Aktualizacja: Wrzesień 2023

Urządzenia do inhalacji to coś, co powinno się znaleźć w niejednym gospodarstwie domowym. Wykorzystywanie lekowej inhalacji w chorobach płuc czy też innych infekcji może przyspieszyć leczenie. Sprawdź nasz ranking nebulizatorów, które zostały wyłonione spośród najchętniej wybieranych inhalatorów i wybierz odpowiedni dla siebie.

Nasz ranking otwiera idealny inhalator dla dzieci Medel Family Plus, który zawiera w zestawie kilka ustników w tym dla dzieci. Wytwarzane przez niego niewielkie cząsteczki leku lepiej przenikają do organizmu. W przypadku kiedy chcemy przeznaczyć niewielki budżet, to tutaj polecamy Microlife NEB200, który jest najtańszy w zestawieniu, ale nadal jest skutecznym nebulizatorem. Wyborem premium jest Adamed Air Pro 360, nieco droższy od pozostałych, ale jako jedyny ma regulowany rozmiar cząsteczek, a także jest bezprzewodowy. Ranking inhalatorów zawiera jeszcze 2 modele Philips Respironics Innospire oraz Omron C28p, które mają wysoka wydajność, znaczna część leku zostaje w organizmie.

  1. Microlife NEB200
  2. Adamed Air Pro 360
  3. Philips Respironics Innospire Essence
  4. Omron C28p
  5. Medel Family Plus

Najlepsze nebulizatory - Ranking inhalatorów elektrycznych 2021

 

1. Microlife NEB200

Microlife NEB200
Inhalator Microlife NEB200 to wydajne urządzenie, które jest przeznaczone do użytku domowego dla całej rodziny. Jego dużą zaletą jest uniwersalność — może być stosowany zarówno do leczenia górnych, jak i dolnych dróg oddechowych, a jego konstrukcja umożliwia rozpylanie nie tylko płynów, ale także leków w postaci aerozoli.

JAKOŚĆ

CENA

Dzięki powyższym zaletom może on być stosowany do wspomagania leczenia astmy, alergii, różnorodnych nieżytów gardła i nosa, przewlekłych stanów zapalnych zatok, chorób krtani oraz innych schorzeń układu oddechowego. Dodatkowo inhalatory Microlife charakteryzują się naprawdę dobrymi parametrami.

Odpowiednia jakość inhalacji — zwłaszcza w urządzeniu za niewygórowaną cenę — to cecha charakterystyczna urządzenia Microlife. Nebulizator NEB200 posiada dosyć wysokie tempo nebulizacji — w tym przypadku jest to 0,4 ml na minutę. Taka wartość pozwala w znaczący sposób skrócić czas inhalacji, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku małych dzieci (które są mniej cierpliwie i trudno im wytrzymać zbyt długi proces wdychania środków leczniczych).

Dodatkowo produkt marki Microlife posiada stabilną frakcję respirabilną (urządzenie wytwarza cząsteczki docierające do dolnych dróg oddechowych na poziomie 71,2%), odpowiednią wielkość cząsteczek MMAD (poziom 3,19 jest wartością zawierającą się w ogólnej normie) oraz wystarczającą prędkość przepływu powietrza (15 l/min), umożliwiającą rozbicie cząstek używanych leków. Te wszystkie parametry sprawiają, iż inhalator pneumatyczny Microlife nadaje się do rozpylania niemal wszystkich standardowych roztworów inhalacyjnych.

Przyzwoite parametry inhalatora Neb200 to nie jedyne jego zalety. Dodatkowo — o czym także warto wspomnieć — nebulizator Microlife charakteryzuje się cechami, które świadczą o jego funkcjonalności i wygodzie użytkowania. Przede wszystkim należy podkreślić niski poziom hałasu — głośność na poziomie 52 dB umożliwia jednoczesne oglądanie telewizji bądź słuchanie radia. Istotną zaletą jest także szeroki pojemnik na lek, który gwarantuje jego efektywniejsze wykorzystywanie. Niektórzy cenią sobie także zmianowe tempo pracy — czyli 30 minut działania i 30 minut spoczynku. Do plusów należy też zaliczyć wyposażenie w odpowiednie akcesoria (w tym maskę dla dorosłych i dla dzieci, końcówkę do nosa, wymienne filtry powietrza oraz etui), wykonanie z bezpiecznych materiałów oraz łatwą obsługę. Jednocześnie producent oferuje długą gwarancję, która wynosi aż 5 lat. Na uwagę zasługuje też fakt, iż inhalator dla dziecka Microlife Neb200 jest urządzeniem lekkim, co bardzo ułatwia jego przenoszenie. Jednak nie jest on pozbawiony wad — jak podkreślają niektórzy użytkownicy szybkie tempo nebulizacji może powodować skraplanie się pary na twarzy, co zmniejsza ilość wdychanego leku. Za pewną wadę można uznać także dosyć krótki kabel (1,6 m), co w niektórych przypadkach może utrudnić korzystanie z urządzenia.

