Jakie nosidełko dla dziecka? Ranking nosidełek dla niemowląt

Aktualizacja: Kwiecień 2020

 1. Tula Free to Grow
 2. BabyBjorn One Air
 3. Kinderkraft Nino
 4. Chicco Easy Fit
 5. Zaffiro City
 6. Poradnik wyboru nosidełka

Porównanie najlepszych nosidełek:

Model
CenaSzerokość panelu [cm]
Spełnia wymogi IHDIStrona noszenia
Regulacja Wysokości [cm]
Certyfikacja Oeko-Tex
Maksymalna waga dziecka [kg]
Minimalny wiek [msc]Pranie mechaniczne
Tula Free to GrowSprawdź cenę »13-38
TakPrzód, plecy
28-43Tak20,40Tak
BabyBjorn One Air
Sprawdź cenę »15-40TakPrzód, plecyTak (brak określonego zakresu)
Tak15
0Tak
Kinderkraft Nino
Sprawdź cenę »31TakPrzód, plecy
BrakNie203Tak
Chicco Easy FitSprawdź cenę »33TakPrzódBrakNie90Nie
Zaffiro City
Sprawdź cenę »31NiePrzód, plecyBrakTak184Nie

Najlepsze nosidełka dla dzieci – Ranking nosidełek 2020

 

1. Tula Free to Grow Kliknij aby kupić »

Tula-Free-To-GrowNosidełko Tula Free to Grow jest uważane za jedno z najwygodniejszych nosidełek na rynku — i to zarówno dla dziecka, jak i osoby dorosłej. Jego zalety doceniają rodzice na całym świecie, bo nosidło Tula — chociaż stworzone przez Polkę — jest popularne w wielu zakątkach globu. I trudno się temu dziwić, bo Tula stworzyła bardzo przyjazny i wygodny produkt, który spełnia swoje zadanie przez długi okres.

Czym wyróżnia się produkt firmy Baby Tula? Nosidełka sygnowane tą marką posiadają najważniejsze certyfikaty, które potwierdzają jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Jednym z nich jest wymóg IHDI (Międzynarodowego Instytutu Dysplazji Stawów Biodrowych), który mówi o tym, iż nosidełka dla dzieci powinny być wyprodukowane w taki sposób, aby zapobiegać zniekształceniom kręgosłupa i dysplazji stawów biodrowych. Tak jest w przypadku omawianego modelu — nosidło ergonomiczne Tula nie tylko jest wyposażone w szerokie siedzisko (co sprzyja pozycji tak zwanej żabki, która wspomaga prawidłowy rozwój stawów biodrowych), ale także nie posiada zbyt mocnego usztywnienia (co umożliwia naturalne dopasowanie do ciała dziecka). Dzięki temu nosidełko Free to Grow wspiera prawidłowy i zdrowy rozwój dziecka.

Lecz to nie wszystko, nosidełko dla dzieci posiada również certyfikat Oeko-Tex, który przyznawany jest produktom wytwarzanym z włókien, które nie tylko nie są szkodliwe, ale także w żaden sposób nie oddziałują negatywnie na zdrowie człowieka. Nosidełko Tula jest wyprodukowane z oddychającej i lekkiej 100% bawełny, która jest badana i kontrolowana na wszystkich stopniach obróbki. Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, iż nosidło jest bezpieczne i przyjazne dla skóry malucha.

Dwa kluczowe certyfikaty to nie jedyne zalety, jakimi charakteryzuje się produkt Tula. Nosidło ergonomiczne tej marki jest także bardzo praktyczne. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dużą rozpiętość wagową — nosidełko jest przeznaczone dla dzieci od 3,2 do 20,4 kg (w przypadku maluchów o wadze do 7 kg możliwe jest zastosowanie specjalnej wkładki dla niemowlaka Tula, którą można dokupić oddzielnie). Jednak warto tu podkreślić, iż zdarzają się opinie, że wymieniona wkładka dosyć słabo dostosowuje się do ułożenia dziecka, które jeszcze nie potrafi siedzieć — dlatego warto sprawdzić, jak sprawuje się ona w praktyce. Dodatkowo — co także jest bardzo dużym plusem — nosidełko ergonomiczne Tula ma regulowaną wysokość (od 28 do 43 cm) oraz szerokość (od 13 do 38 cm), co pozwala dostosować rozmiar produktu do rosnącego dziecka (dzięki czemu można go używać przez niemal cały okres wczesnego dzieciństwa).

Warto także zwrócić uwagę na podwójne i regulowane szelki (które pozwalają w sposób równomierny rozłożyć ciężar dziecka oraz dopasować nosidełko do indywidualnych preferencji) oraz możliwość noszenia dziecka zarówno z przodu, jak i na plecach, a to jeszcze nie wszystko. Dużym ułatwieniem jest możliwość prania mechanicznego, co ułatwia utrzymanie produktu w czystości. Dodatkowym bonusem jest także kapturek dostępny w zestawie, który podtrzymuje główkę śpiącego dziecka i chroni je przed słońcem lub wiatrem.

