecność wysokiej klasy odbiornika GPS ograniczającego do minimum liczbę błędów w podawaniu lokalizacji, które utrudniałyby dotarcie do celu na czas. Docenić należy również szybki procesor, możliwość odtwarzania plików MP3 i MP4, a także dostęp do mapy Europy wraz z jej dożywotnimi aktualizacjami. Jeśli zależy nam na przechowywaniu dużej kolekcji map i multimediów, również nie powinno być to problemem. Z pomocą przychodzi nam pamięć Flash o pojemności aż 8GB.

Trudno mówić o bardzo poważnych wadach, na jakie mogliby natrafić użytkownicy korzystający z tej nawigacji, pewne niedociągnięcia dają jednak o sobie znać. Najpoważniejsze powoduje GPS Modecom, choć bowiem odbiornik jest solidny i precyzyjny, zdarzają się doniesienia o tym, że gubi on sygnał, a i proces jego załączania się trwa dłużej, niż można byłoby się tego spodziewać. Transmiter FM musi być włączany za każdym razem po uruchomieniu nawigacji, co również przeszkadza osobom oczekującym większego automatyzmu.

Zalety
Duży i wyraźny ekran o przekątnej 7” TFT LCD
Transmiter FM
Wysokiej klasy odbiornik GPS
Szybki procesor
Możliwość odtwarzania plików MP3 oraz MP4
Mapa Europy z dożywotnią aktualizacją map
Pamięć FLASH o pojemności 8GB
Moduł bluetooth
Wady
Opinie użytkowników mówiące o tym, że dość długo czeka się na wyszukanie przez nawigację sygnału GPS

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

3. Navitel E 700 Kliknij aby kupić »

Navitel E 700Nawigacja GPS to ogromne udogodnienie, zwłaszcza w dalekiej podróży. Jeszcze nie tak dawno temu, za przyzwoite urządzenie trzeba było słono zapłacić. Obecnie, za niewielką cenę można nabyć GPS, oferujący mnogość funkcji. Udowadnia to nawigacja Navitel E 700.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to design urządzenia. Model E 700 charakteryzuje się nowoczesnym projektem, dzięki czemu bardzo dobrze wpasuje się we wnętrze współczesnych samochodów. Ciekawa stylistyka sprawia, że użytkownik ma poczucie obcowania ze znacznie droższym produktem. Punkt dla Navitela. Pochwalić należy też czytelny ekran, w jaki wyposażony został Navitel 7 cali. W tego typu urządzeniach najistotniejsza jest jednak strona softwaerowa. Na pokładzie modelu E 700 znajdziemy dobrze znany i ceniony system Windows CE. 6.0. Oprogramowanie może współpracować z wieloma mapami, w tym z sygnowanymi przez MapaMap, iGO, NavRoad, Automapę i oczywiście przez Navitela. Skoro o mapach mowa, na pokładzie producent preinstalował mapy Polski i Europy z ogromną bazą adresową. Jeżeli dodamy do tego fakt, że w zbiorze znajdują się też dane z obszaru Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu, otrzymujemy naprawdę solidną bazę, która powinna zapewnić nam spokojną i bezstresową podróż. Infrastruktura drogowa ma jednak to do siebie, że zmienia się w bardzo szybkim tempie. Na szczęście, nie stanowi to problemu – producent zapewnia, że GPS Navitel jest objęty bezpłatną i bezterminową aktualizacją.

Nie zabrakło też szeregu udogodnień uprzyjemniających i ułatwiających jazdę. Nawigacja samochodowa Navitel został wyposażony, w rozbudowaną bazę punktów POI (bankomaty, restauracje, atrakcje turystyczne i wiele innych). Na plus należy zaliczyć też fakt, że firma nie zapomniała o implementacji bazy fotoradarów. Jest też coś dla osób, dla których nawigacja samochodowa Navitel ma być poniekąd narzędziem pracy. Przedstawiciele handlowi (choć nie tylko oni) docenią funkcję planowania podróży. Opcja ta daje możliwość ustawienia wielu punktów pośrednich. Z kolei dla kierowców zawodowych przygotowano tryb ciężarowy (dostępny w mapach Polski), który planuje trasę z uwzględnieniem gabarytów i masy pojazdu lub zestawu pojazdów. Navitel 700 oferuje funkcję transmitera FM. To udogodnienie sprawia, że wskazówki głosowe emitowane są przez samochodowe głośniki, podobnie jak muzyka odtwarzana ze wbudowanego Audio Playera. Kolejna ciekawostka to funkcja przeglądarki grafiki i plików tekstowych. Niestety, niektórzy użytkownicy uskarżają się na mało dokładne mapy, czego nie poprawia nawet udostępniona przez producenta aktualizacja. Sporo krytyki spada też na asystenta pasa ruchu, który w modelu Navitel 700 nie zawsze podaje precyzyjne wskazówki.

