Aktualizacja: Kwiecień 2024

Będąc posiadaczami aparatu, czy to lustrzanki, bezlusterkowca czy kamery z pewnością powinniśmy rozważyć zakup statywu. Podczas robienia zdjęć, ważna jest stabilizacja, w szczególności, kiedy korzystamy z długiego czasu naświetlenia, gdyż każde drgnięcie może zepsuć naszą fotografię. Również okaże się niezbędny dla tych, którzy nagrywają filmy, statyw na kamerę ułatwi uzyskać płynny obraz. W Internecie można natknąć się na wiele produktów, które kuszą niską ceną. Jednak często za tym idzie niska jakość, dlatego nie powinny być używane zwłaszcza z drogim sprzętem, gdyż upadek mógłby skończyć się dla naszego aparatu tragicznie. Stąd, aby pomóc użytkownikom w rozwijaniu się w swojej pasji lub zawodzie, postanowiliśmy stworzyć poradnik wyboru statywu do aparatu fotograficznego, a także do kamery. Opisaliśmy jakie rozwiązania możemy znaleźć na rynku, które będą pasować do konkretnych zastosowań i na jakie parametry trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jaki statyw wybrać? Odpowiedź znajdziecie poniżej,  zapraszamy do lektury.

Spis treści:


Przeczytanie poradnika zajmuje około 10 minut.
Spieszysz się? Od razu zobacz: Ranking statywów do aparatu


Statyw do aparatu – niezbędnik w torbie fotografa i filmowca

Statyw foto, czyli po prostu statyw na aparat to wyposażenie, które już od dawna nie jest wyłącznie zwykłym gadżetem. Z tego rozwiązania korzystają fotografowie z różnorodnych dziedzin od portretów po makrofotografię.

Zadaniem statywu jest przede wszystkim ustabilizowanie kadru. Mając cięższy aparat bądź obiektyw, trudno jest raczej utrzymać nam rękę nieruchomo. W dodatku podczas ewentualnego upuszczenia sprzętu może dojść do jego całkowitego zepsucia. Stojak do aparatu pomoże nam tego uniknąć. Co więcej, doskonale sprawdzi się również w sytuacji dużego zaciemnienia (np. wieczorem), gdy zdjęcia powinny mieć dłuższy czas naświetlenia, a więc każde najmniejsze drgnięcie, może zepsuć ujęcie.

Oczywiście dla osób nagrywających filmy, statyw do kamery jest także przydatnym elementem. W ich przypadku stabilizacja kadru jest kluczowa dla osiągnięcia płynności nagrania.

Tripod, monopod, czyli rodzaje statywów fotograficznych

Pierwsza kwestia, którą powinniśmy się kierować podczas wyboru statywu to jego docelowe przeznaczenie. Sytuacje, w jakich będzie najczęściej użytkowany tzn. czy potrzebny nam statyw do zdjęć z góry, do pracy w studio czy też do filmowania – mają znaczący wpływ na dobór parametrów.

Statyw trójnożny – klasyczne rozwiązanie

Statyw tripod trójnożny

Często możemy spotkać się z określeniem trójnóg do aparatu fotograficznego. Jak nazwa wskazuje, składa się on z 3 symetrycznie rozkładanych nóg. Są to najpopularniejsze statywy do aparatu, które w zależności od wykonania i rozmiaru nadawać się będą zarówno do bezlusterkowca o niewielkiej wadze, jak i do cięższego sprzętu specjalistycznego.

Stojak na aparat typu monopad – doskonały dla osób aktywnych

monopad

Składa się on z jednej, regulowanej nóżki, która stanowi jedynie podporę dla sprzętu. Oznacza to, że nie unieruchomi on całkowicie aparatu, ale zwiększy jego stabilność. Ta tania i prosta konstrukcja sprawdzi się np. jako statyw do kamery sportowej, czyli w przypadku konieczności wykonania szybkich ujęć podczas ruchu lub jako statyw turystyczny, gdy wyruszamy na aktywną wycieczkę.

Statyw naramienny – najlepszy do filmowania

statyw naramienny

Jest to dobry statyw do nagrywania filmów, gdyż w porównaniu z klasycznymi stojakami, lepiej poprawia stabilność kadrów, dzięki czemu nagranie zachowuje płynność. Nie sprawdzi się on jednak w przypadku fotografii, dlatego, że ułatwia płynne przejścia, a nie zachowanie stabilnego kadru. Dodatkowo ustawianie parametrów aparatu na takim statywie jest dosyć trudne.

