Aktualizacja: Kwiecień 2024

Jaką deskę do prasowania kupić do swojego mieszkania? Pytanie może dla niektórych trywialne, w końcu deska to deska, prawda? Jednak monopol na klasyczne deski przemija, warto więc rozejrzeć się wśród nowych możliwości rynku. Wstajesz rano do biura, a Twoja koszula wygląda, jakby ktoś zawinął się w nią i zasnął? Chcesz czy nie – musisz szybko przeprasować ubrania. Jeśli nie lubisz miotać się po mieszkaniu, ryzykując spóźnienia do pracy – czas zainwestować nie tylko w dobre żelazko, ale i przydałaby się dobra deska do prasowania. Pomoże ona w szybkim doprowadzeniu ubrań do stanu używalności, ale i ułatwi ten niezbyt przyjemny obowiązek.

No tak, ale czym mogą się różnić między sobą deski? Mogą i różnią się bardzo! Technologia użytkowa rozwija się w zastraszającym tempie, dzięki czemu rynek poszerza się o kolejne produkty w każdej dziedzinie. Zapewne nie byłeś nawet świadomy, że istnieją aż trzy rodzaje tych urządzeń! Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić klasyczny model bez dodatków ani żadnych dodatkowych funkcji. Jeśli jednak nie lubimy prasować – dlaczego nie mielibyśmy sobie ułatwić zadania, wybierając bardziej zaawansowany technologicznie produkt?

Jakie funkcje posiadają nowe modele? Jak mogą one wpłynąć na nasze codzienne życie? I najważniejsze pytanie – czy warto inwestować więcej w dobre deski do prasowania, skoro do tej pory wystarczył nam klasyczny sprzęt? Dziś pomożemy wskazać, jaka będzie najlepsza deska do prasowania dostosowana do potrzeb Twoich, jak i domowników. Zobacz, jakie masz możliwości, a sam dojdziesz do wniosku, czy pozostaniesz przy klasycznych urządzeniach, czy może skusisz się na nowinki, jak deska do prasowania z odprowadzeniem pary? Przygotowaliśmy dla Ciebie pełną gamę dostępnych na rynku sprzętów wraz z dokładnym opisem. Jeśli nadal nie będziesz wiedział, które urządzenie konkretnie wybrać – sprawdź nasz ranking desek do prasowania, który pomoże wybrać Ci konkretny model!

 

Jaką deskę do prasowania wybrać?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, technologia wciąż mknie do przodu, nie oglądając się za siebie. Wiele nowinek technologicznych może wydać się niepraktycznych, kojarzących się z ludzką „fanaberią”. Są jednak produkty życia codziennego, które faktycznie ułatwiają codzienne obowiązki. Jednym z takich sprzętów jest duża deska do prasowania, która zapewne znajduje się w każdym, polskim domu. Jest to sprzęt, który w niektórych domach pamięta jeszcze zamierzchłe czasy z poprzedniego systemu, bo skoro działa, to po co wymieniać? Ano właśnie po to, aby sobie co nieco ułatwić. Przeżytkiem są kilkukilogramowe stelaże z żeliwa, a także deski z litego drewna, pod którymi można dosłownie złamać kończynę przy wyciąganiu i chowaniu. Ponadto, jak już wspomnieliśmy wcześniej – rodzaje i funkcjonalności poszczególnych modeli tak się od siebie różnią, że nie sposób kupić pierwszej z brzegu! Jaką więc wybrać?

Warto zwrócić uwagę na to, jak często użytkujemy tego typu urządzenia. Jeśli jesteśmy „niedzielnymi prasowaczami”, to faktycznie deska do prasowania do generatora pary może nie być nam potrzebna. Zwykła deska spokojnie zaspokoi potrzeby osób, które na co dzień nie prasują. Jeśli jednak nieodzowną częścią Twojego codziennego stroju jest koszula, marynarka czy elegancka sukienka – wiesz, że ciężko obyć się bez porządnego żelazka i deski. Dla takich osób lepszym wyborem będzie sprzęt bardziej zaawansowany technologicznie jak właśnie deska do prasowania parowego. Przy częstszym użytkowaniu tego typu sprzętów warto też zastanowić się nad zakupem dodatkowych akcesoriów, jak na przykład rękawnik do prasowania, o ile nie ma ich w zestawie.

Funkcjonalności poszczególnych rodzajów desek omówimy szerzej w dalszej części tekstu, jednak to, co powinno być dla nas równie ważne przy wyborze co funkcje, to budowa, czyli materiały, z jakich wykonana jest deska. To od jakości materiału zależy przyjemność z użytkowania, ale przede wszystkim żywotność tego urządzenia. Dlatego też poniżej przedstawiamy najlepsze konstrukcje, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

 

Deska do prasowania – jaka najlepsza? Zwróć uwagę na materiał

Tak jak wspomnieliśmy, jednym z ważniejszych aspektów przy wyborze deski jest jakość jej surowców wykonania. Sama deska do prasowania elektryczna czy też klasyczna, składają się z bazowych trzech elementów – stelaż, blat i powłoka.