Nosidełko Tula Free to Grow to produkt, który na pewno spełni oczekiwania bardzo wymagających użytkowników. I chociaż charakteryzuje się dosyć wysoką ceną, to warto tu podkreślić, że idzie tu ona w parze z jakością. Poza tym nosidełko może być używane przez dosyć długi okres, co ogranicza wydatki związane z zakupem kolejnego produktu. I dlatego warto się nim zainteresować.

Tula Free to Grow

Zalety

Zalety
 • Spełnia wymogi Międzynarodowego Instytutu ds. Dysplazji Bioder (IHDI)
 • Może być używane nawet przy wadze dziecka sięgającej 20 kg
 • Wykonane z wysokiej jakości bawełny, która posiada Certyfikat Öko-Tex Standard 100
 • Możliwość noszenia nosidełko zarówno z przodu jak i na plecach
 • Możliwość prania w pralce
 • Regulowana wysokość i szerokość pozwala dopasować nosidełko wraz z rozwojem dziecka
 • Nosidło wyposażone jest w przytrzymujący i osłaniający główkę dziecka kapturek

Wady

Wady
 • Wysoka cena
 • Opinie wskazujące, że wkładka słabo dopasowuje się do ułożenia dziecka, które jeszcze nie potrafi siedzieć

Kup na HulaHop.pl Kup na Allegro

 

2. BabyBjorn One Air Kliknij aby kupić »

BabyBjorn-One-AirNosidełko BabyBjorn One Air to produkt szwedzkiej firmy, która zrewolucjonizowała podejście do rodzicielstwa poprzez spopularyzowanie noszenia dzieci przy sobie. To właśnie z inicjatywy założyciela firmy BabyBjorn w 1973 roku powstało pierwsze nosidełko, które pozwoliło dzieciom na poznawanie świata z bezpiecznych ramion rodziców. I chociaż pierwszy model był wysoce niedoskonały, to każdy kolejny coraz bardziej spełniał wymogi bezpieczeństwa i wygody użytkowania. Współczesne nosidło BabyBjorn to jeden z najpopularniejszych produktów tego segmentu.

Pierwszą cechą, która powinna charakteryzować każde nosidełko jest bezpieczeństwo użytkowania — potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Jak wygląda to w przypadku produktu BabyBjorn? Nosidełko ergonomiczne tej firmy posiada dwa główne atesty – IHDI i Oeko — Tex. Pierwszy z nich jest nadawany przez Międzynarodowy Instytut Dysplazji Stawów Biodrowych tym produktom, które zapobiegają owej chorobie i wspomagają prawidłowy rozwój stawów biodrowych (a jest to bardzo ważne, gdyż zaniedbania w tym zakresie na początkowym etapie życia dziecka mogą przynieść w późniejszym okresie bardzo nieprzyjemne konsekwencje).

Nosidło BabyBjorn zapewnia ergonomiczną pozycję nóżek dziecka dzięki dwóm rozwiązaniom — regulowanej szerokości panelu oraz regulowanej wysokości. Panel nosidełka jest wyposażony w specjalne suwaki, które umożliwiają zmianę jego szerokości w zakresie od 15 do 40 cm (co pozwala dziecku na przyjęcie ergonomicznej pozycji żabki na każdym etapie rozwoju wczesnego dzieciństwa). I co ważne — nosidełko dla dziecka BabyBjorn ma wbudowaną specjalną wkładkę dla noworodka, która umożliwia bezpieczne noszenie dzieci już przy wadze 3,5 kg, a regulowana wysokość pozwala nosić malucha w dwóch pozycjach (wyższej — zalecanej dla noworodków i tej niższej, która jest przeznaczona dla starszych dzieci). Dzięki tym rozwiązaniom BabyBjorn nosidło niejako „rośnie” wraz z dzieckiem i może być używane aż do osiągnięcia przez nie 15 kilogramów wagi. Dodatkiem do certyfikatu IHDI jest certyfikat Oeko — Tex, który jest przyznawany produktom wolnym od alergenów i substancji szkodliwych. Nosidełko ergonomiczne BabyBjorn jest wykonane z bezpiecznych i przyjaznych materiałów, które nie wywołują żadnych reakcji alergicznych.

Czym jeszcze charakteryzuje się nosidełko dla niemowląt BabyBjorn? Na uwagę zasługuje fakt, iż ten produkt — w odróżnieniu od kilku poprzedników tej marki — jest bardzo funkcjonalny i wygodny. Przede wszystkim umożliwia noszenie dziecka w kilku pozycjach: na plecach, twarzą do opiekuna oraz twarzą do świata (ta ostatnia pozycja nie jest polecana – wyjaśnienie w części poradnikowej). Dodatkowo warto podkreślić kilka cech, które zapewniają wysoki komfort noszenia — grube i miękkie pasy naramienne, szeroki i wzmocniony pas biodrowy (zapewniający odciążenie kręgosłupa i ramion rodzica) oraz możliwość łatwej i bezpiecznej zmiany pozycji noszenia (przełożenie dziecka z przodu na plecy nie wymaga jego wyjmowania z nosidełka). Bardzo istotną zaletą tego modelu jest regulowane podparcie główki dziecka, które stanowi niezwykle ważną ochroną dla malucha. W przypadku noworodka takie podparcie zapewnia wsparcie dla szyi, która nie jest jeszcze w stanie samodzielnie podtrzymywać główkę w pozycji pionowej. Natomiast w przypadku starszego dziecka taka podpórka jest bardzo przydatna w sytuacji, gdy maluch zaśnie w nosidełku.

