Jaki wentylator podłogowy wybrać? Ranking cyrkulatorów powietrza

Aktualizacja: Czerwiec 2020

 1. AEG VL 5606
 2. Stadler Form Otto
 3. Camry CR 7306
 4. Ravanson WT-60C
 5. MPM MWP-18
 6. Poradnik wyboru wentylatora podłogowego cyrkulatorowego

Porównanie wentylatorów cyrkulatorowych podłogowych:

ModelCenaMoc [W]
Poziomy mocy
Poziom hałasu [dB]
Przechylna głowica
Timer
Sterowanie pilotem
Waga [kg]
AEG VL 5606
" Sprawdź cenę »1003
63
TAK
NIE
NIE
2,9
Stadler Form Otto
" Sprawdź cenę »45
3
44 – 58
NIE
NIE
NIE
4,25
Camry CR 7306
" Sprawdź cenę »140
3
64
TAK
NIE
NIE
5,3
Ravanson WT-60C
" Sprawdź cenę »160
3
64
TAK
NIE
NIE
8,1
MPM MWP-18
" Sprawdź cenę »90
3
64
TAK
NIE
NIE
brak danych

Najlepszy wentylator podłogowy – Ranking cyrkulatorów podłogowych 2020

 

1. Cyrkulator AEG VL 5606 Kliknij aby kupić »

AEG-VL-5606AEG VL 5606 to solidny i oszczędny wentylator podłogowy. Wytrzymała konstrukcja sprawia, że omawiany model dzielnie będzie radził sobie z trudami codziennej pracy, nawet przez wiele lat.

Wentylator podłogowy AEG został wyposażony w 100-watowy silnik. Taka moc stanowi bardzo dobry kompromis między wydajnością (cyrkulator AEG VL 5606 WM poradzi sobie ze schłodzeniem nawet większych pomieszczeń) a oszczędnością (relatywnie niewielki, jak na tę klasę urządzeń, pobór prądu, nie odbije się znacząco na wysokości rachunków za energię). Po stronie plusów należy zapisać jakość wykonania omawianego modelu. Cyrkulator podłogowy AEG został wyposażony w metalową podstawę i osłonę wirnika. Obudowa silnika została wykonana ze stali nierdzewnej INOX. Takie rozwiązanie sprawia, że wiatrak będzie służył swojemu użytkownikowi przez długie lata. Podstawa została wykończona przyczepnymi elementami, które nie tylko nie dopuszczają do przemieszczania się urządzenia na śliskim podłożu, ale także niwelują wibracje, a co za tym idzie – także hałas. Łopaty wirnika zostały zoptymalizowane pod kątem aerodynamiki, dzięki temu zapewniają silny rozrzut powietrza, a przy tym nie wytwarzają nadmiernego hałasu.

Cyrkulator podłogowy AEG zapewnia możliwość regulacji oscylacji pionowej w zakresie 90 stopni. Taka wartość wystarczy, żeby móc swobodnie dobrać właściwy kąt nadmuchu powietrza. Mimo bardzo solidnej konstrukcji, AEG VL 5606 jest niezwykle lekki (najlżejszy cyrkulator podłogowy spośród wszystkich modeli, ujętych w naszym zestawieniu). Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza gdy urządzenie będzie często przenoszone z pomieszczenia do pomieszczenia. Należy jednak wspomnieć, że według niektórych użytkowników, wentylator podłogowy AEG generuje spory hałas podczas pracy na najwyższym ustawieniu mocy. W kontekście dłuższej pracy, może być to nieco uciążliwe.

 

AEG VL 5606

Zalety

Zalety
 • Wysoka moc urządzenia (100 W) zapewnia wydajne chłodzenie, a przy tym nie generuje najwyższych rachunków za prąd
 • Lekkie urządzenie (2,9 kg), które łatwo przenieść z miejsca na miejsce
 • Urządzenie wykonane z solidnych i metalowych części
 • Cicha praca urządzenia na niskich poziomach mocy
 • Możliwość regulacji kąta nachylenia w zakresie 90 stopnii

Wady

Wady
 • Stosunkowo głośny hałas podczas pracy wentylatora na najwyżej mocy

Kup na Allegro

 

2. Stadler Form Otto Kliknij aby kupić »

Stadler-Form-OttoWentylator Stadler Form Otto to ciekawie zaprojektowane urządzenie, które przypadnie do gustu wszystkim, którzy stawiają na niekonwencjonalne rozwiązania.

