Aktualizacja: Styczeń 2023

Opaska dla seniora to urządzenie monitorujące, które ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa naszych rodziców i dziadków w życiu codziennym. Coraz więcej osób opiekujących się starszymi członkami rodziny decyduje się na zakup urządzenia, jakim jest opaska dla seniora. Ranking opasek prezentuje najczęściej wybierane przez klientów urządzenia monitorujące, które wyposażone są w wiele funkcji, mogących ułatwić życie seniorowi oraz jego opiekunom.

Najtańsza opcja
Opaska monitorująca MA-01A3 to najtańszy model w naszym zestawieniu
MA-01A3

Rozwiń

Nasz wybór
LocoLife Plus to nasza ulubiona opaska dla seniora
LocoLife Plus

Rozwiń

Dobra alternatywa
Opaska myBand 4Family to dobra alternatywa do monitorowania stanu starszej osoby
myBand 4Family

Rozwiń

 

W powyższej tabelce znajdują się trzy, najlepsze naszym zdaniem opaski monitorujące dla seniorów. Ranking otwiera wielofunkcyjna opaska LocoLife Plus, którą można połączyć z rozbudowaną aplikacją mobilną. Kolejny w zestawieniu jest nieco tańszy model myBand 4Family z możliwością wymiany karty SIM oraz wbudowanym lokalizatorem GPS. Ranking zamyka najtańsza i najprostsza w użyciu opaska SOS MA-01A3, która sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób mieszkających w pobliżu seniora.

Ranking opasek monitorujących dla seniora:

  1. LocoLife Plus – najlepsza wielofunkcyjna opaska z rozbudowaną aplikacją
  2. myBand 4Family – intuicyjna obsługa i dobra jakość
  3. MA-01A3 – tania i prosta w obsłude
  4. Locon BS02 – dobre wykonanie i darmowa aplikacja
  5. notiOne go – ekonomiczny wybór z największym zasięgiem

1. LocoLife Plus – najlepsza opaska dla seniora w 2021

LocoLife Plus to naszym zdaniem najlepsza opaska dla seniora w 2021
Inteligentna opaska dla seniora LocoLife Plus to wielofunkcyjne urządzenie o bardzo dobrych parametrach. Model zawiera wszystkie, najważniejsze funkcje, jakie powinny występować w opasce monitorującej. Dodatkowo połączony jest z rozbudowaną aplikacją, umożliwiającą stały przepływ informacji między opaską a telefonem należącym do opiekuna seniora.

JAKOŚĆ

CENA

Model wyposażony jest w bardzo sprawny system SOS. W sytuacji, gdy senior poczuje nagłe osłabienie i użyje przycisku alarmowego, powiadomienie w aplikacji pojawi się w przeciągu 3 sekund. Tak szybki czas reakcji sprawia, że w przypadku nagłego ataku serca lub innej zagrażającej życiu sytuacji, opiekun ma możliwość natychmiast wezwać pomoc bezpośrednio do miejsca, w którym znajduje się poszkodowany lub nawiązać kontakt telefoniczny z seniorem, dzięki wbudowanej funkcji nawiązywania połączeń przychodzących i wychodzących.

Opaska LocoLife Plus umożliwia również pomiar pulsu i ciśnienia. Pomiaru może dokonać zarówno opiekun osoby starszej przez aplikację, jak i sam senior po wciśnięciu odpowiedniego przycisku w opasce. Funkcja ta może okazać się szczególnie pomocna w przypadku seniorów zmagających się z nadciśnieniem tętniczym oraz zaburzeniami kardiologicznymi.

Kolejną zwiększającą poziom bezpieczeństwa funkcją opaski LocoLife jest możliwość wyznaczenia stref bezpieczeństwa. Jeżeli starsza osoba wyjdzie poza określoną wcześniej strefę lub do niej wróci, to opiekun otrzyma specjalne powiadomienie w aplikacji.

Przed dokonaniem zakupu tego modelu warto wziąć pod uwagę, że urządzenie wymaga przedłużania dostępu do aplikacji co 6 lub 12 miesięcy. Jest to konieczne, ponieważ model ma wbudowaną kartę SIM, której nie można wymienić na żadną inną. W przypadku, gdy dostęp nie zostanie wykupiony, poszczególne funkcje urządzenia nie będą aktywne.

