Aktualizacja: Kwiecień 2024

Jaki wzmacniacz WiFi kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie wzmacniacza sygnału WiFi?

Menu:

Czasami zdarza się tak, że oglądając nasz ulubiony serial na Netflixie nagle zaczyna nam się zacinać. Problem ten jest też bardzo dobrze znany graczom, którzy preferują rozgrywki sieciowe w trybie multiplayer. Lagi, bo tak nazywają się te przycięcia, potrafią bardzo uprzykrzyć życie codzienne i odebrać radość z domowej rozrywki. Skąd się one biorą? Przyczyną główną jest słaby zasięg WiFi. No ale skąd słaby sygnał, skoro nasz domowy router znajduje się w przedpokoju, a my siedzimy przy komputerze w salonie? Na moc sygnału wpływa kilka czynników.

  • Pierwszą z nich może być zła lokalizacja naszego bazowego routera. Ustawienie go w kącie kuchni nie będzie zbyt dobrym pomysłem, jeśli z sieci korzystamy przede wszystkim w pokoju dziennym czy sypialni.

  • Drugą, mniej zależną od nas kwestia są zakłócenia, jakie wywoływane są przez urządzenia i sieci znajdujące się w pobliżu. Z tym problemem częściej borykają się osoby mieszkające na dużych osiedlach z wielkiej płyty, gdzie każdy z otaczających nas sąsiadów ma swoją osobistą sieć WiFi w mieszkaniu. Może zdarzyć się również tak, że router, jaki otrzymujemy od dostawcy usług internetowych, jest starszego typu i jego moc jest niewystarczająca do podtrzymania sieci domowej dla kilku urządzeń.

  • Kolejną kwestią utrudniającą przepływ sygnału są przeszkody architektoniczne, czyli ściany i grube sufity w przypadku domów i wielopoziomowych mieszkań, a także te najgorsze – duże sprzęty metalowe. Jeśli posiadamy większą nieruchomość lub faktycznie nasz dom ma grube ściany, które mogą zakłócić sygnał, jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się wzmacniacz zasięgu WiFi.

Czym jest to urządzenie i jak działa? Czym kierować się przy wyborze? I jaki wzmacniacz sygnału WiFi będzie najlepszy do naszego mieszkania? Odpowiedź na te, jak i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

 

Jak działa wzmacniacz sygnału WiFi?

Repeater sygnału WiFi, wzmacniacz sygnału internetowego, czy przedłużacz sygnału WiFi to kilka określeń, z jakimi możemy spotkać się, poszukując sprzętu, który skutecznie umożliwi nam wzmocnienie sygnału WiFi w domu. W gruncie rzeczy chodzi o jedno i to samo urządzenie. Jego zadaniem jest zwiększenie zasięgu sieci w domu, a także poszerzenie przepustowości łącza. Sygnał WiFi jest to nic innego, jak promieniowanie elektromagnetyczne, które rozchodzi się z routera. Czasami to promieniowanie nie dosięga do każdego zakamarka naszego mieszkania i przez to mamy niewystarczająco mocny sygnał, przez który sieć potrafi się zrywać. I tu sytuację ratuje nasz WiFi wzmacniacz do routera. W jaki sposób sprawia on, że nasz sygnał rozszerza się na kolejne pomieszczenia w domu?

Za pomocą anten zamontowanych na urządzeniu wyłapuje on sygnał z naszego urządzenia pierwotnego, a następnie nie dosyć, że go odnawia, to przekazuje taki sygnał dalej. Mówiąc prościej, wzmacniacz sieci WiFi sprawia, że sygnał jest jakby „przedłużany” poprzez odświeżenie w urządzeniu i przekierowywany dalej w przestrzeni. Dzięki temu w momencie, kiedy gubimy sygnał na przykład w kuchni, bo router stoi w pokoju – umieszczając sprzęt wzmacniający sygnał między tymi pomieszczeniami, na przykład w korytarzu, sygnał zostanie przedłużony również do kuchni. Takim prostym i niedrogim trickiem możemy poprawić jakość odbioru sieci w całym domu, bez inwestowania w nowy, drogi router.

