Aktualizacja: Kwiecień 2024

Wybierając się na przejażdżkę rowerową, pierwszym elementem, o który powinniśmy zadbać, są kaski rowerowe. Ranking przedstawia propozycję dla tych najmłodszych użytkowników, którzy dopiero rozpoczynają podbój dróg i ścieżek. Nie można zapomnieć jednak, że przede wszystkim musi być to bezpieczny kask rowerowy dla dzieci, dlatego ranking uwzględnił wyłączne modele posiadające europejskie atesty. Najtańsza alternatywa Kinderkraft Safety Obwód głowy 48-52 cm Waga 220 g Ilość otworów wentylacyjnych 11 Technologia In-mold Nie Rozwiń
Wybierając się na przejażdżkę rowerową, pierwszym elementem, o który powinniśmy zadbać, są kaski rowerowe. Ranking przedstawia propozycję dla tych najmłodszych użytkowników, którzy dopiero rozpoczynają podbój dróg i ścieżek. Nie można zapomnieć jednak, że przede wszystkim musi być to bezpieczny kask rowerowy dla dzieci, dlatego ranking uwzględnił wyłączne modele posiadające europejskie atesty.Ranking kasków rowerowych dla dzieci 2021:
  1. Uvex Finale Junior
  2. Kellys Sprout Junior
  3. Kask Kinderkraft Safety
  4. Alpina Ximo Flash
  5. Kross Infano

Nasze zestawienie otwiera model Uvex Finale Junior, który naszym zdaniem ma świetny stosunek ceny do jakości. Drugim modelem nieco droższym, ale świetnie sprawdzi się przy ekstremalnej jeździe naszego dziecka to Kellys Sprout Junior. Najtańszym rozwiązaniem jest kask Kinderkraft Safety, jest modelem typu „orzeszek”, który sprawdzi się również do jazdy na rolkach, deskorolce i innych zabawkach. Oprócz tych 3 topowych produktów, w naszym zestawieniu umieściliśmy Alpina Ximo Flash, jest to lekki kask z wbudowaną lampką, która poprawi widoczność dziecka. Ostatnim naszym typem jest Kross Infano, tani kask z wieloma otworami wentylacyjnymi, które ochronią głowę przed przegrzaniem. Sprawdź ich wady i zalety, aby dokonać świadomego zakupu.

1. Kellys Sprout Junior

Kellys Sprout Junior
Ta słowacka firma to prawdziwy specjalista, jeśli chodzi o rowery, odzież oraz akcesoria rowerowe. Mowa tutaj oczywiście o marce Kellys. Kask rowerowy Kellys Sprout Junior może poszczycić się wieloma funkcjonalnościami — od wyjmowanej części podbródkowej po podszewkę antybakteryjną.

JAKOŚĆ

CENA

Trzeba jednak rozpocząć od tego, że jest to kask ze szczęką dla dzieci. Głównym atutem modeli zwanych inaczej full-face jest ochrona nie tylko głowy, ale też twarzy i szczęki. Jest to idealne rozwiązanie dla dzieci, które przemierzają trudniejsze szlaki lub lubią szybką jazdę, gdyż w razie upadku kask eliminuje ryzyko powstania obrażeń głowy oraz twarzy. Ten regulowany model jest dostępny w dwóch kolorach i rozmiarach do wyboru: XS przeznaczony dla dzieci o obwodzie głowy 47-52 cm oraz S z możliwością regulacji w zakresie 52-56 cm. W związku z tym jest to kask rowerowy dla dziecka do 8 lat lub 9 lat. Trzeba natomiast wziąć pod uwagę, że przez to, że kask dziecięcy Kellys jest zabudowany, jest on nieco cięższy. Rozmiar XS waży 380 g, a S – 400 g. Mimo to waga nie przekracza zalecanych 0,5 kg, dzięki wykorzystaniu technologii In-Mold, czyli wstrzyknięciu pianki EPS, która nadaje kaskowi lekkości. Możemy też odpiąć część podbródkową. Kask będzie wtedy lżejszy, ale również pozwala to użytkować go na dwa sposoby tzn. jako kask full-face lub klasyczny MTB do jazdy rekreacyjnej. Duży nacisk położono także na zapewnienie odpowiedniej wentylacji. W tym celu kask rowerowy dla dzieci Kellys został wyposażony w 13 otworów oraz podszewkę antybakteryjną, która chroni przed namnażaniem się bakterii w wyniku przepocenia. Element dodatkowy, o którym na koniec warto wspomnieć to odblaski, które znacznie poprawiają widoczność dziecka po zmroku. Podsumowując, choć Sprout Junior należy do modeli z nieco wyżej półki cenowej to bezpieczeństwo, które gwarantuje dziecku, są warte tej inwestycji.
Zalety
Kask typu full-face, czyli ochrania całą głowę plus twarz i szczękę
Świetnie sprawdzi się jeżeli nasze dziecko lubi ekstremalną jazdę
Dwa rozmiary do wyboru XS i S
Technologia In-mold
Możliwość odłączenia szczęki
Aż 13 otworów wentylacyjnych
Elementy odblaskowe poprawiające widoczność
Antybakteryjna podszewka
Wady
Dość wysoka cena
Kask ze szczęką jest cięższy, aczkolwiek w razie potrzeby możemy odpiąć szczękę

