Aktualizacja: Kwiecień 2024

Czy wiesz, że możesz wyhodować w domowym zaciszu pyszne i zdrowe kiełki? I to przy pomocy bardzo taniego i prostego w użyciu urządzenia. Kiełkownica, bo właśnie o niej mowa, pozwala Ci cieszyć się kiełkami przez cały rok. Z odpowiednim naczyniem do kiełkowania i zestawem nasion odkryjesz smak i moc kiełków – wybór kiełków jest ogromny, a wszystkie wyróżniają się niesamowitymi właściwościami. Sprawdź, jaką kiełkownicę wybrać.


Przeczytanie artykułu zajmie Tobie około 10 minut.

Spieszysz się? Od razu zobacz: RANKING kiełkownic »


Czym jest kiełkownica i jakie jest jej przeznaczenie?

Kiełkownica to specjalne naczynie lub pojemnik do hodowli kiełków z nasion roślin. Możesz spotkać ją pod postacią szklanego lub plastikowego słoika, opakowania z tworzywa sztucznego oraz naczynia i tacy z gliny bądź ceramiki. Może być nią także mata do kiełkowania z włókniny lnianej.

Naczynia do kiełkowania mają bardzo prostą budowę. Z reguły składają się z zakrętki z sitkiem oraz jednej, dwóch lub trzech komór. Kiełkownice mogą być wyposażone także w większe otwory, które dbają o cyrkulację powietrza, co pozwala uchronić nasiona i młode kiełki przed pleśnią.

Wyhoduj kiełki za grosze!

Z jej pomocą wyhodujesz zdrowe kiełki, pełne minerałów, witamin, makro- i mikroelementów za grosze w swoim domu. Potrzebujesz do tego tylko kiełkownicy, nasion i wody. Naczynia do kiełkowania są zdecydowanie tańszą i zdrowszą alternatywą dla kiełków kupowanych w sklepach.

Kiełkownica – rodzaje dostępne w sprzedaży

W sklepach znajdziesz cały przekrój kiełkownic. Różnią się one kształtem, materiałem wykonania czy liczbą poziomów, na których możesz wysiać nasiona do kiełkowania. Jakie ma zalety i wady każdy z dostępnych rodzajów? Jaka kiełkownica będzie najlepsza dla Ciebie?

Kiełkownica słoikowa

Najpopularniejsze naczynie do hodowli kiełków. Kiełkownica słoikowa jest wykonana ze szkła lub z tworzywa sztucznego. Swoim wyglądem (jak sugeruje nazwa) przypomina słoik na przyprawy lub przetwory. 

Charakterystyczną cechą każdego słoika do kiełkowania jest zakrętka z sitkiem, które  pozwala uniknąć problemu pleśni. Drobne sitko służy do usuwania nadmiaru wody bez ryzyka, że wypłuczesz nasiona oraz zapewniają dobrą cyrkulację powietrza.

Kiełkownica słoikowa należy do tanich modeli, dzięki czemu każdy może ją kupić lub wykonać samemu ze słoika, który już w domu posiada. Warto jednak pamiętać, że naczynia w kształcie słoika utrudniają wyjęcie wszystkich kiełków, w szczególności, jeśli mają wąski gwint.

Kiełkownice domowe możemy rozróżnić ze względu na rodzaj użytego materiału:

Kiełkownica szklana

Czyli modele, które są wykonane przede wszystkim ze szkła. Jakie ma zalety szklana kiełkownica? Jest bardzo łatwa w czyszczeniu – możesz myć ją ręcznie i w zmywarce. Nie chłonie zapachów ani nie absorbuje barwników, dlatego jest również bardzo higieniczna.

Model wykonany ze szkła jest ekologiczny i wytrzymały. Szkło należy do materiałów przyjaznych środowisku, a dodatkowo (wbrew pozorom) nie musisz martwić się o jego zarysowanie, gdyż szklane kiełkownice są bardzo trwałe.

