Aktualizacja: Sierpień 2024

Cyrkulator podłogowy to dość niedoceniana grupa urządzeń, która pozostaje w cieniu za klasycznymi wentylatorami. Tymczasem okazuje się, że tego typu rozwiązania są nie tylko efektywne, ale i praktyczne – wentylator podłogowy doskonale chłodzi powietrze w upalne lato, ale może być zastosowany także zimą, w celu wyrównania temperatury w całym pomieszczeniu. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać odpowiedni model? Prezentujemy ranking cyrkulatorów.

Zanim omówimy kluczowe cechy dobrego wiatraka podłogowego, warto zadać sobie pytanie – cyrkulator powietrza czy wentylator? Mimo oczywistych podobieństw, oba typy urządzeń znacząco różnią się od siebie, przede wszystkim w kwestii efektów ich pracy.

Cyrkulator czy wentylator – które urządzenie będzie trafnym wyborem?

Podstawa, silnik, wirnik i osłona – na pierwszy rzut oka może się wydawać, że oba urządzenia są niemal identyczne. To pozory. O ile cyrkulatory podłogowe i tradycyjne wiatraki działają na tej samej zasadzie (łopatki wirnika wprawiają w ruch powietrze, doprowadzając do jego schłodzenia), to odczuwalne efekty są zupełnie inne.

Wiatraki zapewniają punktowe schładzanie wybranego obszaru, co wynika ze specyfiki ich działania – śmigło ustawione jest poziomo, a dzięki bocznym ruchom oscylacyjnym, urządzenie “rozrzuca” powietrze (na dość skromnym dystansie). Nieco inaczej proces ten realizują cyrkulatory podłogowe, Jak wskazuje na to sama nazwa tej grupy urządzeń, w tym przypadku priorytetem jest zapewnienie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu.

Dzięki swojej konstrukcji, wentylator podłogowy wprawia strugę powietrza w silny ruch, zapewniając jej swobodny obieg w całym pomieszczeniu, nie tylko na dystansie kilku metrów, jak w przypadku klasycznych urządzeń. Efektem jest nie tylko schłodzenie powietrza, ale przede wszystkim wyrównanie temperatury w całym pomieszczeniu. Biorąc pod uwagę tę zasadę, sprawdzi się nie tylko latem, ale także zimą – wprawione w ruch ciepłe powietrze obejmie cały obszar.

Kolejna zaleta cyrkulatorów podłogowych to zapewnienie obiegu wszędzie tam, gdzie powietrze jest nieruchome, np. w nieprzewiewnych pomieszczeniach magazynowych. Zwykłe wiatraki nie potrafią tego dokonać.

Kolejną różnicą jest cena obu typów urządzeń. Najtańsze wiatraki kosztują kilkadziesiąt złotych, podczas gdy za wentylator podłogowy trzeba zapłacić kilkukrotnie więcej. Z drugiej jednak strony, za wyższą cenę otrzymujemy wydajne urządzenie całoroczne, nie tylko sezonowe. Warto też nadmienić, że wiele cyrkulatorów oferuję funkcję oscylacji pionowej. Ustawiając wirnik pod odpowiednim kątem, wentylator podłogowy może z powodzeniem spełniać funkcję zwykłego wiatraka.

Jaki cyrkulator wybrać – zakres regulacji

Wspomniana oscylacja pionowa jest bardzo ważnym parametrem, w przypadku cyrkulatora podłogowego. To właśnie kąt pochylenia wirnika decyduje o tym, w którą stronę będzie kierowana struga powietrza. Im większy zakres, tym łatwiej można dostosować urządzenie do kubatury pomieszczenia, co w rezultacie przekłada się na efektywniejszy obieg powietrza. W tym zakresie, liderem jest MPM MWP-18. W przypadku tego modelu, głowica może być obracana o 360 stopni. Po drugiej stronie znajduje się Stadler Form Otto – w tym modelu, producent nie przewidział możliwości zmiany tego parametru.

Ważna jest też regulacja prędkości obrotowej silnika, umożliwiająca swobodny wybór siły nadmuchu. Opracowany przez nas ranking wentylatorów podłogowych obejmuje urządzenia, w których siłę nadmuchu można regulować w trzech zakresach.

Jaki najlepszy wentylator cyrkulatorowy – moc

Moc silnika elektrycznego to jeden z kluczowych parametrów, decydujących o wydajności urządzenia. Czy w każdym przypadku należy brać pod uwagę wyłącznie najmocniejsze modele? Nie. Wynika to z faktu, że niewielkie pomieszczenie można efektywnie schłodzić przy zastosowaniu średniej lub niskiej mocy. W takim przypadku, korzyści z posiadania mocnego cyrkulatora byłyby niewspółmierne do wysokości rachunków za prąd – wyższa moc to wyższy pobór energii elektrycznej.

W dużych pomieszczeniach (powyżej 20-30 m2), mocny wentylator będzie jednak jedynym słusznym rozwiązaniem. 160-watowy Ravanson WT-60C to pod tym względem absolutny numer 1. Tak duża moc przekłada się na bardzo szybkie i równie efektywne chłodzenie. Tuż za nim, z mocą 140 W, uplasował się Camry CR 7306.

Jaki cyrkulator kupić – hałas

Najlepszy cyrkulator powinien zapewniać nie tylko komfort termiczny, ale także akustyczny. Niektóre modele są na tyle głośne, że bez większego problemu mogą zagłuszyć rozmowę lub nawet uniemożliwić spokojny sen. W warunkach domowych to spory minus, dlatego właśnie należy zwracać uwagę na poziom emitowanego hałasu. W tym aspekcie bardzo dobrze spisuje się Stadler Form Otto – w najniższym ustawieniu prędkości, wiatrak generuje zaledwie 35 dB. To Świetny wynik.

Jaki dobry wentylator podłogowy – podsumowanie

Wentylator podłogowy to urządzenie z wieloma zaletami, jednak należy wiedzieć, że ma też pewne braki. O ile tradycyjne wentylatory oferują wiele udogodnień, jak choćby funkcję timera czy pilot zdalnego sterowania, to w przypadku cyrkulatorów nie ma mowy o takich “luksusach”. Częściowo wynika to z przemysłowego charakteru tego typu urządzeń – w zamierzeniu miały służyć do inicjowania cyrkulacji powietrza w nieprzewiewnych pomieszczeniach magazynowych etc. Doskonale jednak sprawdzają się też w warunkach domowych i właśnie w grupę odbiorców indywidualnych celują teraz producenci, co potwierdza choćby stylowy design. To bardzo przydatne urządzenie, warte swojej ceny.