2. Kask Kinderkraft Safety

Kask Kinderkraft Safety
W ofercie producentów znajdziemy różnorodne kaski rowerowe dla dzieci. Ranking jednak stawia przede wszystkim na modele bezpieczne, wielofunkcyjne oraz komfortowe. Dlatego wśród naszych propozycji znalazł się kask dla dzieci Kinderkraft.

JAKOŚĆ

CENA

Jest to tzw. orzeszek, czyli kask o zwartej i zabudowanej konstrukcji. Chroni znacznie większy obszar głowy dziecka niż kaski standardowe, gdyż zasłonięta jest także potylica oraz skornie. Będzie to zatem dobry kask nie tylko na rower, ale też hulajnogę, deskorolkę czy rolki. Kask rowerowy Kinderkraft Safety jest przeznaczony dla dzieci, których obwód głowy wynosi od 48 cm do 52 cm. Z tyłu znajduje się pokrętło, którym możemy regulować rozmiar kasku w powyższym zakresie. Zaskoczeniem może być waga modelu, która wynosi 220 g. Biorąc pod uwagę rodzaj kasku, jest to bardzo dobry wynik, gdyż maluch może wygodnie nosić go przez wiele godzin bez obaw o obciążenie główki. Komfort użytkowania zapewniony jest także przy nieco wyższych temperaturach. Choć kask ma tylko 11 otworów, to jest to wystarczająca ilość potrzeba do odpowiedniej wentylacji. Model ten to najtańszy kask w naszym zestawieniu, natomiast jakość produktu pozostaje na wysokim poziomie, co można dostrzec także w jego konstrukcji. Kask bowiem charakteryzuje się grubą skorupą wykonaną z ABS. Nie jest to najlepszy materiał w porównaniu do innych modeli w rankingu, ale na pewno gwarantuje on solidną i mocną konstrukcję. Ponadto w celu zwiększenia amortyzacji podczas upadku, pod warstwą wewnętrzną zastosowano piankę EPS, czyli technologię In-mold. I na koniec aspekt najważniejszy, jednak już dla małych użytkowników, czyli wygląd kasku. Kinderkraft dostępny jest tylko w dwóch wersjach kolorystycznych, ale w zestawie otrzymujemy go z naklejkami, które pozwolą dziecku spersonalizować kask. Tak więc Kinderkraft Safety śmiało, można określić mianem kasku wielozadaniowego, który dla rodziców gwarantuje bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy, a dla najmłodszych świetną zabawę.
Zalety
Kask typu orzeszek, świetnie chroni duży obszar głowy
Regulowany pokrętłem obwód głowy
Najtańszy w zestawieniu
Mimo swojej konstrukcji jest bardzo lekki - 220 g
Miękka wyściółka amortyzująca
Wady
W takim kasku głowa może bardziej się pocić

3. Alpina Ximo Flash

Alpina Ximo Flash
System okuć Classic Slide czy też powłoka Hi-EPS to jedne z wielu atutów oferowanych przez kask dziecięcy Alpina. Ponadto dzięki swojej budowie nadaje się on zarówno dla samodzielnych rowerzystów, jak i dla dzieci przewożonych w foteliku rowerowym.

