Aktualizacja: Kwiecień 2024

Zarówno buty trekkingowe męskie, jak i buty trekkingowe damskie powinny zapewniać wysoki komfort oraz najwyższy stopień bezpieczeństwa, podczas długich wędrówek w górach. Oczywiście design jest dość istotną cechą, ale naszą uwagę powinny skupić kluczowe elementy, które sprawiają, że na szlaku czujemy się komfortowo i bezpiecznie.

Jak dobrać buty trekkingowe? Na co warto zwrócić uwagę, wybierając konkretny model? Najlepsze buty górskie zapewniają coś więcej niż tylko komfort. Mowa tu o bezpieczeństwie w bardzo trudnych warunkach. Oferta w tym segmencie rynku jest niezwykle rozbudowana, nie dziwi zatem fakt, że wiele osób nie wie, jakie cechy tego typu obuwia są kluczowe. Poniżej przedstawiamy szereg praktycznych porad, które pozwolą wybrać odpowiednie dobre buty trekkingowe.

 

Buty górskie — jakie wybrać z niską czy wysoką cholewką?

Buty z podwyższoną cholewką obejmują całą stopę, sięgając aż do kostki. Taka budowa pozwala usztywnić nogę w kostce oraz skutecznie unieruchomić stopę w bucie, co zwiększa bezpieczeństwo, a także precyzję ruchów, ponieważ nasza noga się nie ślizga. Ponadto, wysoka cholewka pozwala na redukcję nacisku na staw, dzięki czemu przy ciężkim plecaku, pomaga w ochronie przed urazami wynikającymi z przeciążenia.

Natomiast niska cholewka, która odkrywa całą kostkę, pozostawia pełen zakres ruchów stawu skokowego. Jest to wygodne przy szybkim marszu oraz przy stromych podejściach. Dodatkowo jej obecność odpowiada za większy komfort termiczny w ciepłe dni – odkryta kostka umożliwia większą przewiewność oraz wentylację.

 

Buty trekkingowe – jakie wybrać? Czy membrana jest konieczna?

Wysokiej klasy buty trekkingowe muszą być wyposażone w membranę. Jest to element, który często świadczy o tym, czy but jest dobry jakościowo, czy też niekoniecznie. Membrana nie jest z zasady widziana gołym okiem, gdyż umieszcza się ją pod warstwą materiału lub skóry. Aczkolwiek zadanie do spełnienia ma podwójne! Ma zapobiegać przedostawaniu się do środka wilgoci, jednocześnie umożliwiając ujście cząsteczkom pary wodnej, które pojawiają się wewnątrz w wyniku pocenia się stóp. Takie działanie jest możliwie, dzięki strukturze membrany, a dokładniej precyzyjnej wielości porów. Na całej powierzchni występują mikrootwory, które są na tyle małe, aby nie przepuścić do środka kropel wody. Jednak z drugiej strony wystarczająco duże, by przecisnęła się przez nie para wodna, gromadząca się wewnątrz.

Właściwie istnieje tylko jedna sytuacja, która usprawiedliwia wyjście w góry w obuwiu bez tego udogodnienia – krótka wycieczka z możliwością błyskawicznego powrotu do schroniska lub samochodu, gdy zmienią się warunki pogodowe. W każdym innym przypadku membrana jest bardzo istotna. Dlaczego? Ponieważ element ten nie dopuszcza do przenikania wilgoci do wnętrza buta, a jednocześnie zapewnia wysoki stopień oddychalności, nie dopuszczając do zapocenia stopy.

Jeżeli jednak do tego dojdzie, membrana odprowadzi wilgoć na zewnątrz. Latem pozwoli to uniknąć bolesnych otarć, a zimą – odmrożeń. Element ten charakteryzuje wszystkie wysokiej klasy buty górskie.

 

Buty trekkingowe – jakie kupić? Kilka słów o podeszwie

Podeszwa to kolejny element, który definiuje najlepsze buty w góry. Zarówno mieszanka gumy, rzeźba, jak i głębokość bieżnika, powinny zapewniać dobrą przyczepność na różnym podłożu – w piachu, błocie, na żwirze i na skałach.

Buty trekkingowe są stworzone z myślą o długich wędrówkach, podczas których można napotkać najróżniejsze warunki. Ich podeszwy stanowią zatem pewien kompromis, dzięki któremu sprawdzają się w urozmaiconym terenie. Jeżeli jednak zamierzamy wędrować jesienią, warto zadbać o to, żeby bieżnik był dość głęboki (ze względu na możliwość wystąpienia błotnistego podłoża).

