Aktualizacja: Kwiecień 2024

Kto z nas nie marzył o prywatnym kinie we własnym domu? Seans filmowy ze znajomymi może nabrać zupełnie innego znaczenia z odpowiednim sprzętem. Takim umilaczem, który poprawia jakość oglądania może być właśnie projektor laserowy 4K. Pierwsza myśl, jaka może się u Ciebie pojawić w tym momencie, to czy w dobie ogromnych telewizorów za przystępne ceny projektor multimedialny za kilka tysięcy złotych jest dobrym wyborem do użytku domowego? Wszystko kwestią potrzeb. Jeśli należysz do tego grona osób, dla których kinematografia to coś więcej niż szum z telewizora lecący w tle, to być może projektor będzie spełnieniem Twoich marzeń. Żaden telewizor nie zagwarantuje Ci pełnych 150-300 cali obrazu w opcji Full HD tak, jak zrobi to przenośny projektor!

Wieczorny seans filmowy ze znajomymi to tylko jedno z zastosowań tego urządzenia. Wytrawni gracze również odnajdą ogromną frajdę w użytkowaniu projektorów. Wyobraź sobie, że chodząc swoją postacią z gry, tropisz przeciwników w realnej skali. Robi wrażenie, prawda? Szeroki kąt ekranu pozwala na poczucie przebywania w tym fantastycznym świecie razem z postacią, a także na lepsze odczuwanie wymiarów wizualizacji z rozgrywki. Czy może być coś lepszego w wirtualnym świecie?

Czy faktycznie dobrym pomysłem jest zakupić projektor zamiast tv? Prawda jest taka, iż monitor komputera czy telewizora nie jest w stanie oddać prawdziwej skali rozgrywających się na nim wydarzeń. Na rynku pojawiła się co prawda informacja, iż LG przygotowuje 150-calowy telewizor, ale jest to nadal faza planów, a co ciekawe – działanie ma opierać się na tych samych zasadach co rzutnik do domu. Co to znaczy? To, że ekran tego telewizora ma rozwijać się i zwijać w rulon, a w zestawie będzie właśnie projektor do wyświetlania obrazu. Skoro telewizor taki ma działać na tej samej zasadzie co projektor Full HD, to po co przepłacać?

W porównaniu do rzutników ciężej za pomocą klasycznego telewizora czy monitora wzbudzić poczucie realnego znalezienia się w prezentowanej na ekranie rzeczywistości. Projektor 4K to rewelacyjne urządzenie, które przeniesie Cię w inny wymiar, zagwarantuje rozrywkę w najwyższej wizualnej jakości.

No dobrze, ale jak wybrać taki projektor do domu? Jaki projektor do kina domowego będzie najlepszy i czym kierować się przy jego zakupie? Zobacz nasz poradnik, a wybór konkretnego modelu nie powinien sprawić Ci żadnych problemów. Na końcu nie zapomnij zajrzeć do rankingu, gdzie sprawdzisz i porównasz najlepsze projektory 2021 roku!

 

Czym się kierować kupując projektor? Jaki wybrać?

Wybierając się do sklepu z projektorami, musimy wiedzieć, na jakich funkcjach zależy nam najbardziej. Natomiast to, jakie funkcje nas interesują, zależy w pierwszej kolejności od tego, jakie zastosowanie ma mieć nasz rzutnik multimedialny. Inne cechy powinno mieć urządzenie do użytku domowego, a inne z przeznaczeniem do prezentacji i obowiązków służbowych. Dlatego też przedstawimy najistotniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę. Wyjaśnimy również, jakie mają znaczenie dla użytku domowego, a także damy szanse na subiektywną ocenę, który z poniższych parametrów jest najbardziej godny uwagi przy wyborze sprzętu w salonie. Sprawdź i zdecyduj, na czym zależy Ci najbardziej w Twoim domowym zaciszu.