Oprócz odpowiednich certyfikatów, ergonomii i wysokiej funkcjonalności nosidełka warto także zwrócić uwagę na jeszcze kilka plusów tego produktu. Użytkownicy modelu One Air podkreślają dobrą jakość tkaniny, która jest miękka, delikatna i przepuszczająca powietrze, a jednocześnie dopasowuje się do ciała malucha i nie odkształca w trakcie użytkowania. Dodatkowo wiele osób ceni sobie możliwość prania w pralce, łatwą regulację pasów oraz duży wybór kolorystyczny.

Jednak pomimo tylu zalet nie jest to model pozbawiony wad. Jednym z największych minusów jest dosyć skomplikowane mocowanie na plecach — a zwłaszcza samodzielne zapięcie klamer. Do wad można jeszcze zaliczyć to, że jest to produkt stosunkowo drogi — co także jest kwestią dosyć istotną. Jednak pomimo kilku mankamentów na pewno warto go wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego nosidełka.

BabyBjorn One Air

Zalety

Zalety
 • Szerokość przedniego panelu nosidełka jest płynnie regulowana między 15 a 40 cm
 • Regulacja wysokości
 • Międzynarodowy Instytut ds. Dysplazji Bioder potwierdził, że ten model zapewnia zdrową pozycję dla bioderek dziecka
 • Wszystkie materiały użyte w nosidełku zostały przetestowane i spełniają wymagania certyfikatu Oeko-Tex Standard 100 klasa 1
 • Można prać w pralce
 • Nadaje się do noszenia zarówno z przodu jak i na plecach
 • Regulowane podparcie główki
 • Możliwość przemieszczenia dziecka z pleców na przód i odwrotnie bez wyjmowania go z nosidełka
 • Wbudowana wkładka oferująca możliwość noszenia zarówno niemowląt jak i starszych dzieci

Wady

Wady
 • Najdroższy w zestawieniu
 • Skomplikowane mocowanie na plecach

Kup na HulaHop.pl Kup na Allegro

 

3. Kinderkraft Nino Kliknij aby kupić »

Kinderkraft-NinoBliskość z maluchem i wolne ręce rodzica — to podstawowe cechy nosidełka, które decydują o jego wygodzie i funkcjonalności. Doskonale wie o tym firma Kinderkraft, która stworzyła produkt bezpieczny, wygodny i stosunkowo niedrogi. To właśnie dzięki tym cechom, nosidełko Kinderkraft Nino cieszy się dość dużą popularnością.

Pierwszą cechą, na jaką zwracają uwagę wszyscy rodzice, jest bezpieczeństwo produktu, które zapewnia optymalną pozycję dziecka podczas noszenia. W tym przypadku najbardziej wartościowym certyfikatem jest ten przyznawany przez Międzynarodowy Instytut Dysplazji Stawów Biodrowych (IHDI) – posiadają go jedynie te modele, które gwarantują dziecku ergonomiczną pozycję tak zwanej żabki oraz prawidłowe obustronne rozłożenia ciężaru. Nosidełko ergonomiczne Kinderkraft Nino spełnia te rygorystyczne wymogi. Dodatkowo nosidełka Kinderkraft, tego modelu posiadają specjalnie wyprofilowaną górną warstwę, która zapewnia główce malucha odpowiednie oparcie i chroni przed jej niekontrolowanym odchylaniem. Co więcej — niektórzy pediatrzy zauważają, że nosidełka nie powinny być używane do noszenia noworodków. Wydaje się, iż firma Kinderkraft jest podobnego zdania, gdyż nosidełko Nino jest przeznaczone dla dzieci od 3 miesiąca życia i może być wykorzystywane do uzyskania przez nie nawet 20 kg wagi.

Innym wyznacznikiem bezpieczeństwa jest zastosowanie odpowiednich materiałów, które są bezpieczne dla skóry malucha. Nosidło Kinderkraft Nino spełnia europejskie standardy bezpieczeństwa, które gwarantują, iż surowce użyte do jego produkcji są całkowicie bezpieczne i nie zawierają żadnych szkodliwych substancji. Chociaż omawiany model jest wykonany z bawełny zapewniającej prawidłową cyrkulację powietrza, to jednak warto zaznaczyć, że nie posiada on certyfikatu Oeko-Tex (który gwarantuje bezpieczeństwo materiałów na każdym etapie produkcji). Nie jest to jednak coś co dyskwalifikuje te nosidełko, jednak trzeba przyznać, że ten certyfikat na pewno wpływa na pozytywne odebranie produktu.

Nikogo nie trzeba przekonywać, iż nosidełko musi być funkcjonalne i wygodne. Jak na tym tle prezentuje się produkt Kinderkraft? Nosidełko Nino — tak jak większość modeli — zapewnia możliwość noszenia dziecka zarówno z przodu, jak i na plecach. Dodatkowo jest wyposażone w szerokie pasy (biodrowy i naramienne) z dodatkowym wypełnieniem (które zapewniają wysoki komfort noszenia) oraz osłonki na klamry (które chronią przed zbyt nadmiernym uciskiem). Jednak sporym mankamentem — na co zwraca uwagę większość użytkowników — jest brak regulacji szerokości panelu oraz wysokości, co w sposób znaczący zmniejsza funkcjonalność produktu.

