Aktualizacja: Kwiecień 2024

Rytuał picia kawy zaczął rozpowszechniać się w XVI wieku w Stambule – to jest też miejsce, w którym powstała pierwsza kawiarnia. Dzisiaj już nie tylko mieszkańcy Turcji, ale wiele ludzi na całym świecie nie potrafi sobie wyobrazić idealnego poranka bez filiżanki pysznej, aromatycznej kawy. Jak wydobyć z ziaren wszystko, co najlepsze? Odpowiedź jest prosta, wybierając dobry młynek do kawy. Nasz poradnik pomoże w odpowiednim podjęciu decyzji oraz zakupie.

Jaki młynek do kawy wybrać – ręczny czy elektryczny?

Młynki do kawy są obowiązkowym wyposażeniem każdego smakosza. Decydując się na jego zakup, w pierwszej kolejności staniemy przed wyborem: ręczny młynek do kawy czy elektryczny młynek do kawy. Jeden i drugi posiada liczne zalety, ale też kilka wad. Z czego one wynikają?

  • Młynek do kawy ręczny
    To swojego rodzaju klasyka. W skrócie określimy go jako wolnoobrotowe urządzenie, którego żarna lub noże napędzamy korbką. Korbka to ten charakterystyczny element w formie pręcika. Aby wprawić go w ruch, a tym samym zmielić kawę, trzeba użyć – siły mięśni! Oczywiście nie jest to wyczerpująca czynność.

    Sposób użycia to jedno, ale czy w smaku kawy również dostrzeżemy różnicę? Jak najbardziej. Młynek ręczny do kawy mieli ziarna równomiernie, ale co najważniejsze nie nagrzeje ich. W efekcie czego kawa nie straci swojej mocy oraz smaku. Aczkolwiek fani prawdziwego espresso nie będą usatysfakcjonowani z tego rodzaju urządzenia, ponieważ ręczne młynki mielą ziarna dość grubo. Stąd też wybór młynków ręcznych polecany jest w szczególności osobom, które parzą kawę w kawiarce bądź french pressie. Będzie to jednak strzał w dziesiątkę, jeśli ktoś poszukuje oryginalnego, wręcz nieco retro designu. Większość młynków ręcznych jest charakterystycznie stylizowana np. ze stalowa korbka i drewniana szuflada.

    Z praktyczniejszej strony nie można zapomnieć o cichej pracy młynka ręcznego. Co więcej, do jego uruchomienia nie jest potrzebny nam prąd. Więc nawet na kempingu czy w innym miejscu bez dostępu do gniazdka, możemy samodzielnie zmielić ziarna, zagotować wodę w tradycyjnym czajniku i cieszyć się smakiem ulubionej kawy. No i najważniejsze, przy odpowiednim użytkowaniu, nie grozi nam uszkodzenie takiego młynka.

  • Młynek elektryczny do kawy
    Jest to wybór dla osób, które preferują nowoczesne rozwiązania. Wystarczy go tylko podłączyć do prądu, wcisnąć przycisk i w kilka sekund kawa gotowa. Jeśli mamy większą ilość gości, to pozwoli nam to także szybko przygotować napar, bez konieczności kręcenia korbką przez kilka minut. Niemal każdy młynek do kawy elektryczny posiada też możliwość ustawienia grubości zmielenia ziaren – więc mamy szersze pole do popisu, jeśli chodzi o rodzaj kawy, jaką chcemy przygotować oraz urządzenie, w którym możemy ją przyrządzić.

 

Czas na kolejny wybór – młynek żarnowy czy nożowy?

Gdy już dokonaliśmy wyboru pomiędzy młynkiem ręcznym a elektrycznym, nadszedł czas kolejnej decyzji, którą jest dylemat pomiędzy młynkiem żarnowym i nożowym. Czym charakteryzują się oba mechanizmy i jak wybrać ten najlepszy?

  • Młynek do kawy ostrzowy (nożowy)
    Jaki jest sposób jego działania? Bardzo prosty – im dłużej pracuje młynek ostrzowy, tym drobniejszy przemiał otrzymamy. Niestety ostrza rozcinają ziarna na nierówne części, prowadząc przy tym do wytworzenia dużej ilości pyłu kawowego. Ponadto, kawa w trakcie tej czynności ulega podgrzewaniu, w efekcie czego dochodzi do ulatniania się jej aromatu, a uzyskany napar może być bardziej gorzki.

