Aktualizacja: Styczeń 2023

Nie ulega wątpliwości, iż współczesny świat opiera się na Internecie, bez którego trudno dzisiaj sobie wyobrazić pracę, naukę czy zwykłą rozrywkę. I chociaż jeszcze kilka lat temu standardem był zwykły kabel internetowy (do którego podłączało się laptop lub komputer stacjonarny), to obecnie podstawowym rodzajem połączenia internetowego jest sieć bezprzewodowa, która nie tylko eliminuje kłopotliwe przewody, ale także pozwala korzystać z Internetu w każdym miejscu domu lub mieszkania i z wielu urządzeń jednocześnie. Tę wygodę zapewniają routery (standardowy router bezprzewodowy, router stacjonarny, router Wi-Fi do światłowodu, router LTE, router na kartę SIM czy router do Internetu mobilnego) – urządzenia, które zrewolucjonizowały dostęp do sieci.

Obecna sytuacja, w której router bezprzewodowy staje się standardem wyposażenia mieszkań czy biur powoduje, że rynek sprzętów elektronicznych oferuje bardzo dużo różnorodnych modeli. To sprawia, iż trudno zdecydować, jaki router do internetu będzie najlepszy. I tutaj pojawia się kluczowe pytanie – jak wybrać najlepszy router Wi-Fi? I chociaż zadanie nie jest łatwe, to jednak możliwe. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które świadczą o jakości, wydajności i funkcjonalności urządzenia. Zatem jak wybrać dobry router do domu? Oto kilka kluczowych rad.

 

Jaki router do Neostrady, kablówki i sieci telefonii komórkowej? Ważny jest rodzaj modemu

Pierwszą kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, kupując najlepszy router do domu, jest jego rodzaj. W tym przypadku konkretny wybór jest uzależniony od metody dostarczania Internetu do urządzenia. Najbardziej rozpowszechnione są trzy rodzaje urządzeń:

 • DSL – przenośny router Wi-Fi, do którego Internet jest dostarczany poprzez kabel telefoniczny, zwany inaczej RJ – 11 (na przykład popularna kiedyś Neostrada). Standardowe urządzenie w tym typie to router ADSL (lub ADSL2+ – przy większej przepustowości)

 • xDSL – router domowy z wejściem Ethernet (kablem sieciowym o numerze RJ – 45), który jest na wyposażeniu największych sieci kablowych (na przykład VECTRA lub UPC)

 • router Wi-Fi na kartę SIM 3G/4G – urządzenie korzystające z sieci komórkowej

Zatem pierwszym krokiem przy wyborze odpowiedniego routera jest określenie sposobu dostarczenia Internetu – to determinuje wszystkie kolejne decyzje dotyczące parametrów i funkcjonalności urządzenia. A ponieważ na rynku nie brakuje dobrych routerów do każdego typu sieci, to każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

 

Jaki router do domu? Zwróć uwagę szybkość przesyłu danych

Jedną z najbardziej istotnych cech, którą powinien charakteryzować się dobry router, jest odpowiednia prędkość, która umożliwia bezproblemowe i bezawaryjne korzystanie z możliwości sieci. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, iż sama prędkość Internetu jest uzależniona od możliwości operatora oraz wykupionego abonamentu. Jednak routery Wi-Fi (a przede wszystkim ich parametry techniczne) mają niemały wpływ na jego transmisję.

Podstawowe cechy odpowiadające za prędkość to standard Wi-Fi, jego przepustowość oraz obsługiwane częstotliwości. Najlepsze routery mają te wartości na bardzo wysokim poziomie.

 • Standard Wi-Fi
  Jednym z podstawowych parametrów odpowiadających za szybkość Wi-Fi jest jego standard, który można podzielić na cztery główne rodzaje: 802.11b/g, 802.11a, 802.11n i 802.11ac (z których dwa pierwsze nie są już praktycznie stosowane). Standard 802.11n jest bardzo powszechny i posiada go zdecydowana większość routerów obecnych na rynku. Jednak najbardziej nowoczesnym (a także najlepszym) parametrem w tym zakresie jest standard 802.11ac, w który powinien być wyposażony każdy router Wi-Fi do domu. Nasz ranking routerów przedstawia kilka modeli, które posiadają tę opcję – Huawei B525S-23A, Totolink A3002RU V2 czy Xiaomi Mi Router 4A.