Opaska monitorująca LocoLife Plus to doskonały wybór dla osób, które chcą zapewnić seniorowi maksymalny poziom bezpieczeństwa. Model wyposażony jest w wygodną w użyciu aplikację, która pomaga opiekunowi nadzorować stan zdrowia, położenie oraz bezpieczeństwo starszego członka rodziny.

Zalety
wbudowana funkcja GPS
wodoodporny
możliwość nawiązywania rozmów telefonicznych
posiada miernik tętna i ciśnienia
zawiera czujnik upadku
Wady
najdroższy model w zestawieniu
brak możliwości wymiany karty SIM

2. myBand 4Family – dobra i tańsza alternatywa

Opaska myBand 4Family to dobra alternatywa do monitorowania stanu starszej osoby
Opaska myBand 4Family to intuicyjne i proste w obsłudze urządzenie z lokalizatorem GPS, które można połączyć z aplikacją mobilną, umożliwiającą przekazywanie danych na temat seniora jego opiekunowi. Model umożliwia również nawiązywanie oraz odbieranie połączeń telefonicznych, dzięki czemu może zastępować seniorowi telefon komórkowy.

JAKOŚĆ

CENA

Model myBand posiada kolorowy wyświetlacz, ułatwiający obsługę urządzenia starszym osobom, które często zmagają się z wadami wzroku. Opaska wykonana jest z solidnych materiałów, zapewniających odporność sprzętu przed zalaniem oraz zakurzeniem.

Pełną funkcjonalność urządzenia można wykorzystać po zsynchronizowaniu opaski z darmową aplikacją mobilną. Warto podkreślić, że w tym modelu istnieje możliwość wymiany karty SIM, co pozwala na korzystanie z opaski pod innym numerem w razie wystąpienia takiej potrzeby

Dodatkowe funkcje, takie jak możliwość pomiaru ciśnienia i pulsu, a także licznik kroków mogą sprawdzić się w przypadku seniorów prowadzących aktywny tryb życia, którzy ze względu na problemy zdrowotne powinni kontrolować swój stan zdrowia.

Minusem tego modelu jest stosunkowo toporna aplikacja, co zwłaszcza na początku użytkowania może być irytujące. Przed zakupem, warto również wziąć pod uwagę, że wbudowany w urządzenie zestaw głośnomówiący może nieco zniekształcać głos rozmówcy, co może być problematyczne dla seniorów mających problemy ze słuchem.

MyBand 4Family to dobra jakościowo i prosta w obsłudze alternatywa dla opaski LocoLife Plus. Na uwagę z pewnością zasługuje fakt, że urządzenie łączone jest z darmową aplikacją, która nie wymaga regularnego przedłużania dostępu, co wpływa na stosunkowo niski koszt związany z zakupem tego modelu.

Zalety
darmowa aplikacja
wbudowany lokalizator GPS
wodoodporny
możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych
funkcja ładowania magnetycznego
Wady
zniekształcenia dźwięku w trakcie rozmów telefonicznych
powolna aplikacja

3. MA-01A3 – najtańsza opaska SOS dla seniora

Opaska monitorująca MA-01A3 to najtańszy model w naszym zestawieniu
Ma-01A3 to najmniej zaawansowana technologicznie i najprostsza w użyciu opaska SOS dla seniora w naszym rankingu. Model ten może stanowić idealne rozwiązanie dla osób, które mieszkają niedaleko rodziców lub dziadków i chcą zwiększyć ich poziom bezpieczeństwa, wyposażając ich w łatwe w obsłudze urządzenie SOS.

JAKOŚĆ

CENA

Model Ma-01A3 nie wymaga konfiguracji i montażu. Aby senior mógł z niego korzystać, wystarczy jedynie wsadzić odpowiednie baterie i włączyć urządzenie. Gdy osoba nosząca opaskę naciśnie duży przycisk SOS, to w odbiorniku znajdującym się w innym pomieszczeniu lub na innym piętrze automatycznie zostanie włączony alarm.

Zasięg pracy urządzenia wynosi 80 m w otwartej przestrzeni. W zamkniętych, przedzielonych ścianą pomieszczeniach jest on mniejszy, natomiast w razie potrzeby może zostać odpłatnie zwiększony.

