Aktualizacja: Sierpień 2024

Parownica do ubrań jest urządzeniem znacznie łatwiejszym w obsłudze niż tradycyjne żelazko, a przy tym zapewniającym większe możliwości. Z pomocą steamera możliwe jest nie tylko wygładzanie zagnieceń, ale i odświeżanie tkanin — gorąca para zabija bakterie i skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy. Jaką parownicę do ubrań wybrać? Na jakie parametry urządzenia należy zwrócić uwagę, wybierając konkretny model? Czym powinna charakteryzować się dobra parownica do ubrań? Ranking zawiera informacje, które pomogą w podjęciu najlepszej decyzji.

Parownica do prasowania to urządzenie o dwojakim przeznaczeniu. Z jego pomocą, można skutecznie wygładzić zagniecenia, powstałe na każdym rodzaju tkanin — od miękkich i delikatnych, aż po twarde materiały, z którymi z trudem radzą sobie nawet tradycyjne żelazka. Gorąca para pomaga też w zabiciu bakterii, bytujących w strukturze tkaniny. Dzięki temu łatwo i szybko można odświeżyć ubranie, a jeżeli wybierzemy odpowiedni model urządzenia, także dywany czy meble tapicerowane. W tym miejscu nasuwa się jednak pytanie — jakimi cechami powinna charakteryzować się najlepsza parownica do ubrań? Jaką parownicę wybrać? Poniżej zamieszczamy garść przydatnych wskazówek, które znacząco ułatwią wybór najodpowiedniejszego modelu.

 

Jaką parownicę do ubrań kupić? Zwróć uwagę na typ urządzenia

Steamery należy podzielić na dwa rodzaje — przenośne i stojące.

W pierwszym przypadku mówimy o stosunkowo niewielkich i lekkich urządzeniach (kształtem przypominają suszarkę do włosów), które dobrze nadają się do użytku domowego, a ze względu na kompaktowe rozmiary, taka parownica do ubrań może być również zabrana w podróż, gdyż bez większego trudu zmieści się w bagażu.

Drugi rodzaj to steamer do ubrań stojący. Tego typu urządzenia składają się z podstawy ze stojakiem i z elementu ręcznego wyrzucającego parę. Takie parownice zajmują więcej miejsca niż modele przenośne, dlatego są polecane wyłącznie osobom, które mają możliwość ich przechowywania, np. w garderobie. Tego typu urządzenia dobrze sprawdzą się w przypadku codziennego prasowania znacznej ilości ubrań — zwykle charakteryzują się dużą pojemnością zbiornika na wodę, wysoką mocą i znaczną wydajnością. Jeżeli jednak potrzeby przyszłego użytkownika nie wykraczają na ponad przeciętne wymagania, równie dobrze sprawdzi się kompaktowy model przenośny.

Ranking obejmuje wyłącznie modele przenośne.

 

Dobra parownica do ubrań — jaką wybrać? Bardzo ważna jest pojemność pojemnika na wodę

Gorąca para powstaje w wyniku podgrzania wody, umieszczonej w dedykowanym zasobniku. Im większa jest pojemność zbiornika, tym bardziej komfortowe będzie prasowanie. W przypadku modelu Philips Steam&Go GC362/80, zbiornik legitymuje się pojemnością zaledwie 70 ml, co sprawia, że w trakcie prasowania, kilkukrotnie trzeba będzie uzupełnić poziom wody. Z kolei modele Blaupunkt VSI601 i Ariete 4167 zostały wyposażone w zasobnik o pojemności aż 260 ml, dzięki czemu, na jednym napełnieniu można wykonać większość zaplanowanej pracy (lub całą pracę, w przypadku prasowania mniejszej ilości ubrań).

Warto zdecydować się na urządzenie z odłączanym zbiornikiem. Takie rozwiązanie niesie z sobą sporo korzyści. Po pierwsze, dolewanie wody jest w tym przypadku bardzo łatwe, a po drugie — nie ma ryzyka zalania kosztownego urządzenia. Wiadomo przecież, że elektryczność nie idzie w parze z wilgocią.

