Aktualizacja: Wrzesień 2021

Gdy chcemy złowić coś większego, musimy zacząć stosować coraz to rozmaitsze przynęty. Kiedy marzy nam się złapanie karpia, suma czy sandacza warto abyśmy skorzystali z najstarszej, ale nadal niesamowicie skutecznej metody gruntowej. Zestaw składający się z koszyczka zanętowego, a także ciężarka, który pozwoli na utrzymanie haczyka tuż przy samym dnie, pozwoli na złowienie naprawdę dużych ryb, które lubią pływać bliżej mułu np. wszystkim znany karp. Wędka gruntowa zazwyczaj ma duży maksymalny ciężar wyrzutu, dlatego możemy skomponować mocny zestaw, który nada się nawet do połowu w rzekach o bardzo silnym nurcie. Biorąc pod uwagę zalety takiego wędziska, musieliśmy stworzyć ranking wędek gruntowych.

Dla początkujących – najniższa cena
Wędka karpiowa Mistrall Stratus Tele Carp
Mistrall Stratus Tele Carp

Rozwiń

Nasz Wybór
Wędka karpiowa Shimano Alivio CX Feeder
Shimano Alivio CX Feeder

Rozwiń

Wybór premium
Delphin Opium Feeder V2 Shrink
Delphin Opium Feeder V2 Shrink

Rozwiń

Istnieje wiele rodzajów wędek do połowu na gruncie. Przede wszystkim feeder, picker czy wędka karpiowa, które każde z nich różni się kilkoma cechami. Po przeanalizowaniu wielu opini na forach, recenzji, parametrów, a także najczęstszych wyborów dokonywanych przez wędkarzy zarówno tych początkujących, jak i bardziej zaawansowanych – stworzyliśmy ranking 5 wędek gruntowych. W naszym odczuciu najlepszy stosunek ceny do jakości ma wędka Shimano Alivio CX Feeder. Jednak dla tych, którzy chcą mieć najlepszy sprzęt, polecamy model Delphin Oprium Feeder V2 Shrink, ci, którzy mają wiele lat doświadczenia, na pewno spotkali się już w przeszłości z tą marką. Natomiast jeżeli zaczynasz dopiero przygodę i nie chcesz wydać za dużo pieniędzy jak na pierwszy raz, z pewnością przypadnie Ci do gustu wygodna teleskopowa wędka Mistrall Stratus Tele Carp. Jednak pozostałe modele również są warte uwagi, dlatego zalecamy przeczytać nasz poniższy ranking

  1. Shimano Alivio CX Feeder
  2. Delphin Opium Feeder V2 Shrink
  3. Mistrall Wędka Stratus Tele Carp
  4. Sensas Method Feeder Black Arrow
  5. Jaxon Zaffira Carp
  6. Nie wiesz jakiej wędki potrzebujesz? Przeczytaj nasz poradnik

1. Shimano Alivio CX Feeder

Wędka gruntowa Shimano Alivio CX Feeder
Nasz ranking wędek feeder nie mógłby pominąć produktu jednego z największych producentów na świecie, czyli japońskiej firmy Shimano. Alivio CX Feeder to propozycja, która z pewnością umili nam dłuższe wyprawy wędkarskie. Przyjrzymy się bliżej jej możliwościom.

JAKOŚĆ

CENA

Jak sama nazwa wskazuje, jest to wędka method feeder, czyli stworzona do połowów ryb żerujących nisko przy gruncie. W szczególności model ten polecamy wędkarzom, którzy liczą na nieco większe sztuki, ponieważ maksymalny ciężar wyrzutowy wędziska wynosi do 110 g — dzięki temu będziemy mogli użyć cięższej przynęty.

Do konstrukcji wykorzystano jakościowe i trwałe materiały, aby wędka gruntowa Alivio bez problemu poradziła sobie z najcięższymi rybami. I tak też blank został wykonany z włókna węglowego XT30 oraz naturalnego kompozytu Geofibre, a uzbrojony w przelotki Hardlite. Producent nie zapomniał też o komforcie użytkowników, których połowy trwają nawet do kilku godzin. W celu zniwelowania odczucia zmęczenia dłoni oraz ułatwieniu utrzymania wędki przez dłuższy czas, korkową rękojeść wzmocniono pianką EVA.