Nosidełko ergonomiczne Kinderkraft ma jeszcze kilka dodatkowych zalet, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim jest bardzo lekkie — jego waga to zaledwie 0,39 kg. Charakteryzuje się też małym rozmiarem, co umożliwia przenoszenie złożonego nosidełka w torebce, plecaku, lub schowanie go do szafki bądź do szuflady. Warto zwrócić też uwagę na kieszeń umiejscowioną na pasie biodrowym (która pozwala na przechowywanie niewielkich drobiazgów) oraz możliwość prania w pralce (co gwarantuje utrzymanie produktu w odpowiedniej czystości). Wielu rodziców docenia też spory wybór kolorystyczny (na przykład Kinderkraft Nino Grey czy Kinderkraft Nino Mint), który umożliwia dopasowanie produktu pod względem barwy do indywidualnych preferencji. Dodatkowym bonusem jest także 5-letnia gwarancja, co przy tej niskiej cenie jest bardzo dużym plusem.

Czy warto zdecydować się na zakup produktu firmy Kinderkraft? Nosidełko ergonomiczne tej marki posiada zalecane wyznaczniki bezpieczeństwa i jest produktem dosyć wygodnym oraz funkcjonalnym. Chociaż posiada kilka mankamentów, to jednocześnie charakteryzuje się niską ceną. Dlatego też warto się nim zainteresować.

Kinderkraft NINO Instrukcja obsługi

Nosidełko Kinderkraft Nino to najczęściej wybierane nosidełko dla dzieci wśród rodziców

Kinderkraft Nino

Zalety

Zalety
 • Spełnia wymogi Międzynarodowego Instytutu ds. Dysplazji Bioder (IHDI)
 • Nino przeznaczone jest dla dzieci od ok. 3 miesiąca życia, aż do osiągnięcia wagi 20 kg
 • Można prać w pralce
 • Składane nosidełko do niewielkich rozmiarów, dzięki temu można je w łatwy sposób przewozić
 • Można nosić z przodu jak i na plecach
 • Niska cena
 • 5 letnia gwarancja

Wady

Wady
 • Brak certyfikatu Oeko-Tex
 • Brak regulacji wysokości i szerokości panelu

Kup na HulaHop.pl Kup na Allegro

 

4. Chicco Easy Fit Kliknij aby kupić »

Chicco-Easy-FitNosidełko Chicco Easy Fit to jeden z wielu dostępnych na rynku produktów, który zapewnia proste i praktyczne transportowanie dziecka bez użycia wózka. Oglądanie świata z bezpiecznych ramion rodzica jest dla maluszka niezwykłym doznaniem, zwłaszcza gdy przebywa w ergonomicznym i wygodnym nosidełku. A takie właśnie jest nosidło Chicco.

Jednym z najważniejszych zadań nosidełka (oprócz bezpiecznego i wygodnego noszenia malucha) jest zapewnienie dziecku zdrowego rozwoju. W tym przypadku najważniejszy jest układ nóżek i kręgosłupa, które muszą znajdować się w określonych pozycjach. Międzynarodowy Instytut Dysplazji Stawów Biodrowych (IHDI) stosuje w tej kwestii bardzo rygorystyczne normy nóżki dziecka muszą układać się w literę M (popularnie zwaną żabką), gdyż tylko w taki sposób zapobiega się groźnemu schorzeniu stawów biodrowych, jakim jest dysplazja. Producent omawianego modelu doskonale zdaje sobie z tego sprawę — nosidełko dla dziecka Chicco uzyskało certyfikat IHDI dzięki szerokiemu i odpowiednio ustawionemu siedzisku.

Nie jest to jedyna kwestia  dotycząca prawidłowego rozwoju maluszka. Równie ważny jest kręgosłup dziecka, który musi przyjmować jak najbardziej naturalną pozycję. Nosidełka dla dzieci Chicco zapewniają ułożenie kręgosłupa w kształcie litery C, co jest optymalnym rozwiązaniem. Dodatkowo model Easy Fit umożliwia uniesienie górnej części nosidełka, aby zapewnić wsparcie główce maluszka (ma to ogromne znaczenie zwłaszcza z tego powodu, iż produkt ten jest przeznaczony nawet dla noworodków, które nie są jeszcze w stanie samodzielnie utrzymać główki w pozycji pionowej).

