Aktualizacja: Maj 2024

Pralka wolnostojąca to jeden z najistotniejszych elementów domowego sprzętu AGD, w końcu nikt nie wyobraża już sobie codziennego prania ręcznego. Rzecz w tym, że przeciętny odbiorca łatwo może pogubić się w gąszczu funkcji, jakie oferują najlepsze pralki automatyczne. Ranking pralek 2021 powstał po to, by ułatwić podjęcie trafnej decyzji zakupowej. Jaką pralkę kupić, by nawet najdelikatniejsze tkaniny przedstawiały nieskazitelną czystość? Jaką pralkę wolnostojącą wybrać, żeby zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach za prąd? Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu pralki? Ranking zawiera odpowiedź na każde z tych pytań.

 1. BEKO WRE 5511 BWW
 2. BOSCH WAB 2026 APL
 3. SAMSUNG WW70J5346MW/EO
 4. ELECTROLUX EWT11262ILW
 5. WHIRLPOOL AWE 4519/P
 6. Poradnik wyboru pralki wolnostojącej

Porównanie pralek wolnostojących:

Najlepsze pralki automatyczne wolnostojące - Ranking pralek 2021

[table id=4 responsive=collapse /]

1. BEKO WRE 5511 BWW Kliknij aby kupić »

BEKO WRE 5511 BWWPralka automatyczna Beko WRE 5511 BWW to model wyposażony w wiele przydatnych programów, które znacząco podnoszą komfort prania i wpływają na przedłużenie czasu użyteczności urządzenia. Produkt ten cechuje się niewielkimi rozmiarami 41x60x84 cm, dzięki czemu sprawdza się świetnie zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach.

  Omawiając zalety, trzeba w pierwszej kolejności podkreślić, że model ten jest wyposażony w aż 15 programów prania. Na co dzięki nim pozwala ta pralka Beko? Programy to przede wszystkim AquaFision oraz Self Clean. Funkcja Self Clean pozwala na oczyszczanie wewnętrznych komór i kanałów z kamienia oraz innego rodzaju zanieczyszczeń. Ma to miejsce za sprawą wypełnienia pralki wodą, po czym dochodzi do szybkiego wzrostu temperatury. Dzięki bieżącemu oczyszczeniu pralki znacząco wzrasta czas jej używalności. Pralka BEKO WRE 5511 BWW posiada także funkcję AquaFusion, która odpowiada za zwiększenie efektywności prania, a także zapewnia oszczędności pod względem zużycia środków piorących. Jest to możliwe za sprawą zablokowania jego bieżącego odpływu. Co jeszcze cenią sobie użytkownicy pralki BEKO? Opinie na temat tego produktu zwracają uwagę na to, że posiada on ochronę antyprzepięciową. Dzięki jej obecności wzrasta poziom bezpieczeństwa, co jest istotne zwłaszcza w czasie pracy urządzenia. O czym jeszcze mówią nam wspomniane opinie? Pralki Beko WRE 5511 BWW są także cenione ze względu na możliwość założenia blokady rodzicielskiej, dzięki której nie musisz obawiać się ryzyka, że drzwiczki zostaną podczas pracy urządzenia otwarte przez dziecko.

  Potencjalne wady wiążą się przede wszystkim ze stosunkowo dużym hałasem, powstającym podczas pracy tego modelu marki Beko. Pralka modelu WRE 5511 BWW emituje w trakcie wirowania hałas 77 decybeli, dlatego może wydawać się głośna. Poza tym dla części osób problematyczna może być relatywnie nieduża pojemność, jaką cechuje się ta pralka BEKO. 5 kg to może być niewiele, zwłaszcza w przypadku dużej rodziny.


  [joomdev-wpc-pros-cons disable_title="no" title="BEKO WRE 5511 BWW" button_text="Kup teraz »" disable_button="yes" button_link="#" button_link_target="_SELF" button_rel_attr="nofollow"][joomdev-wpc-pros]

  Zalety
  • 15 programów prania
  • AquaFusion
  • Blokada rodzicielska
  • Self Clean

  [/joomdev-wpc-pros][joomdev-wpc-cons]

  Wady
  • Poziom hałasu wirowania 77 dB

  [/joomdev-wpc-cons][/joomdev-wpc-pros-cons]

  Kup w RTV Euro AGD Kup na Allegro

   