Podsumowując, nebulizator marki Microlife to kompaktowe i wygodne urządzenie, które charakteryzuje się całkiem przyzwoitymi parametrami. A połączenie dobrej jakości z niewygórowaną ceną sprawia, iż na pewno warto zwrócić na niego uwagę.

Zalety
Zbilansowana frakcja respirabilna na poziomie 71,2% powoduje, że lek dociera zarówno do górnych jak i dolnych dróg oddechowych
Dosyć wysokie tempo nebulizacji – 0,4
Wysoki maksymalny przepływ powietrza 15 l/min
Niska cena
5 lat gwarancji
Niski poziom hałasu (52 dB)
W zestawie maska inhalacyjna dla dorosłych oraz maska dla dzieci
Wady
Zdarzały się opinie, nt. zbyt szybkiej nebulizacji, a przez to para skrapla się na twarzy użytkownika
Dosyć krótki kabel (1,6 m)

2. Adamed Air Pro 360

Adamed Air Pro 360
Inhalator Adamed Air Pro 360 to jedyny w naszym zestawieniu nebulizator membranowo — siateczkowy. Jego cechą charakterystyczną jest to, iż tytanowa membrana generuje siłę przepychającą lek przez mikroszczeliny — i tym samym zmienia jego postać. Jednocześnie inhalator membranowy — w odróżnieniu od tych pneumatycznych — nie zmienia właściwości molekularnych podawanego leku.

JAKOŚĆ

CENA

Z tego wynika jego wysoka wydajność i skuteczność. Oczywiście to nie wszystko — nebulizator Adamed posiada wiele innych właściwości świadczących o jego wysokiej jakości.

Nebulizator siateczkowy Adamed Air Pro 360 charakteryzuje się bardzo istotną zaletą — jako jedyny w naszym rankingu ma możliwość regulacji wielkości cząsteczek (od 1 do 5 μm). Ta niezwykle przydatna cecha pozwala dopasować nebulizację do konkretnych potrzeb (możliwa jest inhalacja zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych). Ten wielki plus nie wyczerpuje wszystkich zalet urządzenia. Nebulizator Adamed Air Pro 360 charakteryzuje się

  • wysoką prędkością nebulizacji (0,35 ml/min),
  • wydajnym akumulatorem (jedno naładowanie pozwala na przeprowadzenie 10 sesji inhalacyjnych),
  • niezwykle wysoką skutecznością aplikowania leku (o czym świadczy minimalna pozostałość osadu w wysokości 0,1 ml),
  • dużą pojemnością zbiornika na lek (aż 10 ml)
  • wysoką jakością (która została potwierdzona przez certyfikat jakości).

Te wszystkie parametry sprawiają, iż inhalator elektryczny Air Pro 360 jest jednym z najbardziej wydajnych i skutecznych urządzeń tego typu dostępnych na rynku.

Jedną z niewielu wad urządzenia jest stosunkowo niski wyrzut pary, który nie przekracza 20 g/min. Dodatkowo — co także bywa uważane za pewien minus — regularne używanie sprzętu wymaga corocznej wymiany membrany, co dodatkowo podnosi koszt użytkowania (a sam sprzęt należy do najdroższych w naszym zestawieniu).

Doskonałe parametry techniczne to nie jedyne plusy, jakie posiada urządzenie Adamed. Nebulizator siateczkowy Air Pro charakteryzuje się bardzo dużą praktycznością. Przede wszystkim warto podkreślić fakt, iż jest to produkt przenośny — zatem może być używany nie tylko w warunkach domowych, ale także w podróży. Dodatkowo sprzęt ten jest zasilany akumulatorem z funkcją szybkiego ładowania (potrzeba jedynie 35 minut, aby inhalator był gotowy do pracy). I dodatkowy bonus — urządzenie może być ładowane poprzez USB, co znacząco wpływa na jego funkcjonalność.

