Aktualizacja: Styczeń 2023

Lodówki turystyczne to urządzenia, które mogą uratować naszą niejedną wyprawę. Nie musimy robić postojów w mieście, aby coś zjeść, oszczędzamy przy tym czas. Dodatkowo biorąc swoje jedzenie, możemy zaoszczędzić sporo gotówki.. Jednak którą z nich wybrać? Nasz ranking lodówek turystycznych został stworzony po przeanalizowaniu wielu recenzji i uwag użytkowników. Wyłoniliśmy 5 naszym zdaniem najlepszych przenośnych lodówek.

Najtańsza alternatywa
 Lodówka turystyczna na wkłady Kamai
Lodówka na wkłady Kamai

Rozwiń

Nasz wybór
Camry CR93
Camry CR93

Rozwiń

Wybór premium
Dometic RC 1200 EGP
Dometic RC 1200 EGP

Rozwiń

Nasz wybór padł na Camry CR93, ma świetny stosunek ceny do jakości, a temperatura wewnątrz lodówki może sięgać nawet 0°C. Jeżeli chodzi o lodówkę z najlepszymi parametrami pod względem utrzymania niskiej temperatury i pojemności to w zestawieniu dominuje Dometic RC 1200 EGP. Natomiast szukając czegoś taniego i do przejściowego schłodzenia przez kilka godzin to świetnie się nada klasyczna lodówka na wkłady Kamai. To najtańszy model w zestawieniu. Wartą uwagi chłodziarką jest również lodówka turystyczna Crivit, dostępna w sieci Lidl. Ma niską cenę, a jej funkcje nie ograniczają się tylko do chłodzenia, gdyż jest w stanie również utrzymać wysoką temperaturę na poziomie 65°C. Ostatnim modelem w naszym rankingu jest lodówka turystyczna Ravanson CS-24S, ma bardzo kompaktowe wymiary, więc będziemy mogli ją mieć w aucie pod ręką, nie tylko w bagażniku. Sprawdź wady i zalety wszystkich wybranych lodówek turystycznych.

 1. Dometic RC 1200 EGP
 2. Camry CR93
 3. Lodówka na wkłady Kamai
 4. Lodówka turystyczna Crivit
 5. Ravanson CS-24S

1. Dometic RC 1200 EGP

Dometic RC 1200 EGP
Lodówka turystyczna Dometic to doskonała propozycja dla zapalonych podróżników. Jej 3 możliwości zasilania oraz 41 l pojemność sprawdzą się podczas każdego rodzaju wypraw – od biwaków po kempingi.

JAKOŚĆ

CENA

Lodówka Dometic RC 1200 EGP to największy model w naszym zestawieniu, dlatego w szczególności polecamy go osobom podróżującym w większym gronie. Pojemność wynosząca 41 l umożliwia zabranie jedzenia na cały weekend dla kilku osób, aczkolwiek trzeba wziąć pod uwagę, że wpływa to jednocześnie na zwiększoną wagę chłodziarki (16 kg).

Jednak co najważniejsze, lodówka turystyczna Waeco może towarzyszyć nam praktycznie wszędzie, ponieważ jej działanie nie jest uzależnione wyłącznie od dostępu do źródła prądu. Jest to zasługa zasilania chłodziarki 3 sposobami: 12 V gniazdkiem od zapalniczki w samochodzie, 230 V gniazdkiem sieciowym oraz gazem bez zużycia prądu.

Korzystając z zasilania elektrycznego do dyspozycji mamy 7 stopni regulacji chłodzenia. Jeśli chcemy zaś skorzystać z gazu, to ciśnienie butli powinno wynosić 50 mbar. Otrzymujemy wtedy 3-stopniową regulację, co pozwala nam wybrać najniższy poziom chłodzenia, aby butla z gazem wystarczyła na dłużej. Ponadto, jeśli zależy nam na zasilaniu gazowym, to musimy zaopatrzyć się w reduktor oraz węża do butli, gdyż nie znajdują się one w zestawie.

Kolejna funkcjonalność będzie przydatna zwłaszcza w upalne, letnie dni, gdyż lodówka samochodowa Waeco ma zdolność chłodzenia nawet do 25 stopni poniżej temperatury zewnętrznej. Podczas zakupu otrzymujemy od producenta dodatkowo tackę do lodu, co pozwoli na przygotowanie jeszcze bardziej schłodzonych napojów.