Pierwsze, co rzuca się w oczy w przypadku modelu Otto, to podstawa. Element ten został wykonany z drewna bambusowego. Takie rozwiązanie sprawia, że wiatrak idealnie wkomponuje się w stylistykę wnętrz, utrzymanych w naturalnej, ekologicznej konwencji. Nie trzeba martwić się o wytrzymałość ramy. Bambus jest bardzo mocnym gatunkiem drewna, a podwójne olejowanie jest gwarancją długowieczności. Cyrkulator podłogowy Stadler jest łatwy w utrzymaniu czystości. Obudowa wirnika jest mocowana na zwykłych śrubach, więc jej demontaż (w celu wyczyszczenia łopatek) zajmuje dosłownie chwilę i nie nastręcza najmniejszych trudności. O solidności opisywanego wiatraka świadczy 2-letnia gwarancja producenta. Warto zaznaczyć, że naprawa realizowana jest w systemie door-to-door. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia usterki, użytkownik musi jedynie zgłosić zaistniałą sytuację. Urządzenie odbiera kurier, a po wykonanej naprawie, wentylator w ten sam sposób dostarczany jest z powrotem. Rzecz jasna, klient nie ponosi kosztów usługi transportu.

Pochwalić należy cichą pracę urządzenia. Na najniższym ustawieniu prędkości, wentylator Stadler generuje jedynie 35 dB, co należy uznać za bardzo dobry wynik (najlepszy spośród wszystkich modeli, ujętych w naszym zestawieniu). Producent przewidział trzy prędkości wirowania łopatek, zatem każdy znajdzie ustawienie dostosowane do swoich aktualnych potrzeb – wiatrak może generować delikatny podmuch lub silny wiatr. Wentylator Stadler Form Otto został wyposażony w energooszczędny silnik, więc jest przyjazny dla portfela. Oznacza to jednak, że niska moc jednostki (najniższa w naszym rankingu) przekłada się na wydajność urządzenia. Z opinii użytkowników wynika jednak, że opisywany model skutecznie radzi sobie ze schładzaniem powietrza, a przy tym pracuje cicho i kulturalnie.

Istotną wadą jest natomiast brak regulacji kąta pochylenia wirnika (oscylacji pionowej), w związku z czym użytkownik nie może decydować o kierunku nadmuchu. Po stronie minusów należy umieścić też cenę – wentylator Stadler Form Otto jest najdroższym modelem w naszym rankingu.

 

Stadler Form Otto

Zalety

Zalety
 • Urządzenie wykonane z ekologicznego i wytrzymałego drewna bambusowego
 • Prosty demontaż wentylatora w celu jego wyczyszczenia
 • 2-letnia gwarancja door-to-door
 • Elegancki design pasujący do nowoczesnych wnętrz
 • Niska moc urządzenia (45 W) generuje niski pobór prądu

Wady

Wady
 • Wysoka cena – najdroższy wentylator podłogowy w zestawieniu
 • Niska moc urządzenia (45 W) może oznaczać gorszą skuteczność chłodzenia
 • Brak funkcji oscylacji

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

3. Camry CR 7306 Kliknij aby kupić »

Camry-CR-7306Cyrkulator powietrza Camry CR 7306 to propozycja dla osób, które poszukują stylowo zaprojektowanego i bardzo wydajnego urządzenia. Opisywany model bez najmniejszego problemu poradzi sobie ze schłodzeniem nawet dużych pomieszczeń.

Wentylator podłogowy Camry CR 7306 został wyposażony w bardzo mocny silnik – pod względem mocy, wynoszącej 140 W, jest to drugi wiatrak podłogowy w naszym rankingu. Sprawia to, że opisywany model poradzi sobie z pracą nawet w przepastnych pomieszczeniach. Kolejny plus cyrkulatora Camry – urządzenie charakteryzuje się niezwykle stylowym designem, dzięki czemu idealnie wpasowuje się w konwencję nowoczesnych pomieszczeń. Sprawia to, że wentylator staje się elementem wystroju, a nie dodatkiem “na doczepkę”. Atrakcyjny wygląd idzie w parze z solidnością. Metalowe śmigło, wytrzymała osłona i podstawa wiatraka to cechy, które zwiastują bezproblemową pracę przez wiele lat.

