Aktualizacja: Grudzień 2022

Dobra nawigacja do samochodu to podstawowe wyposażenie auta, bez którego żaden kierowca nie powinien wyruszać w drogę (zwłaszcza w tą dalszą). Takie urządzenie nie tylko wskaże najkrótszą drogę do celu, ale także zapobiegnie zgubieniu się na obcym terenie. Dodatkowo wcale nie musi być bardzo drogim wydatkiem, który nadwyręży domowy budżet. Bez względu na jej cenę warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech, które decydują o jej funkcjonalności i przydatności.

Zatem jaka będzie najlepsza tania nawigacja samochodowa? Ranking nawigacji do 500 zł prezentuje modele o dobrych parametrach technicznych i przydatnych opcjach. Dodatkowo wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych osób i przedstawiamy poradnik, który podpowie, w jaki sposób wybrać tanie i dobre nawigacje samochodowe. Zapraszamy do lektury!

  1. Modecom FreeWAY SX 7.1
  2. Navitel E 700
  3. Vordon 7
  4. Poradnik wyboru nawigacji GPS

Porównanie tanich nawigacji GPS:

ModelMapa
Ekran [cale]
Rozdzielczość
Pamięć [GB]
Czytnik kart pamięci
Złącze
Aktualizacja map
System operacyjny
Asystent pasa ruchu
Modecom FreeWAY SX 7.1
Europa
7
8
TAK
TAK

Mini USB
dożywotnia
Windows CE
brak danych
Navitel E 700
Europa
7
8
TAK
TAK

Mini USB
dożywotnia
Windows CE
TAK
Vordon 7
Europa
7
4
TAK
TAK
Mini USB
dożywotnia
Windows CE
TAK

Tanie nawigacje GPS – Ranking tanich nawigacji samochodowych 2021

1. Modecom FreeWAY SX 7.1 Kliknij aby kupić »

Modecom FreeWAY SX 7.1Czy niezbyt droga nawigacja Modecom może spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających kupujących? Choć nie brakuje osób przekonanych o tym, że nawigacja musi mieć swoją, nierzadko dość wygórowaną cenę, omawiany przez nas model potrafi pozytywnie zaskoczyć nawet klientów stawiających nawigacji naprawdę duże wymogi.

Tym, co sprawia, że Modecom 7.1 jest rozwiązaniem tak życzliwie przyjmowanym, wydaje się być przede wszystkim jej ekran – nie tylko duży, ale również wyjątkowo wyraźny. To właśnie dzięki niemu z nawigacji można korzystać nie tylko bez względu na porę dnia, ale także – na warunki atmosferyczne. Modecom SX 7.1 posiada też transmiter FM. Niektórym użytkownikom może wydawać się, że jest to po prostu jeden z wielu gadżetów, tymczasem okazuje się, że pozwala on na nadawanie komunikatów ze wszystkich dostępnych w aucie głośników, co jest znaczącym ułatwieniem podczas kierowania samochodem. Modecom nawigacja budzi zainteresowanie także z uwagi na obecność wysokiej klasy odbiornika GPS ograniczającego do minimum liczbę błędów w podawaniu lokalizacji, które utrudniałyby dotarcie do celu na czas. Docenić należy również szybki procesor, możliwość odtwarzania plików MP3 i MP4, a także dostęp do mapy Europy wraz z jej dożywotnimi aktualizacjami. Jeśli zależy nam na przechowywaniu dużej kolekcji map i multimediów, również nie powinno być to problemem. Z pomocą przychodzi nam pamięć Flash o pojemności aż 8GB.

Trudno mówić o bardzo poważnych wadach, na jakie mogliby natrafić użytkownicy korzystający z tej nawigacji, pewne niedociągnięcia dają jednak o sobie znać. Najpoważniejsze powoduje GPS Modecom, choć bowiem odbiornik jest solidny i precyzyjny, zdarzają się doniesienia o tym, że gubi on sygnał, a i proces jego załączania się trwa dłużej, niż można byłoby się tego spodziewać. Transmiter FM musi być włączany za każdym razem po uruchomieniu nawigacji, co również przeszkadza osobom oczekującym większego automatyzmu.