Ostatni element, o którym należy wspomnieć to obudowa. Jest ona bowiem wykonana z powlekanej stali, co gwarantuje odporność urządzenia na wszelkie uszkodzenia, które mogłyby powstać w trakcie transportu lub przenoszenia.

Choć lodówka Waeco należy do produktów z nieco wyższej półki cenowej, to warto w nią zainwestować, jeśli zależy nam na pojemnym i funkcjonalnym urządzeniu.

Zalety
Aż 41 litrów pojemności – wystarczy na jedzenie na cały weekend
3 sposoby zasilania: 12V, 230V oraz na gaz
Chłodzi nawet do 25 stopni poniżej temperatury otoczenia
7-stopniowa regulacja temperatury chłodzenia
Obudowa z mocnej stali
Tacka do lodu w zestawie
Wady
Wysoka cena
Dość ciężka – waży 16 kg

2. Camry CR93

Camry CR93
W bogatej ofercie polskiej marki Camry możemy także znaleźć lodówki turystyczne. Ranking skupi się na modelu CR93, który dzięki możliwości zasilania gniazdkiem sieciowym, jak i od zapalniczki, możemy zabrać na dłuższy wyjazd czy też wycieczkę samochodową.

JAKOŚĆ

CENA

Warto rozpocząć od tego, że jest to lodówka turystyczna 32l, a więc sprawdzi się podczas krótszych wyjazdów we dwoje. Zbalansowana pojemność powoduje, że chłodziarka nie zajmie wiele miejsca w pojeździe, a jednocześnie przechowa jedzenie na 2-3 dni. Jej dokładne wymiary wynoszą 37.5 x 24.5 x 34 cm. Ponadto lodówka Camry CR93 cechuje się stosunkowo niską wagą (7kg), co ułatwi jej przenoszenie.

Jeśli chodzi o zasilanie, to dostępne mamy dwie opcje: gniazdko sieciowe lub gniazdko od zapalniczki w samochodzie. Podłączając ją do sieci elektrycznej 230 V, uzyskamy moc chłodzenia na poziomie 58 W, natomiast po podłączeniu do gniazdka 12 V, otrzymamy 48 W mocy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że na maksymalnym chłodzeniu, praca lodówki jest dość głośna, co dla niektórych może stanowić mały mankament.

Lodówka turystyczna Camry CR 93 poza opcją chłodzenia może poszczycić się także funkcją utrzymywania ciepła, a więc przy jej użyciu możemy przewozić również ciepłe potrawy. Na plus należy zaliczyć także umiejscowienie otworów wentylacyjnych, dzięki umieszczeniu ich na górze, lodówka może być przechowywana niemal w dowolnym miejscu.

Podsumowując, w poszukiwaniu solidnej lodówki, która nie nadwyręży domowego budżetu, śmiało można zdecydować się na ten model.

Zalety
Zasilane prądem 12V oraz 230V
Pojemność sięga 32 l
Waży jedynie 7 kg
Wentylatory są umieszczone na górze, dzięki temu możemy umieścić lodówkę w wielu miejscach
Wysoka moc 58W
Wady
Dość głośna praca na maksymalnym chłodzeniu

3. Lodówka turystyczna na wkłady Kamai

 Lodówka turystyczna na wkłady Kamai
Często chłodziarka jest nam potrzebna nie na kilka dni, a zaledwie kilka godzin. W takim przypadku liczy się także budżet, a nie wyłącznie funkcje, jakie powinna spełniać lodówka samochodowa. Stąd też ranking prezentuje lodówkę na wkłady Kamai, która jest najtańszą propozycją w naszym zestawieniu.

JAKOŚĆ

CENA

Jak wspomnieliśmy, lodówka na wkłady jest dobrym rozwiązaniem na przechowywanie żywności przez maksymalnie kilka godzin, ponieważ z czasem temperatura w środku zaczyna wzrastać. Dla wielu użytkowników atutem jest sposób jej zasilania, gdyż nie potrzebujemy do tego źródła prądu. Wystarczy jedynie wcześniej schłodzić w zamrażarce 2 dołączone do zestawu wkłady.

Ze względu na to, że lodówka Kamai nie utrzyma świeżości jedzenia bardzo długo, jej wymiary są niewielkie. Waży ona bowiem niecałe 2 kg, a jej pojemność to 24 l. Rozmiary zewnętrzne wynoszą zaś 40 x 23,5 x 38,5 cm, co zdecydowanie ułatwi jej przenoszenie.