Producent przewidział trzy zakresy prędkości pracy wirnika oraz 180-stopniową regulację kąta pochylenia (oscylacji pionowej). Dzięki temu, użytkownik może bez najmniejszego problemu dostosować parametry pracy do aktualnych potrzeb. Kolejną istotną zaletą jest prostota obsługi. Cyrkulator podłogowy Camry jest sterowany za pomocą łatwo dostępnego, czytelnego i niezwykle intuicyjnego panelu. Dzięki temu obsługa wszystkich opcji jest całkowici bezproblemowa. Warto jednak zaznaczyć, że wiatrak Camry jest dość głośnym urządzeniem, zwłaszcza w najwyższym ustawieniu prędkości obrotowej silnika. To dość istotna wada, bowiem w takim ustawieniu, urządzenie może uniemożliwić swobodne prowadzenie rozmowy lub nawet zakłócić sen. Kolejny minus to krótki kabel, który uniemożliwia swobodne ustawienie cyrkulatora. Bez przedłużacza ani rusz.

Camry CR 7306

Zalety

Zalety
 • Wysoka moc urządzenia (140 W) zapewnia wydajne chłodzenie nawet dużych pomieszczeń
 • Możliwość regulacji kąta nachylenia w zakresie 180 stopni
 • Nowoczesny i stylowy design
 • Prosta i intuicyjna obsługa

Wady

Wady
 • Stosunkowo głośny hałas podczas pracy wentylatora na najwyżej mocy
 • Krótki kabel zasilacza

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

4. Wiatrak podłogowy Ravanson WT-60C

Ravanson-WT-60CCyrkulator podłogowy Ravanson, model WT-60C, to niezwykle wydajne urządzenie, które doskonale sprawdzi się nawet w dużych pomieszczeniach. Wpływ na to mają przede wszystkim dwa parametry, które wyróżniają opisywane urządzenie na tle konkurencji – średnica oraz moc.

Wentylator Ravanson charakteryzuje się średnicą na poziomie 60 cm. Parametr ten ma bezpośrednie przełożenie na wielkość schładzanego obszaru. Pod tym względem, model WT-60C zostawia z tyłu znaczną część konkurencji – większość cyrkulatorów podłogowych legitymuje się średnicą na poziomie 40-45 cm. Moc to kolejny parametr, który decyduje o ponadprzeciętnej wydajności wentylatora Ravanson. Urządzenie zostało wyposażone w 160-watowy silnik. Tak znaczna moc (najwyższa w naszym zestawieniu) to gwarancja skutecznego chłodzenia i cyrkulacji powietrza.

Wiatrak Ravanson został wyposażony również w solidną, mocną podstawę, dzięki której urządzenie pewnie opiera się na podłoże. Producent zadbał też o kółka transportowe, które ułatwiają przenoszenie nielekkiego modelu WT-60C. Podstawa umożliwia regulację oscylacji pionowej wirnika w zakresie 105 stopni, co stanowi całkiem dobry rezultat – nadmuch bez problemu można ustawić w pożądanym kierunku. Warto dodać, że producent wyposażył omawiany wentylator w 3-stopniową regulację prędkości obrotowej śmigła i w system zapobiegający przegrzaniu – wentylator Ravanson nie boi się nawet wielogodzinnej pracy z maksymalną mocą.

Należy jednak zaznaczyć, że model jest ciężki, najcięższy w naszym zestawieniu (8,1 kg). Utrudnia to przenoszenie urządzenia, jednak tutaj z pomocą przychodzą kółka transportowe. Warto również zaznaczyć, że wiatrak Ravanson został wyposażony w silnik o mocy 160 W, co zapewnia wysoką wydajność, ale nie pozostaje bez wpływu na wysokość rachunków za energię elektryczną, generuje on bowiem największy pobór prądu. Warto mieć to na uwadze.

Ravanson WT-60C

Zalety

Zalety
 • Największa średnica łopat wiatraka (60 cm) zwiększa wydajność chłodzenia
 • Największa moc urządzenia (160 W) sprawia, że cyrkulacja jest najbardziej efektywna i wydajna
 • Kółka ułatwiające transportowanie urządzenia pomiędzy pomieszczeniami
 • Funkcja zabezpieczająca przed przegrzaniem
 • Regulacja kąta nachylenia w zakresie 105 stopni

Wady

Wady
 • Najwyższa moc to jednocześnie największy pobór prądu i rachunki za energię elektryczną
 • Najcięższe urządzenie w zestawieniu (8,1 kg)

 

5. Wiatrak podłogowy MPM MWP-18 Kliknij aby kupić »

MPM-MWP-18Cyrkulator podłogowy MPM stawia przede wszystkim na niewielkie rozmiary. Kompaktowa forma nie oznacza jednak, że producent zrezygnował z kluczowych cech użytkowych. Wentylatory podłogowe MPM są znane z praktycznych rozwiązań i tak jest także w tym przypadku.