Taka budowa powoduje, że jest to najlepsza wędka karpiowa, ale też z powodzeniem mamy szansę na złowienie leszcza bądź płoci. Oczywiście jest to również zasługa szybkiej akcji wędki, dzięki czemu zacinanie (wbijanie haczyka) jest łatwiejsze oraz przede wszystkim szybsze.

Wędka feeder Shimano w zestawie posiada dodatkowo materiałowy pokrowiec przydatny podczas transportu i przechowywania wędziska oraz dwie wymienne szczytówki. Jeśli chodzi o wędki gruntowe, szczytówka jest jednym z najważniejszych elementów — sygnalizuje ona moment brania. Dzięki dołączonym dwóm szczytówkom o różnej czułości będziemy w stanie lepiej dopasować wędkę do indywidualnych preferencji.

Na koniec warto wspomnieć o wymiarach wędziska. Całkowita długość to 396 cm, ale nie musimy obawiać się, że zajmie nam ona dużo miejsca. Możemy ją rozłożyć na trzy części, osiągając długość transportową 135 cm.

Alivio CX Feeder to sprzęt, za który zapłacimy nieco więcej, jednak możliwości, jakie oferuje, sprawia, że jest to bardzo dobra inwestycja dla zapalonych wędkarzy.

Zalety
Jest to bardzo dobra wędka karpiowa do dalekich rzutów, a ciężar wyrzutu do 110 g, pozwoli na stosowanie ciężkiego zestawu gruntowego
Długość transportowa wynosi jedynie 135 cm
Szybka akcja – ułatwia zacinanie ryby
Korkowa rękojeść ułatwia trzymanie wędki
Futerał transportowy w zestawie
Wady
Dość wysoka cena

2. Delphin Opium Feeder V2 Shrink

Wędka gruntowa Delphin Opium Feeder V2 Shrink
Słowacka firma Delphin specjalizuje się w produkcji sprzętu do wędkarstwa gruntowego oraz spinningowego. Tym razem skupimy się jednak na tej pierwszej kategorii. Nasz ranking wędek karpiowych przedstawia model OPIUM Feeder V2 Shrink.

JAKOŚĆ

CENA

Warto rozpocząć od tego, że wędka Delphin OPIUM znajduje się na nieco wyższej półce cenowej, nie jest to jednak zadziwiające po poznaniu jej wszystkich funkcjonalności.
Konstrukcja oparta jest na cienkim, ale niezwykle mocnym blanku karbonowym 30T, uzbrojonym w 13 przelotek SEA GUIDE SiC. To jedne z najtrwalszych rozwiązań dostępnych na rynku, dzięki któremu możemy znacząco zmniejszyć wagę sprzętu, bez utraty jego właściwości. Tym samym możemy być pewni, że ta wędka feeder poradzi sobie w starciu nawet z większymi rybami. Szczególnie że wędzisko ma wbudowany kołowrotek renomowanej marki FUJI.

Jak wspomnieliśmy model ten, cechuje się niezwykłą lekkością – waży zaledwie 228 g. Wielogodzinne wyprawy będą zatem czystą przyjemnością. Zwłaszcza że wędzisko również bezproblemowo przetransportujemy. Opium składa się z trzech sekcji, których długość transportowa wynosi 126 cm.

Delphin to doskonały wybór, jeśli interesują nas w szczególności duże ryby. Akcja wędki jest paraboliczna, co oznacza, że dzięki możliwości wygięcia kija od szczytówki aż po rękojeść, holowanie stanie się niezwykle proste.

Ponadto w zestawie otrzymujemy 3 szczytówki o różnym stopniu wrażliwości. Mocno elastyczna pozwoli nam wyczuć już niewielkie drgania, natomiast sztywniejsza pomoże odróżnić moment złapania ryby od silnego prądu rzeki.