Kiełkownica plastikowa

Drugi popularny rodzaj kiełkownic to modele wykonane z tworzywa sztucznego, czyli po prostu z plastiku (np. polipropylenu). Znajdziesz zarówno kiełkownice wielopoziomowe jak i małe, pojedyncze modele.

Plastikowe modele  również są bardzo trwałe, ale zdecydowanie mniej ekologiczne od szklanych odpowiedników. Wiele modeli możesz myć w zmywarce, co bardzo ułatwia utrzymanie syntetycznego pojemnika w czystości.

W przypadku kiełkownicy plastikowej musisz jednak uważać na uszkodzenia. Tanie tworzywo o słabej jakości może z czasem pęknąć. 

Kiełkownica ceramiczna (porcelanowa)

Szukasz kiełkownicy w formie eleganckiego i pięknego naczynia do domu? Postaw na model wykonany z ceramiki! Taki produkt jest bezpieczny dla zdrowia, łatwy w czyszczeniu, ale nie jest odporny na uszkodzenia.

Kiełkownica gliniana

Ten model zdecydowanie nie należy do najtańszych, ale deklasuje konkurencję swoim wyglądem i funkcjonalnością. Kiełkownica gliniana jest piękna, bezpieczna dla zdrowia, w pełni naturalna i biodegradowalna.

Ogromną zaletą gliny jest to, że świetnie przepuszcza wodę i powietrze oraz pomaga regulować temperaturę, dzięki czemu wszystkie kiełki rosną jak na drożdżach, ale nie pleśnieją. 

Kiełkownice z gliny są dostępne w różnych wariantach – znajdziesz modele wielopoziomowe, jak i proste gliniane miseczki do wysiewu nasion. Niestety, gliniane kiełkownice nie są odporne na uszkodzenia, dlatego musisz obchodzić się z nimi ostrożnie.

Pozostałe rodzaje kiełkownic dostępne w sklepach to:

Kiełkownica automatyczna

Nowoczesne urządzenie do hodowania kiełków w domu. Kiełkownica automatyczna jest wyposażona w szereg systemów, które czuwają nad cyrkulacją wody i powietrza oraz pozwalają na samoczyszczenie czy automatyczne spryskiwanie kiełków podczas wzrostu.

Kiełkownica automatyczna osiąga różne ceny. Niektóre, profesjonalne modele kosztują ponad 1000 zł, ale znajdziesz w sprzedaży również urządzenia za ok. 200 zł, które będą idealne na potrzeby domowe.

To jednak nie wszystko. Automatyczne kiełkownice oferują nie tylko możliwość hodowania kiełków, ale również przygotowywanie wina ryżowego, fermentowanych strączków, ryżu czy naturalnego jogurtu.

Kiełkownica poziomowa

Poziomowa kiełkownica to nic innego jak model, który posiada więcej niż jeden poziom do wysiewu nasion. Takie rozwiązanie zwiększa powierzchnię wysiewu, co pozwala na wyhodowanie dużych ilości kiełków oraz wysianie kilku rodzajów osobno.

Model wielopoziomowy posiada separatory pomiędzy poziomami, a to pozytywnie wpływa na bardzo dobrą cyrkulację powietrza oraz odprowadzanie nadmiaru wody. 

Kiełkownica – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

W sklepach znajdziesz różnorodne urządzenia do domu, dlatego wybór może przysparzać nieco trudności. Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając naczynie do kiełków? Oto pełna lista najważniejszych parametrów każdej kiełkownicy:

Rodzaj kiełkownicy

Najważniejszy parametr, czyli typ naczynia do wysiewania. Na tym etapie już wiesz, jak wiele rodzajów masz do wyboru. Musisz zatem zastanowić się, jaki model najlepiej spełni Twoje wymagania.

