Aktualizacja: Styczeń 2023

Odkurzanie to jedna z tych czynności, które wykonać trzeba, ale niekoniecznie ochoczo i z przyjemnością. Rozwiązanie problemu? Najlepsze roboty sprzątające! Ranking odkurzaczy automatycznych obejmuje wyłącznie urządzenia, cieszące się pozytywną opinią użytkowników. Zautomatyzuj proces sprzątania, a czas i energię poświęć na przyjemniejsze rzeczy. Jaki robot sprzątający w 2021 okaże się najlepszym wyborem? Jaki odkurzacz automatyczny kupić? Artykuł poradnikowy i ranking robotów sprzątających zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania, pojawiające się na etapie podejmowania decyzji.

  1. iRobot Roomba 980
  2. SAMSUNG POWERBOT VR20K9350WK
  3. iLife A4s
  4. Vileda VR302
  5. Poradnik wyboru robota sprzątającego

Porównanie robotów sprzątających:

Model:Moc [W]Czas pracy [min]Czas ładowania [min]Pojemnik [l]Poziom hałasu [dB]FiltrWaga [g]SterowanieSprzątanie na mokroMapowanieHarmonogramCzujnik przeszkódCzujnik upadkuWirtualna ściana
iRobot Roomba 980
Brak danych120
180
0,6
58
HEPA
3960
smartphone
NIETAKTAKTAKTAKTAK
SAMSUNG POWERBOT VR20K9350WK100
90
240
0,7
78
brak danych
4900
smartphone
NIETAKTAKTAKNIETAK
ILIFE A4S
22140
300
0,45
64
HEPA
2200
pilot
NIENIETAKTAKTAKNIE
Vileda VR302
22
90300
0,55
65
podwójny Vileda
3600
pilot
NIENIETAKTAKTAKNIE

Najlepszy robot sprzątający – Ranking odkurzaczy automatycznych 2021

1. Robot sprzątający iRobot Roomba 980 Kliknij aby kupić »

iRobot-Roomba-980Roboty sprzątające to inteligentne urządzenia, które pomagają swoim właścicielom – potrafią myć, odkurzać, czyścić. W związku z tym taki inteligentny robot jak iRobot Roomba 980 przydaje się w każdym domu! Odkurzacz iRobot po 180 minutach ładowania jest w stanie pracować aż przez 120 minut, posiada pojemnik 0,6 litra (co jest najlepszą pojemnością ze wszystkich opisywanych przez nas robotów sprzątających), a w dodatku można nim sterować przy pomocy smartfona. Co warto wiedzieć o zaletach i wadach tego produktu?

Roomba to odkurzacz samojezdny o zaawansowanej technologii – idealnie dopasowany do współczesnych czasów. Wyróżnia się systemem nawigacji iAdapt 2.0, zapewniającym najlepszy schemat sprzątania i czujniki pozwalające dopasować go do otoczenia. Przy tym odkurzacz robot Roomba pracuje wyjątkowo cicho – jest to najcichszy produkt w całym naszym zestawieniu. Głośność jego pracy to jedynie 58 dB – świetny wynik w porównaniu z innymi. Ponadto produkt ten nadaje się dla alergików, gdyż został wyposażony w filtr HEPA, który przechwytuje aż 99% wszystkich zanieczyszczeń, jak pyłki i roztocza. Robot iRoomba ładuje się w sposób automatyczny, a jeśli akumulator wyczerpał się w trakcie pracy, po jego załadowaniu nastąpi powrót do przerwanego zadania – robot samodzielnie podjedzie do stacji dokującej, żeby się załadować, a następnie wróci na miejsce by dokończyć pracę.

Odkurzacz Roomba 980 posiada też pewne wady. Pierwszą z nich jest niestety cena – jest to drogie urządzenie, co jest zrozumiało z uwagi na funkcje jakie posiada i dużą samodzielność. Koszt zakupu tego urządzenia to około 3200 złotych, a więc dużo. Jego wymiary są niewielkie, ale waży sporo – 3960 gramów. Nie jest to jednak największa waga w naszym zestawieniu. Kolejna sprawa to fakt, iż nie sprząta na mokro. Do tego należy dokupić innego robota – model iRobot Braava.