  • Technologia przetwarzania obrazu
    Pierwsza rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę, to jaką technologie przetwarzania i wyświetlania obrazu wykorzystuje nasz projektor przenośny. Na rynku istnieją aktualnie 3 technologie – 3LCD, DLP, a także trzecia, o różnych nazwach w zależności od producenta: D-ILA, LCoS lub SXRD. O tym, która z nich jest najlepsza, napiszemy później, gdyż nie jest to tak oczywisty wybór, jak przy innych parametrach. To, co musimy wiedzieć, to czym są same technologie. Jest to sposób, w jaki sam rzutnik laserowy przetwarza obraz i efekt końcowy, z jakim wyświetla go na ekranie.
    • Technologia 3LCD polega na tym, iż obraz powstaje na bazie trzech składowych barw światła, które przechodzą przez czerwoną, zieloną i niebieską matrycę. Każda wiązka światła kierowana jest przez filtry ciekłokrystaliczne, dzięki którym tworzy się obraz jednobarwny. Trzy takie obrazy kierowane są przez pryzmat, który to łączy je w jeden, pełny obraz, który widzimy na ekranie.
    • Drugim popularnym urządzeniem jest projektor DLP, czyli Digital Light Processing. Jest to system stworzony przez firmę Texas Instruments, składający się z miliona maleńkich luster. Ich zadaniem jest odbicie światła i rzucenie na ekran. Każde z mikroskopijnych lusterek odpowiada punktowi światła niewidocznemu ludzkim okiem. Poprzez pochylanie tychże luster generowane są różne odcienie i kolory.
    • Ostatnią i dosyć rzadką technologią, jaką może posiadać nasz projektor domowy, to LCoS, co rozwinąć możemy do Liquid Crystal on Silicon. Są połączeniem technologii 3LCD z DLP. Podobnie jak w urządzeniach LCD opierają się na systemie 3 barw ciekłokrystalicznych. Kryształy te znajdują się jednak na odbijających lustrach jak w technologii DLP.

      Każda z podanych technologii ma swoje plusy i minusy, co szerzej opiszemy w dalszej części tekstu.
  • Kontrast
    Kontrast, czyli stosunek minimalnej do maksymalnej luminacji jest bardzo istotna. Co oznacza ta luminacja i o co dokładniej chodzi? Jest to nic innego jak różnica między najciemniejszymi a najjaśniejszymi punktami wyświetlanego obrazu. To, jaki kontrast będzie miał Twój projektor do kina domowego, decyduje o wyrazistości i żywiołowości wyświetlanych kolorów. Wartości te podane są w zapisie przypominającym skalę.

    Jak je odczytywać i jaka wartość będzie najlepsza? Biorąc przykładową wartość kontrastu 2000:1, możemy odczytać, iż najjaśniejszy punkt, jaki wygenerować może nasz rzutnik do filmów, jest dwa tysiące razy jaśniejszy, niż jego najciemniejszy punkt. Czyli wiesz już, że teoretycznie im wyższa wartość w stosunku do jednego, tym lepszy kontrast i większa gama odcieni emitowana przez dane urządzenie. Niestety, nie jest to takie proste, jakby się wydawało. Jeśli nasze urządzenie ma być zakupione w głównej mierze do użytku firmowego, czyli prezentacji w warunkach sztucznego oświetlenia, to wysoki kontrast nie jest naszym priorytetem. Jeśli jednak w głównej mierze kupujemy projektor do filmów, to zależeć nam powinno na odwzorowaniu głębokich cieni i czerni w oglądanych produkcjach. Dzięki wysokiemu poziomowi kontrastu wyświetlane ciemne detale na jeszcze ciemniejszym tle będą dużo bardziej wyraźne niż w przypadku małego kontrastu.

    Projektory multimedialne różnią się miedzy sobą diametralnie poziomem kontrastu i można to zauważyć, patrząc na nasz ranking projektorów, w którym to sprzęty zaczynają od kontrastów na poziomie 3000:1, a kończą nawet na 500 000:1, jak to wygląda w modelu Optoma UHD40 4K.