 

Czy warto kupić wzmacniacz WiFi?

To, czy takie urządzenie przyda Ci się w domu, zleży jedynie od tego, czy sygnał w Twoim domu jest dla Ciebie zadowalający w każdym pokoju. Jeśli jeszcze nie wiesz, ponieważ wprowadzasz się dopiero do domu czy mieszkania, jest kilka przesłanek, na które warto zwrócić uwagę, przymierzając się do wyboru dostawcy i sprzętu przesyłowego.

Przede wszystkim, jeśli nie masz możliwości podłączenia routera w centralnej części domu, to wiedz, że prawdopodobnie sygnał będzie świetny tylko w najbliższym otoczeniu sprzętu. Ma to znaczenie tak, jak wspomnieliśmy wcześniej – w przypadku wielu elementów metalowych, grubych ścian, lub jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami większego, kilkupoziomowego domu. W ostatnim przypadku praktycznie możesz być pewien, że bez urządzenia takiego jak wzmacniacz routera się nie obędzie. Nawet najlepszy router może nie poradzić sobie z dwukondygnacyjnym mieszkaniem lub domem wolnostojącym. W takim przypadku polecamy zainwestować w dwa, a nawet trzy urządzenia lepszej jakości. Przy dużych powierzchniach nie warto oszczędzać, ponieważ zbyt słabe urządzenia mogą nie poradzić sobie z kilkoma piętrami i zamiast oszczędności – stracimy pieniądze inwestując w kolejne, droższe modele. Ponadto zastanówmy się, czy opłacalnym jest inwestować w bardzo drogi sprzęt typu router? Czy może rozsądniej będzie zakupić urządzenie typu wzmacniacz do WiFi za kilkadziesiąt złotych, które wzmocni sygnał każdego sprzętu?

Jeśli jednak nie jesteś właścicielem dużej nieruchomości, nie myśl, że takie urządzenie nie znajdzie zastosowania w Twoim domu. Jest to bardzo dobre wyjście dla osób, których głównym narzędziem pracy jest właśnie komputer, a wykonują swoje obowiązki służbowe właśnie zdalnie lub jeśli jesteśmy fanami serwisów takich jak HBO GO, Netflix czy gier w sieci. Jeśli posiadasz w swoim domowym zaciszu SmartTV – pamiętaj, że do strumieniowania treści internetowych ten rodzaj odbiornika potrzebuje stabilnego łącza internetowego, którego uzyskanie może również wspomóc wzmacniacz zasięgu WiFi. W przypadku mniejszego domu wolnostojącego czy większego mieszkania powinno wystarczyć jedno takie urządzenie, niekoniecznie najwyższej klasy. Ważniejsze w tym przypadku jest optymalne ustawienie względem reszty pomieszczeń w domu tak, aby sygnał bez problemu mógł dotrzeć do każdego zakamarka.

 

Dobry wzmacniacz WiFi 5GHz i 2,4Ghz – jaki wybrać? Czym się kierować?

Wzmacniacz sygnału WiFi – jaki wybrać? Skoro już wiemy, jak to dokładnie działają te fale elektromagnetyczne wysyłane z routera, pojawia się pierwsza myśl o zakupie wzmacniacza. No tak, ale jaki repeater WiFi zewnętrzny będzie najlepszy? Czy potrzebujemy sprzętu za tysiąc złotych, czy wystarczy nam urządzenie za 50-100 złotych? Przed samym zakupem warto zapoznać się z najważniejszymi funkcjami tych urządzeń, aby zweryfikować, które parametry są ważniejsze od innych.