Alarm informujący o naciśnięciu przez seniora sygnału SOS jest głośny i wynosi około 100 dB. Wbudowanie funkcji regulacji głośności jest możliwe po dokonaniu odpowiedniej wpłaty.

Opaska MA-01A3 to prosty w obsłudze i tani sygnalizator, który sprawdzi się przede wszystkim dla opiekunów mieszkających w pobliżu wymagającego opieki seniora. Stosunkowo mały zasięg oraz brak wbudowanych dodatkowych funkcji uniemożliwia korzystanie z urządzenia na większe dystanse.

Zalety
atrakcyjna cena
prosta w użyciu
możliwość zwiększenia zasięgu
niewielkie wymiary i waga urządzenia
Wady
dodatkowa opłata za modyfikację funkcjonalności
bardzo głośny alarm
zasięg obejmuje jedynie obszar około 80 m
stosunkowo słaby zasięg

4. Opaska Locon BS02

Locon BS02 to starszy model, który poprzedzał naszego aktualnego faworyta
Locon BS02 to starsza i droższa wersja wielofunkcyjnej opaski LocoLife Plus. Intuicyjna obsługa oraz korzystne parametry sprawiają, że model ten cieszy się dobrą opinią wśród klientów. Wbudowane w urządzenie dodatkowe funkcje pozwalają między innymi na zmierzenie tętna i ciśnienia krwi, a także na połączenie opaski z odpłatną aplikacją mobilną.

JAKOŚĆ

CENA

Model Locon BS02 jest solidnie wykonany i stosunkowo prosty w obsłudze. Po połączeniu opaski z darmową aplikacją, opiekun seniora ma możliwość sterować zdalnie większością funkcji oraz pobierać dane, takie jak poziom tętna i ciśnienia, a także sprawdzić lokalizację, w której znajduje się senior.

Opaska umożliwia również odbieranie połączeń telefonicznych od 10 zapisanych w urządzeniu numerów. Ograniczenie związane z połączeniami przyczynia się do tego, że starsza osoba nie będzie odbierała telefonów od nieznajomych lub telemarketerów, co mogłoby wpływać na niepotrzebne blokowanie linii.

Dodatkowe funkcje, takie jak alarm informujący o niskim poziomie baterii czy przypomnienie seniorowi o konieczności zażycia leków sprawiają, że opaska Locon BS02 może stanowić alternatywę dla telefonu komórkowego.

Warto podkreślić jednak, że interfejs opaski jest wyłącznie w języku angielskim, co początkowo może utrudniać starszej osobie korzystanie z urządzenia. Połączona z opaską aplikacja jest możliwa do ściągnięcia w języku polskim, natomiast wymaga ona regularnego przedłużania dostępu, co zwiększa koszty związane z jej utrzymaniem.

Opaska Locon B202 cechuje się słabszą baterią i zasięgiem niż LocoLife Plus. Jest to jednak dobre urządzenie pod względem wykonania i działania, więc osoba która zdecyduje się na jej zakup nie powinna być rozczarowana.

Zalety
wbudowany czujnik upadku
możliwość zdalnego wyłączenia urządzenia
funkcja przypominania o zażyciu leków
możliwość połączenia z aplikacją mobilną
wodoodporna
Wady
dodatkowa opłata za przedłużenie subskrypcji
interfejs urządzenia dostępny jedynie w języku angielskim

5. notiOne go – klasyczny lokalizator GPS dla seniora

notiOne go to najbardziej podstawowy lokalizator dla seniorów w rankingu
Ostatnia pozycja w naszym rankingu to klasyczny lokalizator GPS dla seniora notiOne. Urządzenie połączone jest ze specjalną aplikacją, która umożliwia sprawne odnalezienie zaginionej osoby. Lokalizator cechuje się bardzo dobrym zasięgiem, dzięki czemu umożliwia ustalenie lokalizacji oddalonej nawet o kilkaset kilometrów.

JAKOŚĆ

CENA

NotiOne to najtańszy model znajdujący się w naszym rankingu. Urządzenie pozwala na szybkie zlokalizowanie seniora, przebywającego nawet kilkaset kilometrów dalej. Opaska może być przymocowana również do roweru lub auta, zabezpieczając przedmioty należące do starszej osoby przed kradzieżą.