Zalety
System nawigacji iAdapt 2.0
Filtr HEPA
Poziom hałasu 58 dB
Automatyczne ładowanie i wznowienie pracy do momentu wykonania zadania
Wady
Brak możliwości sprzątania na mokro
Wysoka cena

Kup na Allegro

Vileda VR302 to nowoczesny robot sprzątający, a jednak nie jest wolny od wad. Na pełnym akumulatorze jest w stanie pracować przez 1,5 godziny. Przy tym czas jego ładowania wynosi aż 5 godzin! To wyjątkowo długo, gdy zrobi się porównanie. W dodatku urządzeniem nie można sterować zdalnie za pomocą smartfona. Potrzebny jest do tego specjalny pilot. Dochodzą jeszcze takie drobne szczegóły jak brak zdolności sprzątania na mokro, brak mapowania terenu przez sprzęt i brak możliwości ustawienia wirtualnej ściany, czyli wyłączenia pewnego obszaru ze sprzątania.

Zalety
Podwójny system filtrów Vileda
Duży pojemnik na kurz 0,55 l
Wady
Długi czas ładowania 5 godzin
Brak możliwości zdalnego sterowania robotem z poziomu smartphonu

Kup na Allegro

3. Odkurzacz automatyczny SAMSUNG POWERBOT VR20K9350WK Kliknij aby kupić »

SAMSUNG-POWERBOT-VR20K9350WKRobot sprzątający Samsung Powerbot VR20K9350WK to unikalny sprzęt czyszczący z najwyższą mocą. Dla wszystkich, którym zależy na czystszym mieszkaniu, przy jednocześnie niewielkim zaangażowaniu z ich strony. Odkurzacz automatyczny Samsung może być sterowany smartfonem i nie tylko wspaniale wygląda, ale i posiada wiele zalet. Jakie są plusy jego używania i na jakie wady należy zwrócić uwagę?

Odkurzacz Samsung Powerbot wyróżnia się nie tylko designem, ale i dodatkowymi funkcjami. Wyposażony został w Czujnik FullView Sensor™ 2.0 POWERbot™, pozwalający rozpoznać i ominąć wszelkie przeszkody – nawet te małe. Znakomicie też dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, pozbywając się z nich brudu. Wszystko dzięki specjalnej szczotce – Edge Clean Master. Dobrze sobie radzi na każdej powierzchni – tak twardej, jak i na dywanach. Dostosowuje też moc ssania do konkretnej powierzchni, żeby jeszcze sprawniej działać. Samsung robot odkurzacz umiejętnie też ładuje baterie – w sposób automatyczny. Nie będzie miał też problemu z odkurzeniem większego brudu, a to dzięki wysokiej mocy ssania, wynoszącej – 100 W. Przy niskim poziomie energii robot sam skieruje się do stacji dokującej, żeby się szybko podładować. Później zaś wróci do sprzątania dokładnie w tym miejscu, w którym uprzednio przerwał pracę. Producent w komplecie zamieścił urządzenie zwane wirtualną ścianą, dzięki temu robot ominie obszar, którego nie będziemy chcieli, żeby odkurzał (np. miejsce gdzie znajdują się delikatne przedmioty na podłodze). Na komfort użytkowania również wpłynie duży pojemnik, który wynosi 0,7 l, dzięki temu, nie trzeba opróżniać go za często.

Samsung Powerbot Star Wars VR10M703PW9/GE jest dobrym sprzętem, jednak posiada pewne minusy. Jest to między innymi emitowany w trakcie pracy hałas – to najgłośniejsze urządzenie w naszym rankingu. Dźwięk pracy tego robota sprzątającego wynosi 78 dB, a zatem sporo. Pracuje dosyć krótko – jedynie 90 minut, przy czym czas jego ładowania wynosi aż 240 minut (4 godziny). No i niestety, mimo wysokiej ceny, nie ma możliwości sprzątania na mokro.

Zalety
Najwyższa moc ssąca w zestawieniu – 100 W
Dostosowuje moc ssania do typu powierzchni
Edge Clean Master
Inteligentne ładowanie baterii
Wirtualna ściana w zestawie
Duży pojemnik 0,7 l
Wady
Brak możliwości sprzątania na mokro
Poziom hałasu o wartości 78 dB
Wysoka cena

Kup na Allegro

 

4. Automatyczny odkurzacz iLife A4s Kliknij aby kupić »

iLife-A4siLife A4s to zaawansowany odkurzacz robot, który nie tylko znakomicie wygląda, ale też świetnie oczyszcza powierzchnię z brudu. Jest chętnie kupowany przez użytkowników pragnących dodatkowej pomocy w utrzymaniu mieszkania w czystości – wyróżnia się bowiem najniższą ceną, spośród urządzeń jakie znalazły się w naszym zestawieniu. To sprzęt o mocy 22 W, z pojemnikiem o pojemności 0,45 litra i o niewielkiej wadze 2200 gramów. Ma wiele zalet, ale i wad. O czym warto wiedzieć przed zakupem?