Zastanów się, czy potrzebujesz dużego, wielopoziomowego modelu czy może wystarczy Ci jedna mała kiełkownica. A może chcesz hodować kiełki bez doglądania przy pomocy zautomatyzowanego urządzenia? Pamiętaj, że każdy z modeli ma swoje wady i zalety. Jeśli jeszcze masz wątpliwości wróć do poprzedniej sekcji i rozważ wszystkie za i przeciw.   

Materiał wykonania kiełkownicy

Z jakiego materiału powinna być zrobiona? To zależy. Kiełki możesz skutecznie wyhodować w zarówno plastikowej, jak i ceramicznej lub glinianej kiełkownicy. Jednak największa różnica pomiędzy poszczególnymi kiełkownicami dotyczy ich wytrzymałości, sposobu czyszczenia (ręcznie lub w zmywarce) oraz tego, czy są ekologiczne czy nie.

Liczba poziomów

Co będzie lepszym wyborem – jednopoziomowa czy wielopoziomowa kiełkowca? Wszystko zależy, ile rodzajów i jak dużo kiełków chcesz hodować. 

Wielopoziomowe naczynie do kiełkowania pozwala na wyhodowanie o wiele większej ilości kiełków na raz. Na każdym poziomie możesz hodować kiełki rzodkiewki, na drugim kiełki brokuła, a na trzecim kiełki fasolki mung. Zyskujesz pełną dowolność!

Wielopoziomowe kiełkownice zajmują jednak nieco więcej miejsca w porównaniu do naczyń z tylko jednym poziomem – dla niektóry osób może to być niestety spora wada.

Ilość otworów

Zwróć uwagę także na to, czy urządzenie posiada sporą ilość otworów. Dlaczego to ważne? Istotnym krokiem podczas hodowania kiełków jest namaczanie nasion. Musisz jednak pozbyć się nadmiaru wody – tutaj z pomocą przychodzą sitka z otworami.

Liczba otworów wpływa również na cyrkulację powietrza. Kiełki, podobnie jak inne nasiona, potrzebują stałego dopływu świeżego powietrza do wzrostu. Odpowiednia cyrkulacja powietrza dba również o to, aby kiełki nie spleśniały.

Wymiary

Domowa kiełkownica z reguły nie zajmuje dużo miejsca, jednak wszystko zależy od tego, jaki model wybierzesz. Model z wieloma poziomami będzie naturalnie wyższa i większa od małych kiełkownic w kształcie pojemnika.

Nie ma jednej odpowiedzi na to, jakie wymiary powinna mieć kiełkownica. Wszystko zależy od tego, ile miejsca możesz przeznaczyć na wysiew kiełków oraz czy zależy Ci na tym, aby hodować różne rodzaje kiełków na osobnych szalkach jednocześnie.

Czy domowa kiełkownica to dobry pomysł?

Kiełki nasion to ciekawy dodatek do różnego rodzaju potraw – do tortilli, sałatek, dań typu stir fry lub po prostu do kanapek. Jednak, czy wiesz, że to nie tylko modny i popularny dodatek do dań, ale również niesamowicie zdrowy? I naczynie do kiełkowania pomoże Ci to osiągnąć w domu bardzo niskim kosztem.

Jeszcze zdrowsze od warzyw

Czy wiesz, że kiełki nasion mają o wiele więcej witamin i mikroelementów, które są świetnie przyswajalne przez organizm człowieka? Podczas kiełkowania nasiona wytwarzają enzym, których brakuje dojrzałym warzywom, a które przyspieszają przyswajanie najzdrowszych makro- i mikroelementów czy witamin.

Jakie składniki znajdziesz w kiełkach?

  • witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, kwas foliowy)
  • witamina A
  • witamina E
  • witamina C
  • mikroelementy (żelazo, cynk, mangan, kobalt, magnez, miedź)
  • makroelementy (sód, wapń, potas, fosfor)

Wniosek nasuwa się jeden – kiełki są bardzo ważnym elementem każdej diety. Działają przeciwnowotworowo, zmniejszają zły cholesterol we krwi i regulują poziom cukru we krwi. Niektóre kiełki (np. buraka) zalecane są również przy anemii. 

