Aktualizacja: Luty 2024

Pralki wirnikowe oraz pralki typu Frania swoją największą popularność zyskały w latach 80. i 90. I chociaż modele automatyczne przejęły w dużej mierze gospodarstwa domowe — pralki wirnikowe to w dalszym bardzo dobre rozwiązanie dla wielu osób. Dla kogo? Dla osób starszych oraz na bakier z technologią. Dla właścicieli domków letniskowych, osób często podróżujących, a także lubiących wypady na camping. Współczesne pralki wirnikowe są o wiele bardziej zaawansowane — w rankingu jest pralka wirnikowa z podgrzewaniem wody oraz z wirówką. Pralka Frania z wyżymaczką to już przeszłość, ale pralka Frania nowa z automatycznym podgrzewaniem wody to standard. Poznaj najpopularniejsze i najlepsze modele współczesnych pralek wirnikowych i typu Frania. Najtańsza alternatywa Mesko MS8053 Moc 150 W Funkcja wirowania Tak Funkcja podgrzewania wody Nie Wielkość załadunku prania 3 kg Wielkość załadunku wirowania 1 kg Waga 6 kg Rozwiń

Pralki wirnikowe oraz pralki typu Frania swoją największą popularność zyskały w latach 80. i 90. I chociaż modele automatyczne przejęły w dużej mierze gospodarstwa domowe — pralki wirnikowe to w dalszym bardzo dobre rozwiązanie dla wielu osób. Dla kogo? Dla osób starszych oraz na bakier z technologią. Dla właścicieli domków letniskowych, osób często podróżujących, a także lubiących wypady na camping. Współczesne pralki wirnikowe są o wiele bardziej zaawansowane — w rankingu jest pralka wirnikowa z podgrzewaniem wody oraz z wirówką. Pralka Frania z wyżymaczką to już przeszłość, ale pralka Frania nowa z automatycznym podgrzewaniem wody to standard. Poznaj najpopularniejsze i najlepsze modele współczesnych pralek wirnikowych i typu Frania.

W rankingu najlepszych pralek wirnikowych i pralek typu Frania znalazło się 6 najlepszych i najpopularniejszych produktów do domu, mieszkania, na działkę oraz na wyjazdy. Wybierając produkty do rankingu wzięliśmy pod uwagę jakość wykonania urządzenia, obecność dodatkowych udogodnień (np. wirówka lub grzałka), a także cenę oraz wagę urządzenia. Przy każdym produkcie znajdziesz najważniejsze informacje, które pomogą Ci wybrać, czy to model właśnie dla Ciebie. Jakie pralki wirnikowe znalazły się w rankingu? Znajdziesz produkty producentów takich jak Ravanson, Lusia, Mesko oraz Sigma. W zestawieniu nie zabrakło także oryginalnej pralki Frania, chociaż w odświeżonej wersji z dodatkową funkcją podgrzewania wody. Spis treści:

1. Ravanson XPB-700

Ravanson XPB-700
Pralka wirnikowa z wirówką od firmy Ravanson to model z dwiema oddzielnymi komorami: do prania oraz do odwirowywania. Pralka swoim wyglądem przypomina klasyczne pralki automatyczne — prezentuje się schludnie i nowocześnie. Dużym atutem modelu XPB-700 jest energooszczędna praca oraz optymalny załadunek wsadu prania (do 4 kg) i wsadu wirowania (do 3 kg). Z kolei dodatkowy bezpiecznik termiczny zapewnia jednostajną i stabilną pracę pralki.

JAKOŚĆ

CENA

Ravanson XPB-700 to pralka wirnikowa dwukomorowa. Większa komora przeznaczona jest do prania i pomieści nawet do 4 kg załadunku. Z kolei w drugiej komorze znajduje się wirówka do odwirowywania nadmiaru wody z wypranych ubrań. Jej maksymalna pojemność wynosi do 3 kg wsadu. Panel sterowania jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Do sterowania pralką służą trzy pokrętła, przy czym każdy z nich opisany jest w języku polskim. Jakie parametry techniczne ma pralka Ravanson? Moc modelu XPB-700 wynosi 280 W, a dzięki temu pralka nie pobiera dużo prądu podczas jednego cyklu pracy. Zdecydowanie należy do modeli energooszczędnych. Jednocześnie pralka wykonuje 1400 obr./min, dlatego dokładnie dopiera zabrudzenia i szybko pozbywa się nadmiaru wody z ubrań. W tym modelu nie zabrakło także grawitacyjnego systemu odprowadzania wody oraz wężyka do usuwania wody z bębna. Ravanson to bardzo dobry wybór dla osób, które szukają kompromisu pomiędzy funkcjonalnością, wagą i pojemnością prania. Pralka waży 14 kg, co jest świetnym wynikiem — pralka jest dość wygodna w transporcie. Jednocześnie jej pojemność i jakość wykonania nie odbiegają od o wiele większych modeli. W przypadku cyklu prania pralka mieści 4 kg, a w przypadku cyklu wirowania 3 kg prania. Całkowite wymiary pralki to 63,5 × 71 × 36 cm.

