Aktualizacja: Kwiecień 2024

Niania elektroniczna to niezwykle przydatne urządzenie, które ułatwia opiekę nad malcem, ale tylko pod warunkiem, że wybór padnie na urządzenie wysokiej klasy, które będzie funkcjonalne i przede wszystkim niezawodne. Rynek oferuje wiele rozwiązań tego typu, ale jak wybrać najlepszą z dostępnych opcji? Prezentujemy zestawienie, które obejmuje wyłącznie najlepsze urządzenia z tej kategorii.

Określenie elektroniczna niania nasuwa skojarzenia ze stosunkowo prostymi urządzeniami, które przypominają nieco zabawkowe krótkofalówki. O ile przydatność takich modeli jest bezdyskusyjna (potwierdzają to tendencje rynkowe, tego typu nianie wciąż świetnie się sprzedają) to producenci dokładają wszelkich starań, żeby w ręce rodziców oddawać coraz bardziej zaawansowane i funkcjonalne modele. Jaka niania elektroniczna jest najlepsza? Na które cechy należy zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

 

Nianie elektroniczne – jak działają?

Tego typu urządzenia składają się z minimum dwóch modułów – nadawczego i odbiorczego. Niektóre modele oferują możliwość podłączenia kilku odbiorników. Dzięki takiemu rozwiązaniu monitoring pokoju maluszka może być prowadzony właściwie z każdego pomieszczenia w domu lub w mieszkaniu, bez konieczności przenoszenia urządzenia pomiędzy pokojami. Podstawowe modele oferują wyłącznie funkcję transmisji dźwięku pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem. Od jakiegoś czasu dostępne są jednak modele o rozszerzonej funkcjonalności – niania elektroniczna z kamerą może przekazywać zarówno dźwięk, jak i obraz. Obecnie, standardem jest komunikacja bezprzewodowa. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność przeciągania przewodów między pomieszczeniami, ale w przypadku tańszych modeli, może stwarzać pewne niedogodności. Niektóre urządzenia pracują bowiem na częstotliwości 466 MHz, która jest używana m.in. przez krótkofalówki. Wiąże się to z występowaniem sporych zakłóceń i z niską jakością transmisji. Znacznie lepszym wyborem są nianie elektroniczne, których częstotliwość pracy to 1,88 lub 2,4 GHz. W tym przypadku nie ma mowy o zakłóceniach.

 

Jaka niania elektroniczna – zasięg to jeden z podstawowych parametrów

Nawet najlepsza niania elektroniczna nie spełni swojej funkcji, jeżeli nadajnik nie będzie komunikował się z odbiornikiem. Przed dokonaniem zakupu, warto zatem upewnić się, jaka jest skuteczna odległość połączenia. Pod tym względem, dobrze wypada każda polecana przez nas niania elektroniczna. Ranking obejmuje urządzenia, których zasięg to 300 metrów. Wyjątkiem jest jedynie Xblitz Kinder. W tym przypadku zasięg wynosi 260 metrów. Należy jednak podkreślić, że podawane przez producentów parametry nie są osiągalne w sytuacji, gdy pomiędzy urządzeniami stoją ściany. Większość polecanych modeli jednak spokojnie poradzi sobie nawet w przypadku, gdy pokój dziecka znajduje się na innym piętrze. Problemy może sprawiać jedynie Motorola MBP36S, a przynajmniej tak wynika z opinii użytkowników tej niani.

 

Jaka elektroniczna niania zapewni dobrą jakość połączenia?

W kwestii jakości odbioru omówiliśmy już zakres częstotliwości, który jest najbardziej użyteczny. Warto także upewnić się, czy dane urządzenie obsługuje technologię FHSS, która sprawia, że nadawany sygnał nie będzie odbierany przez inne nianie elektroniczne i odwrotnie. Taką opcję oferuje np. Philips Avent SCD620/52.

 

Jaka niania – z kamerą czy bez?

Niania elektroniczna z kamerą – czy to zbędny gadżet, czy przydatna funkcja? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, bowiem wybór zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami. Faktem jest, że elektroniczna niania z kamerą to niezwykle funkcjonalne urządzenie. Polecane w rankingu modele oferują funkcję podczerwieni, dzięki czemu obraz jest niezwykle wyraźny nawet w porze nocnej, gdy w pokoju malca panują ciemności. Co więcej, niektóre modele oferują funkcję sterowania kamerą (Vtech BM4700 i Motorola MBP36S), dzięki czemu rodzice mogą mieć na oku cały pokój swojej pociechy. Nianie elektroniczne bez kamery nie są jednak skazane na porażkę. Doskonałym przykładem jest Babyono 198. To niedrogie, a jednocześnie bardzo solidne urządzenie, które na pewno nie okaże się nietrafionym zakupem.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie niani elektronicznej – czyli kilka słów o dodatkowych funkcjach

Dobra niania elektroniczna może zaoferować szereg przydatnych funkcji. Jedną z nich jest pomiar temperatury w pokoju malca. Umożliwia to wbudowany miernik. Takie rozwiązanie sprawia, że gdy temperatura w pokoju małej pociechy spadnie do zbyt niskiej wartości, zaalarmowany rodzic może zareagować, zanim dziecko to odczuje. Taka opcja jest dostępna dla użytkowników modeli Vtech BM4700, Motorola MBP36S i Xblitz Kinder. Kolejne istotne udogodnienie to funkcja komunikacji obustronnej, która sprawia, że niania bezprzewodowa działa jak intercom. Oznacza to, że także malec może usłyszeć głos swojej mamy. Jest to niezwykle przydatne, gdy mały urwisek staje się marudny – kojący głos matczynego głosu może zdziałać cuda. Ciekawym rozwiązaniem jest też funkcja kołysanki. Po jej aktywacji elektryczna niania odtworzy przyjemną melodię. Ze wszystkich modeli w rankingu, tylko Babyono 198 nie został wyposażony w takie rozwiązanie.

 

Najlepsze nianie elektroniczne – podsumowanie

Przygotowane zestawienie obejmuje wyłącznie modele sygnowane przez renomowane marki, które przedstawiają najwyższą jakość. Każde z przedstawionych urządzeń to dobry wybór, a który model okaże się najlepszy? To już kwestia indywidualnych potrzeb.