Stelaż – to ta część, która przede wszystkim decyduje o stabilności całej konstrukcji.

  • Zaczynając od samego dołu, stabilna deska do prasowania posiadać powinna silikonowe lub gumowe elementy u podstawy. Dzięki temu cały sprzęt będzie stał nieruchomo na śliskiej powierzchni podczas pracy.a
  • Drugą kwestią jest sama szerokość nóg. Tył deski powinien mieć szersze nóżki – dzięki temu cały sprzęt osiąga większą stabilność.
  • A z czego wykonane są zazwyczaj same nogi? Najpopularniejszym materiałem jest metal i stal, jednakże na rynku są dostępne również modele drewniane i z tworzyw sztucznych. Plusem metalowych stelaży jest niewątpliwie ich wytrzymałość, jednak należy zwrócić uwagę na to, czy są one pokryte jakimkolwiek środkiem zapobiegającym korozji. Zazwyczaj producenci decydują się na pokrycie powierzchni szpachlą poliestrową w proszku lub powłokami chromowanymi czy fosforanowymi. Tworzywa sztuczne natomiast są o wiele lżejszym rozwiązaniem, jednakże o wiele mniej stabilnym i wytrzymałym niż metal czy lite drewno. Są dobrą alternatywą dla osób starszych i słabszych, które nie mogą, lub nie mają siły na noszenie ciężkich, metalowych konstrukcji.
  • Jeśli mówimy o stelażu – warto nadmienić, iż deska do prasowania do generatora pary posiada przy stelażu półkę wraz z wieszakiem na te urządzenia. Warto zwrócić uwagę, aby część ta również była wykonana z trwałego materiału odpornego na korozję spowodowaną wodą.
  • Ostatnim elementem stelaża jest dźwignia, dzięki której regulujemy wysokość blatu, który najczęściej sięga w przedziale od 30 centymetrów do 1 metra, a także system składania deski.

Blat – element zdawałoby się, najważniejszy całej deski. Do niedawna wykonywano przede wszystkim z płyty wiórowej i paździerzowej – dziś unowocześnione.

  • Nowsze modele w większości tworzone są z metalowej kratki, co pokazuje nawet nasz ranking, gdzie cztery na pięć pozycji zbudowane jest właśnie z metalowej kratki. Skąd ta zmiana? Biorąc pod uwagę coraz większą popularność prasowania z pomocą pary wodnej, zauważono, że deska do prasowania na stację parową nie działa za dobrze na płyty wiórowe, ani nie współpracuje z tworzywami sztucznymi. Kratka metalowa zapewnia przepuszczalność wody przez powierzchnię, co nie powoduje plam przy skraplaniu.
  • Jest na rynku również rodzynek w postaci deski Leifheit 72585 AirBoard Compact M, której to blat stworzony jest z tworzywa EPP. Sprawia to, że nie nadaje się ona do stacji parowej poprzez zatrzymywanie i odbijanie wody, jednak rekompensuje jej to niewiarygodna lekkość.
  • Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, to wymiary blatu. Większość ma standardowe wymiary, jednak są modele rozszerzane dla wygody użytkowania. Szeroka deska do prasowania pozwala na wygodniejsze prasowanie materiałów wielkopowierzchniowych jak pościel, czy ręczniki.
  • Do zestawów podstawowych często są dołączane również rękawniki. Co to jest? Są to małe, wąskie blaty na krótkich nóżkach, które pozwalają na dokładne wyprasowanie samych rękawów koszul. Mogą być one dołączone jako osobne sprzęty, ale są też modele z wbudowanymi modułami.

 

Powłoka – wykończeniem całości jest powłoka na desce.
Jej głównym zadaniem jest ochrona blatu przed zniszczeniem, ale także reguluje komfort naszej pracy. Jest to część wymienna, dlatego też, jeśli nawet dojdzie do znacznego zniszczenia lub materiał wykonania jednak nas nie satysfakcjonuje – bez problemu możemy ją wymienić. Pamiętajmy, że jeśli w naszym posiadaniu jest duża deska do prasowania – duża musi być również jej powłoka. Są firmy, które na zamówienie tworzą powłoki ponadwymiarowe.

A z czego może być zbudowana takowa? Najczęściej jest to spreparowana bawełna, która wykazuje bardzo wysoka odporność na temperaturę. Pojawiają się również powłoki ceramiczne i metalizowane, które odbijają ciepło żelazka, skracając czas prasowania. To, co jest istotne, to aby powłoka miała co najmniej dwie warstwy. Najczęściej spotkamy się z podkładem gąbkowym lub filcowym i pokrowcem bawełnianym.