  • Jasność
    Jeśli mówimy o kontraście, nie sposób ominąć temat jasności wyświetlanego obrazu. Jest to jeden z najważniejszych parametrów, na które zwracamy uwagę przy zakupie rzutnika. Jednostką, w jakiej wyrażana jest jasność dobrego sprzętu, są ANSI lumeny. Czym dokładniej są i czym różnią się zwykłe lumeny on ANSI?

    Większość ludzi ich nie odróżnia i używa tych pojęć zamiennie, jednak różnica między nimi istnieje i jest spora. Obie te jednostki używamy do określenia ilości generowanego przez źródło światła. Jednak lumen ANSI jest jednostką o wiele bardziej precyzyjną. Szerszego wyjaśnienia szukać należy w samej nazwie – ANSI oznacza American National Standards Institute. Jest to instytut zajmujący się ustalaniem norm technologicznych dla tworów w USA. Co to oznacza w praktyce? ANSI Lumeny w porównaniu do zwykłej jednostki są mierzone w czterech punktach, co ma na celu standaryzację pomiarów jasności rzutników multimedialnych. Dzięki temu niezależnie od producenta – podany pomiar jasności będzie adekwatny do każdego sprzętu z tej kategorii. Dlaczego to ważne, aby o tym pamiętać? To proste – wielu producentów tanich projektorów podaje parametr jasności w zwykłych lumenach, co ze względu na brak szczegółowych badań pomiarowych może nie być do końca wiarygodnym parametrem.

    Skoro już wiemy, jak sprawdzać poziom jasności, przejdźmy do tego, w jakie projektory celować pod tym względem. Jest to parametr, który decyduje o tym, czy nasz projektor na ścianę na radę wyświetlić wyraźny obraz nawet w bardzo jasnych warunkach. W skrócie – im więcej ANSI lumenów – tym lepiej. Sprzęty, na które warto zwrócić uwagę, zaczynają się od około 1500 lumenów. Nasz ranking otwiera rzutnik marki Optoma z poziomem 2200 ANSI lumenów, a zamyka znany wszystkim projektor wifi od Xiaomi, z zawrotną ilością 5000 jednostek ANSI lumenów! Daje to gwarancję sprzętu na najwyższym poziomie.

  • Rozdzielczość
    Jest to parametr wskazujący, ile pikseli jest w stanie wyświetlić dane źródło, a co za tym idzie – jaka będzie szczegółowość obrazu. Im wyższy wynik, tym czystszy i ostry obraz będzie wyświetlany przez nasz rzutnik przenośny. Urządzenia te służą nam do projekcji wielkoformatowych obrazów na ścianach czy też ekranach rozsuwanych, a co za tym idzie – rozdzielczość musi być na bardzo wysokim poziomie. Przy obrazach w małej rozdzielczości otrzymamy efekt tak zwanej „pikselozy”, czyli obraz rozciągnięty, przez co rozmazany na całą długość i szerokość ekranu.

    Aktualnie najczęściej stosowane technologie w projektorach to FHD i 4K, co daje nam niesamowitą ostrość nawet w 150 calach. Jednak oprócz wymienionych wyżej technologii, możemy spotkać się z jeszcze jedną, zazwyczaj stosowaną w bardziej budżetowych urządzeniach – WXGA z rozdzielczością 1280×768. Oczywiście, poza tymi trzema formatami, są jeszcze takie jak SVGA, XGA, a także SXGA. Ich rozdzielczość jest na tak niskim poziomie, iż nie powinniśmy w ogóle brać ich pod uwagę w dyskusji o projektorach do odtwarzania filmów. W naszym zestawieniu tylko przenośny rzutnik marki NEC korzysta z technologii WXGA, natomiast cała reszta proponowanych urządzeń pracuje w trybie Ultra HD lub 4K.

    Jaki projektor 4K znajdziesz w naszym rankingu? Są to Optoma UHD40 4K oraz Xiaomi Mi Ultra-Short Range Laser.