  • Szybkość transmisji
    Pierwsza i najważniejsza cecha sprzętu, to z jaką prędkością wzmacniacz WiFi zewnętrzny jest w stanie maksymalnie przesyłać dane na przestrzeni mieszkania. To od tego zależy, czy przesyłany sygnał będzie płynny i pozwoli na korzystanie z Internetu bez zacięć i zerwań sieci, czy otrzymamy przedłużenie naszego sygnału na dodatkowe pomieszczenia, jednak jego jakość nie pozwoli nam na obejrzenie żadnego filmu w wysokiej rozdzielczości. Wzmacniacze dzielą się na te pracujące w technologii MU-MIMO, które polega na niezależnym przesyle kilku wiązek sygnałowych pomiędzy sprzętami, a także takie, które pracują na technologii ac. Pierwszy system pracuje na prędkościach 150, 300 i 450 Mb/s, kiedy unowocześniona technologia ac obsługuje prędkości o wiele wyższe, jak na przykład 750, 900, 1200 Mb/s. Niektórzy producenci zapewniają nawet o szybkościach sięgających 5400Mb/s!

    Dlatego też warto sprawdzić prędkość deklarowaną danego urządzenia przed zakupem, ponieważ słabszy wzmacniacz WiFi do gniazdka może osiągnąć wyniki oscylujące około 150Mb/s, natomiast przy mocniejszych modelach możemy liczyć na wsparcie w postaci 300-750 Mb/s. Wynik taki zapewnia nam na przykład model TP-LINK RE200. Przy tak dobrym sprzęcie, profesjonalne rozgrywki sieciowe będą czystą przyjemnością i zapewnią wiele godzin gry bez zbędnych frustracji. Jeśli jednak nie jesteś graczem, to na pewno docenisz możliwość obejrzenia wieczornego seansu kinowego w gronie znajomych w jakości 4K bez jakichkolwiek zakłóceń.

  • Standardy sieci
    Wybranie szybkości to nie jedyny dylemat. Sieć WiFi ma nadawane oznaczenia jakości i standardów. Im standard jest wyższy, tym oczywiście prędkość, z jaką będzie działał wzmacniacz sygnału routera, będzie wyższa. Wśród oznaczeń najbardziej popularnych urządzeń tego typu możemy spotkać symbole takie jak 802.11g, 802.11n, a także w nowszych modelach, jak TP-LINK RE200, mamy oznaczenie 802.11ac. Nowością stosowaną na rynku jest 802.11ax, jednak jest jeszcze zbyt mało sprzętów, które mogłyby obsłużyć również ten standard, więc nie jest aż tak popularnym rozwiązaniem.

    Każdy oczywiście chciałby mieć sprzęt najwyżej jakości, działający na najnowszej technologii. Jednak wybór wzmacniacza powinniśmy zacząć od sprawdzenia, jaki standard obsługuje nasz domowy router. Jeśli zakupimy sprzęt niekompatybilny z posiadanym już emiterem, to prawda jest taka, iż będziemy mogli nasz nowy wzmacniacz WiFi repeater oddać od razu z powrotem do sklepu, gdyż nie będzie możliwości połączenia go z domową siecią WiFi.

  • Anteny
    Jeśli myślicie, że weryfikacja samych standardów sieci i szybkości urządzenia wystarczy, to jesteście w błędzie. Przy zakupie wzmacniacza warto sprawdzić parametry anten. Przede wszystkim należy zweryfikować, ile sztuk takowych jest zamontowanych w urządzeniu. Mogą one być w klasycznej formie zewnętrznej, ale mogą być również zamontowane wewnątrz urządzenia, dlatego warto zapytać lub sprawdzić specyfikację sprzętu. To od ich ilości i rodzaju zależy, na jakim poziomie skuteczności będą odbierać, a także przesyłać dalej fale elektromagnetyczne, zwane sygnałem WiFi.