  • Młynek do kawy żarnowy
    Możemy też wybrać drugą opcję, czyli młynek do kawy żarnowy. Jego praca polega na tym, że ziarna kawy dostają się do niewielkiej przestrzeni między żarami, których kształt jest płaski bądź stożkowy. Gdy dojdzie już do rozdrobnienia ziaren, ruch obrotowy żarna kieruje powstałe cząsteczki na zewnątrz mechanizmu. To jak bardzo będą rozdrobione ziarna, zależy od ustawień młynka, które można regulować – czyli dokładniej od odległości, w jakiej znajdują się od siebie żarna.

    Żarnowy młynek do kawy niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim gwarantuje dokładniejsze mielenie. Wynika to z tego, iż podczas jego użycia dochodzi do starcia ziaren, a nie ich rozcięcia. Ponadto, dzięki temu, że nie przegrzewa kawy w trakcie tego procesu, ziarna zachowują swój niezwykły aromat. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby żarna nie wytwarzały zbyt wiele pyłu kawowego, który może doprowadzić do zapchania młynka i zwiększenia odczucia kwasowości ziaren. Młynek żarnowy do kawy jest przeważnie droższym rozwiązaniem niż młynki nożowe, aczkolwiek lepszym. Istnieją dwa rodzaje młynków żarowych w zależności od materiału wykonania żaren:
    • ceramiczne
    • stalowe

    Młynki ze stalowymi żarnami są trwalsze i odporniejsze na wszelkie uszkodzenia. Na przykład, jeśli do takiego urządzenia przez przypadek przedostanie się zawieruszona w torbie z ziarnami gałązka, to młynek nie ulegnie zniszczeniu. Młynek do kawy ceramiczny w takiej sytuacji może zostać uszkodzony. Kolejna zasadnicza różnica to precyzja mielenia kawy. Żarna ceramiczne nie są tak ostre, jak stalowe, co skutkować może zwiększoną ilością pyłu kawowego, a ostatecznie gorzkim posmakiem naparu.

 

Jaki ręczny młynek do kawy będzie najlepszy – najistotniejsze parametry

Choć wydawać by się mogło, że ręczny młynek do kawy nie jest szczególnie skomplikowanym urządzeniem, więc podczas jego wyboru powinniśmy kierować się głównie wyglądem, to istnieje kilka cech, którym warto się przyjrzeć przed zakupem. Do głównych z nich należą:

  • korbka – a dokładniej jej promień. Im jest on dłuższy, tym delikatniej jesteśmy w stanie zmielić kawę, co wpływa bezpośrednio na jej smak. Ponadto, stabilizacja młynka z dłuższą korbką jest o wiele większa. Możemy natknąć się także na młynki, które posiadają korbkę pionową,
  • regulacja stopnia zmielenia ziaren – zazwyczaj wachlarz możliwości tej regulacji nie jest aż tak szeroki, jak w przypadku młynków elektrycznych, aczkolwiek jest to przydana funkcja, jeśli pijemy kawę zaparzaną na różne sposoby. Stopień zmielenia kawy wpływa na jej smak (poprzez długość ekstrakcji) oraz moc (grubsze mielenie wybieramy, gdy chcemy obniżyć moc naparu),
  • sposób regulacji stopnia zmielenia kawy – możemy wyróżnić dwa sposoby regulacji stopnia zmielenia ziaren: wewnętrzny i zewnętrzny. Przy wewnętrznym młynek musimy rozebrać i dopiero wtedy ustawić stopień zmielenia, co jest nieco bardziej czasochłonne. Przy zewnętrznym sposobie możemy to zrobić poprzez specjalnie wbudowane pokrętło.

 

Jaki elektryczny młynek do kawy wybrać – wszystko o funkcjonalnościach młynków elektrycznych

Gdy decydujemy się na elektryczny młynek do mielenia kawy, funkcje, jakie może on posiadać, są o wiele większe – od podstawowych parametrów, które musi spełniać każdy egzemplarz, po udogodnienia mające uatrakcyjnić proces parzenia kawy. Dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na takie informacje jak:

  • moc urządzenia – młynki, które posłużą nam w domowym zaciszu, powinny posiadać minimum 100 W, aby dobrze pełniły swoją funkcję i nie uległy szybkiemu uszkodzeniu,

  • ilość obrotów – tutaj zasada jest odwrotna. Ilość obrotów powinna być ograniczona do minimum, dzięki czemu nie doprowadzimy do nagrzewania ziaren, co byłoby równoznaczne z utratą przez nie aromatu,