W pierwszej kolejności, wiatrak MPM należy pochwalić za zakres regulacji pochylenia wirnika, czyli oscylacji pionowej. Głowica opisywanego modelu może być obrócona w zakresie 360 stopni. Niewiele konkurencyjnych urządzeń oferuje takie udogodnienie. W połączeniu z trzema zakresami ustawienia prędkości obrotowej silnika, użytkownik zyskuje pełną swobodę w kwestii regulacji parametrów pracy wentylatora, a to ogromny plus. Kolejnym praktycznym rozwiązaniem, jest antypoślizgowe tworzywo, pokrywające spód podstawy. Wpływa to nie tylko na komfort (niwelacja wibracji), ale i na bezpieczeństwo użytkowania – wentylator MPM nie przemieszcza się, nawet gdy jest ustawiony na mało przyczepnej powierzchni i pracuje w najwyższym ustawieniu prędkości obrotowej silnika.

Spośród wszystkich modeli z naszego zestawienia, to właśnie cyrkulator podłogowy MPM charakteryzuje się najniższą ceną zakupu. Sprawia to, że staje się idealnym rozwiązaniem dla osób, poszukujących niedrogiego, a jednocześnie estetycznego i funkcjonalnego wiatraka. Nie każdemu spodoba się jednak fakt, że urządzenie zostało wykonane przede wszystkim z plastiku. Wpływa to co prawda na niską wagę, ale metalowe cyrkulatory są wytrzymalsze. Kolejny minus – wentylator MPM jest wyposażony w 90-watowy silnik, który nie pobiera zbyt dużo prądu, ale nie wykazuje też ponadprzeciętnej wydajności. Warto mieć to na uwadze podczas podejmowania decyzji zakupowej.

MPM MWP-18

Zalety

Zalety
 • Najtańszy cyrkulator podłogowy w zestawieniu
 • Urządzenie lekkie i niewielkich rozmiarów
 • Kąt nachylenia regulowany w zakresie 360 stopni
 • Antypoślizgowa podstawa

Wady

Wady
 • Niska moc przekłada się na niższą skuteczność chłodzenia
 • Materiał, z którego wykonano urządzenie to w głównej mierze plastik

Kup w Media Expert Kup na Allegro

 

6. Jaki cyrkulator kupić? Najlepszy cyrkulator powietrza – ranking:

Cyrkulator podłogowy to dość niedoceniana grupa urządzeń, która pozostaje w cieniu za klasycznymi wentylatorami. Tymczasem okazuje się, że tego typu rozwiązania są nie tylko efektywne, ale i praktyczne – wentylator podłogowy doskonale chłodzi powietrze w upalne lato, ale może być zastosowany także zimą, w celu wyrównania temperatury w całym pomieszczeniu. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać odpowiedni model? Prezentujemy ranking cyrkulatorów.

Zanim omówimy kluczowe cechy dobrego wiatraka podłogowego, warto zadać sobie pytanie – cyrkulator powietrza czy wentylator? Mimo oczywistych podobieństw, oba typy urządzeń znacząco różnią się od siebie, przede wszystkim w kwestii efektów ich pracy.

Cyrkulator czy wentylator – które urządzenie będzie trafnym wyborem?

Podstawa, silnik, wirnik i osłona – na pierwszy rzut oka może się wydawać, że oba urządzenia są niemal identyczne. To pozory. O ile cyrkulatory podłogowe i tradycyjne wiatraki działają na tej samej zasadzie (łopatki wirnika wprawiają w ruch powietrze, doprowadzając do jego schłodzenia), to odczuwalne efekty są zupełnie inne.

Wiatraki zapewniają punktowe schładzanie wybranego obszaru, co wynika ze specyfiki ich działania – śmigło ustawione jest poziomo, a dzięki bocznym ruchom oscylacyjnym, urządzenie “rozrzuca” powietrze (na dość skromnym dystansie). Nieco inaczej proces ten realizują cyrkulatory podłogowe, Jak wskazuje na to sama nazwa tej grupy urządzeń, w tym przypadku priorytetem jest zapewnienie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu.

Dzięki swojej konstrukcji, wentylator podłogowy wprawia strugę powietrza w silny ruch, zapewniając jej swobodny obieg w całym pomieszczeniu, nie tylko na dystansie kilku metrów, jak w przypadku klasycznych urządzeń. Efektem jest nie tylko schłodzenie powietrza, ale przede wszystkim wyrównanie temperatury w całym pomieszczeniu. Biorąc pod uwagę tę zasadę, sprawdzi się nie tylko latem, ale także zimą – wprawione w ruch ciepłe powietrze obejmie cały obszar.