Podsumowując, jeśli zależy nam na niekwestionowanej jakości oraz sprzęcie, który poradzi sobie także w trudniejszych warunkach, to wędka Delphin jest jedną z najlepszych opcji.

Zalety
Waży jedynie 228 gramów
Długość transportowa sięga tylko 126 cm
Uchwyt kołowrotka renomowanej firmy FUJI
Paraboliczna akcja ułatwia holowanie ryby do brzegu
W zestawie znajdują się 3 wymienne szczytówki o różnej wrażliwości
Wady
Dość wysoka cena

3. Mistrall Wędka Stratus Tele Carp

Wędka teleskopowa Mistrall Stratus Tele Carp
Firma Mistrall już od lat 60. słynie z produkcji wysokojakościowych akcesoriów takich jak namioty, krzesła wędkarskie, wędziska spinningowe czy wędki feeder. Ranking jednak skupia się głównie na tej ostatniej kategorii, dlatego dzisiaj bliżej poznamy wędki teleskopowe Mistrall, a dokładniej model Stratus.

JAKOŚĆ

CENA

Wędka Mistrall Stratus Tele Carp została wykonana z mieszanki włókna węglowego oraz kompozytu. Uzbrojono ją ponadto w mocne, dwustopkowe przelotki. Ma to na celu zwiększenie wytrzymałości sprzętu, aby mógł sobie poradzić nawet z większymi rybami, bez obaw o uszkodzenie wędziska.

Duży nacisk należy położyć na fakt, że jest to wędka gruntowa teleskopowa. Producenci stworzyli ją z myślą o osobach wyruszających na połowy do rzecznych zbiorników wodnych. Jednak mając na względzie, że część wędkarzy pakuje sprzęt nie do samochodu a do plecaka, to ostateczna długość transportowa miała dla nich podczas produkcji duże znaczenie. Marce Mistrall udało się ją zminimalizować do 87 cm przy 330 cm długości całkowitej. Jest to doskonały wynik, który bardzo cenią sobie użytkownicy.

Niestety nie można powiedzieć tego samego o wadze. Wędka karpiowa Mistrall waży około 350 g, co stanowi ją jednym z cięższych modeli. Może to też wpłynąć na dyskomfort podczas dłuższych połowów. Jednak aby go zminimalizować, wędkę wyposażono w korkową rękojeść.

Warto też podkreślić rozpiętość ciężaru wyrzutowego wędki. Mimo że jest to produkt w najniższej cenie w naszym całym zestawieniu, to ma duże możliwości. Ciężar wyrzutu wynosi 40-80 g, co oznacza, że Stratus poradzi sobie również z większymi zestawami przynęt.

Jeśli zatem dopiero chcemy odkryć, czy wędkowanie stanie się naszą prawdziwą pasją i nie wydać przy tym majątku, to na początek wędka Mistrall Tele Carp będzie strzałem w dziesiątkę.

Zalety
Najniższa cena w zestawieniu
Uniwersalny ciężar rzutowy: 40-80g
wygodna korkowa rękojeść
Teleskopowy kij – po złożeniu wędzisko ma jedynie 87 cm
Wady
Waży około 350 g- co jest dużą wagą przy tej długości

4. Sensas Method Feeder Black Arrow

Wędka gruntowa Sensas Method Feeder Black Arrow
Marka Sensas swoją historię rozpoczęła w jednym z niewielkich, francuskich miast. Dzisiaj jest to firma ceniona przez wędkarzy w całej Europie. Każda ich wędka method feeder została stworzona w taki sposób, aby spełnić oczekiwania zarówno amatorów, jak i zawodowców.

JAKOŚĆ

CENA

Nasz ranking wędek gruntowych skupia jedne z najlepszych modeli obecnie dostępnych na rynku. Ten egzemplarz zdecydowanie to potwierdza swoimi funkcjonalnościami.
W modelu Sensas Black Arrow 350 użyto mocnego blanka oraz 15 trwałych przelotek. Taka budowa w połączeniu z miękką akcją gwarantuje wysoką wytrzymałość wędziska i eliminuje ryzyko złamania kija podczas zacięcia czy wypadnięcie ryby w trakcie holowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku wędek gruntowych, gdzie zazwyczaj mamy do czynienia z rybami walecznymi.