JAKOŚĆ

CENA

Zanim jednak przejdziemy do jego funkcjonalności, należałoby zacząć od tego, dla kogo przeznaczony jest ten model. Pokrętłem możemy regulować obwód w zakresie 49 – 54 cm, a więc będzie to dobry kask na rower dla 3-latka oraz 4-latka. Szeroka gama kolorystyczna sprawia, że zarówno chłopcy, jak i dziewczynki znajdą coś dla siebie, ale co najważniejsze kask rowerowy Alpina, dzięki swojej niskiej wadze (230 g) nie będzie obciążać głowy dziecka. Jest to zasługa wykorzystania technologii Hi-EPS. System High Expanded Polystyrene to mikroskopijne komórki powietrza, które tworzą strukturę pochłaniającą siłę uderzenia w razie wypadku, jednocześnie pozwalając zachować wąski kształt kasku oraz cienkie ścianki. Efekt ten wzmacnia technologia In-Mold, która poprzez wstrzyknięcie pod skorupę pianki pozwala uzyskać mocną, ale lekką konstrukcję. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest Run System Classic Slide. To specjalny system okuć z wolnostojącym pałąkiem wewnątrz, który pozwala indywidualnie dopasować kask Alpina Ximo Flash do wielkości i kształtu głowy dziecka. Kask Alpina dziecięcy to propozycja nieco droższa, jednak poza dopracowaną budową ma także kilka innych ciekawych funkcjonalności. Jedną z nich jest 11 otworów pokrytych siatką przeciw owadom. Choć jest to mniejsza ilość niż w pozostałych modelach z zestawienia, to zdecydowanie wystarczy do zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Ponadto kask Alpina dla dzieci posiada z tyłu zdejmowane światło LED poprawiające jego widoczność po zmroku. Zarówno lampkę, jak i sam kask można regulować jedną ręką, dzięki systemowi Ergomatic. Jeśli interesuje nas więc kask rowerowy dla 4-latka lub trochę młodszego lub starszego malucha, to warto przyjrzeć się bliżej propozycji od marki Alpina.
Zalety
Waży jedynie 230 gramów
Szeroki zakres regulacji obwodu
Kilka wzorów do wyboru
Technologia in-mold rozpraszająca siłę uderzenia
Światło LED z tyłu kasku, świetnie poprawiające widoczność na drodze
Otwory wentylacyjne zabezpieczone są siatką przeciw owadom
Zastosowano technologię HI-EPS
Wady
Dość wysoka cena

4. Kross Infano

Kross Infano
Nawet mając ograniczony budżet, możemy zakupić dobry i bezpieczny kask rowerowy. Ranking uwzględnił w tym celu model naszej rodzimej marki — kask dziecięcy Kross Infano, który mimo niższej ceny swoją jakością nie odbiega od pozostałych egzemplarzy.