Zalety
świetny stosunek ceny do jakości
pojemność wsadu prania i wirowania odpowiedni 4 i 3 kg
1400 obrotów na minutę
dwie oddzielne komory do prania i do wirowania
Wady
brak

2. Lusia XPB68-668SA2

Lusia XPB68-668SA2
Lusia XPB68-668SA2 to propozycja dla osób, które szukają praktycznej pralki wirnikowej z funkcjami pralki automatycznej. Pralka wirnikowa Lusia jest wyposażona w dwie, oddzielne komory — komorę prania i komorę wirowania. Za sprawą takiej budowy możesz jednocześnie prać ubrania, jak i odwirowywać je, a to przekłada się na dużą oszczędność czasu. Niewątpliwym atutem tego modelu jest także prosty w obsłudze panel sterowania. Z obsługą tej pralki poradzi sobie każdy, a w szczególności osoby starsze.

JAKOŚĆ

CENA

Pralka Lusia XPB68-668SA2 to praktyczna i ekonomiczna pralka do domu i mieszkania. Moc tego urządzenia wynosi 380 W, dzięki czemu pralka zapewnia wydajne pranie i wirowanie bez nadmiernego zużycia prądu. Pranie jest czyste i dobrze odwirowane, a jednocześnie nie powoduje większych rachunków za prąd. Prędkość wirowania tego urządzenia wynosi 1400 obr./min, a więc osiąga możliwości zwykłych pralek automatycznych. Ubrania są dokładnie pozbawione nadmiaru wody, co przyspiesza ich schnięcie. Pralka Lusia XPB68-668SA2 jest wyposażona w dwie osobne komory: do prania oraz do wirowania. Większa komora przeznaczona jest do prania. Maksymalnie może pomieścić do 6,8 kg wsadu. Mniejsza komora służy do odwirowywania ubrań. Jej pojemność wynosi maksymalnie 5,5 kg załadunku. Załadunek prania niemal 7 kg sprawia, że to świetny wybór do domu, ale także na wyjazdy. Z pewnością pomieścisz ubrania całej rodziny bez konieczności uruchamiania pralki kilka razy dziennie. Na koniec warto wspomnieć o niezwykłej prostocie obsługi pralki wirnikowej Lusia. Wbudowany panel sterowania jest wyposażony w intuicyjne i niezawodne pokrętła mechaniczne. Każdy z nich jest dodatkowo podpisany w języku polskim, dlatego bez problemu uruchomisz pralkę w odpowiednim trybie. Obsługa pralki jest bardzo prosta i nie sprawi problemów nawet osobom, które są na bakier z technologią.

Zalety
wysoka jakość obudowy
moc 380 W
pralka z funkcją wirowania
pojemność prania do 6,8 kg, a wirowania do 5,5 kg
intuicyjny panel sterowania
Wady
wysoka cena
waga prawie 20 kg

3. Mesko MS8053

Mesko MS8053
Pralka wirnikowa od firmy Mesko to najtańsze urządzenie w naszym zestawieniu. Mesko MS8053 została stworzona z myślą o wyjazdach, nocowaniu w domkach letniskowych, ale także awaryjnym użytku domowym. Podobnie jak swoi poprzednicy ma funkcję wirowania, dzięki czemu pozwala na pozbycie się nadmiaru wody z wypranych tekstyliów. Dużym atutem są dwa tryby prania: normalny i delikatny, dlatego bez obaw możesz wyprać także dziecięce ubranka.