Trwała budowa opaski sprawia, że jest ona odporna na deszcz i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne. Warto podkreślić również, że czas pracy opaski na jednej baterii może wynieść nawet 12 miesięcy, dzięki czemu nie musimy pamiętać o jej regularnym ładowaniu.

Aby opaska zaczęła działać, wystarczy połączyć ją z dedykowaną, darmową aplikacją mobilną. Po uruchomieniu urządzenia, opiekun może w każdym momencie zlokalizować położenie seniora. Noszenie opaski nie powinno być dla starszej osoby kłopotliwe, ponieważ waży ona jedynie 17 g, co sprawia, że jest prawie niewyczuwalna.

NotiOne to dobry i atrakcyjny cenowo wybór dla osób, które chcą zwiększyć poziom bezpieczeństwa bliskiej osoby. Bardzo duży zasięg urządzenia sprawia, że model ten może być wykorzystywany również jako urządzenie ochraniające rower czy samochód lub wspomagające inne, bardziej funkcjonalne urządzenia z mniejszym zasięgiem.

Zalety
bardzo duży zasięg
możliwość połączenia opaski z aplikacją
nieodczuwalna waga wynosząca 17 g
wodoodporna
Wady
brak dodatkowych funkcji, takich jak sygnalizator SOS
lokalizator może działać słabiej poza miastem

Kryteria porównawcze opasek – dzięki nim wybraliśmy modele do rankingu w 2021

Wchodzące w skład rankingu opaski wybraliśmy na podstawie kryteriów, takich jak obecność poszczególnych funkcjonalności alarmowych, a także poziomu zasięgu czy orientacyjnego czasu działania urządzenia. Dokładne zestawienie porównujące wszystkie, występujące w naszym rankingu modele znajduje się w poniższej tabeli.

Model opaskiPrzycisk SOSCzujnik upadkuCzas działaniaPołączenia głosoweZasięgKarta SIMWymienna karta SIMWodoszczelność
LocoLife Plustak
tak4-5 dnitaksieć GSMtaknieIP66
myBand 4Familtaknie4 dnitaksieć GSMtaktakIP66
MA-01A3takniedo rokuniedo 80 m od stacjinieniebrak informacji
Locon BS02taktak1-3 dnitaksieć GSMtaknieIP67
notiOne gonieniedo rokuniesieć GSMnieniebrak podanego poziomu

Poradnik zakupowy: Jak wybrać najlepszą opaskę monitorująca dla seniora? Na co zwrócić uwagę?

Opaska dla seniora to urządzenie, które może usprawnić codzienne funkcjonowanie oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa starszej osoby. Aby wybrać najlepszy rodzaj oraz model opaski, musimy wziąć pod uwagę jej praktyczność oraz stopień trudności w obsłudze, ponieważ wielu seniorów nie jest w stanie korzystać z zaawansowanych technicznie urządzeń. Kolejne cechy, jakie warto rozważyć kupując smartwatch dla seniora to czas pracy jednej baterii oraz funkcja SOS. W naszym poradniku zawarliśmy dokładne wskazówki na temat tego, jaka opaska dla seniora będzie najlepsza i jakie dodatkowe funkcje powinno posiadać takie urządzenie.

Wygoda i komfort noszenia

Decydując się na zakup opaski monitorującej dla rodziców lub dziadków, należy zwrócić uwagę, aby było to urządzenie wygodne w codziennym użytkowaniu. Uciskająca, ciężka i trudna do samodzielnego założenia opaska nie będzie dobrym wyborem ii może okazać się, że starsza osoba nie będzie chciała z niej korzystać.

Aby urządzenie spełniało swoje zadanie musi być stosunkowo lekkie, dopasowane do ręki i wygodne do noszenia. Warto również wziąć pod uwagę fakt, aby opaska była atrakcyjna pod względem wizualnym. Noszenie na ręce zegarka, przypominającego urządzenie medyczne z dużym napisem SOS może wywoływać dyskomfort i sprawić, że senior nie będzie chciał nosić opaski na co dzień.