  • Wejścia i moduł Wi-Fi
    To, co powinno zainteresować nas od strony technicznej, to jakich urządzeń bazowych zamierzamy używać z naszym projektorem. Jest to istotne pod kątem możliwości okablowania i dopasowania gniazd wejściowych. Dzięki temu tez oszacujemy, jakie długości kabli będą potrzebne do użytku danego sprzętu i czy przypadkiem nie będziemy potrzebowali przedłużacza. Istotna jest również sama grubość kabla naszego projektora. Może to się wydawać śmieszne, jednak specjaliści w branży potwierdzają, iż im grubszy kabel – tym lepsza jakość dźwięku i ogólnego przesyłu urządzenia. Podobnie rzecz ma się z rozpiętością kabla. Im większa przestrzeń między urządzeniem bazowym a rzutnikiem, tym bardziej jakość może być osłabiona, ze względu na działanie innych urządzeń elektronicznych w pobliżu.

    Najpopularniejszym złączem w projektorach do użytku firmowego jest VGA, które przesyła sam obraz, bez dźwięku. W przypadku urządzeń wyższej klasy zamontowane mamy wejście audio typu mini jack 3,5 mm w celu podłączenia głośnika wbudowanego w projektor. Jeśli jednak zamierzamy zakupić projektor zamiast telewizora domowego, to złącze HDMI, które pozwala na przesył zarówno dźwięku, jak i obrazu, jest najbardziej optymalną opcją.

    Na wszystkie te bolączki z pomocą przybywa wbudowany w urządzenia moduł Wi-Fi. Projektor bezprzewodowy pozwala na odtwarzanie materiałów bez użycia kabli. Jest to rewelacyjne wyjście dla osób, które nie lubią plączących się kabli, lub chcą, aby ich projektor z Wi-Fi na stałe zajął konkretne miejsce w pomieszczeniu – bez przesuwania go w zależności od podłączanego sprzętu i nie zważając na długości kabli. Zapewne zastanawiasz się, czy tylko sprzęt z najwyżej półki posiada taki moduł? Spokojnie, nie musisz wydawać wielu tysięcy, aby cieszyć się bezprzewodowym przesyłem. Zaproponowany w naszym rankingu rzutnik Full HD firmy Epson pozwoli Ci na cieszenie się najnowszą technologią za nieco ponad 2 tysiące złotych.

  • Żywotność lampy
    Kolejnym aspektem, który istotnie wpływa na koszt eksploatacji urządzenia, jest żywotność lamp. Rozpiętość ta jest różna w zależności od jakości wykonania samego sprzętu. Ceny nowych lamp również potrafią powalić. Dlatego też dobrze jest zorientować się, czy bardziej opłacalnym będzie wybrać rzutnik multimedialny do domu o bardzo wysokiej żywotności lamp, jak na przykład projektor krótkoogniskowy marki Xiaomi, czy model z tanimi, ale i nisko żywotnymi lampami.

  • Waga i wymiary
    Istotny element w przypadku użytku mobilnego to waga i wymiary samego urządzenia. Nie chcemy przecież dźwigać 10-kilogramowego pudła, jeśli faktycznie nasz projektor jest używany w sposób mobilny. Jeśli natomiast rozpatrujemy urządzenie w kontekście użytku domowego – na pewno zależy nam na wymiarach samego projektora. Wiadomo, iż w domu zawsze na wszystko brakuje miejsca. Dlatego też projektor multimedialny do domu powinien również być w miarę kompaktowy, aby w sposób niezauważalny osiadł w naszym mieszkaniu.

  • Funkcje pomocnicze
    Wśród wszelkiej specyfikacji technicznej, warto zwrócić jeszcze na pomniejsze aspekty i funkcje, jakie może posiadać nasze urządzenie. Warto, aby nasz rzutnik posiadał takie akcesoria jak:
    głośnik wewnętrzny, który na pewno poprawi jakość odtwarzanego dźwięku. Funkcja wyjątkowo przydana przy oglądaniu filmów, jeśli nie posiadamy osobno podłączanych kolumn do kina domowego,
    zoom optyczny, aby móc regulować wielkość wyświetlanego obrazu,
    lens-shift, czyli funkcja przesunięcia obrazu w pionie i poziomie ku lepszemu dopasowaniu nakierowanego obrazu,
    keystone, czyli zapobieganie efektowi trapezowemu, co zdarza się przy dużej różnicy między poziomem projektora, a powierzchni, na której jest wyświetlany obraz,
    autofocus, abyśmy nie musieli martwić się o ręczne ustawienia ostrości przed każdym użyciem.