JAKOŚĆ

CENA

Mesko MS8053 to kolejna pralka wirnikowa z wirówką idealna na wyjazdy. Jej wymiary wynoszą 36 × 53 × 37 cm, dlatego bez problemu zabierzesz ją w podróż czy do małego samochodu, czy domku letniskowego. Ile waży model MS8053? Niewiele, bo jedynie 6 kg. Jeśli liczy się dla Ciebie mała waga — ten model sprawdzi się świetnie. Pralka wirnikowa MS8053, pomimo niewielkich gabarytów, została wyposażona w dwie oddzielne komory. Pierwsza z nich służy do prania, natomiast druga do wirowania. Komora na pranie cechuje się maksymalnym wsadem 3 kg, natomiast w przypadku wirowania wartość ta wynosi 1 kg. Ze względu na niewielką pojemność pralka sprawdzi się najlepiej w podróży, a w domu — tylko do sporadycznego prania w sytuacjach awaryjnych. Jakie dodatkowe funkcje znajdziesz w tym modelu? Ciekawym rozwiązaniem są dwa osobne programy do prania zwykłego i delikatnego. Do tej pory pranie delikatnych ubrań w pralkach typu Frania niosło za sobą duże ryzyko. Na szczęście producent pralki MS8053 wziął to pod uwagę Pralka bardzo dobrze radzi sobie z praniem delikatnej odzieży. Wszystko za sprawą dwóch programów — do ubrań normalnych oraz do tych wymagających delikatnego prania.

Zalety
bardzo lekki (jedynie 6 kg wagi)
model turystyczny do zabrania w podróż
dwa tryby prania
funkcja wirówki
niska cena
Wady
mała pojemność prania (do 3 kg) i wirowania (do 1 kg)

4. Sigma XPB40-288

Sigma XPB40-288
Model XPB40-288 od firmy Sigma to propozycja lekkiej, poręcznej, ale również funkcjonalnej pralki wirnikowej. To najlepszy model, który możesz ze sobą zabrać w podróż, na kemping czy do domku letniskowego. Małe gabaryty i niska cena to nie jedyne zalety kompaktowego modelu od firmy Sigma. Urządzenie posiada także funkcję wirówki, dzięki czemu pozbędziesz się nadmiaru wody z ubrań i przyspieszysz ich schnięcie.

JAKOŚĆ

CENA

Sigma XPB40-288 to przykład pralki wirnikowej w wersji turystycznej. Wymiary tego modelu wynoszą 38 × 54 × 37 cm, dlatego urządzenie bez problemu zmieści się nawet w samochodzie. Co więcej, pralka jest bardzo lekka — jej waga wynosi niewiele ponad 6 kg. To najlepszy wybór dla osób poszukujących przenośnej pralki wirnikowej, którą można zabrać ze sobą w podróż i nie zajmie dużo miejsca. Pomimo niewielkich gabarytów, pralka wirnikowa Sigma jest bardzo pojemna. Pojemność wsadu prania wynosi 4 kg, co jest niewiele gorszym wynikiem od znacznie cięższych modeli w naszym rankingu. W przypadku trybu wirowania maksymalna pojemność wynosi 1,5 kg, dlatego wirowanie jest niestety bardziej praco- i czasochłonne. Małą rekompensatą jest natomiast wbudowany koszyk, który ułatwia wyjmowanie odwirowanego prania. Ten model oferuje uzupełnienie wody na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest doprowadzenie wody za pomocą wbudowanego wężyka, który służy również do odprowadzenia wody po zakończonym praniu. Drugim sposobem jest dolanie wody bezpośrednio przez pokrywę pralki. Wybierz sposób najwygodniejszy dla siebie i ciesz się czystym praniem już po 15 minutach.

Zalety
lekki i poręczny model turystyczny
niska cena
wsad prania do 4 kg
dodatkowy koszyk do wirowania
Wady
mała pojemność wsadu wirowania (1,5 kg)

5. Frania PWR-15A

Frania PWR-15A
W rankingu nie mogło zabraknąć nowej, odświeżonej wersji pralki wirnikowej Frania. Model PWR-15A jest wyposażony w grzałkę INOX, dzięki czemu pralka sama podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury, a Ty nie musisz robić tego ręcznie. Frania pralka jest wykonana przede wszystkim ze stali nierdzewnej, dlatego jest bardzo wytrzymała i odporna na wieloletnie używanie. Wybierając pralkę Franię, stawiasz na jakość.

JAKOŚĆ

CENA

Frania pralka wirnikowa jest wykonana z trwałych materiałów odpornych na wodę i detergenty. Zewnętrza, jak i wewnętrzna komora jest zrobiona ze stali nierdzewnej, dzięki czemu urządzenie jest odporne na rdzę, uszkodzenia oraz intensywną eksploatację. Błyszcząca, srebrna powłoka dodatkowo sprawia, że urządzenie wygląda nowocześnie, a nie jak zwykła Frania pralka PRL. Obsługa pralki Frani jest bardzo prosta — wszystko odbywa się za pomocą jednego pokrętła. Pokrętło jest podpisane w języku polskim. Możesz wybrać jeden z czterech trybów pracy: podgrzewania, prania z wyłączoną grzałką, prania z włączoną grzałką, zatrzymania prania. Dodatkowa lampka sygnalizacyjna informuje o tym, czy urządzenie pracuje. Przyjrzyjmy się jeszcze parametrom technicznym samej pralki. Maksymalna moc urządzenia wynosi 1950 W, przy czym moc podgrzewania oscyluje na poziomie 1700 W. Pralka wirnikowa Frania co prawda nie jest energooszczędna, ale za to szybko podgrzewa wodę, dlatego z pewnością zauważysz dużą oszczędność czasu. Jakie wymiary ma pralka? Jej wysokość wynosi 70 cm, natomiast średnica — 40 cm. Maksymalnie pomieści do 1,2 kg wsadu prania.

