Aktualizacja: Kwiecień 2024

Chcąc spędzać ze swoimi pociechami więcej czasu na świeżym powietrzu, warto zdecydować się na fotelik rowerowy dla dziecka. Siedzisko na rower umożliwia zdobywanie nowych szlaków wraz z dzieckiem, które jeszcze nie może albo nie umie jeździć na rowerze. Ponadto pozwoli dziecku w bezpiecznej pozycji podziwiać otaczającą przyrodę, jednocześnie chroniąc je przed wypadnięciem czy też włożeniem nóg w szprychy

  1. Jaki fotelik dla dziecka? Najważniejsze wymagania
  2. Kiedy możemy zacząć przewozić dziecko w foteliku na rower?
  3. Umiejscowienie fotelików rowerowych
  4. Maksymalne obciążenie – kwalifikacja
  5. Jaki foteli będzie bezpieczny dla dziecka?
  6. Jak nie zniechęcić dziecko do wycieczek? Czyli wygodne siedzisko

Spieszysz się? Przejdź od razu do polecanych produktów Ranking fotelików rowerowych 2021

1. Jaki fotelik dla dziecka będzie najlepszy?

Przed zakupem należy dobrze przyjrzeć się właściwościom, jakie oferują siedziska rowerowe poszczególnych producentów. Przede wszystkim wybrany model musi być bezpieczny i to powinno stanowić dla nas priorytetową wartość. W razie ewentualnego upadku krzesełko rowerowe powinien zachować stabilność. Musi chronić także, przed przypadkowym włożeniem nóżek w szprychy, a pasy powinny uniemożliwić wypadnięcie lub samodzielne ich odpięcie.

Druga kwestia to oczywiście odpowiednio dobrane wymiary. Ma to duże znaczenie, jeśli nie chcemy, by fotelik na rower dla dziecka wywoływał u niego dyskomfort. Prawidłowo dopasowane parametry pozwolą maluchowi komfortowo odbyć przejażdżkę nawet na całodniowych trasach.

2. Od kiedy można stosować krzesełko na rower — od jakiego wieku możemy przewozić w nim dziecko?

Nie istnieje przepis regulujący minimalny wiek osoby, która może użytkować rowerowy fotelik. Jednak najlepiej zdecydować się na krzesełko rowerowe dla dziecka, dopiero gdy jest ono w stanie utrzymać główkę oraz samodzielnie siedzieć, czyli przeważnie w okolicy 9-10 miesiąca życia.

W ofercie wielu producentów otrzymamy fotelik na rower dla niemowlaka, natomiast długotrwałe utrzymywanie przez małe dziecko pozycji, jaką na nim wymusza siedzisko, może negatywnie wpłynąć na rozwój malucha. Jeśli zależy nam na rowerowych wycieczkach z dzieckiem poniżej 1 roku życia, lepiej wybrać specjalną przyczepkę. Dzisiaj jednak skupimy się na tym, jakie parametry powinny spełniać dziecięce foteliki rowerowe, a o przyczepkach będziecie mogli przeczytać w kolejnych artykułach.

3. Jaki fotelik rowerowy — na bagażnik czy do ramy? Czyli rodzaje fotelików rowerowych

W zależności od sposobu montażu siedzenie na rower dla dziecka dostępne jest jednym z trzech wariantów:

  • Fotelik rowerowy na tył (bagażnik lub rurę podsiodłową),
  • Fotelik rowerowy na przód (kierownicę),
  • Fotelik montowany na ramie (między kierownicą, a siodełkiem).

3.1. Fotelik do roweru na tył – dla małych i dużych dzieci

Tego rodzaju krzesełko na rower dla dziecka to doskonały wybór, szczególnie na dłuższe podróże. Możemy w nich swobodnie zwiększać prędkość podczas jazdy i nie mamy problemów w manewrowaniu kierownicą. Rodzic, siedząc z przodu stanowi poniekąd osłonę dla dziecka, gdyż przyjmuje on na siebie podmuch wiatru czy np. rozpędzone owady. Trzeba zwrócić jednak uwagę, czy wybrany fotelik będzie możliwy do zamontowania na naszym rowerze.

fotelik rowerowy na tył

Dużą zaletą takich modeli jest fakt, że mogą one rosnąć wraz z dzieckiem. Siedziska tylne oferują zdecydowanie większą nośność – najlepsze modele nawet do 30 kg. W przypadku nieco mniejszych pasażerów może sprawdzić się regulowany fotelik rowerowy z funkcją spania. Wielogodzinne wycieczki mogą zmęczyć nawet najwytrwalszego podróżnika. Opadająca główka i nienaturalnie wykrzywiona pozycja ciała to dla dziecka spora uciążliwość. Fotelik rowerowy odchylany (przeważnie pod kątem 20 stopni) zapewni maluchowi wygodną drzemkę.

Jedynym mankamentem może okazać się brak kontaktu wzrokowego z dzieckiem, aczkolwiek odpowiednio dobrane zabezpieczenia (o których przeczytacie niżej), pozwolą bez obaw Wam odbyć wspólną jazdę.

Warto również podkreślić, że dostępne są tu dwie opcje montażu: fotelik rowerowy na bagażnik lub rurę podsiodłową. Pierwsze są łatwiejsze w mocowaniu, aczkolwiek nie mają amortyzacji, zaś drugie ograniczają wstrząsy, ale wymagają specjalnego adaptera, dzięki któremu możemy zamontować siedzisko do rury podsiodłowej i tylnego trójkąta. Drugie rozwiązanie jest idealne na rower bez bagażnika.