Kiełki ponadto są niskokaloryczne, a wiele z nich ma ciekawy smak, dzięki czemu świetnie wzbogacają potrawy. To idealne połączenie zdrowia i smaku na talerzu.

Oszczędź pieniądze na kiełkach ze sklepu

Kiełki dostępne w sklepie są z reguły drogie, dlatego hodowanie ich w domu będzie znaczną oszczędnością dla Twojego budżetu. Jedno opakowanie (ok. 50 g) gotowych kiełków z supermarketu kosztuje średnio 5 zł. W tej samej cenie kupisz opakowanie nasion do hodowania kiełków, z którego wyhodujesz nawet 400 g kiełków!

Co można wyhodować w domowej kiełkownicy?

Domowa kiełkownica pozwala na hodowanie przeróżnych kiełków – tak naprawdę wszystko zależy od tego, do jakich nasion do kiełkowania i młodych liści masz dostęp. Do najpopularniejszych gatunków kiełków należą:

  • rzeżucha
  • brokuł
  • pszenica, żyto i gryka
  • fasolka mung
  • rzodkiewka
  • soja
  • groch
  • fasola

Kiełkownica automatyczna czy zwyczajna? Jak działa kiełkownica automatyczna?

Ciekawym rozwiązaniem, które warto rozważyć przy zakupie kiełkownicy do domowy, jest kiełkownica automatyczna. To świetny gadżet, który sprawia, że w zasadzie nie musisz doglądać swoich kiełków – urządzenie zajmuje się nimi za Ciebie.

Kiełkownica automatyczna posiada wiele inteligentnych funkcji m.in. pozwala na automatyczne nawadnianie nasion, odprowadzanie nadmiaru wody i dopasowywanie temperatury do wymogów kiełków. To jednak nie wszystko, wiele modeli jest bardzo wszechstronnych, ponieważ pozwalają na wyhodowanie młodych liści, a także przygotowanie bardzo zdrowych, sfermentowanych nasion (np. natto).

Automatyczne naczynie do kiełkowania to oczywiście ciekawy wybór, ale zdecydowanie droższy od zwykłych modeli. Wszystko zatem zależy od tego, jaki budżet masz zamiar przeznaczyć na taki gadżet. Co więcej, zastanów się, czy faktycznie w pełni zautomatyzowane urządzenie Ci się przyda. Może wystarczy Ci klasyczne naczynie?

Jakie są zalety i wady kiełkownicy?

Na koniec przejdźmy do ogólnego podsumowania posiadania kiełkownicy w domu. Jakie ma wady i jakie ma zalety?

Zalety domowych kiełkownic

  • niska cena za urządzenie, jak i za opakowania nasion
  • duża oszczędność w porównaniu z gotowymi kiełkami ze sklepu
  • pozwalają wyhodować kiełki bogate w zdrowe substancje, które pomagają w walce z chorobami cywilizacyjnymi i poprawiają samopoczucie
  • kiełki są pysznym urozmaiceniem każdego dania
  • naczynia są łatwe w czyszczeniu, a wiele z nich możesz myć w zmywarce
  • hodujesz kiełki bez chemikaliów, pestycydów i środków owadobójczych

Wady domowy kiełkownic

  • zwykłe modele wymagają regularnego doglądania kiełków i zraszania nasion wodą
  • niektóre modele mogą utrudnić wyciągnięcie kiełków z pojemnika (np. modele słoikowe)

Jaką kiełkownicę wybrać Podsumowanie

Kiełkownica w dalszym ciągu nie należy do najpopularniejszych akcesoriów do kuchni. Mamy jednak nadzieję, że szybko to się zmieni, a Ty również poznasz, jak tanie, pyszne i zdrowe są kiełki wyhodowane w domu. Najważniejsze jednak jest to, że kiełkownice należą do jednych z tańszych akcesoriów do domu – to niewielka inwestycja, na której zyska zdrowie całej rodziny.