    Główną zasadą, jaką warto się kierować w tej kwestii przy wyborze repeatera, to “im więcej – tym lepiej”, czyli im więcej anten, a także wartość odbioru wyrażona jest w wyższej wartości dB, tym lepiej dla użytkownika.

  • Częstotliwości – pasmo przenoszenia
    Sygnał WiFi przesyłany jest poprzez tak zwane pasma przenoszenia. Każdy router, jak i wzmacniacz jest urządzeniem, które pracuje na jakimś paśmie. Warto, aby tutaj również zastosować się do zasady kompatybilności, czyli zakupić taki wzmacniacz, który pracować będzie na tym samym paśmie co domowy emiter. Wszystkie te urządzenia pracują na standardowej częstotliwości 2,4 GHz, jednak aktualnie najbardziej popularnym rozwiązaniem staje się obsługa dodatkowego pasma 5 GHz.

    Jeśli Twój domowy router nie obsługuje częstotliwości 5 GHz i nie planujesz go zmieniać w najbliższej przyszłości – spokojnie wystarczy Ci urządzenie bazujące na podstawowym 2,4 GHz. Jest ono najpopularniejszym wyjściem technologicznym, jednakże jest ono z tego też powodu częściej przeciążane. Skutkuje to częstymi zakłóceniami, gdyż sprzęty działające na podobnej częstotliwości zagłuszają się nawzajem. Jest to efekt zauważalny bardzo często w blokach, gdzie działanie routera WiFi na paśmie 2,4GHz w naszym mieszkaniu potrafi zostać zakłócone przez mikrofalówkę u sąsiada z piętra niżej. Jeśli więc potrzebujesz najczystszego i płynnego przesyłu bez jakichkolwiek zakłóceń do pracy lub gier w trybie multiplayer– polecamy zainwestować w sprzęt pracujący na paśmie 5GHz. Coraz więcej nowych urządzeń obsługuje tę częstotliwość, jednakże jest to stosunkowo nowa technologia wchodząca na rynek wzmacniaczy WiFi.

  • Porty wejściowe
    Jeśli już nawet wybierzemy szybki i mocny wzmacniacz sygnału WiFi, może się okazać, że jest on niekompatybilny z naszymi urządzeniami. Nie każdy sprzęt bowiem może być przystosowany do połączenia bezprzewodowego. Do sprzętów, które często nie mają nadajnika WiFi należą często sieciowe urządzenia NAS, czy komputery stacjonarne, które bez dodatkowych modułów nie odbierają często sygnałów sieci WiFi. Jeśli zechcemy podłączyć nasz repeater za pomocą przewodu, warto, aby miał on odpowiednie wejścia i złącza RJ45 o sporej przepustowości do podłączeń LAN. Im wyższa przepustowość, tym lepsza jakość przekazywanego połączenia. Większość nowych modeli posiada takie złącza, jak model marki Netgear, jednak warto się przyjrzeć, gdyż bywają również modele bez takich gniazd.

  • Podłączenie – sieć czy USB?
    Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia, jakim jest wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej to sposób jego zasilania. Większość z tych urządzeń na rynku jest zasilanych za pomocą wpięcia bezpośrednio do gniazdka. W ofercie kilku producentów możemy jednak znaleźć wzmacniacz wifi USB, który zamiast podłączać do sieci energetycznej, zasilamy bezpośrednio, podłączając do naszego komputera. Takim rozwiązaniem między innymi odznacza się model Xiaomi Mi WiFi Repeater 2, którego szerszy opis znajdziecie w przygotowanym przez nas rankingu. Jest to możliwość mobilnego wzmocnienia, gdziekolwiek jesteśmy. Będzie to fantastyczne rozwiązanie mobilne, jako wzmacniacz sygnału wifi do laptopa. Pozwoli to na świetny odbiór naszej sieci w jakimkolwiek zakątku naszego domu.

 

Najlepszy wzmacniacz WiFi do laptopa i PC – jaki zakres cen?