Ponadto dużym udogodnieniem jest blokada w uchwycie, która ma zapobiegać samoczynnemu otwarciu się lodówki. Jej działanie polega na tym, że kiedy uchwyt jest położony, lodówka nie otworzy się, nawet jeśli przez przypadek się przechyli.

Reasumując, lodówka turystyczna na wkłady to dobry wybór, jeśli zależy nam na tanim i prostym w obsłudze urządzeniu.

Zalety
Najtańsza w całym zestawieniu
Nie wymaga źródła prądu
Waży niecałe 2 kg
Uchwyt zablokowujący samoczynne otwieranie się lodówki
2 wkłady chłodzące w zestawie
Wady
Mała pojemność – 24 litry
Utrzymuje niską temperaturę tylko przez kilka godzin

4. Lodówka turystyczna Crivit

Lodówka turystyczna Crivit
W poszukiwaniu produktów AGD warto zerknąć na ofertę marki Lidl. Lodówka turystyczna Crivit posiada opcję nie tylko chłodzenia, ale również grzania, co pozwoli bez problemu przewieźć zimne i ciepłe potrawy.

JAKOŚĆ

CENA

Choć lodówka przenośna Lidl to niewielkie urządzenie, to jej możliwości są naprawdę duże. Oferowane przez nią 30 l pojemności umożliwia zabranie ze sobą prowiantu na dwa dni. Przy dłuższych trasach będą konieczne zatem częstsze zakupy, jednak sprawia to też, że lodówka Crivit nie zajmie dużo miejsca w aucie. Mierzy ona bowiem ok. 41 x 48 x 33 cm. Nie będzie również problemu z przenoszeniem chłodziarki, gdyż waży zaledwie 5 kg, a ponadto wyposażona jest w specjalny uchwyt.

Dużym atutem tego modelu jest sposób jego zasilania. Lodówka turystyczna Lidl może być podłączona zarówno do gniazdka domowego o napięciu 230 V, jak i pod zapalniczkę 12 V. Chłodziarka spisze się więc doskonale na wycieczce samochodowej, ale także podczas kempingu.

Jak wspomnieliśmy, lodówka samochodowa Lidl wyposażona jest w możliwość przełączania pomiędzy funkcją chłodzenia, a grzania. Niestety nie mamy do końca pewności, jaka temperatura panuje w środku, ponieważ nie ma opcji dokładnej regulacji, a jedynie wybór trybu eco lub max. Wśród informacji od producenta nie znajdziemy wzmianki o mocy chłodziarki. Natomiast mamy gwarancję, że lodówka samochodowa Lidl jest bardzo wydajna. Jest ona w stanie chłodzić aż do 20 stopni poniżej temperatury otoczenia, zaś ciepło może utrzymać do 65 stopni.

Biorąc pod uwagę jednak opinie użytkowników, należy liczyć się z głośną pracą urządzenia w trybie max, aczkolwiek podczas jazdy nie powinno to sprawiać problemu.

Lodówki turystyczne Lidl to jedne z najchętniej wybieranych chłodziarek i nie inaczej jest z modelem Crivit, którego zakup z całą pewnością możemy polecić.

Zalety
Lodówka zasilana zarówno prądem 12V, jak i 230V
Chłodzi aż do 20°C poniżej temperatury otoczenia
Funkcja utrzymywania ciepła do 65°C
Waży jednie 5 kilogramów
Składany uchwyt do przenoszenia
Wady
Niewielka pojemność – 30 l

5. Ravanson CS-24S

Ravanson CS-24S
Nasz ranking lodówek turystycznych nie mógł pominąć propozycji od marki Ravanson. Ich model dzięki swoim kompaktowym rozmiarom, idealnie sprawdzi się w niewielkich samochodach, gdzie ilość przestrzeni jest ograniczona.

JAKOŚĆ

CENA

Lodówka turystyczna Ravanson CS-24S waży około 5 kg, a jej pojemność wynosi 24 l. Małe wymiary chłodziarki to atut dla posiadaczy niedużych pojazdów, ale też osób, które poszukują urządzenia na krótkie wyjazdy.