JAKOŚĆ

CENA

Infano to doskonały wybór jako kask dla 2-latka na rower oraz dzieci starszych, dzięki dwóm rozmiarom do wyboru: XS, który jest regulowany w zakresie 48 – 52 cm i S o obwodzie 52 – 56 cm. Jego waga, czyli 180 g w przypadku mniejszego rozmiaru oraz 211 g dla większego, nie obciąży głowy nawet podczas dłuższych przejażdżek, co pozwoli dziecku na swobodną zabawę przez cały dzień. Zaopatrując się w kask rowerowy dla dzieci Kross, nie musimy obawiać się również o bezpieczeństwo naszej pociechy, gdyż producenci wykorzystali technologię In-Mold. Pod skorupą wykonaną z odpornego poliwęglanu, umieszczono piankę, która absorbuje wstrząsy wywołane upadkiem. Warto podkreślić, że kask Kross dla dzieci posiada największą ilość otworów wentylacyjnych w naszym zestawieniu, bo jest ich aż 16. Dzięki czemu wielogodzinna jazda w upalny dzień nie będzie aż tak uciążliwa dla naszego dziecka, mimo iż otwory nie są zabezpieczone siatką na owady. W zamian za to kask wyposażony jest w daszek, który zapewnia ochronę przed słońcem oraz gałęziami. Resumując, liczne, pozytywne opinie na temat Kross Infano potwierdzają, że kask ten z uwagi na swój wygląd oraz parametry, to wybór uwielbiany zarówno przez dzieci, jak i rodziców.
Zalety
Bardzo lekkie kaski zarówno dla rozmiaru xs - tylko 180g, dla rozmiaru s - 211g
Aż 16 otworów wentylacyjnych
Niska cena
Kask wyposażony w daszek, który chroni również przed gałęziami
Technologia in-mold
Wady
Brak siatki na owady

Jaki kask rowerowy dla dziecka wybrać? Poradnik zakupowy

Kask rowerowy dla malucha to podstawowy aspekt bezpieczeństwa podczas wspólnej jazdy. Jednak, aby prawidłowo pełnił swoją funkcję, musi być odpowiednio dopasowany. Czym powinien się charakteryzować dobry kask rowerowy dla dziecka oraz jak dobrać rozmiar kasku dla dziecka, dowiecie się z lektury poniższego poradnika.

1. Czemu służą kaski rowerowe dla dzieci? Kilka słów o bezpieczeństwie

Podczas pierwszych lekcji jazdy na rowerze upadki są nieuniknione. Zadbanie więc o bezpieczeństwo dziecka stanowi zatem kwestię priorytetową, aby uniknąć przykrych konsekwencji w przypadku uderzenia główką o asfalt czy krawężnik. To samo dotyczy mniejszych dzieci, które podróżują z nami na krzesełku rowerowym. Dorosłym również zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, mogące skutkować upadkiem. Wtedy kask na rower dziecięcy stanowi ochronę dla naszego małego towarzysza.

Od jakiego wieku możemy używać kaski dziecięce na rower?

Wielu rodziców zabiera dzieci na przejażdżki rowerowe już od najmłodszych lat. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej pojawiają się zapytania o kask rowerowy dla niemowlaka. Najmniejszy kask rowerowy dla dzieci dostępny na rynku posiada średnicę 44 – 48 cm, a więc nada się on dla niemowląt już od 1 roku życia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że taki maluch nie ma jeszcze dobrze zrośniętych kości czaszki, także nawet najlepszy kask dla niemowlaka na rower może w sytuacji wypadku go nie uchronić.

2. Zdecydowane nie dla używanych kasków!

Część osób może się zastanawiać, czym różni się kask dla dziecka na rower nowy od używanego. To, że zewnętrzny wygląd kasku jest nienaganny, nie oznacza, że w środku nie mogło dojść do uszkodzenia konstrukcji. Nie możemy mieć pewności, że nie ma on za sobą żadnego wypadku, który skutkowałoby zmniejszeniem, a nawet brakiem amortyzacji. Dlatego z uwagi na kwestie bezpieczeństwa lepiej zainwestować w nowy kask do roweru dla dziecka.

3. Rodzaje, czyli jaki kask na rower dla dziecka wybrać?

W ofercie producentów najczęściej dostaniemy 4 rodzaje kasków. Odróżniają się one od siebie konstrukcją, a tym samym przeznaczeniem. Ich budowa ma bowiem znaczący wpływ na warunki, w jakich będzie on używany.

Uniwersalne kaski rowerowe dziecięce (MTB)

Jest to standardowy kask dziecięcy na rower przeznaczony do jazdy rekreacyjnej. Cechuje go charakterystyczny, odpinany daszek, którego zadaniem jest ochrona przed zderzeniem od frontu oraz osłona oczu przed słońcem.