Zalety
Wbudowane mapy Navitel obejmujące teren Polski i Europy
Bezpłatna i bezterminowa aktualizacja mapy
System operacyjny Windows CE 6.0
Tryb ciężarowy
Rozbudowana baza POI
Baza fotoradarów
Funkcja planowania podróży
Transmiter FM
Wady
Opinie użytkowników opisujące mapy jako niedokładne i nieaktualne, pomimo aktualizacji

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

4. Vordon 7 Kliknij aby kupić »

Vordon 7Niektórzy producenci przyzwyczaili nas, że płacąc niewiele, otrzymujemy dokładnie tyle samo. Nie musi tak bayć, a udowadnia to nawigacja Vordon 7. Za stosunkowo niewieką cenę otrzymujemy urządzenie, które potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Od nawigacji, bez względu na cenę, oczekujemy przede wszystkim dokładności. W tym temacie, GPS Vordon 7 zaskoczy nawet najbardziej wymagających użytkowników. Na pokładzie preinstalowane są mapy Polski i Europy, oparte o zawartość serwisu OpenStreetMap. W każdej chwili ich dokładność można sprawdzić na stronie www.openstreetmap.org. Co niezwykle istotne, producent gwarantuje dożywotnie aktualizacje, zatem nie jest to urządzenie jedynie na kilka lat. Za to wielki plus. Kolejny plus – aktualizacje są darmowe. Zdarza się, że takiego udogodnienia nie oferują nawet kilkukrotnie droższe nawigacje. Kolejną zaletą, jaką przedstawia nawigacja Vordon, jest zainstalowana fabrycznie funkcja ostrzegania o fotoradarach. Sprzyja to nie tylko oszczędzaniu pieniędzy. Ostrzeżenia, mobilizujące kierowcę do zdjęcia nogi z gazu, poprawiają też bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Osoby, które cenią sobie możliwość wprowadzania usprawnień w oprogramowaniu, z całą pewnością docenią fakt, że nawigacja samochodowa Vordon GPS działa w oparciu o całkowicie odblokowany system operacyjny. W praktyce oznacza to, że użytkownik może zainstalować w pamięci urządzenia dowolną mapę. AutoMapa, IGO, TomTom – każdy z tych programów, bez najmniejszego problemu, będzie współpracował z omawianym GPS-em.

Vordon 7 to nie tylko nawigacja samochodowa. Urządzenie może też pełnić funkcję mobilnego centrum rozrywki. System operacyjny daje możliwość odtwarzania plików wideo, instalacji gier i odtwarzania muzyki. Z tej ostatniej opcji, można skorzystać także w samochodzie. Zaimplementowana funkcja transmitera FM sprawia, że zarówno nasze ulubione piosenki, jak i komendy wydawane przez nawigację, popłyną z głośników samochodowych. Wszystkie te zadania, nawigacja samochodowa Vordon realizuje bez najmniejszego zająknięcia, a to dzięki wydajnemu procesorowi. Niestety, mało satysfakcjonująca jest pojemność pamięci wewnętrznej. 4 GB to najsłabszy wynik w naszym rankingu. Na pocieszenie, producent dorzuca złącze kart pamięci MicroSD i SDHC. Jest też port USB, przez który możemy podłączyć pendrive z wgranymi multimediami. Kierowcy, którzy często poruszają się w warunkach ruchu miejskiego, z całą pewnością docenią fakt, że urządzenie zostało wyposażone w wejście AV, przez które można podłączyć kamerę cofania. Dzięki temu udogodnieniu, manewry na ciasnych parkingach przestaną być wyzwaniem.