Zalety
pralka renomowanej firmy
korpus ze stali nierdzewnej
funkcja podgrzewania wody
4 tryby pracy
wysoka moc urządzenia
Wady
brak funkcji wirowania
wysoka cena
mała pojemność wsadu (2 kg)

6. Lusia PB60-2000E

Lusia PB60-2000E
Kolejna pralka typu Frania, ale od firmy Lusia. Tym razem jest to kompaktowy model o wadze 11 kg, który sprawdzi się tak samo dobrze w domu, jak i w podróży. Pralka jest wyposażona w prosty panel sterowania z dwoma mechanicznymi pokrętłami — obsługa urządzenia z pewnością nie sprawi problemów. Optymalna moc na poziomie 380 W zapewnia energooszczędne, ale wydajne pranie. Dużym atutem jest pojemność — do pralki wejdzie aż 6 kg prania.

JAKOŚĆ

CENA

Model PB60-2000E od firmy Lusia to pralka wirnikowa z dwoma trybami prania. Możesz wybrać pranie normalne, czyli ze standardową liczbą obrotów, a także pranie delikatne, czyli z mniejszą liczbą obrotów. To bardzo przydatna funkcja, jeśli boisz się prać delikatnej odzieży, bielizny czy tekstyliów. Lusia PB60-2000E umożliwia także regulację czasu prania. Wbudowany minutnik pozwala na ustawienie prania od 0 do 15 minut. Pralka Lusia nadaje się na wyjazdy, kemping, ale także do domu i mieszkania. Wszystko za sprawą niedużej wagi urządzenia, która wynosi 11 kg. Wymiary tego modelu to 50 × 45 × 80 cm, dlatego pralka nie sprawia problemu w transporcie i zmieści się nawet do samochodu. Pomimo niewielkich rozmiarów pralka jest bardzo pojemna. W bębnie zmieści się do 6 kg suchej odzieży. Na koniec warto wspomnieć o materiałach, z których jest wykonana pralka Lusia. Model PB60-2000E jest zbudowana w całości z tworzywa sztucznego. Jest odporna na radzę oraz wilgoć. Z łatwością wyczyścisz ją za pomocą wilgotnej szmatki z detergentem. Na uwagę zasługuje też wodoodporny panel sterowania z dwoma pokrętłami do sterowania. Takie rozwiązanie zapewnia długą żywotność i odporność nawet na wysoką wilgoć w pomieszczeniu.

Zalety
wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego
wbudowany minutnik
duży wsad prania (do 6 kg)
dobry stosunek ceny do jakości
dwa tryby prania
Wady
posiada tylko jedną komorę
brak funkcji wirowania

W rankingu pralek wirnikowych i pralek Frania znalazły się zarówno budżetowe produkty do 300 zł, jak i produkty premium o wielu funkcjach i wytrzymałej obudowie. Naszym wyborem jest pralka Ravanson XPB-700, czyli pralka wirnikowa Frania z funkcją wirówki, dwiema komorami, intuicyjnym panelem sterowania i optymalnej pojemności prania i wirowania. Osoby z ograniczonym budżetem powinny wybrać Mesko MS8053 lub Sigma XPB40-288. Oba produkty kosztują poniżej 300 zł, a ich niewielkie rozmiary świetnie sprawdzają się na wyjazdach. W rankingu nie zabrakło także pralki Frania, czyli modelu Frania PWR-15A. Ta pralka wirnikowa z podgrzewaniem wody przyspiesza i ułatwia uzupełnianie wody. Jak sam widzisz pralki wirnikowe są dostępne w szerokim zakresie cen oraz funkcji. Wybór taniego modelu nie nadwyręży Twoje budżetu, a ułatwi pranie ubrań wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody. Produkty premium (np. pralka Frania lub Lusia) są cięższe, ale i charakteryzują się większą pojemnością i wyższą jakością wykonania. Ostateczny wybór zależy od Ciebie, Twoich preferencji i potrzeb. Jaki model wybierzesz? Daj znać w komentarzu.