 • Przepustowość Wi-Fi
  Innym parametrem, którym powinien charakteryzować się dobry router domowy to przepustowość Wi-Fi. Jest to jedna z kluczowych kwestii, gdyż to właśnie ona odpowiada za prędkość Internetu w urządzeniach korzystających z łączności bezprzewodowej. Tutaj zasada jest prosta – im przepustowość jest większa, tym prędkość Internetu osiąga lepsze wartości.

  Jak na tym tle wypadają polecane routery Wi-Fi? Ranking zamieszczony powyżej przedstawia modele, które na tym polu prezentują się bardzo przyzwoicie – TP-Link Archer C6 AC1200, Totolink A3002RU V2 i Xiaomi Mi Router 4A posiadają przepustowość do 1200 Mb/s, a Huawei B525S-23A osiąga w tym zakresie wartość dochodzącą nawet do 1300 Mb/s.

 • Częstotliwości
  Wybierając router do domu (bez względu na to, czy jest to router do kabla telefonicznego bądź sieciowego, czy też router SIM) warto zwrócić uwagę na częstotliwości, które są obsługiwane przez konkretny model. Tutaj najlepszym wyborem jest tak zwany Dual Band – czyli możliwość dwuzakresowego działania. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim obsługiwanie dwóch częstotliwości jest gwarantem uniknięcia zakłóceń (obecnie wiele urządzeń działa na paśmie 2,4 GHz). Dodatkowo dwuzakresowa częstotliwość umożliwia przeniesienie określonego ruchu (na przykład granie w gry lub oglądanie filmów w technologii HD) na wyższą z nich, co zapewnia sprawniejsze działanie sieci, a tym samym większy komfort użytkowania Internetu.

  Dlatego też dobry router Wi-Fi powinien działać na dwóch zakresach – do 2,4 oraz 5 GHz. Nasze zestawienie prezentuje tylko te modele, które taką opcję posiadają w standardzie.

Wymienione wyżej parametry to podstawa dobrych urządzeń. Routery do Wi-Fi, które są wykorzystywane zarówno w domu, jak i w pracy muszą posiadać te cechy na wysokim poziomie. Tylko takie urządzenia spełnią swoje podstawowe zadania.

 

Jaki router Wi-Fi wybrać? Ważny jest jego zasięg

Każdy użytkownik bezprzewodowego Internetu chce posiadać router z dobrym zasięgiem (zwłaszcza wtedy, gdy jest on kupowany do dużego domu, mieszkania lub biura). Za moc i zasięg sygnału odpowiadają anteny (wewnętrzne i zewnętrzne), które są na wyposażeniu każdego modemu. Tutaj warto przyjrzeć się ich jakości oraz ilości – im jest ich więcej, tym sygnał posiada lepszą jakość.

Routery do internetu prezentowane w naszym rankingu charakteryzują się różną ilością anten. Modemy Totolink A3002RU V2 i Xiaomi Mi Router 4A posiadają ich aż cztery, ale prawdziwym rekordzistą w tym zestawieniu jest router TP-Link Archer C6 AC1200, na którego wyposażeniu znajduje się jedna antena wewnętrzna i cztery anteny zewnętrzne.

 

Jaki router do domu 2020? Liczy się bezpieczeństwo

Internet jest pełen zagrożeń – o tym nikogo nie trzeba przekonywać. I dlatego tak ważną cechą, jaką powinien posiadać router z Wi-Fi, jest wysoki poziom zabezpieczeń. Tutaj ważne jest nie tylko szyfrowanie transmisji (które jest standardem w wielu modemach – na przykład Huawei B525S-23A, Xiaomi Mi Router 4A czy NetGear AC1200), ale także kontrola rodzicielska, która umożliwia zablokowanie potencjalnie szkodliwych witryn (taką opcję posiada modem TP-Link Archer C6 AC1200 NetGear AC1200 (R6220) czy Xiaomi Mi Router 4A).