Przycisk SOS

Wybierając opaskę monitorującą dla starszej osoby, warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie wyposażone jest w widoczny i łatwy do samodzielnego wciśnięcia przycisk SOS. Funkcja ta może okazać się szczególnie istotna w przypadku seniorów zmagających się z różnego rodzaju schorzeniami lub zaburzeniami pamięci. Powinni oni mieć możliwość użycia sygnału SOS w prosty i intuicyjny sposób, dlatego najlepiej, gdy do funkcji przeznaczony jest jeden, konkretny przycisk.

Upadek ze schodów czy nagły atak serca to sytuacje, które mogą uniemożliwiać starszej osobie skontaktowanie się z rodziną lub pogotowiem. W takim momencie widoczny na zegarku przycisk SOS może decydować o zdrowiu i życiu, dlatego warto uznać go za niezbędny element wyposażenia opaski monitorującej.

Detektor upadku

Detektor upadku to funkcja, która informuje opiekuna osoby starszej o nagłym upadku ze schodów czy przewróceniu się na chodniku. W takiej sytuacji, opiekun otrzymuje powiadomienie w przeznaczonej do tego aplikacji na smartfonie, dzięki czemu może szybko skontaktować się z bliską osobą, a w razie potrzeby wezwać pomoc.

Urządzenie, jakim jest opaska dla seniora z detektorem upadku często połączone jest z przyciskiem SOS oraz funkcją lokalizacji położenia. Senior, który posiada opaskę wyposażoną we wszystkie te funkcje jest znacznie lepiej przygotowany na nagłe, zagrażające zdrowiu sytuacje. Dobrze wyposażone urządzenie zmniejsza również ryzyko, że starsza osoba nie otrzyma pomocy w odpowiednim czasie.

Możliwość zamontowania karty SIM i dwukierunkowa komunikacja

Niektóre opaski monitorujące posiadają wejście na kartę SIM. Zdarzają się również modele, które mają ją wbudowaną fabrycznie wtedy numer, przez który można kontaktować się z seniorem jest z góry określony. Jednak niezależnie od tego, która z tych opcji występuje w urządzeniu, obecność karty SIM pozwala wykorzystywać opaskę jak telefon, dzięki czemu starsza osoba może komunikować się z najbliższymi, bez konieczności sięgania po dodatkowe urządzenie.

Rozmowy telefoniczne z użyciem opasek monitorujących odbywają się w trybie głośnomówiącym. Urządzenia te mają zazwyczaj wbudowany mikrofon oraz głośnik, co umożliwia wyraźne słyszenie rozmowy zarówno w przypadku seniora, jak i jego opiekuna. Warto wspomnieć, że w większości tego typu urządzeń istnieje możliwość odbierania rozmów tylko od trzech wybranych numerów, co zapobiega odbieraniu przez seniora telefonów od sprzedawców i telemarketerów oraz blokowania linii w nagłych sytuacjach.

Interesującą opcją jest również telemonitoring, czyli możliwość nasłuchiwania przez opiekuna, czy z seniorem nie dzieje się coś złego. Funkcja ta może okazać się przydatna w sytuacji, gdy starsza osoba nie odbiera połączenia, a opiekun nie ma pewności, czy nie znajduje się ona w niebezpieczeństwie. Wciśnięcie odpowiedniego przycisku pozwoli opiekunowi uruchomić zdalny nasłuch, aby usłyszeć czy senior śpi czy może dzieje się coś niepokojącego.

Lokalizator GPS dla seniora i ogólny zasięg urządzenia

Aby opaska SOS dla seniora zapewniała wysoki poziom bezpieczeństwa, powinna mieć duży zasięg, umożliwiający kontrolowanie tego, co dzieje się ze starszą osobą w dowolnym momencie. Dobrym zasięgiem z pewnością cechują się opaski wyposażone w lokalizator GPS, który umożliwia rozpoznanie lokalizacji, w której przebywa osoba nosząca opaskę. Funkcja GPS może okazać się szczególnie przydatna w przypadku opieki nad starszymi osobami zmagającymi się z demencją lub chorobą Alzheimera.

Odnalezienie seniora poprzez lokalizator GPS jest proste i szybkie do przeprowadzenia. Wymaga jedynie naciśnięcia jednego, przeznaczonego do tego celu przycisku. Niektóre opaski wysyłają dane o lokalizacji przez kartę SIM, a inne wysyłają komunikat do stacji odbiorczej znajdującej się w mieszkaniu lub innym, wybranym położeniu. Warto pamiętać jednak, że nie każdemu seniorowi będzie odpowiadało noszenie urządzenia z wbudowanym systemem GPS, dlatego przed zakupem należy uzgodnić to z bliską osobą.