Statyw kolumnowy – wybór profesjonalistów

statyw kolumnowy

Można uznać, że są to poniekąd statywy profesjonalne, ponieważ stosuje się je głównie w studiach fotograficznych. Składa się on z ciężkiej podstawy (przeważnie na kółkach), mającej za zadanie utrzymać metalową kolumnę, na której umieszczamy kamerę bądź aparat. Pozwala to zachować bardzo wysoką stabilność oraz nieruchomą pozycję. Niestety waga oraz rozmiar statywu ograniczają jego mobilność,

Mini statyw do aparatu (statyw stołowy) – świetny kompan w podróży

Statywy stołoweJest to lekki, mały statyw do aparatu, który właśnie dzięki swoim kompaktowym rozmiarom sprawdzi się jako statyw podróżny (ponieważ bez problemu zapakujemy go do plecaka czy też torby), ale również jako statyw do makrofotografii (gdy chcemy uchwycić detale). Jednak, aby dobrze pełnił swoją funkcję, wymaga ustawienia na podwyższeniu np. stole bądź murku.

Warto również wymienić statyw elastyczny (na zdjęciu po prawej stronie) do aparatu, gdyż są to modele należące do tej kategorii. Coraz więcej producentów wyposaża stojak w elastyczne nogi, dzięki którym istnieje możliwość przymocowania go w dowolnym miejscu, ale też wyregulowania kąta nachylenia aparatu. Najczęściej wykorzystywany jest do małych lustrzanek lub kompaktów.

Statyw do aparatu Canon a Sony i innych znanych marek – jaka jest różnica?

Często pojawiające się pytanie wśród użytkowników, to jaki statyw do lustrzanki danej firmy będzie najlepszy. Czy istnieją jakieś dedykowane modele, a może różnią się one od siebie jakimiś parametrami?

Tutaj nie musimy mieć wątpliwości podczas zakupu. Zarówno statywy do aparatu Nikon, Sony, Canon, jak i innych popularnych marek są uniwersalne. Każdy aparat posiada pod spodem otwór, do którego możemy przymocować stopkę lub bezpośrednio statyw bez głowicy. Jedyne czym musimy kierować się, wybierając statyw do zdjęć, to tak jak wspominaliśmy na początku jego przeznaczenie.

Statyw fotograficzny – jaki wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania? Najważniejsze parametry i ich wpływ na pracę sprzętu

Najlepsze statywy to te o odpowiednio dobranych parametrach w stosunku do warunków, z którymi będą musiały się zmierzyć. Wśród aspektów, na które należy zwrócić największą uwagę, znajdują się:

Maksymalny udźwig

Ten parametr wyrażony w kilogramach, informuje nas o tym, ile może maksymalnie ważyć urządzenie, które umieszczamy na stojaku. Najlepiej jest wybrać zawsze model z lekkim zapasem – przynajmniej 1 kg. Może być to nawet więcej, jeśli planujemy w przyszłości poszerzyć nasze wyposażenie o dodatkowe elementy. Ważne jest również, aby nie decydować się na najtańsze statywy nawet oferujące większy udźwig, szczególnie gdy posiadamy sprzęt profesjonalny. Statyw do aparatu słabej jakości może mieć gorsze zaciski oraz połączenia, a więc w momencie nacisku będzie się składał. Skutkować to może upadkiem sprzętu, a w efekcie jego uszkodzeniem.

Maksymalna wysokość

Tutaj powinniśmy zwrócić uwagę, jaka jest wysokość dla nóg, a jaka dla części wychodzącej z centralnej kolumny (jest to środkowa nóżka, która nie ma bezpośredniego kontaktu z podłożem, ale może podwyższyć statyw. Nie daje ona jednak dużej swobody w ustawianiu stojaka). Druga kwestia to, jak wysoki jest statyw po rozłożeniu i złożeniu.

Przyjęło się, że stojak fotograficzny po rozłożeniu powinien mieć minimum 150 cm, ale najlepiej, aby był wyższy od nas o ok. 10 cm. Maksymalnie wartość ta nie powinna przekraczać 2 m, aby statyw znajdował się mniej więcej na wysokości naszych oczu, bez konieczności nadmiernego schylania się nad aparatem.