  2. BOSCH WAB 2026 APL Kliknij aby kupić »

  BOSCH WAB 2026 APLPralka Bosch WAB 2026 APL to wyjątkowy, nowoczesny produkt, odznaczający się licznymi zaletami. Pojemna pralka, o klasie energetycznej A+++ nie tylko pozwala utrzymać rzeczy w czystości, ale też dbać o środowisko naturalne. To sprzęt, który na pewno przyda się w każdym domu i będzie pasował do każdego wystroju łazienki. Pralka jest w kolorze białym, ma wymiary 56 x 60 x 85 centymetrów (G x S x W). Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  Pralka Bosch serie 2, model WAB 2026 APL to model energooszczędny, którego roczne zużycie wody wynosi 10560 litrów, a zużycie prądu rocznie 153 kWh. Z prędkością wirowania 1000 obrotów na minutę i z pojemnością 6 kilogramów, pralka marki Bosch pozwala dobrze wyprać sporo rzeczy, usuwając z nich wszelkie zanieczyszczenia i brud. Prezentuje się gustownie, nowocześnie, ładowana jest od frontu. Pralka zapewnia też mniejszy poziom hałasu. To model, którego prawie nie słychać, więc będzie odpowiedni do wielu domów, którego mieszkańcy nie chcą zmagać się z niepotrzebnym hałasem. Plusem jest także możliwość skorzystania z opcji Pauza, z możliwością dołożenia prania. Czasami czegoś się zapomni, a zrobienie dodatkowego prania dla pary skarpetek czy jednej bluzki jest przecież bez sensu. To zatem bardzo wygodny dodatek. Jeśli chodzi o pralki Bosch, opinie na ich temat są bardzo dobre także ze względu na programy: VarioPerfect i ActiveWater. Ten pierwszy pozwala na wypranie prania albo bardzo szybko (o 65% krócej z opcją TimePerfect), albo bardzo oszczędnie (o 50% zużytej energii mniej z opcją EcoPerfect). Z kolei opcja ActiveWater zapewnia inteligentne zużycie wody, dostosowując jej ilość do ilości prania znajdującej się w bębnie.

  Wadą produktu na pewno nie są koszty jego zakupu. Jeśli kogoś interesuje pralka Bosch, cena jej jest odpowiednio stosowna do jakości. Za to maksymalna temperatura wynosi tylko 60 stopni Celsjusza, co z pewnością stanowi spory minus. Niestety, nie wszystkie plamy można doprać w tej temperaturze. Co silniejsze zabrudzenia mogą więc być ciężkie do usunięcia. Bosch to niestety nieodosobniony przypadek producenta, który w większości nowszych produktów wyeliminował wysokie temperatury 90 lub 100 stopni.


  [joomdev-wpc-pros-cons disable_title="no" title="BOSCH WAB 2026 APL" button_text="Kup teraz »" disable_button="yes" button_link="#" button_link_target="_SELF" button_rel_attr="nofollow"][joomdev-wpc-pros]

  Zalety
  • VarioPerfect
  • ActiveWater
  • Pauza / Dołożenie prania
  • Mniejszy poziom hałasu

  [/joomdev-wpc-pros][joomdev-wpc-cons]

  Wady
  • Maksymalna temperatura 60 stopni

  [/joomdev-wpc-cons][/joomdev-wpc-pros-cons]

  Kup w RTV Euro AGD

   

  3. SAMSUNG WW70J5346MW/EO Kliknij aby kupić »

  SAMSUNG WW70J5346MW/EOPralka Samsung Eco Bubble to świetny wybór dla nowoczesnego gospodarstwa domowego, któremu zależy na ekologii oraz oszczędnościach za rachunki. Model WW70J5346MW/EO to energooszczędna pralka automatyczna Samsung, wyposażona w szereg nowoczesnych funkcji, które ułatwiają i przyśpieszają pracę. Poznaj jej najważniejsze wady i zalety, a także cechy wyróżniające na tle innych modeli.