Kolejna zaleta cyrkulatorów podłogowych to zapewnienie obiegu wszędzie tam, gdzie powietrze jest nieruchome, np. w nieprzewiewnych pomieszczeniach magazynowych. Zwykłe wiatraki nie potrafią tego dokonać.

Kolejną różnicą jest cena obu typów urządzeń. Najtańsze wiatraki kosztują kilkadziesiąt złotych, podczas gdy za wentylator podłogowy trzeba zapłacić kilkukrotnie więcej. Z drugiej jednak strony, za wyższą cenę otrzymujemy wydajne urządzenie całoroczne, nie tylko sezonowe. Warto też nadmienić, że wiele cyrkulatorów oferuję funkcję oscylacji pionowej. Ustawiając wirnik pod odpowiednim kątem, wentylator podłogowy może z powodzeniem spełniać funkcję zwykłego wiatraka.

Jaki cyrkulator wybrać – zakres regulacji

Wspomniana oscylacja pionowa jest bardzo ważnym parametrem, w przypadku cyrkulatora podłogowego. To właśnie kąt pochylenia wirnika decyduje o tym, w którą stronę będzie kierowana struga powietrza. Im większy zakres, tym łatwiej można dostosować urządzenie do kubatury pomieszczenia, co w rezultacie przekłada się na efektywniejszy obieg powietrza. W tym zakresie, liderem jest MPM MWP-18. W przypadku tego modelu, głowica może być obracana o 360 stopni. Po drugiej stronie znajduje się Stadler Form Otto – w tym modelu, producent nie przewidział możliwości zmiany tego parametru.

Ważna jest też regulacja prędkości obrotowej silnika, umożliwiająca swobodny wybór siły nadmuchu. Opracowany przez nas ranking wentylatorów podłogowych obejmuje urządzenia, w których siłę nadmuchu można regulować w trzech zakresach.

Jaki najlepszy wentylator cyrkulatorowy – moc

Moc silnika elektrycznego to jeden z kluczowych parametrów, decydujących o wydajności urządzenia. Czy w każdym przypadku należy brać pod uwagę wyłącznie najmocniejsze modele? Nie. Wynika to z faktu, że niewielkie pomieszczenie można efektywnie schłodzić przy zastosowaniu średniej lub niskiej mocy. W takim przypadku, korzyści z posiadania mocnego cyrkulatora byłyby niewspółmierne do wysokości rachunków za prąd – wyższa moc to wyższy pobór energii elektrycznej.

W dużych pomieszczeniach (powyżej 20-30 m2), mocny wentylator będzie jednak jedynym słusznym rozwiązaniem. 160-watowy Ravanson WT-60C to pod tym względem absolutny numer 1. Tak duża moc przekłada się na bardzo szybkie i równie efektywne chłodzenie. Tuż za nim, z mocą 140 W, uplasował się Camry CR 7306.

Jaki cyrkulator kupić – hałas

Najlepszy cyrkulator powinien zapewniać nie tylko komfort termiczny, ale także akustyczny. Niektóre modele są na tyle głośne, że bez większego problemu mogą zagłuszyć rozmowę lub nawet uniemożliwić spokojny sen. W warunkach domowych to spory minus, dlatego właśnie należy zwracać uwagę na poziom emitowanego hałasu. W tym aspekcie bardzo dobrze spisuje się Stadler Form Otto – w najniższym ustawieniu prędkości, wiatrak generuje zaledwie 35 dB. To Świetny wynik.

Jaki dobry wentylator podłogowy – podsumowanie

Wentylator podłogowy to urządzenie z wieloma zaletami, jednak należy wiedzieć, że ma też pewne braki. O ile tradycyjne wentylatory oferują wiele udogodnień, jak choćby funkcję timera czy pilot zdalnego sterowania, to w przypadku cyrkulatorów nie ma mowy o takich “luksusach”. Częściowo wynika to z przemysłowego charakteru tego typu urządzeń – w zamierzeniu miały służyć do inicjowania cyrkulacji powietrza w nieprzewiewnych pomieszczeniach magazynowych etc. Doskonale jednak sprawdzają się też w warunkach domowych i właśnie w grupę odbiorców indywidualnych celują teraz producenci, co potwierdza choćby stylowy design. To bardzo przydatne urządzenie, warte swojej ceny.