Kaski szosowe

Aerodynamiczny kształt kasków szosowych najlepiej sprawdzi się podczas szybszej jazdy, dzięki zmniejszaniu oporu. Ponadto oferują one osłonięcie górnej części głowy, jednak bez uszu, a więc noszenie ich nie ogranicza zmysłu słuchu. Rozmiary kasków dziecięcych szosowych są regulowane niezależnie od zakupionej marki, co pozwoli na korzystanie z niego przez kilka sezonów.

Kaski na rower dla dzieci typu orzeszek

Orzeszek doskonale nada się jako kask rowerowy dla 3 latka, jak i starszych dzieci z uwagi na swoją zwartą i zabudowaną konstrukcję. W przypadku tych większych dzieci, kaski te wybierane są do rowerów przeznaczonych do mniej standardowej jazdy (np. BMX). Chronią ona większy obszar głowy niż standardowe kaski dla dzieci na rower (w tym potylicę oraz skronie). Niestety przy dłuższej jeździe noszenie kasku dla dziecka może być uciążliwe z uwagi na swój ciężar oraz mniejszą ilość otworów wentylacyjnych.

Kaski górskie

Jest to najlepszy kask dla dziecka rowerowy na wspólne, górskie wyprawy lub inne miejsca, gdzie czekają nas nierówne tereny i strome zjazdy. Ich dopracowany, opływowy kształt znacząco poprawia aerodynamikę jazdy. Dla małych rowerzystów, którzy samodzielnie już jeżdżą po trudniejszych szlakach, doskonałą alternatywą mogą okazać się kaski rowerowe ze szczęką. Dla dzieci jest to najlepsza ochrona nie tylko głowy, ale i twarzy, chroniąc również przed wybiciem zębów. Jednak tego rodzaju kaski (nazywane inaczej downhill bądź full-face) są rozwiązaniem dość kosztownym.

4. Jakie normy powinny spełniać?

Chcąc mieć pewność, że kupujemy produkt spełniający wszystkie wymogi bezpieczeństwa, należy wybierać kaski rowerowe dla dzieci z atestem. W wewnętrznej części powinny znajdować się oznaczenia EN 1078 (dla kasków rowerowych) oraz EN 1080 (kaski dla dzieci poniżej 7 roku życia), które świadczą o tym, że wybrany kask posiada certyfikat Unii Europejskiej, a więc gwarantuje naszemu dziecko bezpieczeństwo w razie ewentualnego upadku.

5. Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka? Rozmiar a obwód głowy

Producenci, chcąc ułatwić rozwiązanie dylematu, jaki kask rowerowy dla dziecka będzie najlepszy, w swoich produktach posługują się parametrem obwodu głowy lub wieku dziecka. Jednak z uwagi na to, że dzieci rosną i rozwijają się różnym tempie, nie należy sugerować się wyłącznie ich wiekiem. Kask dla dwulatka może pasować na dziecko młodsze, tak samo, jak kask na rower dla rocznego dziecka może dobrze przylegać do główki dziecka nieco starszego. Warto wykonać dodatkowe pomiary w celu uzyskania całkowitej pewności, że zakupimy dobrze dobrany kask rowerowy dla dzieci. Rozmiary kasku mają bardzo duży wpływ na jego skuteczność. Mianowicie niepasujący kask sprawi, że może przechylać się na boki lub do tyłu, ale przede wszystkim podczas upadku nie zapewni on odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Przeprowadzenie takich pomiarów nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy sprawdzić, ile centymetrów ma nasze dziecko w obwodzie głowy (mierzymy go 1-2 cm nad oczami). Jeżeli chcemy, aby dziecko mogło korzystać z kasku przez kilka sezonów, można wybrać kask z możliwością regulacji w zakresie 2 – 3 cm. Pewność, że kask ochronny dla dziecka na rower został prawidłowo wybrany mamy, gdy po zapięciu pasków, kask nie spada nawet podczas poruszania głową.