  Pralka ta wyróżnia się przede wszystkim wysoką klasą energooszczędności A+++. Zapewnia wysoką oszczędność energii, a także niskie zużycie wody, co jest zasługą funkcji Eco Bubble. W przypadku funkcji Eco Bubble mamy do czynienia z nowoczesną technologią, pozwalającą oszczędzać energię, wodę oraz chronić ubrania. Pranie odbywa się w niskiej temperaturze, a pomimo to jego skuteczność pozostaje wysoka. Dzięki tej funkcji woda łączy się z powietrzem oraz środkami piorącymi, na skutek czego wytwarza się aktywna piana. Pralka ta jest także wyposażona w system Bubble Soak, dzięki któremu jest w stanie bez problemu usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Jest to system dodatkowej piany aktywnej. Po uruchomieniu tej opcji za pomocą przycisku aktywuje się program zmiękczający zabrudzenia w celu ich łatwiejszego wyprania. Funkcja Diamond Drum odpowiada natomiast za to, aby ubrania nie uległy zniszczeniu podczas prania. Dlaczego warto jeszcze postawić na wybór tej pralki Samsung? Model ten posiada klasę wirowania B i zapewnia prędkość wirowania 1200 obrotów na minutę. Warto również zwrócić uwagę na stosunkowo dużą pojemność, jaką cechuje się model samsung Eco Bubble – 7 kg to naprawdę sporo mając na uwadze niewielkie wymiary 55x60x85 cm. Pralka ta posiada również funkcję Smart Check, dzięki której ewentualne usterki zawsze zostaną wykryte na czas.

  Warto być także świadomym kilku wad tego produktu marki Samsung. Pralka Samsung przede wszystkim nie może zostać zabudowana pod blatem, co może być problemem zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń. Brak tak funkcjonalnej cechy ogranicza, szczególnie kiedy nie posiadamy na tyle dużo miejsca, by pralka była wolnostojąca. Pralka ta nie pozwala również na miękkie otwieranie drzwi, wobec czego drzwiczki przy otwieraniu mogą uderzać w obudowę pralki lub dłonie.

  [lyte id="a0e5ZWuDhEg" /]

  Pralka SAMSUNG WW70J5346MW/EO to najczęściej wybierana pralka wśród użytkowników


  [joomdev-wpc-pros-cons disable_title="no" title="SAMSUNG WW70J5346MW/EO" button_text="Kup teraz »" disable_button="yes" button_link="#" button_link_target="_SELF" button_rel_attr="nofollow"][joomdev-wpc-pros]

  Zalety
  • Eco Bubble
  • Bubble Soak
  • Diamond Drum
  • Łatwe prasowanie

  [/joomdev-wpc-pros][joomdev-wpc-cons]

  Wady
  • Brak miękkiego otwierania drzwi
  • Brak możliwości zabudowy pod blatem

  [/joomdev-wpc-cons][/joomdev-wpc-pros-cons]

  Kup w RTV Euro AGD Kup na Allegro

   

  4. ELECTROLUX EWT11262ILW Kliknij aby kupić »

  ELECTROLUX EWT11262ILWPralka Electrolux EWT11262ILW wyróżnia się nowoczesnymi programami i designem. Jest to model energooszczędny, o klasie A+++, dzięki czemu pozwala lepiej zadbać o środowisko naturalne. Przy tym pozwala również oszczędzić na rachunkach, co jest ważne w każdym gospodarstwie domowym. Biała pralka Electrolux ładowana od góry jest nowoczesnym produktem, z licznymi zaletami. Krótko o niej opowiemy, wyjaśniając, dlaczego warto ją mieć i jakie wady posiada ten produkt!

  Pralka ładowana od góry Electrolux jest produktem o pojemności 6 kilogramów, dzięki czemu można w niej jednocześnie zmieścić wiele rzeczy do wyprania. Jej prędkość wirowania to 1200 obrotów na minutę, co jest wspaniałym wynikiem. Klasa energetyczna pralki to A+++, a zatem najlepsza. Dzięki temu roczne zużycie prądu to około 150 kWh, a roczne zużycie wody 9490 litrów. Pralka posiada funkcję płynnego opóźnienia startu, co jest jej kolejną zaletą. Jej wymiary to 60 x 40 x 89 centymetrów (G x S x W). Do zalet tego modelu należy sam fakt ładowania od góry, ale także posiadanie certyfikatu Woolmart, oznaczającego, że sprzęt jest dostosowany nawet do prania wyjątkowo delikatnych gatunków tkanin - także i tych, na których pojawia się oznaczenie o konieczności ręcznego prania. Z kolei programy Auto Sense i Fuzzy Logic pomagają kolejno w dostosowaniu czasu prania, a także zużycia prądu i wody do ilości załadowanego prania, jak też (Fuzzy Logic) umożliwiają automatyczne ustawienie wszystkich parametrów prania, by użytkownik mógł jeszcze lepiej zoptymalizować zużycie wody i prądu.