Co cechuje produkt marki Chicco? Nosidełko Easy Fit to bardzo prosty model, który nie posiada zbyt mocno rozbudowanej funkcjonalności. Jest to model przeznaczony dla dzieci do 9 kg (czyli tych najmłodszych), które w większości przypadków są noszone z przodu (nosidło Chicco Easy Fit nie ma funkcji noszenia na plecach). W związku z tym nie ma też regulowanej wysokości, która jest niezwykle przydatna w sytuacji, gdy dziecko zaczyna rosnąć. Dodatkowo model nie posiada pasa biodrowego, co w opinii niektórych użytkowników wpływa na mniejszą komfort użytkowania. Z drugiej strony jest bardzo wygodne — proste, lekkie, łatwe w montażu i zakładaniu, nie krępuje ruchów, a do tego składa się do niewielkich rozmiarów (co umożliwia jego schowanie do torby lub szuflady). Jednocześnie warto podkreślić, iż nosidełko ergonomiczne Chicco jest wyprodukowane z miękkich i przewiewnych tkanin (zapewniających komfort zarówno dziecku, jak i opiekunowi) oraz posiada przyjemną wyściółkę, która nie drażni delikatnej skóry malucha. Nie posiada jednak certyfikatu Oeko-Tex, który jest wysokiej klasy gwarancją, iż podczas całego etapu produkcji, materiały wykorzystane do produkcji nosidełka były wolne od jakichkolwiek szkodliwych substancji (co niewątpliwie jest jego mankamentem). Easy Fit Chicco może być tylko prane ręcznie, co nieco utrudnia jego czyszczenie.

Nosidełko Easy Fit Chicco to bardzo prosty model, który przeznaczony jest dla dzieci do 9 – 10 miesiąca życia. I chociaż nie zachwyca rozbudowaną funkcjonalnością (umożliwiającą korzystanie z niego przez cały okres wczesnego dzieciństwa), to jednak na uwagę zasługuje najniższa cena w zestawieniu, prostota noszenia i dobre standardy bezpieczeństwa. Nosidełko Chicco to dobry produkt na pierwsze miesiące życia malucha

Chicco Easy Fit

Zalety

Zalety
 • Zatwierdzone przez Międzynarodowy Instytut ds. Dysplazji Bioder (IHDI)
 • Posiada podgłówek chroniący główkę i szyję
 • Nosidełko jest składane, co ułatwia jego transport
 • Najniższa cena w zestawieniu
 • Szybkie w nakładaniu
 • Możliwość noszenia zarówno na plecach jak i z przodu

Wady

Wady
 • Brak pasa biodrowego
 • Brak certyfikatu Oeko-Tex
 • Brak możliwości prania w pralce

Kup na HulaHop.pl Kup na Allegro

 

5. Zaffiro City Kliknij aby kupić »

Zaffiro-CityNosidełko Womar Zaffiro City jest przedstawiane jako produkt dla aktywnych, który z jednej strony zapewni dziecku bezpieczeństwo i utrzymanie prawidłowej pozycji, a z drugiej — zagwarantuje rodzicowi swobodę ruchów i komfort noszenia. Niewątpliwie jest to jeden z najbardziej popularnych modeli — i to zarówno ze względu na cenę, jak i sporą funkcjonalność.

Producent przedstawianego modelu zapewnia, iż nosidełko Zaffiro City jest produktem bezpiecznym i ergonomicznym. W tym przypadku na pewno warto zwrócić uwagę na atestowaną klamrę zastosowaną w pasie biodrowym, która została wyposażona w specjalną blokadę (uniemożliwiającą jej przypadkowe odpięcie). Dodatkowo nosidło Zaffiro posiada atest Oeko-Tex, który poświadcza użycie takich materiałów, które są całkowicie wolne od niebezpiecznych lub potencjalnie niebezpiecznych substancji.

Ma jednak bardzo istotny mankament – chociaż producent gwarantuje anatomiczne ułożenie pleców dziecka i rozstaw nóżek w polecanej pozycji żabki (czego dowodem jest rekomendacja przez fundację Dar dla Najmniejszych), to jednak nosidło Womar Zaffiro jest jednym z niewielu modeli, które nie posiada certyfikatu IHDI (Międzynarodowego Instytutu Dysplazji Stawów Biodrowych). Brak wspomnianego atestu oczywiście nie wyklucza bezpieczeństwa użytkowania takiego nosidełka (tym bardziej, iż model ten został zaprojektowany w ścisłej współpracy z pediatrami, fizjoterapeutami i specjalistami noszenia), ale faktem jest, iż wielu rodziców zwraca na to uwagę.

Bezpieczeństwo dziecka to podstawowy, ale nie jedyny cel, jaki stawia sobie marka Womar. Nosidełko Zaffiro City jest także funkcjonalne i wygodne z punktu widzenia rodzica. Przede wszystkim charakteryzuje się dużym zakresem wagowym (od 6 do 18 kg), co umożliwia używanie produktu przez cały okres raczkowania (bez konieczności wymiany na większy model). I chociaż nie posiada regulacji wysokości, to jednak nie jest to cecha przekreślająca jego funkcjonalność (tym bardziej, iż nosidełko zapewnia możliwość noszenia malucha zarówno przodem do rodzica — w młodszym wieku, jak i na jego plecach — po przekroczeniu 12 miesiąca życia).

Nosidło Zaffiro, na co zwracają uwagę użytkownicy, posiada kilka istotnych cech, które gwarantują komfort użytkowania. Tutaj warto wymienić między innymi: szeroki pas biodrowy (zapewniający równomierne rozłożenie ciężaru), miękkie i odpowiednio wyprofilowane szelki (odciążające kręgosłup rodzica), dwie opcje zakładania szelek (na krzyż lub prosto) oraz łatwą i bardzo intuicyjną obsługę (nawet gdy maluch zaśnie w nosidełku, to przeniesienie go do łóżeczka lub wózka nie wymaga pomocy drugiej osoby). Jednocześnie nosidło Womar jest małe i lekkie (waży zaledwie 0,4 kg), co sprawia, iż można je mieć zawsze przy sobie, a kieszonka w pasie biodrowym umożliwia schowanie najbardziej potrzebnych drobiazgów. Z lekkich minusów na uwagę zasługuję fakt, iż niektórym rodzicom przeszkadza to, iż nosidło ergonomiczne Zaffiro nie może być prane w pralce, co nieco utrudnia (ale na pewno nie uniemożliwia) utrzymanie go w czystości.