Często spotykana w dobrych butach trekkingowych jest podeszwa marki Vibram, charakteryzuje się wysoką przyczepnością oraz trwałością. Jeżeli but posiada podeszwę tej włoskiej marki, zdecydowanie warto przyjrzeć się temu modelowi.

 

Buty trekkingowe – jakie wybrać? Najważniejsze jest dopasowanie

Odpowiednie dopasowanie buta do stopy w największej mierze decyduje o odpowiedniej stabilizacji. Dobrze dobrane buty trekkingowe damskie oraz męskie pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnej kontuzji.

Wybierając interesujący nas model, należy mieć na stopie skarpety, w których zamierzamy maszerować. Ważne jest, aby zostawić minimum 1 cm wolnej przestrzeni, ponieważ w trakcie długiego marszu stopa może spuchnąć.

Ponadto, warto zapamiętać, że najlepszy but to taki, który jest idealnie dopasowany. Stojąc przed wyborem – lepszy model, ale niezbyt dobrze pasujący lub teoretycznie nieco gorszy, jednak idealnie dopasowany, właściwym wyborem będzie druga opcja.

 

Buty górskie – jakie wybrać? Cel podróży ma znaczenie

Wybierając buty w góry damskie oraz dobre buty trekkingowe męskie, należy zastanowić się, po jakim terenie chcemy się poruszać i jakie warunki pogodowe zastaniemy na szlaku. Te dwie kwestie w największym stopniu determinują cechy, które będą dla nas istotne podczas doboru odpowiedniego obuwia górskiego. Różne pasma charakteryzują się różną specyfiką podłoża i właśnie tym zajmiemy się w pierwszej kolejności.

 

Jakie buty w Tatry — jakie buty górskie będą najlepsze

To pasmo górskie stwarza znacznie trudniejsze warunki, nie tylko ze względu na sporą wysokość szczytów, ale przede wszystkim ze względu na skaliste podłoże i często występujące niemal pionowe podejścia w skalnych kominach. W tym przypadku, w grę wchodzą właściwie tylko dobre buty do chodzenia po górach, to znaczy takie zaopatrzone w wysoką cholewkę ze względu na konieczność zapewnienia mocnej stabilizacji kostki. Jednak trudne, skaliste podłoże wymusza konieczność zastosowania sztywniejszej podeszwy, abyśmy mogli bezpiecznie przemierzać nawet trudniejsze szlaki.

 

Jakie buty w Bieszczady — jak dobrać buty trekkingowe

Nie jest to najwyższe pasmo górskie, jednak podobnie jak Beskidy, potrafi zaskoczyć stromymi podejściami. Mimo to, w tym przypadku możemy sobie pozwolić na nieco większą dowolność w kwestii doboru obuwia.

Jakie buty w Bieszczady będą najodpowiedniejsze? Bardzo dobrze sprawdzą się modele z miękką podeszwą, zapewniającą wysoki komfort, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że w większości, nasz szlak będzie przebiegał po miękkim podłożu.

Obowiązkowym elementem wyposażenia buta jest membrana, czyli wspomniana już wcześniej dodatkowa warstwa materiału, która ochroni nogę przed wodą, a w Bieszczadach nie brakuje przepraw przez płytkie strumyki.

Jednak to nie koniec cech, jakie powinny charakteryzować najlepsze buty trekkingowe. Warto postawić na modele z agresywnym bieżnikiem. Jego zadaniem jest zapewnienie przyczepności na podejściach. Wybierając się w krótką trasę, śmiało możemy wybrać model z niską cholewką.

 

Jakie buty w góry zimą — jakie buty trekkingowe wybrać?

Chłodne miesiące stawiają przed obuwiem dużo więcej wyzwań. W tym przypadku, zarówno męskie jak i buty trekkingowe damskie zimowe muszą być wyposażone w sztywną podeszwę, bez względu na rodzaj podłoża, po którym zamierzamy się poruszać. U Panów także. Powód? Zimą, najprawdopodobniej zajdzie konieczność założenia raków lub przynajmniej kolców, a tylko taka podeszwa dobrze współpracuje z dodatkowymi elementami, zwiększającymi przyczepność.