Mimo iż to bawełna zyskuje największa popularność poprzez swoją przepuszczalność pary, to na rynku znajdziemy również pokrowce metalizowane, które dzięki szybszemu nagrzewaniu – przyspieszają proces prasowania. Niestety, kumulując ciepło, odcinają też drogę ujścia wody, przez co niestety deska do prasowania ze stacją parową nie powinna korzystać z takowych rozwiązań. Najnowszym hitem stosowanym do powłok są dodatki aromatyzujące. Pod wpływem temperatury są one uwalniane do otoczenia, a także do prasowanych ubrań, co uprzyjemnia pracę.

 

Jaka deska do żelazka parowego? Kształt, wielkość i akcesoria dodatkowe

Drugim aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze deski do prasowania, jest jej kształt i wielkość. Tu przede wszystkim chodzi o kształt i wielkość blatu samej deski. Wiadomo, że im jest on większy, tym prasowanie przebiegnie szybciej. Oczywiście należy wpierw zweryfikować, czy metraż naszego mieszkania pozwala na niestandardowo dużą deskę. Jeśli tak, to świetnym rozwiązaniem będzie model taki, jak Vileda Premium Total Reflect Plus, której wymiary to aż 130 centymetrów długości na 44 centymetry szerokości. Dla porównania – standardowe deski mają wymiary 120 × 38 centymetrów. Drugą propozycją może być model Philips Easy8 GC240/25, który posiada rozkładane rękawniki po bokach, a jego wymiary dzięki temu sięgają 120 × 45 centymetrów. Warto dobierać urządzenia, które mają wbudowane właśnie rękawniki. Ułatwiają one i usprawniają pracę nad rękawami i wszelkimi wąskimi powierzchniami.

Jeśli nie jesteś posiadaczem dużego mieszkania lub nie chcesz do każdego zagniecenia na koszuli wyciągać dużej deski do prasowania, to mamy też rozwiązanie dla Ciebie! Małe deski do prasowania, które możesz ustawić na swoim stole. Są to mini deski o wymiarach około 70 × 30 centymetrów, a także wysokości około 10-15 centymetrów. Ceny takowych sprzętów są o wiele niższe niż pełnowymiarowych modeli. Tak więc, jeśli nie masz miejsca na schowanie dużej deski w swoim mieszkaniu i nie chcesz kupować drogiego urządzenia – pomyśl o mniejszej alternatywie!

Warto też zwrócić uwagę, iż jeśli nie chcesz podwójnej deski, to znaczy dużego blatu, plus małego rękawnika, to warto wybrać blat ze zwężającą się końcówką. Zastąpi ona profesjonalny rękawnik i ułatwi prasowanie mankietów czy bielizny. Prawda jest taka, iż większości użytkowników wystarczyłaby deska o wymiarach zaledwie 100 × 30 centymetrów. Jeśli jednak lubimy prasować kompleksowo, czyli oprócz ubrań są to pościele, zasłony czy koce i obrusy – warto zainwestować w większe, bardziej uniwersalne modele.

Ostatnią kwestią są akcesoria przy desce. Era klasycznych, pustych desek minęła już chyba bezpowrotnie. We wszystkich nowszych modelach uświadczymy przynajmniej podstawkę na żelazko lub stację parową. Do tego wiele modeli posiada gniazdo z przedłużaczem, które pozwala na przedłużenie krótkiego kabla od żelazka, a także antenka, która służy za wieszak na kabel żelazka. Nie zapominajmy również o półeczce na wyprasowaną bieliznę! Ponadto modele elektryczne posiadają ogrom funkcji dodatkowych, o czym w dalszej części.

 

Elektryczna czy klasyczna deska do prasowania? Jaką deskę do prasowania wybrać?

Oprócz akcesoriów zewnętrznych, rynek desek do prasowania zaczyna ewoluować. Przechodząc od desek klasycznych do elektrycznych – otwiera się przed nami całe spectrum możliwości dostosowanych do naszych potrzeb.

  • Klasyczna
    Jest to deska tradycyjna, bez funkcji dodatkowych, takich jak podgrzewane blaty. Są to jednak modele tańsze i prostsze w obsłudze. Może posiadać w zestawie akcesoria takie jak rękawniki czy stojak na żelazko. Świetna dla mniej wymagających użytkowników, których prasowanie ogranicza się do koszul na rozmowy rekrutacyjne lub na święta z rodziną.