Nosidełko ergonomiczne Womar Zaffiro City to model, który cieszy się dość dużą popularnością. Na zainteresowanie tym produktem na pewno wpływa niewygórowana cena, komfort i wygoda użytkowania oraz bezpieczeństwo stosowania. A jak na tle konkurencji prezentuje się model Zaffiro? Nosidełko posiada wszystkie te cechy, które decydują o przyzwoitej jakości produktu. I chociaż model ten posiada pewne mankamenty — tak jak większość produktów tego typu dostępnych na rynku — to na pewno warto wziąć go pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego nosidełka.

Zaffiro City

Zalety

Zalety
 • Nosidełko jest małe i waży zaledwie 0,4 kg dzięki czemu można je mieć zawsze przy sobie
 • Dla niemowląt i dzieci powyżej 4 miesiąca życia (od 6 kg do 18 kg)
 • Dwie pozycje noszenia: z przodu opiekuna i na plecach
 • Posiada certyfikat Oeko-Te, poświadczający użycie bezpiecznych materiałów dla zdrowia dziecka
 • Niska cena

Wady

Wady
 • Brak certyfikatu Międzynarodowego Instytutu ds. Dysplazji Stawów Biodrowych

Kup na Allegro

 

6. Jakie nosidełko kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie nosidła dla dzieci?

Nosidełko do noszenia dziecka to gadżet, który w ostatnich latach bije rekordy popularności. Chociaż ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, to jedno nie ulega wątpliwości — zakupem takiego produktu jest zainteresowanych coraz więcej rodziców. Trudno się temu dziwić, gdyż nosidełko dla dziecka jest nie tylko bardzo wygodne (bo pozwala przemieszczać się bez ciężkiego wózka, a jednocześnie pozostawia wolne ręce i swobodę ruchów), to dodatkowo wzmacnia więź pomiędzy maluchem a rodzicem, zaspokaja potrzeby emocjonalne (niemowlak jest przytulony do rodzica), a także zwiększa poczucie bezpieczeństwa małego człowieka (bo trudno znaleźć lepsze i bardziej komfortowe miejsce od ramion kochającej mamy lub troskliwego taty). Dlatego też coraz więcej opiekunów uważa, iż nosidełko dla niemowląt powinno być obowiązkowym zakupem rodziców. 

Chociaż sam fakt zakupu nosidełka dla wielu jest czymś obowiązkowym, to jednak wybór nie należy do łatwych, dlaczego? Otóż na rynku dostępnych jest tak wiele różnorodnych modeli, iż wybór tego jednego może okazać się nie lada wyzwaniem. A przecież od tej decyzji zależy nie tylko bezpieczeństwo samego malucha (co jest najważniejsze), ale także komfort rodzica. Zatem jakie nosidełko dla niemowlaka będzie najbardziej odpowiednie? Oto kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę.

 

Nosidełko — dlaczego warto?

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem nosidełka zadaje sobie pytanie: czy warto inwestować w ten wydatek? Chociaż jest to sprawa bardzo indywidualna (uzależniona od subiektywnych preferencji rodziców), to jednak nie ulega wątpliwości, iż nosidełko dziecięce (i to zarówno nosidełko miejskie, jak i nosidełko turystyczne) charakteryzuje się wieloma zaletami. Wśród nich warto wymienić kilka podstawowych plusów:

 • nosidło dla dzieci sprawia, że rodzic staje się bardziej mobilny (nie tylko może zabrać ze sobą dziecko w niemal każde miejsce, ale dodatkowo nie musi martwić się tym, co ma zrobić z wózkiem)
 • nosidełko dziecięce (a zwłaszcza nosidełko na plecy) pozwala mieć wolne ręce, co sprawia, że rodzic ma wiele możliwości manewru (na przykład może wykonać określone prace domowe lub pójść na spacer ze starszym dzieckiem i nie martwić się tym, iż nie ma możliwości trzymania go za rączkę)
 • nosidło dla dzieci sprawia, że umieszczony w nim maluch czuje się bezpiecznie i komfortowo (nie tylko może oglądać świat, ale także znajduje się blisko rodzica)
 • nosidełko wytwarza więź emocjonalną pomiędzy dzieckiem a rodzicem, która powstaje na skutek bliskiego kontaktu i ciągłego przytulania

Jednocześnie zdecydowana większość nosidełek (a zwłaszcza nosidełko ergonomiczne) jest produktem bezpiecznym, który nie zagraża zdrowemu rozwojowi młodego człowieka. Dodatkowo na rynku jest wiele modeli, które charakteryzują się stosunkowo niską ceną — zatem zakup nie nadwyręży zbyt mocno domowego budżetu. I dlatego warto rozważyć kupno takiego nosidełka dla niemowląt.