Ilość sekcji

Im więcej sekcji posiada nóżka statywu, tym bardziej będziemy mogli złożyć stojak. Tym samym wpływa to na ilość miejsca, jaką będzie on zajmować. Natomiast trzeba mieć na względzie, że większa ilość sekcji spowoduje, że wydłuży się czas rozstawiania takiego statywu, gdyż każdy zacisk należy odpowiednio zabezpieczyć,

Sposób rozkładania nóżek statywu

Sposób, w jaki będziemy mogli rozłożyć stojak na kamerę, a dokładniej jego nogi, wpływa na komfort pracy i ilość czasu potrzebnego do złożenia statywu. Do wyboru mamy trzy opcje:

  • na zaczep/klamrę – jest to najszybsza metoda na złożenie oraz rozłożenie statywu, natomiast nie warto inwestować w tanie modele, ponieważ zazwyczaj zaczepy w nich bardzo słabo trzymają,
  • na śrubę – nóżki wkręcane na śruby zdecydowanie górują pod względem stabilności. Wydłuża się za to w tym przypadku czas składania oraz rozkładania takiego statywu,
  • odkręcany – ten sposób umożliwia nam rozłożenie stojaka w szybki i prosty sposób, aczkolwiek również należy uważać w przypadku tańszych modeli, w których wytrzymałość pozostaje wątpliwa, co może prowadzić do samoistnego składania się statywu. Nieco droższe egzemplarze eliminują to ryzyko. Jedyną trudność możemy napotkać zimą przy bardzo niskich temperaturach, gdy odkręcanie nóżek może okazać się problematyczne.

Materiał wykonania, wytrzymałość i waga statywu

Są to trzy parametry ze sobą bezpośrednio powiązane, ponieważ materiał wykonania statywu, będzie miał wpływ na jego trwałość oraz wagę. Możemy wyróżnić:

  • statyw plastikowy — najmniej praktyczne, niepolecane nawet do amatorskiego użytku. Choć są bardzo lekkie, to kompletnie nietrwałe przez co, zamiast pomagać nam w pracy, mogą ją wręcz utrudniać,
  • statyw drewniany – głównie wybierane ze względów estetycznych i niskiej ceny, natomiast w codziennym użytkowaniu są mało funkcjonalne,
  • stojak aluminiowy – chcąc zakupić dobry produkt przy ograniczonym budżecie, warto postawić na to rozwiązanie. Statywy aluminiowe są stosunkowo lekkie i wytrzymałe, a przy tym atrakcyjne cenowo,
  • statyw z włókna węglowego – materiał ten często określa się mianem karbonowego i jest on najdroższy. Gwarantuje za to wytrzymałość na wysokim poziomie, jednocześnie cechując się niedużą wagą. Najczęściej decydują się na niego profesjonalni fotografowie lub ewentualnie osoby dużo podróżujące, którym zależy na lekkim bagażu.

Jakie funkcje może pełnić głowica do statywu?

Jednym z najważniejszych elementów w statywie jest głowica, która odpowiada za precyzyjne kadrowanie, a także odpowiednie dobranie kąta. Głowice mogą one różnić się od siebie konstrukcją i właśnie na tej podstawie wyróżniamy ich kilka rodzajów.

Głowica kulowa do statywu

Dzięki niej możemy obracać sprzętem pod dowolnym kątem. Im większa jest głowica, tym łatwiejsze jest złapanie stabilizacji. Taka budowa pozwala także szybko podążać kamerze za obiektem, więc ten typ głowicy nada się np. do fotografii sportowej, szczególnie że jest on kompaktowy. Natomiast w porównaniu do głowicy 3D ma mniejszy udźwig. Coraz popularniejszy jest statyw kulowy do aparatu, czyli z już wbudowaną głowicą,

Głowica 3D

Z powodu jej konstrukcji określa się je także mianem głowicy trzykierunkowej. Wyposażono ją w trzy pokrętła, dzięki którym jesteśmy w stanie wykonać obrót prawo – lewo, góra – dół oraz ustawić głowicę do pionu lub poziomu. Uzyskujemy z jej użyciem bardzo precyzyjne kadry, dlatego mając statyw makro lub zajmując się fotografią plenerową czy portretową, warto taką głowicę posiadać w wyposażeniu. Należy mieć jednak na uwadze, że zajmują one nieco więcej miejsca, więc przemieszczanie się z nią może nie być proste. Warto dodać, że część modeli ma budowaną poziomicę ułatwiającą wyrównywanie sprzętu, a więc można z nią pracować także na nierównym podłożu,