Jak już wspomniano, prezentowany model robota sprzątającego wyróżnia się najniższą ceną w naszym zestawieniu. Koszt jego zakupu to około 699 złotych. Przy tym jakość jego wykonania jest dobra, a prócz usuwania zwykłych okruszków czy włosów, pozwala pozbyć się także i alergenów (w tym kurzu). Wyposażony został w filtr HEPA, który oczyszcza również powietrze z kurzu, grzybów czy wirusów. Z pewnością jest to więc doskonały sprzęt do mieszkania osoby uczulonej. Na jednym ładowaniu ten robot sprzątający jest też w stanie pracować aż 140 minut, choć czas jego ładowania jest długi – aż 300 minut.

Robot iLife jest nowoczesnym urządzeniem do sprzątania, ale jednak brakuje mu pewnych funkcji, jakie posiadają inne tego rodzaju sprzęty. Na przykład nie można ustawić w nim tak zwanych wirtualnych ścian, czyli wyłączyć jakiegoś obszaru ze sprzątania. Nie można także sterować robotem zdalnie przy pomocy smartfona – trzeba do tego używać specjalnego, przypisanego pilota. Robot nie tworzy mapy, nie może czyścić powierzchni na mokro. Wyposażony jest jednak w czujnik przeszkód i upadku, i tworzy harmonogram pracy. Jego moc ssąca jest jednak niewielka – tylko 1000 Pa. W związku z tym głębiej położone zanieczyszczenia mogą niestety nie zostać usunięte.

Zalety
Filtr HEPA
Maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu 140 min
Niska cena
Wady
Maksymalna moc ssania tylko 1000 Pa
Brak możliwości zdalnego sterowania z poziomu smartphonu
Brak możliwości ustawienia wirtualnych ścian

Kup na Allegro 

 

5. Vileda VR302 Kliknij aby kupić »

Vileda-VR302Vileda VR302 to robot sprzątający, który będzie doskonałym wsparciem w czasie porządkowania domu. Można go włączyć i wygodnie zająć się czym innym. To zatem nowoczesny odkurzacz robot Vileda. Charakteryzuje się mocą 22 W, poziomem emitowanego w czasie pracy hałasu 65 dB oraz wagą 3600 gramów. Jest prawie najcięższy, spośród produktów tego typu z naszego zestawienia. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?

Robot sprzątający Vileda posiada wiele zalet. Przede wszystkim duży pojemnik na zbierane zanieczyszczenia. Jego pojemność to 0,55 litra, więc pod tym względem prezentowany robot stoi na drugim miejscu w naszym zestawieniu. Pochłania on zresztą nie tylko kurz, ale też inne alergeny – jak pyłki. Przechwytuje 99% wszystkich tego rodzaju elementów, dzięki zastosowaniu podwójnego filtra Vileda. Ponadto sprzęt został wyposażony w czujnik upadku, czujnik przeszkód i harmonogram pracy. Dzięki temu dobrze spełnia swoją rolę i okazuje się pożytecznym urządzeniem domowym.

Vileda VR302 to nowoczesny robot sprzątający, a jednak nie jest wolny od wad. Na pełnym akumulatorze jest w stanie pracować przez 1,5 godziny. Przy tym czas jego ładowania wynosi aż 5 godzin! To wyjątkowo długo, gdy zrobi się porównanie. W dodatku urządzeniem nie można sterować zdalnie za pomocą smartfona. Potrzebny jest do tego specjalny pilot. Dochodzą jeszcze takie drobne szczegóły jak brak zdolności sprzątania na mokro, brak mapowania terenu przez sprzęt i brak możliwości ustawienia wirtualnej ściany, czyli wyłączenia pewnego obszaru ze sprzątania.

Zalety
Podwójny system filtrów Vileda
Duży pojemnik na kurz 0,55 l
Wady
Długi czas ładowania 5 godzin
Brak możliwości zdalnego sterowania robotem z poziomu smartphonu

Kup na Allegro