Aktualizacja: Grudzień 2022

Depilatory to urządzenia przeznaczone do usuwania włosów ze skóry. Ich zadanie jest więc dokładnie takie jak tradycyjnych maszynek do golenia, chociaż są skuteczniejsze. Usuwają włosy razem z cebulkami, dzięki czemu włoski odrastają rzadziej – nie trzeba więc zbyt często ich używać i można dłużej cieszyć się gładką skórą. W tej chwili wiele osób korzysta z takich depilatorów, jednak jeśli ktoś dopiero zamierza jakiś kupić, może mieć problem w wyborze najbardziej odpowiedniego dla siebie modelu. Na rynku dostępne są bowiem depilatory dyskowe, pęsetowe oraz IPL. Jak używać depilatora i jaki depilator wybrać? Doradzamy wszystkim zainteresowanym!

Depilator – dyski czy pęsety?

W naszym zestawieniu znalazły się 4 depilatory pęsetowe oraz 1 depilator dyskowy. Ten wyjątek to urządzenie PHILIPS BRE650. Czym różnią się depilatory pęsetowe od dyskowych? Wersje pęsetowe najlepiej nadają się do usuwania słabszych, mniej gęstych włosów. Im więcej pęset posiada dane urządzenie, tym sprawniej jednak działa i skuteczniej oraz szybciej usuwa włoski. Z kolei wersje dyskowe znakomicie sobie radzą nie tylko ze słabymi, ale i gęstymi, mocnymi włosami. Jeśli zatem ktoś chce kupić swój pierwszy depilator i ma mocne włosy, powinien raczej wybrać wersję dyskową. Tym bardziej, że depilatory pęsetowe mają skłonność do tworzenia na skórze podrażnień, jeśli pracują zbyt szybko, a przecież większa szybkość to też większa skuteczność urządzenia i szybciej wykonany zabieg. Depilatory pęsetowe i dyskowe uznawane są za klasyczne – i nadal posiadają szerokie grono zwolenniczek. Jeśli chodzi o depilatory pęsetowe, to najwięcej pęset posiada w naszym zestawieniu model PANASONIC ES-EL8A-P503 (aż 60), a najmniej BRAUN Silk-epil 5 5531 Wet & Dry (tylko 28).

Jak wybrać depilator? – najważniejsze cechy

Dobry depilator to taki, który spełnia świetnie swoje podstawowe zadanie – a więc sprawnie usuwa owłosienie z ciała. Depilator elektryczny powinien być dobrze dopasowany do potrzeb i oczekiwań konkretnej osoby. Warto więc wcześniej zastanowić się ile pieniędzy można przeznaczyć na jego zakup i czy komuś zależy tylko na funkcji depilacji, czy też może woli urządzenie z dodatkową funkcją masażu lub nawet peelingu? Droższe i nowocześniejsze urządzenia posiadają wymienne nakładki, umożliwiające im pełnienie różnych, dodatkowych funkcji. Masaż, peeling, złuszczanie – na wszystko to można liczyć w jednym urządzeniu. Z kolei tańsze depilatory posiadają zwykle tylko tą jedną, podstawową funkcję – w dodatku depilują na sucho, co może wywoływać podrażnienia i jest dużo boleśniejsze. Tańszy depilator to zwykle depilator do nóg, a przecież zwykle nie chodzi tylko o usuwanie włosów z ich powierzchni. Przydałby się też depilator do twarzy i depilator damski do usuwania włosów z pach oraz miejsc intymnych. REMINGTON EP7035 posiada system aż 7 nakładek, a model PANASONIC ES-EL8A-P503 aż 9. To między innymi głowica złuszczająca, nasadka do depilacji twarzy, elastyczna obracająca się głowica, przeznaczona do depilacji trudno dostępnych miejsc, trymer oraz golarka. Dużo różnych końcówek ma też BRAUN Silk-epil 9. Dodatkową nasadkę do przycinania i system masujący posiada Philips BRE650, zaś model Braun Silk-epil 5 5531 Wet & Dry został wyposażony w system masażu.

Jaki depilator kupić? – podsumowanie

Zakup depilatora powinien być poprzedzony przemyśleniem własnych oczekiwań względem niego. Dobry depilator musi skutecznie i szybko usuwać włoski, jednak ważna jest także i cena. Najtańszy model z naszego zestawienia to Braun Silk-epil 5 5531 Wet & Dry (kosztuje około 200 złotych). Ponieważ wszystkie modele z naszego zestawienia posiadają akumulator, warto też zwrócić uwagę na czas ładowania i czas pracy urządzenia na pełnym ładowaniu. Najdłuższy czas ładowania posiada depilator PHILIPS BRE650 (aż 90 minut), podczas gdy inne ładują się 60 minut. Najkrócej po ładowaniu może zaś pracować PANASONIC ES-EL8A-P503 (tylko 30 minut), podczas gdy inne depilatory z naszego rankingu wytrzymują 40 minut.