Głowica panoramiczna

Przeważnie jest w nią wyposażony tzw. statyw z głowicą olejową (od ang. „fluid head”) lub statyw filmowy. Odpowiada ona za ruch przy zachowaniu niezmienionej osi i trajektorii. Skutkuje to uzyskaniem płynnego ruchu, czyli niezbędnej rzeczy przy nagrywaniu. Istotna jest w tym przypadku także możliwość modyfikowania oporu, co w praktyce pozwala nam nadać kamerze określone tempo ruchu,

Głowica kardanowa

Bardziej rozpoznawalna jest jako gimbal. Pozwala zachować stabilizację oraz odpowiednie wyważenie aparatu bez względu na jego umiejscowienie, zachowując jednocześnie prostą linię horyzontu. Sprawdza się przede wszystkim w filmowaniu.

Najbardziej funkcjonalną opcją jest zakup statywu z oddzielną głowicą, ponieważ uniwersalne wejście pozwoli nam w przyszłości na doczepienie do głowicy innego statywu i odwrotnie. W sytuacji ewentualnego uszkodzenia głowicy nie będziemy zmuszeni kupować nowego statywu. W tym miejscu należy też podkreślić, że każdy model głowicy ma określony swój udźwig, na co także musimy zwrócić uwagę podczas zakupu.

Szybkozłączka do statywu – co to takiego?

Szybkozłączka określana także jako stopka w głowicy, ułatwia nam zastosowanie różnorodnych konfiguracji sprzętowych, pozwala skutecznie połączyć kamerę ze statywem oraz szybko odpiąć urządzenie (gdy np. chcemy umieścić inny statyw).

W momencie, gdy głowica jest słabo zablokowana poprzez szybkozłączkę, to aparat pod uchylonym kątem, może zacząć się przekręcać. Dlatego ważne jest, aby stopka w głowicy się nie ruszała i była solidna, by zapewnić jeszcze stabilniejszy uchwyt.

Do codziennego użytkowania najlepsze okażą się szybkozłączki, które musimy tylko przyłączyć, a następnie zabezpieczyć. Starsze rozwiązanie tzn. stopki wsuwane są rozwiązaniem bardziej czasochłonnym.

Jakie dodatkowe funkcje może mieć statyw do aparatu fotograficznego?

Wybierając statyw na kamerę czy też do aparatu (szczególnie do użytku profesjonalnego) chcemy, aby był on jak najbardziej funkcjonalny. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, często wzbogacają go o elementy tj.:

  • Statyw z haczykiem – wyruszając w góry lub inny teren z utrudnionymi warunkami, nierówne podłoże czy silny wiatr to elementy, które zdecydowanie nie będą sprzyjały złapaniu odpowiedniego kadru. Zamontowany na statywie haczyk, pozwala nam na dociążenie go plecakiem, torbą, a nawet bluzą,
  • Odłączana nóżka – niektóre modele mają możliwość odłączenia nóżki. W takiej formie możemy wykorzystać stojak jako monopad, który sprawdzi się idealnie jako statyw do filmowania
  • Statyw z łamaną kolumną – możliwość modyfikowania położenia aparatu przy pomocy kolumny centralnej jest najczęściej wykorzystywane, kiedy chcemy uzyskać kadr nad danym obiektem, czyli np. podczas gotowania, gdy potrzeby jest nam widok z góry,
  • Antypoślizgowe nóżki – ich zadaniem jest zwiększenie przyczepności statywu, co przyda się szczególnie podczas pracy w terenie,
  • Statyw z pilotem – takie działanie jest możliwe, dzięki technologii Bluetooth. Najczęściej wykonuje się z ich wykorzystaniem autoportrety, ponieważ pozwalają na bezprzewodowe wykonywanie zdjęć w tabletach czy smartfonach z odległości nawet do 10 m.

Podsumowanie. Jak wybrać najlepszy statyw?

Aparat fotograficzny to sprzęt, którego wyposażenie możemy rozbudować na wiele sposobów. Jednak chcąc zwiększyć swój komfort pracy, a także jakość kadrów, w pierwszej kolejności powinniśmy zainwestować w funkcjonalny statyw. Począwszy od udźwigu, wysokości i na rodzaju głowicy kończąc — każdy z poszczególnych parametrów powinniśmy dobierać adekwatnie do przyszłego przeznaczenia statywu. Dzięki temu unikniemy nietrafionego zakupu.