Aktualizacja: Sierpień 2024

Nosidełko do noszenia dziecka to gadżet, który w ostatnich latach bije rekordy popularności. Chociaż ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, to jedno nie ulega wątpliwości — zakupem takiego produktu jest zainteresowanych coraz więcej rodziców. Trudno się temu dziwić, gdyż nosidełko dla dziecka jest nie tylko bardzo wygodne (bo pozwala przemieszczać się bez ciężkiego wózka, a jednocześnie pozostawia wolne ręce i swobodę ruchów), to dodatkowo wzmacnia więź pomiędzy maluchem a rodzicem, zaspokaja potrzeby emocjonalne (niemowlak jest przytulony do rodzica), a także zwiększa poczucie bezpieczeństwa małego człowieka (bo trudno znaleźć lepsze i bardziej komfortowe miejsce od ramion kochającej mamy lub troskliwego taty). Dlatego też coraz więcej opiekunów uważa, iż nosidełko dla niemowląt powinno być obowiązkowym zakupem rodziców.

Chociaż sam fakt zakupu nosidełka dla wielu jest czymś obowiązkowym, to jednak wybór nie należy do łatwych, dlaczego? Otóż na rynku dostępnych jest tak wiele różnorodnych modeli, iż wybór tego jednego może okazać się nie lada wyzwaniem. A przecież od tej decyzji zależy nie tylko bezpieczeństwo samego malucha (co jest najważniejsze), ale także komfort rodzica. Zatem jakie nosidełko dla niemowlaka będzie najbardziej odpowiednie? Oto kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę.

 

Nosidełko — dlaczego warto?

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem nosidełka zadaje sobie pytanie: czy warto inwestować w ten wydatek? Chociaż jest to sprawa bardzo indywidualna (uzależniona od subiektywnych preferencji rodziców), to jednak nie ulega wątpliwości, iż nosidełko dziecięce (i to zarówno nosidełko miejskie, jak i nosidełko turystyczne) charakteryzuje się wieloma zaletami. Wśród nich warto wymienić kilka podstawowych plusów:

  • nosidło dla dzieci sprawia, że rodzic staje się bardziej mobilny (nie tylko może zabrać ze sobą dziecko w niemal każde miejsce, ale dodatkowo nie musi martwić się tym, co ma zrobić z wózkiem)
  • nosidełko dziecięce (a zwłaszcza nosidełko na plecy) pozwala mieć wolne ręce, co sprawia, że rodzic ma wiele możliwości manewru (na przykład może wykonać określone prace domowe lub pójść na spacer ze starszym dzieckiem i nie martwić się tym, iż nie ma możliwości trzymania go za rączkę)
  • nosidło dla dzieci sprawia, że umieszczony w nim maluch czuje się bezpiecznie i komfortowo (nie tylko może oglądać świat, ale także znajduje się blisko rodzica)
  • nosidełko wytwarza więź emocjonalną pomiędzy dzieckiem a rodzicem, która powstaje na skutek bliskiego kontaktu i ciągłego przytulania

Jednocześnie zdecydowana większość nosidełek (a zwłaszcza nosidełko ergonomiczne) jest produktem bezpiecznym, który nie zagraża zdrowemu rozwojowi młodego człowieka. Dodatkowo na rynku jest wiele modeli, które charakteryzują się stosunkowo niską ceną — zatem zakup nie nadwyręży zbyt mocno domowego budżetu. I dlatego warto rozważyć kupno takiego nosidełka dla niemowląt.

 

Nosidełko — o czym należy pamiętać?

Jednym z podstawowych dylematów przy zakupie nosidełka jest to dotyczącego tego, jakie nosidełko dla dziecka będzie najlepsze. Jednak zanim rozpocznie się poszukiwania odpowiedniego modelu, to warto poznać podstawowe zasady dotyczące tego produktu. Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest to, od kiedy nosidełko może być używane. Tutaj pojawia się pewna rozbieżność. Dlaczego? Otóż wielu producentów ma w swojej ofercie nosidełko dla noworodka, czyli produkt przeznaczony dla dzieci od pierwszych dni życia (na przykład Tula Free to Grow, BabyBjorn One Air czy Chicco Easy Fit). A tymczasem wielu pediatrów i fizjoterapeutów ostrzega przed zbyt wczesnym używaniem tego gadżetu. Powodem jest to, iż najmłodsze dzieci (a zwłaszcza te, które jeszcze samodzielnie nie siadają) nie mają na tyle przygotowanego kręgosłupa, aby dźwigać główkę w pozycji siedzącej (tym bardziej, że w tym okresie jest ona duża i ciężka w stosunku do reszty ciała). Dlatego też zdecydowana większość specjalistów zaleca, aby wstrzymać się z noszeniem dziecka w nosidełku do czasu, aż samodzielnie usiądzie (i to nawet wtedy, gdy nosidło dla noworodka posiada specjalną wkładkę). Odczekanie tych kilku lub kilkunastu tygodni pozwoli uniknąć ewentualnych kłopotów z późniejszą postawą ciała.