Zalety
Duży i wyraźny ekran o przekątnej 7” TFT LCD
Transmiter FM
Wysokiej klasy odbiornik GPS
Szybki procesor
Możliwość odtwarzania plików MP3 oraz MP4
Mapa Europy z dożywotnią aktualizacją map
Pamięć FLASH o pojemności 8GB
Moduł bluetooth
Wady
Opinie użytkowników mówiące o tym, że dość długo czeka się na wyszukanie przez nawigację sygnału GPS

Kup na Allegro

 

2. Navitel E 700 Kliknij aby kupić »

Navitel E 700Nawigacja GPS to ogromne udogodnienie, zwłaszcza w dalekiej podróży. Jeszcze nie tak dawno temu, za przyzwoite urządzenie trzeba było słono zapłacić. Obecnie, za niewielką cenę można nabyć GPS, oferujący mnogość funkcji. Udowadnia to nawigacja Navitel E 700.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to design urządzenia. Model E 700 charakteryzuje się nowoczesnym projektem, dzięki czemu bardzo dobrze wpasuje się we wnętrze współczesnych samochodów. Ciekawa stylistyka sprawia, że użytkownik ma poczucie obcowania ze znacznie droższym produktem. Punkt dla Navitela. Pochwalić należy też czytelny ekran, w jaki wyposażony został Navitel 7 cali. W tego typu urządzeniach najistotniejsza jest jednak strona softwaerowa. Na pokładzie modelu E 700 znajdziemy dobrze znany i ceniony system Windows CE. 6.0. Oprogramowanie może współpracować z wieloma mapami, w tym z sygnowanymi przez MapaMap, iGO, NavRoad, Automapę i oczywiście przez Navitela. Skoro o mapach mowa, na pokładzie producent preinstalował mapy Polski i Europy z ogromną bazą adresową. Jeżeli dodamy do tego fakt, że w zbiorze znajdują się też dane z obszaru Rosji, Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu, otrzymujemy naprawdę solidną bazę, która powinna zapewnić nam spokojną i bezstresową podróż. Infrastruktura drogowa ma jednak to do siebie, że zmienia się w bardzo szybkim tempie. Na szczęście, nie stanowi to problemu – producent zapewnia, że GPS Navitel jest objęty bezpłatną i bezterminową aktualizacją.

Nie zabrakło też szeregu udogodnień uprzyjemniających i ułatwiających jazdę. Nawigacja samochodowa Navitel został wyposażony, w rozbudowaną bazę punktów POI (bankomaty, restauracje, atrakcje turystyczne i wiele innych). Na plus należy zaliczyć też fakt, że firma nie zapomniała o implementacji bazy fotoradarów. Jest też coś dla osób, dla których nawigacja samochodowa Navitel ma być poniekąd narzędziem pracy. Przedstawiciele handlowi (choć nie tylko oni) docenią funkcję planowania podróży. Opcja ta daje możliwość ustawienia wielu punktów pośrednich. Z kolei dla kierowców zawodowych przygotowano tryb ciężarowy (dostępny w mapach Polski), który planuje trasę z uwzględnieniem gabarytów i masy pojazdu lub zestawu pojazdów. Navitel 700 oferuje funkcję transmitera FM. To udogodnienie sprawia, że wskazówki głosowe emitowane są przez samochodowe głośniki, podobnie jak muzyka odtwarzana ze wbudowanego Audio Playera. Kolejna ciekawostka to funkcja przeglądarki grafiki i plików tekstowych. Niestety, niektórzy użytkownicy uskarżają się na mało dokładne mapy, czego nie poprawia nawet udostępniona przez producenta aktualizacja. Sporo krytyki spada też na asystenta pasa ruchu, który w modelu Navitel 700 nie zawsze podaje precyzyjne wskazówki.