  • wydajność młynka – ten parametr mówi nam o ilości kawy, jaką młynek jest w stanie przemielić w ciągu jednej minuty. Za minimum można uznać około 130 g na minutę. Jednak znaczący wpływ na wydajność będzie miała moc urządzenia, ilość obrotów oraz wielkość żaren lub noży. Niestety, nie zawsze producent podaje taką informację dla danego urządzenia,

  • regulacja stopnia zmielenia ziaren – jest to istotne, gdyż przy różnych sposobach parzenia kawy, wymagany jest inny stopień zmielenia ziaren. Na przykład kawa do espresso musi być mocniej zmielona niż ta do kawy parzonej z kawiarki. Grubość zazwyczaj można regulować za pomocą pokrętła lub pierścienia. Stopień zmielenia kawy ma też bezpośredni wpływ na czas przepływu wody przez kawę, czyli tak zwany czas ekstrakcji. Dłuższy czas ekstrakcji pozwoli wyodrębnić większą ilość aromatów. Przez ziarna grubo mielone, woda będzie przepływać szybciej niż w przypadku drobno zmielonych. Co więcej, grubsze mielenie warto wybrać, jeśli kawa jest dla nas za mocna i chcemy tę moc nieco obniżyć,

  • automatyczne programy mielenia – praktyczne udogodnienie dla osób, które, choć uwielbiają kawę, to niekoniecznie orientują się w „tajnikach” jej prawidłowego przygotowania. Z myślą o takich użytkownikach, producenci wprowadzili funkcję automatycznego programu mielenia kawy. Wystarczy wybrać odpowiedni przycisk (rodzaj kawy lub urządzenie, w jakim będziemy ją przygotowywać) np. espresso, aeropress – i urządzenie zmieli odpowiednio ziarna,

  • ustawienie ilości zmielonej kawy (liczby kaw) – jest to tzw. programator czasowy. Rzadko spotykana opcja, dzięki której możemy ustawić ilość zmielonych ziaren kawy, które będą nam potrzebne do zaparzenia określonej liczby kaw. Ten parametr mierzy się przeważnie w filiżankach espresso, a nie na mililitry czy gramy. Regulacja jest możliwa poprzez pokrętło, pierścień, dozownik na kolbę lub automatyczny program,

  • pojemność młynka – choć może się to wydawać błahy aspekt, to warto zwrócić uwagę, jak często w ciągu dnia sięgamy po kawę. Jeśli pijemy kawę jedynie w godzinach rannych, to w zupełności wystarczy nam pojemnik o pojemności 50 g. W przypadku większej ilości domowników bądź częstych gości, warto wybrać nieco większe pojemności – przynajmniej 120 g. Pozwoli nam to uniknąć wywietrzenia kawy.

 

Młynek do kawy – jaki wybrać i jak o niego dbać?

Niezależnie od tego, który młynek z powyżej przedstawionych postanowimy wybrać, to warto zadbać o jego czystość. Zaniedbanie urządzenia może zmniejszyć jego żywotność, ponieważ podczas mielenia ziaren, niewielkie cząsteczki mogą zatkać młynek i negatywnie wpłynąć na elementy mielące. Poza tym kawa zawiera w sobie również olej, który może dostać się do mechanizmu i z czasem zacząć oddziaływać na smak kawy.

Dlatego zaleca się, aby jednak raz na jakiś czas wyczyścić młynek. W tym celu producenci często do zestawu dołączają dodatkową szczoteczkę do czyszczenia wraz z instrukcją obsługi, jak dokonać tego w prawidłowy sposób. Można wybrać też drugą, prostszą metodę i zakupić specjalne granulaty czyszczące, które wystarczy jedynie wsypać do młynka i zmielić.

 

Podsumowanie. Jaki młynek do kawy kupić?

Jakie są najlepsze młynki do kawy? Próbując odpowiedzieć na te pytanie, warto skupić się na tym, jaką kawę najczęściej pijemy i w jakim urządzeniu ją przygotowujemy. Oba aspekty wywrą największy wpływ na podjęcie decyzji o zakupie młynka.

Choć do chętniej wybieranych wciąż należą młynki elektryczne, przez wzgląd na swoją uniwersalność oraz szerokie możliwości. Ich obsługa jest niezwykle prosta i szybka, co stanowi ich największy atut. Jednak czy to oznacza, że klasyczne młynki ręczne „wyszły z mody”? Nic z tych rzeczy – dla niektórych to wciąż pozostaje niezastąpiony klasyk, który jako jedyny oddaje prawdziwy smak kawy.