Wędka Black Arrow oferuje ciężar wyrzutu w zakresie od 10 g do 80 g, co jest zadowalającym wynikiem szczególnie w kolekcji sprzętu amatorskiego. Niestety długość transportowa wędziska to aż 143 cm przy długości całkowitej 350 cm. Pozwoli nam to na połowy z dużych odległości, ale może utrudnić transport wędki.

Na koniec warto wspomnieć o trzech wymiennych końcówkach dostępnych w zestawie podczas zakupu. Każda z nich ma inną moc: jedna końcówka z włókna szklanego (1 oz) oraz dwie końcówki węglowe (1 oz i 1,5 oz). Umożliwia nam to dostosowanie szczytówki do warunków panujących na danym łowisku oraz pozwala na szybkie zauważenie nawet najbardziej delikatnych brań.

Sensas method feeder Black Arrow 350 polecamy w szczególności osobom poszukującym swojej pierwszej wędki gruntowej. Dzięki temu modelowi, złowienie leszcza czy karasia będzie na pewno o wiele prostsze.

Zalety
3 wymienne końcówki o różnej mocy drgania
Paraboliczna akcja, która ułatwia holowanie ryb do brzegu
Uniwersalny ciężar wyrzutu od 10 do 80 g – możemy zastosować wiele rodzajów przynęt
Wady
Zajmuje sporo miejsca po złożeniu (143 cm)

5. Jaxon Zaffira Carp

Wędka karpiowa Jaxon Zaffira Carp
Tym razem czas na najlepsze wędki karpiowe z naszego rodzimego rynku, czyli propozycję od marki Jaxon. Przekonajmy się, czy również w tym przypadku niska cena idzie w parze z jakością.

JAKOŚĆ

CENA

Wędka Jaxon Zaffira Carp zachwyca nie tylko swoim wyglądem zewnętrznym, ale można rzec, że i wewnętrznym. Pod tym eleganckim i starannym wykończeniem kryje się blank uzbrojony w przelotki klasy SLIM-TS. Oznacza to, że są one metalowe, a w środku wypełnione ceramiką. Efektem czego, jest płynna praca oraz swobodne wyrzuty wędziska.
Ponadto wędka gruntowa Jaxon wyposażona jest w stabilne uchwyty DPS z wkładami stabilizacyjnymi, które na końcu wykończone są grubą pianką. Ma to na celu zwiększenie komfortu użytkowania podczas długich połowów, ale też odpowiada za pewny chwyt wędki nawet w czasie deszczu.

Jak każda dobra wędka na karpia, model ten jest bardzo elastyczny, dzięki czemu podczas zacinania czy holu, łatwiej nam operować i kontrolować rybę.
Jeśli chodzi o wymiary, to wędka karpiowa Jaxon jest dostępna w dwóch wariantach:

  • dł. 360 cm i krzywa ugięcia 3,00 lbs,
  • dł. 390 cm i krzywa ugięcia 3,50 lbs.

Możemy dobrać parametry odpowiednio do naszych potrzeb. I niezależnie od tego, który model wybierzemy, oba są trzyelementowe. Niestety wielu użytkowników jako mankament wędziska wskazuje jego wagę. Wynosi ona 400 g, co podczas wielogodzinnych połowów może obciążyć dłonie.

Zaffira Carp jest świetnym rozwiązaniem dla początkujących oraz średnio-zaawansowanych wędkarzy o ograniczonym budżecie. W starciu z nią nawet większe karpie nie mają żadnych szans.

Zalety
Wszystkie przelotki wypełnione trwałą ceramiką
Dość niska cena
Wygodna rękojść wykonana z miękkiej pianki
Dostępna w 2 wariantach ugięcia (3 lbs i 3,5 lbs)
Wady
Ciężka, waży około 400 g