Warto zapamiętać, że niskie trekkingi damskie oraz męskie nie nadają się na zimę, nawet gdy w górach nie zalega zbyt wiele śniegu. Pogoda może zmienić się w każdej chwili, a poza tym, wysokie buty trekkingowe umożliwiają zapięcie stuptutów (elementy chroniące przed wpadaniem śniegu) i wspomnianych wcześniej akcesoriów trakcyjnych.

Membrana nadal pozostaje wręcz obowiązkowym elementem wyposażenia. Wilgoć musi być skutecznie odprowadzana z buta, aby zachować komfort zdobywania górskich szczytów na najwyższym poziomie.

 

Jakie buty w góry latem — jakie buty do chodzenia po górach wybrać

W powszechnej opinii, buty trekkingowe damskie wysokie oraz męskie tej samej budowy, nadają się do noszenia wyłącznie jesienią i zimą. Nic bardziej mylnego. Zwłaszcza niedoświadczone osoby, w porze letniej powinny brać pod uwagę również modele z wysoką cholewką, która dobrze stabilizuje kostkę, co pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnej kontuzji.

Buty trekkingowe damskie niskie oraz buty męskie są odpowiednie dla doświadczonych wędrowców (w celu skrócenia czasu wspinaczki) lub na mniej wymagające trasy. Na krótką wyprawę można też założyć sandały trekkingowe. Nawet latem, istotną cechą butów jest membrana. Deszcz w górach może nas zaskoczyć w każdej chwili lub może też zajść konieczność przeprawienia się przez strumyk. Poza tym, buty z membraną nadają się też na chłodniejsze miesiące. O ile nie wyklucza tego teren, dobre buty do chodzenia po górach mogą być wyposażone w elastyczną podeszwę.

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując buty w góry?

Dobre buty po chodzenia po górach powinny być wyposażone w solidne usztywnienie pięty. Nie każdy o tym wie, ale to właśnie ten element w największym stopniu, odpowiada za stabilizację kostki. Konieczne są też wzmacniające otoki. Ich zadaniem jest chronienie obszarów narażonych na rozcięcie i stabilizacja buta w miejscach, gdzie przede wszystkim rozkłada się masa. Solidne otoki chronią też przed stłuczeniami (np. w wyniku kontaktu stopy ze skałą).

Najlepsze buty do chodzenia po górach muszą łączyć wytrzymałość z lekkością. Im więcej wycięć wypełnionych materiałem o strukturze gęstej siatki, tym lepiej (nie trzeba bać się przemakania, chroni przed tym membrana). Jeżeli trasa wymaga szybkiego marszu i dynamicznego ruchu, a przy tym nie jest zbyt wymagająca, warto zdecydować się na model z niską cholewką, o ile pozwala na to pogoda.

 

Jakie obuwie w góry dla kobiety i mężczyzny – czy jest różnica?

Buty górskie damskie różnią się od modeli męskich czymś więcej niż tylko kolorem jak dla wielu mogłoby się wydawać. Dobre buty turystyczne damskie są nieco inaczej zbudowane. Jak odróżnić buty damskie trekkingowe?

Buty damskie w góry muszą dobrze pasować do stopy. Tylko wtedy możliwa będzie długa wędrówka po zróżnicowanym podłożu bez narażania się na bolesne odciski i pęcherze. Buty do chodzenia po górach damskie muszą także stabilnie trzymać piętę, ponieważ kobieca stopa jest nie tylko krótsza, ale też szczuplejsza.

Kobieta wybierająca buty projektowane z myślą o mężczyznach musi liczyć się z tym, że stopa nie będzie trzymana stabilnie, co znacząco zwiększa ryzyko kontuzji. To dlatego buty trekkingowe damskie letnie czy zimowe są zazwyczaj węższe w strefie pięty i palców.

 

Podsumowanie. Jakie buty trekkingowe kupić?

Zastanawiając się, które wybrać buty trekkingowe, jakie kupić, aby były najwygodniejsze, trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, które na pierwszy rzut oka mogłyby się nie wydawać takie istotne. Oprócz wymienionych wcześniej kwestii takich jak odporność, wygoda, oddychalność i zapewnienie dobrej przyczepności, buty powinny także być możliwie lekkie. Dzięki temu nie będziemy odczuwać zbyt dużego obciążenia stóp, co odgrywa kluczową rolę zwłaszcza na dalekich trasach.