Czas pracy baterii

Dobry smartwatch dla seniora powinien cechować się stosunkowo długim czasem pracy na jednej baterii. Optymalny czas działania naładowanej w pełni opaski wynosi kilka dni, natomiast niektóre urządzenia mogą działać bez ładowania nawet powyżej dwóch tygodni. Warto zwrócić na to uwagę przed zakupem, ponieważ opaska z wytrzymałym akumulatorem nie będzie wymagała od seniora pamiętania o codziennym ładowaniu.

Istotne jest również, aby smartband dla seniora był łatwy do samodzielnego naładowania. Warto wybrać urządzenie, do którego można podłączyć ładowarkę. Opaski, które wymagają podłączenia do specjalnej stacji mogą być problematyczne w trakcie dłuższych wyjazdów.

Dedykowana aplikacja

Osoby, których rodzice lub dziadkowie wymagają stałej opieki oraz kontroli, mogą zdecydować się na rozwiązanie, jakim jest inteligentna opaska dla seniora SOS z dedykowaną aplikacją. Takie urządzenie wysyła do opiekuna informacje na temat ewentualnego upadku, a także dane dotyczące położenia czy poziomu pulsu i ciśnienia. Dzięki temu opiekun może w każdej chwili sprawdzić czy z bliską osobą nie dzieje się coś niepokojącego. Decydując się na opaskę z aplikacją warto wybrać model, który wysyła konkretne, łatwe do odczytania dane. Umożliwi to szybkie zareagowanie w przypadku otrzymania sygnału o jakichś nieprawidłowościach.

Należy pamiętać, że tego typu aplikacje są ciągle rozwijane i bardzo często działają w modelu subskrypcyjnym. W takim przypadku, aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności aplikacji, konieczne jest dokonywanie wpłat za określony z góry okres. W przypadku niedokonania wpłaty, działanie aplikacji może zostać tymczasowo wyłączone, zmniejszając dopływ informacji na temat tego co dzieje się z seniorem. Warto również wziąć pod uwagę, że korzystanie z aplikacji wiąże się z regularnym otrzymywaniem powiadomień na telefon, a nie wszyscy mogą pozwolić sobie na włączony telefon i przychodzące powiadomienia w pracy.

Opaska, smartband czy smartwach dla seniora?

Na rynku występują różne typy urządzeń, mających na celu monitorowanie seniorów. Za podstawowy wybór można uznać opaski, a najbardziej zaawansowany pod względem technologicznym jest smartwatch. Pomiędzy nimi plasuje się smartband, czyli inteligentna opaska monitorująca dla seniora, która zawiera najważniejsze funkcje klasycznej opaski, a dodatkowo może również monitorować sen lub mierzyć puls. Wiele zależy jednak od producenta oraz indywidualnych parametrów danego sprzętu, ponieważ w niektórych przypadkach może okazać się, że opaska posiada więcej funkcji niż smartband.

Opaski można uznać za najtańszą i stosunkowo dobrą opcję monitorowania, natomiast urządzenia typu smart wyposażone są w bardziej zaawansowane funkcje, dzięki czemu mogą zapewniać większe bezpieczeństwo starszym członkom rodziny. Przed zakupem warto zastanowić się, jakie cechy powinna naszym zdaniem posiadać najlepsza opaska dla seniora i na tej podstawie dokonać wyboru.

Nasza opinia: opaska dla seniora to potrzebne urządzenie, które naprawdę może uratować czyjeś zdrowie

Opaska monitorująca dla seniora to urządzenie, które nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością w Polsce. Sytuacja ta może jednak z czasem ulec zmianie, ponieważ w wielu krajach jest to jedno z podstawowych narzędzi do monitorowania osób starszych. Decydując się smartwatch lub smartband dla seniora, który wyposażony jest w lokalizator GPS czy przycisk SOS możemy znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa starszej osoby w codziennym życiu, a także wykonywać swoje codzienne obowiązki bez strachu o najbliższych.