Nie zalecamy jednak zabierania ze sobą lodówki w bardzo gorące dni, ponieważ jest ona w stanie schłodzić jedynie o 10 stopni poniżej temperatury otoczenia. Zatem podczas 30-stopniowych upałów, lodówka samochodowa Ravanson nie utrzyma świeżości produktów.

Dużym autem jest fakt, że można ją wykorzystać do przewożenia gorących dań, dzięki dostępnej funkcji podgrzewania. Ponadto wbudowany uchwyt ułatwi nam wygodne przenoszenie lodówki. Stąd też chłodziarka doskonale nada się, jeśli wyjeżdżamy za miasto np. na piknik. Zwłaszcza że poza zasilaniem sieciowym, możemy podłączyć ją do gniazdka samochodowego, zyskując 68 W mocy chłodzenia.

Tak więc, bez wątpienia warto przyjrzeć się ofercie Ravanson. Lodówka turystyczna to atrakcyjny cenowo model, który będzie świetnym kompanem podczas weekendowych wyjazdów.

Zalety
Dostępna funkcja podgrzewania
Niska cena
Kompaktowe wymiary
Może być zasilana zarówno 12V, jak i 230V
Wady
Tylko 24 l pojemności

Porównanie lodówek turystycznych

Porównaj najważniejsze parametry lodówek turystycznych. Uniwersalne zasilanie pozwoli Ci podłączyć lodówkę zarówno w samochodzie, jak i w domu. Jeden z modeli może być również zasilane na butle z gazem, czyli idealny nawet tam, gdzie nie ma dostępu do elektryczności. Nie przesadź z pojemnością, duża pozwoli na przechowywanie więcej rzeczy, jednak będzie zajmować sporo miejsca np. w samochodzie. Zwróć również uwagę na temperaturę chłodzenia oraz możliwość jej regulacji. Gdyż świeżość produktów spożywczych jest najważniejsza.

ModelZasilaniePojemnośćRegulacja temperaturyTemperatura chłodzeniaWymiaryWaga
Dometic RC 1200 EGP12V, 230V, na gaz41 lTak25°C poniżej temp. zew.
50 x 50,08 x 44,1 cm16 kg
Camry CR9312V, 230V32 lTak20°C poniżej temp. zew.44 cm x 32 x 44,7 cm7 kg
Lodówka na wkłady KamaiNa wkłady
24 lNieBrak danych40 x 23,5 x 38,5 cm2 kg
Lodówka turystyczna Crivit12V, 230V30 lTak20°C poniżej temp. zew.41 x 48 x 33 cm5 kg
Ravanson CS-24S12V, 230V24 lNie10°C poniżej temp. zew.43 x 42 x 29 cm5 kg


Poradnik zakupu lodówki turystycznej – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przenośne lodówki mogą się przydać nie tylko podczas letnich wycieczek, ale też na pikniku czy przyjęciu. Umożliwiają one bowiem przewiezienie żywności bez obaw o utratę jej świeżości. Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę oraz czym kierować się podczas zakupu przenośnej lodówki, dowiecie się z lektury poniższego poradnika.
Spis treści:

1. Dlaczego chłodziarki turystyczne są lepszym wyborem niż torby izolacyjne?

Przenośna lodówka turystyczna to niezbędny zakup, jeśli wybieramy się na dłuższy wyjazd. Umożliwia ona przechowywanie żywności w odpowiedniej temperaturze niezależnie od panujących warunków pogodowych. Oznacza to, że nawet w najbardziej upalne dni, możemy mieć pod ręką schłodzone napoje i ulubione przekąski.

Choć na wielu forach możemy przeczytać, że torby izolacyjne również uznawane są za turystyczne lodówki, to niestety nie posiadają one właściwości chłodzących. Jak sama nazwa wskazuje, takie torby izolują jedynie przechowywane w niej produkty od wpływu otoczenia, jednak też nie na długo, ponieważ wewnątrz dochodzi do dość szybkiego wzrostu temperatury. Tak więc śmiało możemy wybrać torbę do przewiezienia produktów ze sklepu do domu, ale nie na wielogodzinną wycieczkę, gdyż jedzenie utraci świeżość.