Inną kwestią, o której należy pamiętać, jest prawidłowe użytkowanie nosidełka. W tym przypadku trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • dokładne zapoznanie się z instrukcją producenta
  • korzystanie z pomocy drugiej osoby przy wkładaniu i wyjmowaniu malucha z nosidełka (zwłaszcza do czasu nabrania wprawy)
  • sprawdzanie wszystkich zapięć
  • nabranie wprawy w poruszaniu się z dzieckiem na brzuchu lub plecach (na początku warto poćwiczyć w mieszkaniu)
  • unikanie schylania się do przodu (co grozi wypadnięciem dziecka z nosidełka)
  • unikanie gwałtownych ruchów obrotowych
  • zakaz uprawiania sportów z dzieckiem w nosidełku (na przykład jazda na rowerze lub na rolkach)

Dodatkowo warto pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących noszenia dziecka w nosidełku — maluch musi przyjmować fizjologiczną pozycję (kręgosłup w kształcie litery C i nóżki w tak zwanej pozycji żabki) i nie powinien znajdować się tyłem do rodzica (w takiej pozycji biodra są narażone na urazy, a cały ciężar ciała spoczywa na kroczu). Jednocześnie pasy nosidełka powinny być tak wyregulowane, aby dziecko ściśle przylegało do rodzica. Tylko przestrzeganie tych wszystkich zasad zapewni maluchowi bezpieczeństwo.

 

Jakie nosidełko wybrać? Rodzaje nosidełek

Jedną z podstawowych kwestii przy wyborze odpowiedniego nosidełka jest jego rodzaj. Tutaj wyróżnia się dwa podstawowe typy:

  • nosidełka sztywne, w których dziecko siedzi w nienaturalnej pozycji (sztywny materiał uniemożliwia naturalne wygięcie kręgosłupa)
  • nosidełka miękkie, które pozwalają na noszenie malucha w naturalnej pozycji

Zdecydowanie bardziej popularne (oraz częściej polecane) jest nosidełko miękkie — a w szczególności nosidło ergonomiczne, które zapewnia właściwe ułożenie stawów biodrowych i kręgosłupa oraz rozkłada ciężar dziecka w sposób równomierny. Natomiast do nosidełek sztywnych można zaliczyć nosidło turystyczne, które sprawdza się przede wszystkim podczas różnorodnych wycieczek (na przykład w górach). Nosidełko ergonomiczne może być stosowane dużo wcześniej niż typowe nosidło turystyczne.

 

Nosidełko — jakie wybrać? Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Podstawową cechą, jaką powinno charakteryzować się każde nosidełko niemowlęce, jest bezpieczeństwo stosowania. Dlatego też warto zwracać uwagę na to, czy wybrany produkt ma określone certyfikaty — zwłaszcza IHDI oraz Oeko-Tex.

IHDI

Certyfikat IHDI (Międzynarodowego Instytutu Dysplazji Stawów Biodrowych) jest przyznawany tym modelom nosidełek, które są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić dziecku jak najbardziej naturalną pozycję (zapobiegającą schorzeniom kręgosłupa oraz dysplazji stawów biodrowych). Bezpieczna pozycja to taka, w której kręgosłup przybiera kształt litery C, a nóżki są rozstawione na tak zwaną żabkę. Tutaj nie ma kompromisów, a wspomniany certyfikat jest przyznawany bardzo rygorystycznie. Nasz ranking nosidełek przedstawia modele, z których prawie każdy posiada ten niezwykle ważny atest (Tula Free to Grow, BabyBjorn One Air, Kinderkraft Nino i Chicco Easy Fit).

Oeko-Tex

Oeko -Tex to certyfikat przyznawany tym nosidełkom, które wyprodukowane są z bezpiecznych i przyjaznych materiałów. W praktyce oznacza to, iż nosidełka oznaczone tym atestem są tworzone z włókien badanych na każdym etapie produkcji. Chociaż każdy producent zapewnia, iż wykorzystane materiały są bezpieczne, naturalne, delikatne, lekkie i oddychające, to tylko najlepsze nosidełka mogą pochwalić się tym znaczkiem. W naszym zestawieniu międzynarodowy znak bezpieczeństwa dla wyrobów włókienniczych posiadają trzy modele – Tula Free to Grow, BabyBjorn One Air i Zaffiro City .