Wiemy już, na co zwrócić uwagę w kwestiach technicznych, warto może rozejrzeć się w takim razie za cenami, zdobyć rozeznanie kosztów i czy WiFi wzmacniacz sygnału się w ogóle opłaca?

Ciężko opisać średni koszt takiego urządzenia, gdyż rozbieżność cenowa, jak i jakościowa potrafi powalić. Najtańsze urządzenia tego typu możemy zakupić już za dosłownie kilka złotych, tak jak model Xiaomi Mi WiFi Repeater 2, za który zapłacimy w sklepie już od około 30 złotych. Jeśli jednak jesteś bardzo wymagającym użytkownikiem i wiesz, że musi to być sprzęt działający bez zarzutu na dużą odległość, możesz zdecydować się na wzmacniacz sygnału do routera, za który zapłacisz nawet do 2000 złotych. Najdroższym modelem na polskim rynku aktualnie jest Netgear, który stworzył wzmacniacz dedykowany dla graczy. Jeśli nie jesteś zawodowym e-sportowcem, rozwiązania z tej półki nie będą prawdopodobnie w kręgu Twoich potrzeb, ponieważ są stworzone specjalnie dla osób, u których jakiekolwiek lagi sieciowe są niedopuszczalne i wiążą się z ogromnymi stratami osobistymi lub finansowymi.

Oczywiście na koszt sprzętu wpływ ma wiele składowych technicznych. Najpopularniejszym i najbardziej znaczącym parametrem jest oczywiście prędkość samego urządzenia, która świadczy o jakości. Jeśli jednak posiadany przez Ciebie router nie jest najnowszej generacji, to tak jak wspomnieliśmy wcześniej – nie masz się o co martwić i możesz spokojnie kupić nieco wolniejszy repeater wifi z anteną zewnętrzną lub wewnętrzną.

 

Jak przeprowadzić instalację wzmacniacza?

Ostatnią kwestią, jaka może przysporzyć problemu, to sama instalacja urządzenia. Zamontowanie i skonfigurowanie urządzenia, jakim jest wzmacniacz sygnału wifi 5GHz/2,4GHz nie jest czymś nader skomplikowanym, jednak przed przystąpieniem do działania warto wiedzieć to i owo w temacie.

Aby uzyskać wzmocnienie sygnału routera w naszym domu, należy najpierw podłączyć urządzenie do prądu lub za pomocą złącza USB. Kolejnym punktem programu jest sparowanie routera i naszego wzmacniacza. Tu niestety sprzęty różnią się od siebie, dlatego też nie jesteśmy w stanie poinstruować Cię dokładnie, jak to wykonać. Niektóre modele wymagają podłączenia na chwilę kablem do komputera, a do niektórych wystarczy jedynie dedykowana aplikacja na telefon. Są też rozwiązania, które nie wymagają żadnej specjalnej konfiguracji, jak na przykład model firmy Asus z naszego rankingu. Po wetknięciu wtyczki wzmacniacza do gniazdka automatycznie wykrywa on sieć w naszym mieszkaniu i rozpoczyna pracę. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób wymagana jest konfiguracja w Twoim sprzęcie – skorzystaj z instrukcji dopasowanej do Twojego modelu.

 

Jaki wzmacniacz WiFi kupić? Podsumowanie

Jak widzisz zarówno instalacja, jak i wybór samego urządzenia nie jest tak straszny, jak mogłoby się wydawać. Wszelkie kwestie techniczne przerażają każdego, kto od takich rzeczy trzyma się na co dzień z daleka. Jednak po bliższym przyjrzeniu się tym jakże użytecznym sprzętom, okazuje się, że ich działanie jest banalnie proste, tak, jak instalacja. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, na jaki typ lub model wzmacniacza WiFi zdecydować się do swojego domu, zobacz nasz ranking TOP5 repeaterów, który być może pomoże Ci w podjęciu decyzji!