#25 Nawigacja GPS Vordon 7 cali z wejściem AV IN

GPS Vordon 7 to najczęściej wybierana tania nawigacja wśród użytkowników

Zalety
Wyposażona w jedną z najbardziej szczegółowych map Polski i Europy
Możliwość obsługi muzyki
Gniazdo USB
Możliwość zainstalowania innych programów nawigacyjnych takich jak: Automapa, IGO, TOMTOM
Transmiter FM
Szybki i wydajny procesor
Zainstalowana fabrycznie usługa ostrzegania o stałych fotoradarach
Wejście AV do którego z można podłączyć kamerę cofania
Wady
Pamięć FLASH o pojemności zaledwie 4 GB

Kup na Allegro

 

5. TomTom Start 5 Kliknij aby kupić »

TomTom Start 5Już sama nazwa sugeruje, że TomTom Start 52 EU to urządzenie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nawigacjami satelitarnymi. Tym bardziej miłym zaskoczenie jest mnogość funkcji, oferowanych przez to urządzenie. Z modelu Start 52 bez problemu skorzystają także kierowcy, którzy za kółkiem spędzają większą część dnia.

Już na wstępie warto zaznaczyć, że nawigacja samochodowa TomTom oferuje bardzo bogaty zakres funkcji aktualizacyjnych. Całkowicie darmowo i dożywotnio, użytkownik może korzystać z aktualizacji preinstalowanych map. To daje pewność, że stale zmieniająca się infrastruktura drogowa, nie będzie problemem dla naszego GPS-u. Mało tego, producent informuje też o możliwości pobrania cyklicznych aktualizacji systemu operacyjnego. To bardzo istotne, bowiem wraz ze zmianami w oprogramowaniu, klienci mogą spodziewać się dodania nowych funkcji, usprawnień obsługi, a nawet poprawy wydajności urządzenia (dzięki lepszej optymalizacji). Kolejnym udogodnieniem jest zainstalowana baza fotoradarów. Nawigacja samochodowa TomTom, z odpowiednim wyprzedzeniem, poinformuje użytkownika o obecności miernika prędkości. Producent dorzuca trzymiesięczną subskrypcję, co oznacza, że przez ten czas możemy pobierać darmowe aktualizacje bazy. Aby móc pobrać udostępnione aktualizacje, wystarczy podpiąć nawigację do komputera. Cały proces trwa kilka chwil. GPS TomTom został wyposażony w asystenta pasa ruchu. Ta zmyślna funkcja informuje kierowcę o tym, który pas należy zająć, żeby wykonać manewr skrętu na skrzyżowaniu lub przygotować się do zjazdu.

Kolejną ciekawostką, jaką przedstawia TomTom Start 52 EU, jest funkcja Tap&Go, która znacząco poprawia intuicyjność obsługi. Użytkownik nie musi wprowadzać adresu miejsca docelowego. Wystarczy tapnąć wybrany punkt na ekranie i wybrać funkcję nawigowania. Takie rozwiązanie zapewnia sporą oszczędość czasu. Skoro o czasie mowa, dzięki funkcji IQ Routes, użytkownik może mieć pewność, że podany czas dotarcia na miejsce jest wiarygodny. TomTom Start 52 wykorzystuje dane historyczne, aby przewidzieć korki na wytyczone trasie. Dzięki temu, urządzenie może wskazać alternatywną drogę, zapewniającą krótszy czas dotarcia do puntu docelowego. Nawigacja TomTom może być też wykorzystana jako mobilne centrum rozrywki. Wbudowany port USB umożliwia podłączenie nośnika pamięci z wgraną muzyką i z innymi multimediami. Bogactwo funkcji musi jednak kosztować i tak jest też w tym przypadku. Omawiana nawigacja jest najdroższym urządzeniem spośród wszystkich, które umieściliśmy w naszym rankingu. Warto brać jednak pod uwagę, że jak na reprezentowany segment, nawigacja TomTom oferuje naprawdę sporo.

Zalety
Asystent pasa ruchu
Dożywotnie mapy
Darmowe aktualizacje oprogramowania
Funkcja Tap&GO
Funkcja IQ Routes
Gniazdo USB
Wady
Najdroższa spośród naszego zestawienia

Kup w RTV Euro AGD Kup na Allegro