2. Lodówki samochodowe i ich zasilanie

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, w jakich warunkach lodówka będzie nam służyć, tzn. czy ma to być chłodziarka samochodowa, czy będziemy potrzebowali jej na kemping, a może w miejscu z ograniczonym dostępem do prądu. Na rynku w zależności od indywidualnych potrzeb otrzymamy bowiem:

 • lodówki turystyczne na gaz (tzw. absorpcyjne) – dołączane są do nich specjalne kartusze z gazem, zaś w przypadku zapotrzebowania na kilka tygodni może być zasilana dużą butlą LPG. Poza gazem z butli można je także zasilać prądem,
 • lodówki na 12 V lub 24 V zasilane akumulatorem samochodowym – jest to tzw. lodówka turystyczna pod zapalniczkę, czyli wystarczy ją jedynie podłączyć do gniazdka zapaliczki w samochodzie,
 • lodówka turystyczna 230 V – są to modele zasilane sieciowo, które zawsze wymagają jednakowego, wspomnianego napięcia,
 • lodówka ze wbudowanym akumulatorem – lodówka turystyczna na baterie zużywa dość dużo prądu, stąd też jest to dobre rozwiązanie na kilkugodzinny wyjazd. Zwłaszcza że musimy stale kontrolować poziom naładowania akumulatora.

Należy natomiast wziąć pod uwagę, że lodówka turystyczna na prąd przy dłuższych wyprawach samochodowych, będzie wymagała zaopatrzenia się również w dodatkowy akumulator dla pojazdu z funkcją głębokiego rozładowania. Inaczej po kilku godzinach pracy lodówki podczas postoju, nasze auto mogłoby nie odpalić.

Dlatego też jako najlepsze lodówki turystyczne polecamy chłodziarki samochodowe hybrydowe, czyli lodówki turystyczne na prąd z możliwością zasilania z gniazdka samochodowego, jak i domowego lub zasilane zarówno prądem i gazem.

3. Sposób chłodzenia i jego zastosowanie

Każda lodówka turystyczna do samochodu wyposażona jest w technikę chłodzenia, dzięki której żywność zachowuje świeżość w podróży na dłużej. Poniżej przedstawimy pokrótce ich zalety i wady oraz warunki, w jakich sprawdzą się najlepiej.

3.1. Absorpcyjna (gazowa)

Technika absorpcyjna polega na podgrzaniu stężonego roztworu amoniaku, który następnie jest wydzielany w formie gazu pod dużym ciśnieniem. Później skrapla się on i odparowuje po połączeniu z wodorem. W wyniku tego procesu ciepło jest zabierane z komory lodówki.

Lodówka turystyczna na gaz charakteryzuje się cichą pracą i co najważniejsze możliwością chłodzenia bez źródła prądu. Dlatego świetnie nadadzą się w miejscach gdzie o elektryczność będzie trudno. Niestety w przypadku bardzo wysokiej temperatury otoczenia jej działanie jest mniej skuteczne, a ponadto trzeba pamiętać, że chłodziarka musi być ciągle w jednakowej pozycji.

3.2. Termoelektryczna

W wyniku przepływu prądu stałego przez miejsce połączenia różnych metali dochodzi do powstawania ciepła lub chłodu, w zależności od kierunku jego przepływu. Poprzez zastosowanie wymienników ciepła i wentylatorów udało się ten efekt wzmocnić, dzięki czemu lodówka samochodowa elektryczna Idealnie nada się do chłodzenia niewielkich i średnich ilości żywności.

Wśród modeli wykorzystujących termoelektryczny sposób chłodzenia znajduje się lodówka na zapalniczkę (czyli lodówka 12 V lub 24 V) oraz chłodziarki 230 V zasilanie sieciowo.

Lodówka przenośna na prąd jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które poszukują lekkiego i niedrogiego urządzenia na dłuższe wycieczki szczególnie samochodowe, gdyż jest ona odporna na przechyły pojazdu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że elektryczna lodówka turystyczna termoleketryczna zużywa dużo prądu, więc niezbędny będzie dodatkowy akumulator w samochodzie lub dostęp do stałego źródła zasilania. Ponadto moc chłodzenia lodówki jest zależna od panującej temperatury otoczenia, a więc jej wydajność może być mniejsza podczas upalnych dni.

3.3. Sprężarkowa (z kompresorem)

Metoda sprężarkowa wykorzystuje tzw. czynnik chłodniczy, który przechodzi ze stanu ciekłego w gazowy, w wyniku czego dochodzi do obniżenia temperatury wewnątrz lodówki.

