Aktualizacja: Kwiecień 2024

Orbitrek, czyli rower eliptyczny, to maszyna treningowa, która, wśród miłośników zdrowego stylu życia, cieszy się stale rosnącą popularnością. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem tego typu urządzenia angażują do pracy wiele grup mięśniowych, a przy tym pozostają przyjazne dla stawów, dzięki czemu mogą z nich korzystać nawet starsze osoby. Jaki orbitrek wybrać? Który model okaże się najlepszy? Jakie cechy należy mieć na uwadze podczas dokonywania wyboru? Ranking orbitreków odpowiada na wszystkie te pytania.

Orbitreki to urządzenia o bardzo charakterystycznej budowie. Konstrukcja tego typu maszyn wymusza wzorzec chodu, który łączy w sobie elementy ćwiczeń, wykonywanych na trzech różnych urządzeniach – na rowerku stacjonarnym, na bieżni mechanicznej i na stepperze. W rezultacie, orbitrek eliptyczny (trenażer eliptyczny) angażuje aż 80 procent mięśni, obecnych w ludzkim ciele. Należy jednak podkreślić, że tego typu maszyny, nie doprowadzają do nadmiernego obciążenia stawów. Ryzyko kontuzji jest zatem znikome, co znacząco poszerza grono osób, mogących aktywnie wykonywać ćwiczenia aerobowe. Poszczególne modele różnią się zastosowaną technologią i niektórymi funkcjami. Na jaki orbitrek treningowy warto się zdecydować? Aby ćwiczenia były maksymalnie efektywne, bezpieczne i przyjemne, należy dokonać świadomego wyboru. Prezentujemy ranking orbitreków domowych, które cieszą się największym uznaniem wśród użytkowników.

 

Orbitrek – jaki wybrać? Niezwykle istotna cecha to koło zamachowe

Orbitrek stacjonarny to bardzo ogólne określenie. Poszczególne modele różnią się przede wszystkim zastosowanym kołem zamachowym, a konkretnie – jego wymiarami i wagą. Większe i cięższe koło zamachowe przekłada się na płynność pracy, co w istotny sposób uprzyjemnia trening. To jednak jeszcze nie wszystko, większe koło zamachowe umożliwia wymuszenie większego obciążenia w poszczególnych trybach pracy. Logiczne jest zatem, że orbitrek fitness z mniejszym kołem zamachowym nada się przede wszystkim dla początkującego użytkownika. Modele z dużym i ciężkim kołem zamachowym są właściwsze dla osób obytych z treningami kardio, choć nie tylko. Jeżeli maszyna umożliwia płynną regulację stopnia obciążenia, skorzystają z niej także mniej doświadczone osoby. Spośród wszystkich modeli ujętych w naszym zestawieniu, najcięższym kołem zamachowym może pochwalić się Hertz Run 3 (14 kg), choć model Spirit Fitness XE295 ustępuje mu tylko nieznacznie (13,5 kg).

 

Orbitrek – jaki kupić? Zwróć uwagę na system hamowania

Orbitrek magnetyczny, orbitrek elektryczny i orbitrek mechaniczny – co to wszystko znaczy? Powyższe określenia odnoszą się do zastosowanego w urządzeniu systemu hamowania. Najprostsze rowery eliptyczne to urządzenia z mechanicznym hamulcem, które powoli znikają już z rynku. Najlepszy orbitrek jest obecnie wyposażony w hamulec magnetyczny lub elektromagnetyczny. W pierwszym przypadku, wokół koła zamachowego rozłożone są magnesy, które wytwarzają opór. Zalety? Orbitreki magnetyczne charakteryzują się stosunkowo prostą i bezawaryjną konstrukcją, a przy tym zapewniają niebywale kulturalną (nie wytwarzają wibracji) i cichą pracę. Orbitreki elektromagnetyczne wykorzystują silnik elektryczny, który odpowiada za regulację stawianego przez magnesy oporu. Zastosowanie takiej technologii pozwala producentom na implementowanie programów treningowych, imitujących określone warunki, a użytkownikom – na tworzenie własnych programów. Polecane orbitreki są wyposażone w hamulce magnetyczne. Dlaczego? Ponieważ taka konstrukcja niewiele odstaje od najbardziej zaawansowanych modeli elektromagnetycznych, a przy tym jest znacznie tańsza i lżejsza.

 

Jaki orbitrek kupić? Weź pod uwagę dopuszczalne obciążenie

Podobnie jak buty, spodnie czy bluzę, orbitreki powinny być dobierane pod konkretnego użytkownika. Wynika to z prostego faktu – różne urządzenia charakteryzują się różnym dopuszczalnym obciążeniem, więc może się okazać, że dany model nie będzie właściwy dla bardzo ciężkiej osoby. Pod tym względem, niemal wszystkie modele z naszego zestawienia osiągają ten sam rezultat – udźwigną 150 kg. Wyjątkiem jest jedynie model Kettler Axos Cross M, który “udźwignie” 110 kg.

 

Jaki kupić orbitrek? Ergonomia stoi w pierwszym szeregu

Ćwiczenia aerobowe nie powinny być łatwe, ale przyjemne i bezpieczne – już tak. Właśnie dlatego, wybierając orbitrek, należy wziąć pod uwagę rozstaw platform, na których opierane są stopy. Idealna jest odległość, wynosząca ok. 4-6 cm. Wynika to z faktu, że wymusza to chód maksymalnie zbliżony do naturalnego. Zalecana górna granica właściwego rozstawu to około 20 cm. Jeżeli rower eliptyczny ma szerzej rozstawione platformy, efektem będzie tzw. kaczy chód. Najwęższym rozstawem charakteryzują się modele przednionapędowe (takie rozwiązanie oferuje Spirit Fitness XE295). Można je rozpoznać po umieszczeniu koła zamachowego i systemu hamującego przed płozami. Kolejna istotna cecha to długość i wysokość kroku. Każdy z tych parametrów musi być dostosowany do wzrostu osoby ćwiczącej, w przeciwnym wypadku można zapomnieć o komforcie. Kolejne cechy, które determinują udany zakup, to liczba ustawień treningowych (większy zakres daje większe możliwości w kwestii ustawienia siły oporu do własnych potrzeb), stabilność konstrukcji (to ważne, żeby orbitrek treningowy nie przechylał się na boki w trakcie intensywnych ćwiczeń) i jakość wykonania (orbitreki magnetyczne są dość kosztowne, ważne więc, żeby służyły swoim użytkownikom możliwie najdłużej).

 

Orbitrek magnetyczny – jaki wybrać?

Modele z hamulcem magnetycznym stanowią idealny kompromis między ceną a możliwościami treningowymi. Warto brać pod uwagę wyłącznie produkty renomowanych producentów,, które są nie tylko trwałe, ale i bezpieczne. Pozostałe parametry należy dostosować do własnych potrzeb, oczekiwań i możliwości.