  • Elektryczna
    Jest to najczęściej deska do prasowania z gniazdkiem do żelazka wbudowanym już w całą konstrukcję. Dzięki temu nie trzeba ustawiać jej przy kontakcie w ścianie, bojąc się o zbyt krótki kabel żelazka. Mogą posiadać ogrom funkcji dodatkowych, takich jak podgrzewanie deski, wyrzut pary, „zasysanie” materiału, czy nadmuch ubrań od spodu. Ich ceny jednak są wyższe niż koszt desek klasycznych, jednak dla nowoczesnych Pani lub Pana Domu, wydają się akcesorium niezbędnym!

Jaką więc deskę wybrać? Wszystko zależy od tego, jak często i co prasujemy. Jeśli jesteśmy typem „niedzielnego prasowacza”, to równie dobrze sprawdzi się u nas klasyczna, tańsza wersja deski. Ciężko jednak zadowolić się tradycyjnym modelem, kiedy nasza codzienna praca wymaga od nas eleganckiego ubioru. W takim przypadku klasyczne modele mogą być uciążliwe w porównaniu do tych wielofunkcyjnych, których budowa pomaga w prasowaniu, jak i wysychaniu ubrań. Jeśli nie liczymy się z kosztami, deska elektryczna na pewno lepiej spełni swoją funkcję i ułatwi nam życie.

 

Jaka deska do prasowania do stacji parowej sprawdzi się najlepiej?

Wiemy już, że deski dzielą się na te elektryczne, jak i klasyczne. Istnieje jeszcze jeden rodzaj, a raczej podkategoria – deska do prasowania z generatorem pary. Cóż to za urządzenie i na czym polega? Już tłumaczymy!

W gruncie rzeczy jest to deska elektryczna. Jednak zwykłe deski elektrycznie nie muszą posiadać przystawek lub nadawać się pod względem budowy do stacji parowych. Tak więc zasada jest prosta, jak w przypadku kwadratów i prostokątów – nie każda elektryczna deska do prasowania jest deską do stacji parowych, natomiast każda deska do prasowania pod stację parową jest deską elektryczną. Jaka więc będzie idealna deska do generatora pary? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Budowa
    Przede wszystkim należy skupić się na materiale, z jakiego wykonany jest blat. Do urządzeń parowych z pewnością nie nadadzą się blaty wykonane z tworzyw sztucznych i starsze modele z płyt wiórowych. Po pierwsze odbijają, a po drugie wchłaniają i zatrzymują w sobie wodę, co prowadzi do szybkiej korozji. Nowoczesnym materiałem, jaki jest wykorzystywany specjalnie do wykonania desek z systemem parowym, jest aluminium, a dokładniej – kratki i siatki aluminiowe. Pozwalają one na utrzymanie wysokiej wytrzymałości, a także na przepuszczanie skraplającej się wody przez deskę, a nie odbijanie jej z powrotem w kierunku materiału.

    Sprawdź nasz ranking, gdzie aż cztery z pięciu pozycji ma budowę blatu z metalowej siatki. Z tego samego powodu nie polecamy powłok ceramicznych i metalizowanych w pokrowcach na deski. Ich zadaniem jest odbicie ciepła z żelazka, co zazwyczaj przyspiesza proces prasowania. Jak w przypadku zwykłych żelazek to się jak najbardziej sprawdza, tak w przypadku urządzeń parowych sprawi, iż wyrzut pary zadziała na ubranie dwustronnie. Podczas uderzenia w ubrania para przejdzie do blatu, od którego powłoki odbije się, nie mogąc przez niego przejść na druga stronę i wróci na górę, tworząc plamy ze skroplonej wody.

  • Akcesoria
    Drugim aspektem oczywiście są dołączone akcesoria funkcjonalne. Bywają modele z wbudowanymi już parownicami, jak na przykład model KARCHER Si 4 EasyFix. Ceny takich zestawów zaczynają jednak od 1500 złotych, co niekoniecznie jest kwotą, jaką jesteśmy w stanie dać za tego typu urządzenie. Jeśli szukamy deski do prasowania do stacji parowych, warto, aby nasz sprzęt był wyposażony przede wszystkim w podstawkę przeznaczoną właśnie do takich stacji.

    Drugim aspektem jest skuteczny system odprowadzania pary. Może być to funkcja zawarta już w budowie samego blatu, o czym wspomnieliśmy powyżej. Jednak może być to specjalna funkcjonalność wbudowana w deskę, dzięki której nasze materiały szybciej wysychają. Bardzo ciekawą funkcja dodatkowa jest tutaj również prasowanie na balonie powietrznym, za pomocą której ciepłe powietrze unosi materiał nad poziom deski, dzięki czemu para wodna przechodzi przez cały materiał na wylot. Dla osób mniej wymagających lub nieposiadających samej parownicy – dobrym wyborem będą deski z podstawką pod żelazko parowe, jak na przykład deska Vileda Total Reflect Plus lub Eurogold New Hit Full Opcja. Szerszy opis tych modeli znajduje się w naszym rankingu powyżej.