Równie ważnym wyznacznikiem bezpieczeństwa nosidełka jest także jego stabilność i solidność wykonania. Tutaj warto zwrócić uwagę na sposób zapinania na biodrach-nosidło biodrowe musi posiadać odpowiedni system zabezpieczeń, który uchroni przed przypadkowym odpięciem. W tym przypadku nie warto oszczędzać — bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.

 

Jakie nosidełko wybrać? Zwróć uwagę na uniwersalność

Dobre nosidełko dla dziecka powinno służyć przez niemal cały okres raczkowania. Dlatego przy jego zakupie warto zwracać uwagę na uniwersalność, która pozwoli korzystać z jednego modelu przez co najmniej kilkadziesiąt miesięcy. Co decyduje o uniwersalności i funkcjonalności nosidełka? Tutaj liczy się kilka cech:

  • waga dziecka — najbardziej uniwersalne są nosidełka, które charakteryzują się szerokim zakresem wagowym (na przykład Tula Free to Grow — do 20,4 kg, Kinderkraft Nino — do 20 kg czy Zaffiro City — do 18 kg)
  • sposób noszenia dziecka, który jest uzależniony od wieku malucha — nosidełko na brzuch jest przeznaczone dla najmłodszych dzieci, natomiast nosidełka na plecach mogą być używane po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia (podwójny sposób noszenia posiada Tula Free to Grow, BabyBjorn One Air, Kinderkraft Nino i Zaffiro City)
  • regulowana szerokość i wysokość, która sprawia, iż nosidełko „rośnie” wraz z dzieckiem (najbardziej uniwersalne pod tym względem są modele Tula Free to Grow i BabyBjorn One Air, w których oba parametry charakteryzują się możliwością regulacji)

Inne cechy podnoszące funkcjonalność nosidełka to między innymi: podparcie główki, zapewniające wsparcie dla szyi (na przykład BabyBjorn One Air i Chicco Easy Fit), dwie opcje zakładania szelek (Zaffiro City) czy specjalne wkładki dla noworodków (między innymi Tula Free to Grow i Chicco Easy Fit). Wszystkie te cechy sprawiają, iż nosidełko jest funkcjonalne, wygodne i przeznaczone do długiego użytkowania.

 

Nosidełko dla dziecka — jakie wybrać? Liczy się wygoda rodzica

Przy wyborze nosidełka dla dziecka bezwzględnym priorytetem jest bezpieczeństwo malucha. Jednak równie istotny jest komfort rodzica, który przez długi okres nosi maleństwo na brzuchu lub plecach. Jak pod tym względem powinno prezentować się dobre nosidełko dla niemowlaka? Ranking przedstawiony powyżej przedstawia tylko te modele, które mają następujące cechy:

  • szerokie i miękkie pasy naramienne
  • regulowane szelki
  • przewiewny materiał

Dodatkowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę to równomierny rozkład ciężaru dziecka — ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy maluch rośnie, a jego waga zaczyna przekraczać kilkanaście kilogramów. Wygodne i komfortowe nosidełko sprawi, iż rodzic nie będzie się męczył, a noszenie malucha sprawi mu ogromną radość.

Czym jeszcze powinno charakteryzować się dobre nosidełko? Wielu użytkowników zwraca uwagę na możliwość prania w pralce (na przykład Tula Free to Grow, BabyBjorn One Air czy Kinderkraft Nino), dodatkową kieszeń na drobiazgi (Zaffiro City i Kinderkraft Nino) oraz niewielkie gabaryty, umożliwiające schowanie nosidełka do torby, plecaka lub szuflady (na przykład Chicco Easy Fit lub Zaffiro City). Nie mniej istotny jest duży wybór kolorystyczny oraz przystępna cena — tym bardziej, iż wyprawka dla dziecka nie należy do najtańszych.

Nosidełko dla dziecka stało się tak popularne, że obecnie wielu rodziców nie potrafi sobie wyobrazić funkcjonowania bez tego przydatnego gadżetu. A odpowiednio dobrane nosidełko na pewno może ułatwić codzienną opiekę nad maluchem. Jednak wybór odpowiedniego modelu wcale nie jest prosty — tym bardziej, iż na rynku jest ich bardzo dużo. I chociaż wiele z nich jest bardzo podobnych, to jednak trzeba pamiętać o tym, aby zwracać uwagę na podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem, funkcjonalnością, uniwersalnością, komfortem i wygodą użytkowania. Zatem jak wybrać odpowiednie nosidełko? Ranking przedstawiony powyżej na pewno pomoże podjąć dobrą decyzję.