 

Jaki rzutnik do domu a jaki do pracy?

No dobrze, skoro już znamy poszczególne parametry i funkcje, to łatwiej ocenimy, jaki projektor do filmów a jaki do pracy nada się najlepiej. Wyznacznikami domowych projektorów musi być przede wszystkim sama jakość i rozdzielczość obrazu. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby projektor do filmów odwzorowywał jak najlepiej kolorystykę odtwarzanego materiału, a zapewni nam to przede wszystkim technologia 3LCD, która sama w sobie cechuje się wysokim kontrastem i jasnością obrazu. W przypadku braku kolumn głośnikowych – wbudowane głośniki wyższej jakości mogą nas odciążyć od dodatkowych wydatków względem sprzętu audio. Jeśli nasze mieszkanie jest małe, a nasz rzutnik chcemy zamontować w stałym miejscu, na przykład pod sufitem – moduł Wi-Fi ułatwi nam codzienne użytkowanie i podłączanie pod niego kilka sprzętów, takich jak tablet, telefon czy komputer.

W przypadku, kiedy urządzenie to ma nam służyć jako narzędzie do pracy, warto zainwestować w projektor z dużą jasnością obrazu, na poziomie minimum 2500 ANSI lumenów. Ułatwi to odtwarzanie prezentacji w salach konferencyjnych, gdzie nie zawsze mamy możliwość zasłonięcia okien. Nie bez znaczenia jest również żywotność lamp, ponieważ wykorzystanie urządzenia w warunkach służbowych jest dużo częstsze, niż w przypadku seansu kinowego w domu. Istotnym aspektem jest też, jaką wagę i wymiary ma nasz rzutnik. Projektor mobilny powinien być lekki i poręczny, abyśmy mogli bez trudu przenieść go między salami, lub w dłuższym transporcie.

 

Jaki projektor wybrać? DLP, 3LCD czy inny?

Wśród użytkowników i producentów projektorów laserowych trwa cichy konflikt pomiędzy technologiami DLP i 3LCD. Czym są te technologie wyjaśniliśmy już trochę wcześniej, przy opisie poszczególnych funkcjonalności. Czym jednak się różnią i w który warto zainwestować? Sama specyfika danych technologii to jedno, jednak to, jaki ma to wpływ na działanie praktyczne, to zupełnie inna kwestia.

Projektory w technologii DLP są zazwyczaj tańsze, ale ich mankamentem jest tak zwany „efekt tęczy”. Powoduje kolorystyczne zniekształcenia na wyświetlanym obrazie, co może być bardzo uciążliwe przy domowych seansach filmowych. Nie uświadczymy tego w technologii 3LCD, jednak i ona nie jest bez wad. Nie dorównuje ona bowiem w większości przypadków technologii DLP w poziomie głębi czerni.

 

Jaki projektor do domu 2021? Podsumowanie

Rynek rzutników jest aktualnie coraz szerszy, gdyż urządzenia te zyskują na popularności nie tylko w sferze biznesowej, ale i wśród użytkowników domowych. Niezależnie od tego, czy zakupujesz projektor do gier, filmów, czy w celach służbowych – jest to rozwiązanie kosztowne i do wyboru należy podejść z głową. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki, jak i opisy poszczególnych funkcji pozwoliły uporządkować Ci własną hierarchię potrzeb. Jeśli wiesz już, jakie funkcjonalności mają dla Ciebie najwyższy priorytet przy wyborze, możesz śmiało kierować się do salonu lub sklepu internetowego. Jeśli nadal nie jesteś pewien, jaki sprzęt będzie najlepszy dla Ciebie, zajrzyj na nasz ranking rzutników, który z pewnością ułatwi wybór najlepszego urządzenia!