 

Jaki steamer do ubrań kupić? Moc jest jednym z najważniejszych parametrów

Wbrew pozorom, steamer do ubrań nie jest urządzeniem dedykowanym wyłącznie do delikatnych tkanin. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby z jego pomocą prasować także twarde, nawet mocno pogniecione materiały. Żeby jednak parownica mogła poradzić sobie z opornymi zagnieceniami i z trudnymi tkaninami, musi legitymować się odpowiednio wysoką mocą oraz wysokim wyrzutem pary. Parametr ten (podawany w gramach na minutę) ma bowiem bezpośrednie przełożenie na wyrzut pary, który decyduje o efektywności procesu wygładzania. W naszym zestawieniu najlepiej pod tym względem prezentuje się steamer do prasowania Tefal Access Steam Care DT9100 i Blaupunkt VSI601. Oba urządzenia legitymują się mocą na poziomie 1600 W, co przekłada się na wyrzut na poziomie 30 g/min. Najsłabiej prezentuje się Silvercrest W tym przypadku moc wynosząca 1000 W.

 

Jaka parownica do ubrań — pionowa czy pozioma?

Parownica ręczna do ubrań, zależnie od specyfikacji danego modelu, może pracować w pionie lub w dowolnej płaszczyźnie. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są steamery, które umożliwiają pracę także w poziomie. Takie urządzenia mogą być wykorzystywane jak zwykłe żelazko (ubranie można rozłożyć na desce), umożliwiają też odświeżanie dywanów i tapicerowanych mebli. Parownica do prasowania tylko i wyłącznie w pionie najlepiej radzi sobie z niewielkimi zagnieceniami. Nie znaczy to jednak, że z pomocą takiego urządzenia nie poradzimy sobie z mocniej wygniecionymi rzeczami. W tym przypadku będzie to jednak wymagać nieco więcej cierpliwości od użytkownika.

 

Jaka parownica do ubrań okaże się najlepsza? Dodatkowe parametry

Dobra parownica do ubrań powinna być wyposażona w długi przewód zasilający. Dzięki temu odległość od gniazdka sieciowego nie będzie ograniczeniem dla użytkownika. Warto zwrócić uwagę, czy interesujący nas model został wyposażony w kulowe wyjście kabla. W praktyce takie rozwiązanie okazuje się niezwykle użyteczne — umożliwia łatwe manewrowanie urządzeniem i eliminuje ryzyko uszkodzenia przewodu, które mogłoby wyniknąć z nadmiernego wyginania.

Bardzo istotną cechą, jaką powinna charakteryzować się parownica do koszul, jest szybki czas nagrzewania. Najtańsze modele są gotowe do pracy po upływie około minuty. W przypadku polecanych steamerów, proces nagrzewania trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Najlepiej pod tym względem prezentuje się Ariete 4167 — urządzenie wytwarza gorącą parę już po 30 sekundach.

Ręczna parownica do ubrań jest używana najczęściej z wodą z kranu, warto więc skupić się na modelach, które posłużą możliwie najdłużej. W tym kontekście niezwykle istotny jest system antywapienny. Rozwiązanie to zapobiega osadzaniu się kamienia na elementach grzewczych, co pozytywnie wpływa nie tylko na wydajność steamera, ale także na jego żywotność. Funkcjonalność ta ma jeszcze jedną zaletę — zapobiega osadzaniu się na ubraniach białych drobinek, które są dość oporne w usuwaniu (wymaga to użycia szczotki).

 

Najlepsze parownice do domu i w podróży. Podsumowanie

Mając na uwadze bezpieczeństwo, efektywność i skuteczność prasowania, nie warto skupiać się na najtańszych modelach, sygnowanych przez anonimowe, nikomu nieznane marki. Polecane parownice do ubrań to urządzenia sprawdzone przez użytkowników, które charakteryzują się świetnymi parametrami pracy, są bezpieczne dla tkanin i skutecznie wygładzają zagniecenia. Takie urządzenie doskonale nada się dla osób, dla których prasowanie z użyciem tradycyjnego żelazka jest niczym więcej niż tylko uporczywym obowiązkiem. Steamer jest znacznie przyjaźniejszy w obsłudze, a samo wygładzanie zajmuje mniej czasu.

Jak dużo kosztuje dobrej klasy parownica do prasowania? Ranking obejmuje modele, mieszczące się w szerokim przedziale cenowym. Jednak już w cenie poniżej 300 zł można nabyć steamer o bardzo dobrej specyfikacji technicznej.