 

Nosidełko — o czym należy pamiętać?

Jednym z podstawowych dylematów przy zakupie nosidełka jest to dotyczącego tego, jakie nosidełko dla dziecka będzie najlepsze. Jednak zanim rozpocznie się poszukiwania odpowiedniego modelu, to warto poznać podstawowe zasady dotyczące tego produktu. Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest to, od kiedy nosidełko może być używane. Tutaj pojawia się pewna rozbieżność. Dlaczego? Otóż wielu producentów ma w swojej ofercie nosidełko dla noworodka, czyli produkt przeznaczony dla dzieci od pierwszych dni życia (na przykład Tula Free to Grow, BabyBjorn One Air czy Chicco Easy Fit). A tymczasem wielu pediatrów i fizjoterapeutów ostrzega przed zbyt wczesnym używaniem tego gadżetu. Powodem jest to, iż najmłodsze dzieci (a zwłaszcza te, które jeszcze samodzielnie nie siadają) nie mają na tyle przygotowanego kręgosłupa, aby dźwigać główkę w pozycji siedzącej (tym bardziej, że w tym okresie jest ona duża i ciężka w stosunku do reszty ciała). Dlatego też zdecydowana większość specjalistów zaleca, aby wstrzymać się z noszeniem dziecka w nosidełku do czasu, aż samodzielnie usiądzie (i to nawet wtedy, gdy nosidło dla noworodka posiada specjalną wkładkę). Odczekanie tych kilku lub kilkunastu tygodni pozwoli uniknąć ewentualnych kłopotów z późniejszą postawą ciała.

Inną kwestią, o której należy pamiętać, jest prawidłowe użytkowanie nosidełka. W tym przypadku trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • dokładne zapoznanie się z instrukcją producenta
 • korzystanie z pomocy drugiej osoby przy wkładaniu i wyjmowaniu malucha z nosidełka (zwłaszcza do czasu nabrania wprawy)
 • sprawdzanie wszystkich zapięć
 • nabranie wprawy w poruszaniu się z dzieckiem na brzuchu lub plecach (na początku warto poćwiczyć w mieszkaniu)
 • unikanie schylania się do przodu (co grozi wypadnięciem dziecka z nosidełka)
 • unikanie gwałtownych ruchów obrotowych
 • zakaz uprawiania sportów z dzieckiem w nosidełku (na przykład jazda na rowerze lub na rolkach)

Dodatkowo warto pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących noszenia dziecka w nosidełku — maluch musi przyjmować fizjologiczną pozycję (kręgosłup w kształcie litery C i nóżki w tak zwanej pozycji żabki) i nie powinien znajdować się tyłem do rodzica (w takiej pozycji biodra są narażone na urazy, a cały ciężar ciała spoczywa na kroczu). Jednocześnie pasy nosidełka powinny być tak wyregulowane, aby dziecko ściśle przylegało do rodzica. Tylko przestrzeganie tych wszystkich zasad zapewni maluchowi bezpieczeństwo.

 

Jakie nosidełko wybrać? Rodzaje nosidełek

Jedną z podstawowych kwestii przy wyborze odpowiedniego nosidełka jest jego rodzaj. Tutaj wyróżnia się dwa podstawowe typy:

 • nosidełka sztywne, w których dziecko siedzi w nienaturalnej pozycji (sztywny materiał uniemożliwia naturalne wygięcie kręgosłupa)
 • nosidełka miękkie, które pozwalają na noszenie malucha w naturalnej pozycji

Zdecydowanie bardziej popularne (oraz częściej polecane) jest nosidełko miękkie — a w szczególności nosidło ergonomiczne, które zapewnia właściwe ułożenie stawów biodrowych i kręgosłupa oraz rozkłada ciężar dziecka w sposób równomierny. Natomiast do nosidełek sztywnych można zaliczyć nosidło turystyczne, które sprawdza się przede wszystkim podczas różnorodnych wycieczek (na przykład w górach). Nosidełko ergonomiczne może być stosowane dużo wcześniej niż typowe nosidło turystyczne.

 

Nosidełko — jakie wybrać? Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Podstawową cechą, jaką powinno charakteryzować się każde nosidełko niemowlęce, jest bezpieczeństwo stosowania. Dlatego też warto zwracać uwagę na to, czy wybrany produkt ma określone certyfikaty — zwłaszcza IHDI oraz Oeko-Tex.

IHDI

Certyfikat IHDI (Międzynarodowego Instytutu Dysplazji Stawów Biodrowych) jest przyznawany tym modelom nosidełek, które są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić dziecku jak najbardziej naturalną pozycję (zapobiegającą schorzeniom kręgosłupa oraz dysplazji stawów biodrowych). Bezpieczna pozycja to taka, w której kręgosłup przybiera kształt litery C, a nóżki są rozstawione na tak zwaną żabkę. Tutaj nie ma kompromisów, a wspomniany certyfikat jest przyznawany bardzo rygorystycznie. Nasz ranking nosidełek przedstawia modele, z których prawie każdy posiada ten niezwykle ważny atest (Tula Free to Grow, BabyBjorn One Air, Kinderkraft Nino i Chicco Easy Fit).