3.2. Fotelik rowerowy na kierownicę lub ramę – rozwiązanie dylematu, jaki fotelik na rower bez bagażnika

Jeżeli obawiasz się jeździć z dzieckiem, nie mając je na widoku, , to nie oznacza, że musimy rezygnować z rodzinnych wycieczek rowerowych. Wystarczy kupić fotelik na rower na przód (kierownicę) lub ramę. Foteliki rowerowe dla dzieci tego typu najczęściej mogą być używane do momentu przekroczenia przez malucha 15 kg. Zatem jest to dobre rozwiązanie w przypadku dzieci mniejszych, które chcemy mieć cały czas na oku.

fotelik na kierownicę

Niestety z uwagi na sposób montażu fotelik na rower z przodu sprawdzi się jedynie w krótszych trasach lub przejażdżkach po mieście. Choć dziecko ma lepsze pole widzenia, to nie ma zapewnionej żadnej ochrony przed owadami czy wiatrem. Producenci, chcąc wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, proponują siedzisko rowerowe dla dziecka z ochronną szybką, jednak ogranicza ono możliwości operowania kierownicą przez rodzica czy też uzyskanie większej prędkości. Co więcej, wielu rodziców wskazuje na to, że dziecko w takim foteliku przyjmuje mniej wygodną pozycję nóżek, co przy dłuższych trasach może być uciążliwe.

4. Waga i mocowanie, a fotelik rowerowy — jaki kupić model dla malucha?

Fotelik dla dziecka na rower powinien być przede wszystkim dobierany zgodnie z wagą naszej pociechy. Najpopularniejsze są modele oferujące nośność do 15 kg oraz 22 kg. Jaką posiada dany model, możemy dowiedzieć się poprzez umieszczone na fotelikach symbole np.:

  • A15– do 15 kg (dotyczy fotelików montowanych z tyłu)
  • A22 – do 22 kg (dotyczy fotelików montowanych z tyłu)
  • C15 – do 15 kg (siedziska montowane na ramie lub kierownicy).

Jeśli zależy nam na szybkiej możliwości mocowania oraz zdejmowania siedziska, powinniśmy wybierać foteliki montowane na ramieniu.

5. Bezpieczny fotelik rowerowy — jaki wybrać?

Siedzisko na rower dla dziecka powinno spełniać najwyższe standardy, aby zarówno dla nas, jak i dla malucha, podróż odbyła się całkowicie bezpiecznie.
Najważniejszy element stanowią zatem pasy bezpieczeństwa. Najlepiej wybrać 5-punktowe, ponieważ doskonale będą przylegać do ciała dziecka. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy fotelik dziecięcy na rower wyposażony jest w klamrę zabezpieczającą przed przypadkowym odpięciem pasów. Jest to szczególnie istotne w przypadku mniejszych pasażerów, którzy podczas jazdy mogą bawić się pasami.

Kolejny aspekt to podnóżki, dzięki którym nóżki dziecka nie zwisają swobodnie. Pomagają one uniknąć włożenia nóg w szprychy, co mogłoby doprowadzić do wypadku. Na koniec pozostaje kwestia zabudowy boków, która powinna być priorytetowa, jeśli wybieramy fotelik rowerowy dla niemowlaka. Im boki są bardziej zakryte, tym dziecko będzie w stanie zachować stabilniejszą pozycję zwłaszcza podczas zakrętów czy jazdy na nierównej drodze.

Chcąc mieć 100% pewność, że kupujemy produkt bezpieczny i jakościowy, zwróćmy uwagę czy posiada on europejski certyfikat jakości EN14344. Dla użytkownika jest to sygnał, że do produkcji zostały użyte atestowane materiały, fotelik nie posiada ostrych krawędzi oraz jest wyposażony w odpowiedni system montażowy, pasy i podnóżki.

Jednak sam fotelik to można powiedzieć połowa sukcesu. Dbając o bezpieczeństwo dziecka, nie można zapomnieć o kasku, którego noszenie stanowi obowiązek nie tylko dziecka, ale i dorosłego. W sytuacji wypadku może on uratować życie. Dodatkowo jeżdżąc po zmroku, nie zapominajmy o odblaskach, które znacznie zwiększą naszą widoczność na drodze.

6. Wygodna jazda, czyli na jeszcze jakie czynniki zwrócić uwagę podczas zakupu fotelika

Warto również wziąć pod uwagę elementy, które zwiększą nie tylko bezpieczeństwo, ale i wygodę jazdy. Mowa tu między innymi o:

  • Miękkim podłożu oraz odpowiednim wyprofilowaniu – pamiętajmy, że nakładając dziecku kask, jego główka w foteliku będzie się zupełnie inaczej układać. Odpowiednie wyprofilowanie połączone z miękkimi oparciami pozwoli uniknąć dziecku dyskomfortu podczas jazdy,
  • Wygodne podnóżki z zapięciem – tutaj należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji kąta oraz by podnóżki nie były zbyt ciasne, aby dziecko mogło przyjąć wygodną dla siebie pozycję,
  • Odchylane oparcie – jak wspominaliśmy siedzisko dla dziecka na rower, może oferować regulowane oparcie, dzięki czemu maluch podczas dłuższej podróży może uciąć sobie drzemkę.

7. Podsumowanie. Jaki fotelik kupić dla dziecka?

Rowerowe przejażdżki z odpowiednio dobranym siedziskiem, będą samą przyjemnością zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka.
Najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie krzesełek posiadających europejski certyfikat jakości. Daje nam on gwarancję, że fotelik zapewni dla naszego dziecka odpowiednią ochronę. Nie należy jednak zapominać też o kwestii wygody, która jest niezbędna, jeśli chcemy, by nasza pociecha bez marudzenia odbyła podróż.