Bardzo szerokim systemem zabezpieczeń charakteryzuje się Huawei B525S-23A, który posiada między innymi firewall, dostęp za pomocą kodu PIN czy filtrowanie adresów MAC.

Szczególnie nowatorskim rozwiązaniem wyróżnia się router NetGear AC1200 (R6220), który posiada tak zwany gościnny dostęp (umożliwiający korzystanie gościom z Internetu za pomocą całkowicie odrębnego dostępu). Jednak bez względu na konkretny poziom zabezpieczeń jedno nie ulega wątpliwości – najlepszy router (bez względu na to, czy jest to router do mieszkania, czy router do dużego domu) wymaga właściwej ochrony.

 

Jaki router w 2020? Dodatkowe funkcje

Dobre parametry techniczne i odpowiedni poziom zabezpieczeń to ważne, ale nie jedyne parametry, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie routera do domu. Innymi ważnymi zaletami, jakimi powinien odznaczać się mocny router Wi-Fi, są dodatkowe opcje, które zwiększają funkcjonalność urządzania i w znaczący sposób wpływają na jego praktyczność. Tutaj należy sprawdzić, czy modem posiada następujące dodatki:

 • technologia MU-MIMO, która zapewnia optymalne działanie sygnału na wielu urządzeniach (TP-Link Archer C6 AC1200, Totolink A3002RU V2)
 • porty VAN i LAN, które umożliwiają przewodowe podłączenie innych urządzeń (TP-Link Archer C6 AC1200, Totolink A3002RU V2)
 • Open VPN, który zapewnia anonimowość w sieci (TP-Link Archer C6 AC1200)
 • oprogramowanie Open WRT, które zwiększa funkcjonalność modemu (TP-Link Archer C6 AC1200, Huawei B525S-23A, NetGear AC1200, Xiaomi Mi Router 4A)
 • port na kartę SIM, która umożliwia korzystanie z Internetu sieci komórkowej (Huawei B525S-23A)
 • port USB, który pozwala na podłączenie innych urządzeń (Huawei B525S-23A, Totolink A3002RU V2)

Dodatkowo niektóre modele – na przykład Xiaomi Mi Router 4A – pozwalają na zdalną kontrolę urządzenia (przy użyciu odpowiedniej aplikacji). Natomiast TP-Link Archer C6 AC1200 oferuje bezpłatną aplikację, dzięki której konfiguracja urządzenia jest niezwykle prosta (intuicyjna instalacja modemu to wyznacznik wszystkich routerów prezentowanych w rankingu).

Nie bez znaczenia jest także elegancki wygląd (który będzie pasował do każdego pomieszczenia) oraz niezbyt wygórowana cena. Na tym polu najlepiej wypada router Xiaomi 4A, który wyróżnia się stylową konstrukcją, a biały plastik zapobiega powstawaniu odcisków palców. Co więcej, jest to najtańszy router w naszym zestawieniu.

Czym jeszcze powinien charakteryzować się dobry router Wi-Fi? Ranking wyróżniających się urządzeń prezentuje też modemy, które umożliwiają jednoczesne działanie bardzo wielu urządzeń (w przypadku routera Huawei B525S-23A jest to ilość 64, natomiast Xiaomi Mi Router 4A gwarantuje podpięcie aż 128 sprzętów).

 

Jaki router kupić? Podsumowanie

Zakup routera Wi-Fi do domu lub biura nie jest zadaniem prostym – tym bardziej, iż rynek sprzętów elektronicznych obfituje w bardzo wiele urządzeń tego typu. I chociaż ważne są indywidualne upodobania (związane między innymi z tym, do czego modem będzie wykorzystywany), to jednak nie wolno zapominać o tym, iż takie urządzenie powinno posiadać pewne kluczowe parametry. A jak wybrać dobry sprzęt? Ranking routerów 2020 na pewno ułatwi podjęcie odpowiedniej decyzji.