Chłodziarka kompresorowa to najlepsza lodówka turystyczna pod względem oferowanych funkcjonalności. Pobiera ona bowiem minimalną ilość energii elektrycznej przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej wydajności chłodzenia niezależnie od temperatury otoczenia. Sprawia to, że lodówka turystyczna sprężarkowa świetnie sprawdzi się podczas podróży w gorące rejony.

Modele te często dostępne są z dodatkową funkcją mrożenia, dzięki czemu możemy zabrać ze sobą w trasę nie tylko schłodzone napoje, ale też np. lody. Zwłaszcza że urządzenie jest odporne na przechyły pojazdu, więc bez problemu umieścimy chłodziarkę w aucie.

Jako jedyny mankament można wymienić fakt, że lodówka samochodowa z agregatem dość głośno pracuje. Jednak biorąc pod uwagę pozostałe parametry, można przymknąć oko na tę drobną niedogodność.

3.4. Lodówka turystyczna na wkłady

Jest to najtańszy i najprostszy typ lodówki, a dodatkowo możemy ją niemal wszędzie zabrać ze sobą, gdyż do jej pracy nie potrzebujemy źródła prądu. Za utrzymanie niskiej temperatury odpowiadają wkłady chłodzące wypełnione specjalnym żelem, które należy uprzednio włożyć do zamrażarki. Jednak temperatura wkładów z każdą godziną się podwyższa, przez co tracą one swoje właściwości chłodzące. Dlatego też jest to dobra lodówka turystyczna na maksymalnie jeden dzień.

Podsumowując, którą wybrać?

Jeżeli wybrana przez nas lodówka turystyczna do auta ma sprawdzać się w różnych okolicznościach, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybór modelu hybrydowego, czyli chłodziarki wykorzystującej technikę termoelektryczną i sprężarkową. Po podłączeniu jej do gniazda sieciowego 230 V chłodzenie będzie odbywało się przy użyciu sprężarki, osiągając najniższe temperatury. Jednocześnie ta sama chłodziarka po podłączeniu do gniazdka samochodowego, może posłużyć nam jako lodówka turystyczna 12 V lub 24 V, przechodząc w tryb termoelektryczny.

Natomiast jeśli chcemy zakupić niedrogą lodówkę, warto zdecydować się na chłodziarkę termoelektryczną lub absorpcyjną. Okres świeżości żywności będzie krótszy niż w przypadku przechowywania jej w domowej lodówce, ale doskonale nada się ona na kilkudniowy wypad za miasto. Natomiast dla zapalonych podróżników zdecydowanie polecimy lodówkę sprężarkową, która, choć nieco droższa, to sprawdzi się praktycznie w każdych okolicznościach.

4. Pojemność i obudowa — jaką lodówkę turystyczną kupić?

Pojemność chłodziarki powinniśmy dostosować do długości naszej wyprawy oraz ilości osób podróżujących. Nie warto jednak wybierać przesadnie dużej lodówki, ponieważ oddziałuje to nie tylko na jej cenę, ale również rozmiary i wagę.

Mała lodówka turystyczna 30 l – 40 l pozwoli na spakowanie jedzenia dla 2 osób na maksymalnie 2-3 dni. Decydując się na jeszcze mniejszy model, będziemy mogli zabrać ze sobą zaledwie kilka produktów. Na 3-4 dniowe wyjazdy we dwójkę, powinna być już to co najmniej lodówka turystyczna 40l, a nawet o pojemności 50 l. Jeżeli nasze wyjazdy są dłuższe, to warto po prostu po drodze uzupełniać swoje zapasy, gdyż urządzenie powyżej 50 l będzie już zdecydowanie cięższe, a ponadto zajmie w aucie dużo miejsca.

Kolejna kwestia to obudowa. Wydajność lodówki zależy nie tylko od wykorzystanego w niej systemu chłodzenia, ale też właśnie obudowy, która wpływa na jej izolację. O ile metal jest twardym materiałem, to niestety szybko się nagrzewa. W związku, z czym do chłodziarek termoelektrycznych oraz absorpcyjnych lepszym wyborem będzie obudowa plastikowa bądź z włókna szklanego. Włókno szklane będzie nieco droższe, jednak cechuje je wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Dodatkowo warto sprawdzić rozmieszczenie otworów wentylacyjnych. Należy upewnić się, czy wybrany przez nas model może być przechowywany w wybranym przez nas miejscu, gdyż w celu zapewnienia prawidłowej pracy lodówki, otwory nie mogą być zakryte.