6. Otwory wentylacyjne – jeden z najważniejszych elementów

Sezonowi rowerowemu towarzyszy przeważnie wyższa temperatura, która w połączeniu z intensywnym wysiłkiem dziecka na rowerze sprawia, że poci się ono bardzo szybko. Kask dla dziecka mającego 2 lata lub żywiołowego 3-latka w szczególności powinien gwarantować prawidłową wentylację. Zatem w celu zapewniania odpowiedniego przepływu powietrza, a tym samym zwiększenia komfortu jazdy, warto zwrócić uwagę na otwory wentylacyjne. Trzeba jednak podkreślić, że nie tylko ich ilość, ale i wielkość ma duże znaczenie tzn. większa ilość otworów o mniejszej średnicy, nie zapewni lepszej wentylacji.

7. Jak powinien być skonstruowany? Dostępne konstrukcje i technologie

Można przyjąć zasadę, że im twardszy kask, tym lepiej, gdyż będzie bardziej odporny w razie wypadku. Biorąc kask w ręce i mocno go przyciskając, nie powinien on poddawać się żadnemu naciskowi. Dlatego warstwa zewnętrzna, czyli tzw. skorupa najczęściej jest wykonana z tworzyw plastikowych tj. ABS czy PC. Jednak, aby zachować komfort podczas jazdy, równie ważne jest wykonanie w środku. Powinna to być miękka gąbka lub pianka, która ochroni głowę dziecka przed nieprzyjemnymi otarciami. Wielu producentów poza starannym doborem materiałów, stawia na jakość wykonania, posługując się przy produkcji nowoczesnymi technologiami. Jedną z nich jest In-Mold, która odpowiada za trwałe połączenie warstw kasku. Do skorupy zostaje wstrzyknięta pianka EPS, czyli wysokiej jakości polistyren, która nadaje kasku lekkości, a jednocześnie poprawia jego stabilność oraz wytrzymałość. Drugi popularniejszy system to MIPS występujący w wielu odsłonach. Jest to specjalna wkładka umieszczona pod skorupą wewnętrzną, której zadaniem jest rozproszenie siły uderzenia w sytuacji upadku. Dlatego warto wybierać kaski posiadające również oznaczenie MIPS.

8. Inne parametry, na które należy zwrócić uwagę

Gdy już dobierzemy rodzaj oraz rozmiar kasku, można skupić się na pozostałych elementach, które mogą zwiększyć komfort podczas jazdy:
  • Waga – trzeba pamiętać, że ciężki kask na małej główce naszego dziecka, może podczas dłużej podróży mu znacznie ciążyć. Kask 5-latka może ważyć nieco więcej niż kask rowerowy dla 2 latka, jednak w obu przypadkach waga całkowita nie powinna przekraczać 0,5 kg,
  • Odblaski – niektóre modele są wyposażone w elementy odblaskowe, poprawiając widoczność dziecka podczas jazdy,
  • Regulacja – wybierając kask dla rocznego dziecka na rower, a nawet tych nieco starszych, musimy mieć świadomość, że raczej jest to produkt na jeden sezon z uwagi na stały rozwój dziecka. Można wydłużyć trochę okres użytkowania kasku, decydując się na model regulowany. Jednak jak wspominaliśmy, wybierajmy kaski z maksymalną możliwością regulacji 2 – 3 cm,
  • Pasek mocujący – paski mocujące mogą przebiegać wzdłuż owalu twarzy lub układać się w trójkąt w okolicy uszu. Większą stabilność zapewnia zdecydowanie to drugie rozwiązanie. Należy jednak zwrócić uwagę, czy paski nie podrażniają skóry dziecka, a klamra mocująca posiada dodatkową wyściółkę ochronną.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy wybieramy kask rowerowy dla rocznego dziecka, czy dla nieco starszego, samodzielnego rowerzysty, podstawowym i najważniejszym kryterium podczas jego wyboru są atesty. Certyfikowany kask to gwarancja bezpieczeństwa dla dziecka podczas przejażdżki. Jednak, aby było ono zapewnione na najwyższym poziomie, trzeba pamiętać o prawidłowym dobraniu rozmiaru oraz przeznaczeniu kasku. Trzymając się tych dwóch zasad, możemy być spokojni o naszego malucha.