Oeko-Tex

Oeko -Tex to certyfikat przyznawany tym nosidełkom, które wyprodukowane są z bezpiecznych i przyjaznych materiałów. W praktyce oznacza to, iż nosidełka oznaczone tym atestem są tworzone z włókien badanych na każdym etapie produkcji. Chociaż każdy producent zapewnia, iż wykorzystane materiały są bezpieczne, naturalne, delikatne, lekkie i oddychające, to tylko najlepsze nosidełka mogą pochwalić się tym znaczkiem. W naszym zestawieniu międzynarodowy znak bezpieczeństwa dla wyrobów włókienniczych posiadają trzy modele – Tula Free to Grow, BabyBjorn One Air i Zaffiro City .

Równie ważnym wyznacznikiem bezpieczeństwa nosidełka jest także jego stabilność i solidność wykonania. Tutaj warto zwrócić uwagę na sposób zapinania na biodrach-nosidło biodrowe musi posiadać odpowiedni system zabezpieczeń, który uchroni przed przypadkowym odpięciem. W tym przypadku nie warto oszczędzać — bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.

 

Jakie nosidełko wybrać? Zwróć uwagę na uniwersalność

Dobre nosidełko dla dziecka powinno służyć przez niemal cały okres raczkowania. Dlatego przy jego zakupie warto zwracać uwagę na uniwersalność, która pozwoli korzystać z jednego modelu przez co najmniej kilkadziesiąt miesięcy. Co decyduje o uniwersalności i funkcjonalności nosidełka? Tutaj liczy się kilka cech:

 • waga dziecka — najbardziej uniwersalne są nosidełka, które charakteryzują się szerokim zakresem wagowym (na przykład Tula Free to Grow — do 20,4 kg, Kinderkraft Nino — do 20 kg czy Zaffiro City — do 18 kg)
 • sposób noszenia dziecka, który jest uzależniony od wieku malucha — nosidełko na brzuch jest przeznaczone dla najmłodszych dzieci, natomiast nosidełka na plecach mogą być używane po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia (podwójny sposób noszenia posiada Tula Free to Grow, BabyBjorn One Air, Kinderkraft Nino i Zaffiro City)
 • regulowana szerokość i wysokość, która sprawia, iż nosidełko „rośnie” wraz z dzieckiem (najbardziej uniwersalne pod tym względem są modele Tula Free to Grow i BabyBjorn One Air, w których oba parametry charakteryzują się możliwością regulacji)

Inne cechy podnoszące funkcjonalność nosidełka to między innymi: podparcie główki, zapewniające wsparcie dla szyi (na przykład BabyBjorn One Air i Chicco Easy Fit), dwie opcje zakładania szelek (Zaffiro City) czy specjalne wkładki dla noworodków (między innymi Tula Free to Grow i Chicco Easy Fit). Wszystkie te cechy sprawiają, iż nosidełko jest funkcjonalne, wygodne i przeznaczone do długiego użytkowania.

 

Nosidełko dla dziecka — jakie wybrać? Liczy się wygoda rodzica

Przy wyborze nosidełka dla dziecka bezwzględnym priorytetem jest bezpieczeństwo malucha. Jednak równie istotny jest komfort rodzica, który przez długi okres nosi maleństwo na brzuchu lub plecach. Jak pod tym względem powinno prezentować się dobre nosidełko dla niemowlaka? Ranking przedstawiony powyżej przedstawia tylko te modele, które mają następujące cechy:

 • szerokie i miękkie pasy naramienne
 • regulowane szelki
 • przewiewny materiał

Dodatkowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę to równomierny rozkład ciężaru dziecka — ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy maluch rośnie, a jego waga zaczyna przekraczać kilkanaście kilogramów. Wygodne i komfortowe nosidełko sprawi, iż rodzic nie będzie się męczył, a noszenie malucha sprawi mu ogromną radość.

Czym jeszcze powinno charakteryzować się dobre nosidełko? Wielu użytkowników zwraca uwagę na możliwość prania w pralce (na przykład Tula Free to Grow, BabyBjorn One Air czy Kinderkraft Nino), dodatkową kieszeń na drobiazgi (Zaffiro City i Kinderkraft Nino) oraz niewielkie gabaryty, umożliwiające schowanie nosidełka do torby, plecaka lub szuflady (na przykład Chicco Easy Fit lub Zaffiro City). Nie mniej istotny jest duży wybór kolorystyczny oraz przystępna cena — tym bardziej, iż wyprawka dla dziecka nie należy do najtańszych.

Nosidełko dla dziecka stało się tak popularne, że obecnie wielu rodziców nie potrafi sobie wyobrazić funkcjonowania bez tego przydatnego gadżetu. A odpowiednio dobrane nosidełko na pewno może ułatwić codzienną opiekę nad maluchem. Jednak wybór odpowiedniego modelu wcale nie jest prosty — tym bardziej, iż na rynku jest ich bardzo dużo. I chociaż wiele z nich jest bardzo podobnych, to jednak trzeba pamiętać o tym, aby zwracać uwagę na podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem, funkcjonalnością, uniwersalnością, komfortem i wygodą użytkowania. Zatem jak wybrać odpowiednie nosidełko? Ranking przedstawiony powyżej na pewno pomoże podjąć dobrą decyzję.