Zalety
Wbudowane mapy Navitel obejmujące teren Polski i Europy
Bezpłatna i bezterminowa aktualizacja mapy
System operacyjny Windows CE 6.0
Tryb ciężarowy
Rozbudowana baza POI
Baza fotoradarów
Funkcja planowania podróży
Transmiter FM
Wady
Opinie użytkowników opisujące mapy jako niedokładne i nieaktualne, pomimo aktualizacji

Kup na Allegro

3. Vordon 7 Kliknij aby kupić »

Vordon 7Niektórzy producenci przyzwyczaili nas, że płacąc niewiele, otrzymujemy dokładnie tyle samo. Nie musi tak bayć, a udowadnia to nawigacja Vordon 7. Za stosunkowo niewieką cenę otrzymujemy urządzenie, które potrafi bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Od nawigacji, bez względu na cenę, oczekujemy przede wszystkim dokładności. W tym temacie, GPS Vordon 7 zaskoczy nawet najbardziej wymagających użytkowników. Na pokładzie preinstalowane są mapy Polski i Europy, oparte o zawartość serwisu OpenStreetMap. W każdej chwili ich dokładność można sprawdzić na stronie www.openstreetmap.org. Co niezwykle istotne, producent gwarantuje dożywotnie aktualizacje, zatem nie jest to urządzenie jedynie na kilka lat. Za to wielki plus. Kolejny plus – aktualizacje są darmowe. Zdarza się, że takiego udogodnienia nie oferują nawet kilkukrotnie droższe nawigacje. Kolejną zaletą, jaką przedstawia nawigacja Vordon, jest zainstalowana fabrycznie funkcja ostrzegania o fotoradarach. Sprzyja to nie tylko oszczędzaniu pieniędzy. Ostrzeżenia, mobilizujące kierowcę do zdjęcia nogi z gazu, poprawiają też bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Osoby, które cenią sobie możliwość wprowadzania usprawnień w oprogramowaniu, z całą pewnością docenią fakt, że nawigacja samochodowa Vordon GPS działa w oparciu o całkowicie odblokowany system operacyjny. W praktyce oznacza to, że użytkownik może zainstalować w pamięci urządzenia dowolną mapę. AutoMapa, IGO, TomTom – każdy z tych programów, bez najmniejszego problemu, będzie współpracował z omawianym GPS-em.

Vordon 7 to nie tylko nawigacja samochodowa. Urządzenie może też pełnić funkcję mobilnego centrum rozrywki. System operacyjny daje możliwość odtwarzania plików wideo, instalacji gier i odtwarzania muzyki. Z tej ostatniej opcji, można skorzystać także w samochodzie. Zaimplementowana funkcja transmitera FM sprawia, że zarówno nasze ulubione piosenki, jak i komendy wydawane przez nawigację, popłyną z głośników samochodowych. Wszystkie te zadania, nawigacja samochodowa Vordon realizuje bez najmniejszego zająknięcia, a to dzięki wydajnemu procesorowi. Niestety, mało satysfakcjonująca jest pojemność pamięci wewnętrznej. 4 GB to najsłabszy wynik w naszym rankingu. Na pocieszenie, producent dorzuca złącze kart pamięci MicroSD i SDHC. Jest też port USB, przez który możemy podłączyć pendrive z wgranymi multimediami. Kierowcy, którzy często poruszają się w warunkach ruchu miejskiego, z całą pewnością docenią fakt, że urządzenie zostało wyposażone w wejście AV, przez które można podłączyć kamerę cofania. Dzięki temu udogodnieniu, manewry na ciasnych parkingach przestaną być wyzwaniem.

#25 Nawigacja GPS Vordon 7 cali z wejściem AV IN

GPS Vordon 7 to najczęściej wybierana tania nawigacja wśród użytkowników

Zalety
Wyposażona w jedną z najbardziej szczegółowych map Polski i Europy
Możliwość obsługi muzyki
Gniazdo USB
Możliwość zainstalowania innych programów nawigacyjnych takich jak: Automapa, IGO, TOMTOM
Transmiter FM
Szybki i wydajny procesor
Zainstalowana fabrycznie usługa ostrzegania o stałych fotoradarach
Wejście AV do którego z można podłączyć kamerę cofania
Wady
Pamięć FLASH o pojemności zaledwie 4 GB

Kup na Allegro