Aktualizacja: Styczeń 2023

Urządzenia wielofunkcyjne to niezwykle przydatne sprzęty, pozwalające na swobodne drukowanie dokumentów, a także skanowanie, powielanie i kopiowanie ich. Współcześnie dobre urządzenie wielofunkcyjne może się znaleźć w każdym domu, ograniczając później wydatki związane z koniecznością odwiedzin w drukarniach z usługami ksero. Taki sprzęt powinien się też koniecznie znaleźć w każdym biurze, pomagając w szybkim przeskanowaniu czegoś ważnego czy wydrukowaniu jakiejś umowy. Osoby, które zastanawiają się nad zakupem, mają jednak wiele wątpliwości: drukarka laserowa czy atramentowa, jaka drukarka wielofunkcyjna będzie najlepsza i jakie urządzenie wielofunkcyjne do domu kupić? Oto ranking drukarek wielofunkcyjnych, który powinien pomóc w podjęciu tej istotnej decyzji!

Jakie urządzenie wielofunkcyjne wybrać?

Urządzenie wielofunkcyjne – jak sama nazwa wskazuje – posiada wiele różnych funkcji. Najczęściej takie urządzenie łączy w sobie drukarkę, skaner, faks i kserokopiarkę. Dzięki temu nie trzeba trzymać w domu czy w firmie tak wielu różnych sprzętów – wystarczy jeden. Najlepsza drukarka wielofunkcyjna to taka, która posiada wiele możliwości, a do tego jest prosta w użyciu. Dobrze również, by była tania w utrzymaniu i by gwarantowała odpowiednią jakość wydruku. W naszym zestawieniu znalazło się 5 znakomitych urządzeń wielofunkcyjnych, które na pewno każdemu przypadną do gustu. To popularne modele od znanych producentów: Brother DCP-J105, HP DeskJet Ink Advantage 5075, Epson Expression Home XP-245, Canon Pixma MG 5750 i Samsung Xpress SL-M2070W.

 

Drukarka atramentowa czy laserowa?

W urządzeniach wielofunkcyjnych może zostać umieszczona drukarka atramentowa lub laserowa. Wśród urządzeń, jakie znalazły się w naszym zestawieniu, wszystkie prócz jednej posiadają atramentową technologię druku. Wydruk laserowy obecny jest w modelu Samsung Xpress SL-M2070W. W tej chwili większość kupujących woli wybierać właśnie drukarki laserowe. Dobra drukarka laserowa pozwala drukować więcej i szybciej, bez konieczności czekania na wyschniecie kartki, jak to ma miejsce w przypadku wersji atramentowej. Gdy drukuje laser, nie ma ryzyka, iż coś się rozmaże. Druk jest odporny na działanie czynników atmosferycznych jak np. wilgoć. Drukarki atramentowe pozwalają jednak na uzyskanie bardzo wysokiej jakości wydruku – dokładnego, z perfekcyjnym odwzorowaniem szczegółów. Cena urządzenia również zależy od zastosowanej wersji – drukarki atramentowe, a więc i urządzenia wielofunkcyjne z drukiem atramentowym, są tańsze niż wersje laserowe.

 

Najlepsze urządzenia wielofunkcyjne – czyli jakie?

Jakie urządzenie wielofunkcyjne kupić? Wiele osób zadaje sobie to pytanie! Warto zwrócić uwagę na kilka głównych cech, czyli właśnie rodzaj wydruku, pojemność podajnika i odbiornika papieru, a także rozdzielczość i szybkość pracy. Najbardziej pojemny podajnik w naszym zestawieniu posiada model Samsung Xpress SL-M2070W. Jest w stanie zmieścić aż 150 kartek, a odbiornik mieści ich 100. Najmniej pojemne pod tym względem jest urządzenie Epson Expression Home XP-245, z podajnikiem na 50 kartek.

Jeśli jednak chodzi o rozdzielczość model od firmy Samsung wyróżnia się najgorszą – tylko 1200 × 1200 dpi. Z kolei Brother DCP-J105 posiada rozdzielczość 6000 × 1200 dpi w czerni i tyle samo w kolorze. To również najlepszy – pod względem rozdzielczości – model, jeśli chodzi o skanowanie i kopiowanie. Jednostki dpi określają ile punktów na powierzchnię 1 cala może nanieść drukarka. Jeśli chodzi o szybkość pracy, w przypadku druku czarnego aż 20 stron na minutę jest w stanie wydrukować Samsung Xpress SL-M2070W. Jednak sprzęt ten nie posiada zdolności drukowania w kolorze, co jest jego wielkim minusem. Najszybciej w kolorze (9 stron na minutę) jest w stanie drukować Canon Pixma MG 5750.

Warto zwrócić uwagę i na inne dodatki – jak na przykład możliwość automatycznego wydruku dwustronnego. Sprzyja to wygodzie pracy – nie trzeba pamiętać o przewracaniu strony. Automatyczny druk dwustronny występuje w urządzeniach HP DeskJet Ink Advantage 5075 i Canon Pixma MG 5750. Wszystkie sprzęty, jakie znalazły się w naszym zestawieniu, posiadają Wi-Fi. Pozwala ono drukować bezprzewodowo z urządzeń mobilnych. Sprzęt Samsung Xpress SL-M2070W posiada nawet możliwość drukowania NFC – wystarczy jedynie przyłożyć tablet czy smartfon do urządzenia wielofunkcyjnego, by móc wydrukować dokument. Przydatny jest także port USB typu B. Gdy podłączy się przewód do drukarki i komputera, system błyskawicznie wykryje sprzęt i zainstaluje oprogramowanie. Interfejs pozwala też wydrukować fotografie – bezpośrednio z aparatu cyfrowego!

 

Jakie urządzenie wielofunkcyjne laserowe wybrać? Podsumowanie

Jeśli chodzi o drukarki wielofunkcyjne, ranking wskazuje opcje i dla fanów wersji atramentowych, i dla tych, którzy wolą produkt z wydrukiem laserowym. Warto dodatkowo sprawdzić, które sprzęty umożliwiają stosowanie zamienników, jeśli chodzi o tusze. Pozwala to bowiem oszczędzić na późniejszych opłatach – zwłaszcza jeśli dużo się drukuje. W tym aspekcie najlepiej wypada drukarka Brother WiFi DCP-J105, do której zamienniki są bardzo tanie, a przy tym ogólnodostępne. Nie gorzej wypada również produkt od firmy Epson. Urządzenie wielofunkcyjne atramentowe można bardzo tanio wyposażyć w dobrej jakości tusze zamienne.

W kontekście wydajności tuszu oraz dostępności zamienników najgorzej prezentuje się sprzęt od HP. Drukarka nie dość, że drukuje zaledwie 300 stron na jednym pojemniku tuszu, to dodatkowo jego zamienniki są bardzo trudno dostępne (o ile w ogóle), a oryginalne są jednymi z najdroższych biorąc pod uwagę producentów urządzeń wielofunkcyjnych z naszego zastawienia.

Jaka drukarka atramentowa będzie więc najlepsza? Taka, której stosunek jakości wydruku do jego ceny będzie najkorzystniejszy. W tym przypadku z czystym sercem polecamy produkt marki Brother – urządzenie wielofunkcyjne DCP-J105.