Porównanie najlepszych lodówek turystycznych

Porównaj najważniejsze parametry lodówek turystycznych. Uniwersalne zasilanie pozwoli Ci podłączyć lodówkę zarówno w samochodzie, jak i w domu. Jeden z modeli może być również zasilane na butle z gazem, czyli idealny nawet tam, gdzie nie ma dostępu do elektryczności. Nie przesadź z pojemnością, duża pozwoli na przechowywanie więcej rzeczy, jednak będzie zajmować sporo miejsca np. w samochodzie. Zwróć również uwagę na temperaturę chłodzenia oraz możliwość jej regulacji. Gdyż świeżość produktów spożywczych jest najważniejsza.

Pojemność lodówki dla dwójki osóbPoniżej 30 litrów30-40 litrów40-50 litrów50 litrów
Ilość dni1-22-33-44-5

5. Na co jeszcze zwrócić uwagę, czyli zużycie prądu, zakres temperatur i hałas

Jeśli interesuje nas lodówka elektryczna turystyczna, to przy jej wyborze w głównej mierze powinniśmy kierować się efektywnością energetyczną. Parametr ten informuje nas, ile energii zużyjemy do osiągnięcia określonej temperatury wewnątrz lodówki. Nie zawsze będziemy mieli możliwość podłączenia lodówki do prądu, a jej długa praca przy wyłączonym silniku może prowadzić do rozładowania akumulatora, dlatego warto decydować się na modele energooszczędne. Niestety jest to parametr, który rzadko jest opisywany w modelach z niskiej i średniej półki cenowej.

Nie bez znaczenia jest także moc urządzenia, która wpływa na jakość i szybkość chłodzenia. Za minimalną moc, jaką powinna posiadać lodówka, uznaje się 40 W.

W kwestii oferowanego zakresu temperatur oczywiście im więcej, tym lepiej. Natomiast im szerszy będzie ten zakres, z, tym wyższą ceną urządzenia musimy się liczyć. Jak wspomnieliśmy, niektóre modele poza opcją chłodzenia, mogą być wyposażone także w funkcję mrożenia.

Pozostaje zatem ostatni aspekt, czyli emitowany hałas. Podczas jazdy samochodem dźwięk pracującej lodówki raczej nie będzie dla nas uciążliwy, jednak podczas postoju oraz noclegu już tak. Stąd też zaleca się wybór lodówek, których hałas nie przekracza 40 dB.

6. Funkcje dodatkowe przenośnej lodówki

Producenci, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, udoskonalają swoje urządzenia o dodatkowe funkcjonalności oraz akcesoria, które pozwalają rozszerzyć zastosowanie lodówki w podróży. Mowa tu m.in. o:

 • opcja mrożenia – lodówka samochodowa z funkcją mrożenia posiada dwie, oddzielne komory (chłodzącą oraz zamrażarkę). Najczęściej wyposażone są w nią chłodziarki sprężarkowe,
 • możliwość otwierania z dwóch stron – stanowi to ułatwienie, jeśli będziemy trzymać lodówkę w różnych miejscach czy pojazdach,
 • tryb podgrzewania – dzięki tej opcji w lodówce możemy przechowywać także ciepłe posiłki, utrzymując ich stalą temperaturę,
 • kółka do transportu — lodówka turystyczna na kółkach pozwoli bez problemu przenieść nam urządzenie w dowolne miejsce bez większego wysiłku. Będzie to szczególnie pomocne przy lodówkach o większej pojemności,
 • adapter do gniazdka — lodówka pod zapalniczkę po zakupieniu specjalnego adaptera może być również podłączana do domowego gniazdka 230 V,
 • wyjmowane kosze – tego rodzaju udogodnienie umożliwia wyjęcie od razu całej zawartości lodówki.

Podsumowanie

Każda z opisanych wyżej lodówek będzie bardzo dobrym zakupem, jeśli zostanie odpowiednio dobrana do potrzeb użytkownika. Na weekendową wycieczkę samochodową, gdzie będziemy mieli stały dostęp prądu, śmiało możemy zabrać lodówkę termoelektryczną czy absorpcyjną. Jeśli jednak czeka nas upalny weekend nad jeziorem czy wypad w góry, lepszym rozwiązaniem będzie chłodziarka sprężarkowa bądź model hybrydowy, który sprawdzi się w niemal każdych warunkach.