  Pralka Electrolux EWT11262ILW nie jest niestety wolna od wad. Na pewno jest nią brak opcji łatwego prasowania, brak kółek, które ułatwiałyby przesuwanie pralki z miejsca na miejsce (choćby po to, by wyczyścić przestrzeń pod nią) oraz fakt, iż normalny program prania trwa dosyć długo, przez co pralka staje się mało ekonomiczna. Mimo wszystko opinie o pralkach Electrolux są naprawdę bardzo pochlebne. Model ten posiada wielu fanów, których nie zrażają wady sprzętu, skoro posiada on tak wiele zalet. Pralki te sprzedają się dobrze i są zachwalane przez użytkowników.


  [joomdev-wpc-pros-cons disable_title="no" title="ELECTROLUX EWT11262ILW" button_text="Kup teraz »" disable_button="yes" button_link="#" button_link_target="_SELF" button_rel_attr="nofollow"][joomdev-wpc-pros]

  Zalety
  • Auto Sense
  • Fuzzy Logic
  • Certyfikat Woolmark

  [/joomdev-wpc-pros][joomdev-wpc-cons]

  Wady
  • Brak kółek ułatwiających wysunięcie pralki
  • Nieekonomiczna

  [/joomdev-wpc-cons][/joomdev-wpc-pros-cons]

  Kup w RTV Euro AGD Kup na Allegro

   

  5. WHIRLPOOL AWE 4519/P Kliknij aby kupić »

  WHIRLPOOL AWE 4519/PWhirlpool AWE 4519/P to model nowoczesnej pralki, który cieszy się dużym zainteresowaniem użytkowników. Znalazł się na wysokim miejscu naszego zestawienia, ponieważ posiada sporo zalet, jak choćby ładowanie od góry czy zabezpieczenie przed zalaniem. Przez to użytkowanie pralki staje się naprawdę wygodne i bezpieczne. Co warto o niej wiedzieć?

  Pralka ładowana od góry Whirlpool, model AWE 4519/P to produkt o klasie energetycznej A+, pojemności 5 kilogramów, z prędkością wirowania 1000 obrotów na minutę oraz o wymiarach 60 x 40 x 90 centymetrów. Pralka jest biała, bez możliwości opóźnienia startu, ale za to z funkcjami prania: bawełna, codzienny, delikatny, pranie ręczne, super szybki i syntetyki. Wielką zaletą tego modelu jest cena - nie przekracza 1000 złotych. Dlatego też jest to model, na który każda rodzina może sobie pozwolić i który spełnia oczekiwania pokładane w pralce za taką cenę. Program super szybki pozwala wyprać rzeczy już w 15 minut, dzięki czemu odświeża lekko zabrudzoną odzież. To dobra opcja, gdy ktoś się spieszy i chce, by pranie szybko wyschło. Kolejna zaleta to funkcja Clean+, która gwarantuje maksymalną efektywność odplamiacza. To specjalny, wielofazowy program, nadający się do rzeczy białych, kolorowych, syntetycznych czy bawełny.

  Whirlpool pralka ładowana od góry, posiada niestety także i wady. Nie posiada blokady rodzicielskiej ani wyświetlacza elektrycznego, który ułatwia korzystanie z nowoczesnych sprzętów. Nie ma też funkcji łatwego prasowania, a przez duże zużycie prądu jest mało ekonomiczna. Minusem jest głośna praca produktu, a zgodnie z opiniami użytkowników model ten rdzewieje i bywa wadliwy. Jednakże stosunek ceny do jakości jest dosyć dobry, a pralka cieszy się dużym zainteresowaniem kupujących.


  [joomdev-wpc-pros-cons disable_title="no" title="WHIRLPOOL AWE 4519/P" button_text="Kup teraz »" disable_button="yes" button_link="#" button_link_target="_SELF" button_rel_attr="nofollow"][joomdev-wpc-pros]

  Zalety
  • Clean +
  • Niska cena
  • Zabezpieczenie przed zalaniem

  [/joomdev-wpc-pros][joomdev-wpc-cons]

  Wady
  • Brak blokady rodzicielskiej
  • Brak wyświetlacza elektrycznego
  • Duże zużycie prądu

  [/joomdev-wpc-cons][/joomdev-wpc-pros-cons]

  Kup w RTV Euro AGD Kup na Allegro