Aktualizacja: Kwiecień 2024

W latach 90., wiatraki na sufit cieszyły się bardzo dużą popularnością. Obecne tendencje rynkowe wskazują, że tego typu urządzenia ponownie wracają do łask. Nie powinno to nikogo dziwić, biorąc pod uwagę ich liczne zalety. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model? Prezentujemy ranking wentylatorów sufitowych.

W opinii wielu użytkowników dobre wentylatory sufitowe stanowią tańszą i oszczędniejszą alternatywę dla domowych systemów klimatyzacji. Trudno nie zgodzić się z tą opinią. Warto bowiem wiedzieć, że skuteczne chłodzenie nie jest ich jedynym zadaniem. Konstrukcja tego typu urządzeń sprawia, że z powodzeniem mogą być używane także zimą, w celu wyrównania temperatury w pomieszczeniu i zapobiegania osadzaniu się wilgoci.

 

Wentylator wiszący do domu – jak to działa?

Latem, wiatrak powinien zapewnić chłodny powiew. W odróżnieniu od tradycyjnych wentylatorów stojących, które działają punktowo, modele podwieszane zapewniają obniżenie temperatury w całym pomieszczeniu. Umiejscowienie w centralnym punkcie sufitu sprawia, że struga powietrza kierowana jest ku podłodze i rozchodzi się po całej powierzchni. Ze względu na spory rozmiar łopatek wirnika, wydajność jest nieporównywalnie lepsza. Z kolei zimą, chłodne powietrze kierowane jest w stronę sufitu (dzięki lewostronnemu trybowi pracy śmigła, który oferuje każdy model z naszego zestawienia), co doprowadza do zepchnięcia masy ciepłego powietrza w dół. W następstwie tego procesu temperatura w pomieszczeniu zostaje wyrównana (powietrze przy podłodze jest cieplejsze nawet o 6 stopni), nie dochodzi do kondensacji wilgoci (np. na szybach), a powietrze zostaje wprawione w ruch, co zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni na ścianach. Zarówno latem, jak i zimą, podobny efekt daje klimatyzacja (choć wynika to z działania innego procesu). Warto jednak zaznaczyć, że nawet najlepszy wiatrak na sufit jest tańszy od klimatyzatora i przy okazji znacznie bardziej energooszczędny.

Jaki wiatrak kupić – z oświetleniem czy bez?

Wentylatory sufitowe wymagają montażu w centralnym punkcie sufitu. Z tej właśnie przyczyny, w pomieszczeniach, w których źródłem światła jest żyrandol, warto zdecydować się na wariant wyposażony w oświetlenie. W ten sposób zyskujemy urządzenie 2w1, bez konieczności montażu dodatkowego źródła światła. Przy okazji, można uzyskać bardzo ciekawy efekt stylistyczny. Niektóre modele odznaczają się wyjątkowo niecodziennym designem jak choćby Faro WINCH FAN 33396, inspirowany lampami gazowymi. Osoby, które korzystają z oświetlenia krawędziowego, ściennego lub stojącego, mogą wybrać model tradycyjny, bez funkcji żyrandola. Takim urządzeniem jest choćby AEG DVL 5666. Kompromisowe rozwiązanie oferuje Fantasia Zeta. W tym przypadku, elementy oświetlenia można łatwo zdemontować, a otwory montażowe – zaślepić.

Jaki wentylator do pokoju – wydajność

Wydajność pracy jest jedną z kluczowych cech, którą należy brać pod uwagę podczas zakupu wentylatora. Duże pomieszczenia wymagają dużej wydajności, inaczej proces chłodzenia nie będzie efektywny. Warto jednak wiedzieć, że moc silnika nie jest jedynym wyznacznikiem wydajności. Znacznie ważniejszym parametrem jest liczba obrotów, którą łopatki wykonują w trakcie minuty. Idealnym przykładem jest model Fantasia Zeta. Zamontowany w nim silnik, w najwyższym ustawieniu, wykazuje pobór prądu na poziomie jedynie 32 W, jednak to wystarczy, aby zapewnić wirnikowi prędkość na poziomie 210 obrotów. Stanowi to drugi najlepszy rezultat w naszym zestawieniu. Pod tym względem, ranking wentylatorów sufitowych zdominował jednak AEG DVL 5666. Wirnik tego modelu wykonuje aż 300 obrotów na minutę, jednak w takim ustawieniu, pobór prądu jest niemal dwukrotnie wyższy niż w przypadku modelu Zeta (60 W).

Jaki wentylator wybrać – możliwość regulacji obrotów

Najlepszy wiatrak na sufit powinien zapewniać płynną regulację mocy. Nie zawsze potrzebujemy maksymalnych obrotów, z kolei w wielu sytuacjach, najniższe ustawienie okazuje się niewystarczające. Z tego względu, modele oferujące tylko dwa ustawienia nie powinny być brane pod uwagę. Absolutne minimum to trzy biegi. Niektóre wiatraki oferują jednak znacznie płynniejszą regulację. Idealnym przykładem jest Fantasia Zeta. W trybie pracy lewo- i prawostronnym, użytkownik ma do wyboru aż sześć poziomów mocy.

Wentylator sufitowy – jaki wybrać?

Dobry wentylator wiszący to taki, który jest w stu procentach dostosowany do potrzeb użytkownika. Powyżej wskazaliśmy kluczowe parametry, które warto mieć na uwadze podczas dokonywania wyboru. To jednak nie wszystko. Aby montaż przebiegał bezproblemowo, należy także wziąć pod uwagę możliwość podwieszenia wiatraka na skośnym suficie i minimalną odległość urządzenia od podłogi. W przypadku tego aspektu najlepiej wypadają modele Faro WINCH FAN 33396 oraz AEG DVL 5666, który umożliwia montaż na powierzchni o kącie nachylenia wynoszącym maksymalnie 10 stopni.