Co jeszcze decyduje o komforcie użytkowania nebulizatora firmy Adamed? Inhalator Air Pro 360 jest niezwykle cichy (około 40 - 50 dB), lekki (zaledwie 100 g razem z bateriami) i kompaktowy (jego wymiary to 37,6 mm/37,6 mm/97,7 mm). Jednocześnie posiada pełen zestaw akcesoriów w postaci ustnika oraz dwóch masek (dla dorosłych i dla dzieci). Na uwagę zasługuje także trwałe etui, które pozwala bezpiecznie przenosić urządzenie i zabezpiecza je przed uszkodzeniami i wszelkimi czynnikami zewnętrznymi.

Nebulizator Air Pro Adamed to urządzenie, które na pewno zasługuje na uwagę. Jest to produkt nie tylko bardzo wydajny i skuteczny, ale także funkcjonalny i bardzo komfortowy w użytkowaniu. I chociaż nie należy do najtańszych, to jednak stosunek jakości do ceny jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Doceniają to zadowoleni użytkownicy, którzy polecają ten produkt i wystawiają mu bardzo wysokie noty.

Zalety
Regulacja wielkości cząsteczek w zakresie 1-5μm, dzięki czemu można dopasować nebulizację do konkretnego zastosowania
Bezprzewodowy, co zwiększa wygodę użytkowania
Wysoka skuteczność wykorzystania leku – ilość osadu zostającego po nebulizacji sięga jedynie 0,1 ml
Etui w zestawie
Najcichsze urządzenie w zestawieniu, poziom hałasu na poziomie 40~50 dB pozwala na komfortowe użytkowanie
Największa pojemność zbiornika na lek w zestawieniu (10 ml)
Niewielkie rozmiary i niska waga
Ładowany przez USB
Zawiera maskę dla dorosłych i dla dzieci
Wady
Najdroższy w zestawieniu
Przy regularnym korzystaniu, zalecana wymiana membrany raz do roku

3. Philips Respironics Innospire

Philips Respironics Innospire Essence
Inhalatory Philips powstały na bazie ponad 20-letniego doświadczenia tej marki w zakresie terapii aerozolowej. Tak długa aktywność w tej gałęzi produkcji jest swego rodzaju gwarancją wysokiej jakości. I tak jest w rzeczywistości.

JAKOŚĆ

CENA

Inhalator Philips Respironics Innospire Essence (którego poprzednikiem był popularny nebulizator Philips Family) to urządzenie, które według zapewnień producenta zachowuje deklarowane parametry przez cały okres używania. A co warte podkreślenia — są one na naprawdę wysokim poziomie.

Nebulizator Philips charakteryzuje się takimi właściwościami, które pozwalają określić go skutecznym i efektywnym urządzeniem. Przede wszystkim wyróżnia się bardzo zbilansowaną frakcją respirabilną (na poziomie 77%), która gwarantuje dotarcie leku zarówno do górnych, jak i dolnych dróg oddechowych (co czyni ten produkt bardzo uniwersalnym). Owa uniwersalność przejawia się także w wielkości cząsteczki MMAD (na poziomie 2,9), która także decyduje o szerokim zastosowaniu urządzenia. Dodatkowo przepływ powietrza (na poziomie 8 l/min) oraz wydajność nebulizacji (od 0,3 do 0,4 ml/min) wpływa na szybsze podawanie leku, a tym samym — krótszy czas inhalowania. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku maluchów, które nie przepadają za tego typu terapiami. A jeżeli weźmiemy pod uwagę także fakt, iż nebulizator Philips Respironics pracuje na poziomie 58 dB (co jest jego wadą, gdyż jest to stosunkowo głośne urządzenie), to tym bardziej warto docenić stosunkowo krótki czas niezbędny do przyjęcia całej dawki leku.

Co jeszcze oferuje marka Philips? Nebulizator Respironics Innospire Essence jest modelem niezwykle wszechstronnym. Można go zastosować w bardzo wielu terapiach — i to zarówno z wykorzystaniem soli fizjologicznych, jak i najbardziej popularnych leków. Dodatkowo inhalator Philips współpracuje z nebulizatorami SideStream, które — opierając się na systemie Venturi — jeszcze bardziej skracają czas inhalacji. Sporym plusem jest także specjalna konstrukcja rozpylacza, która gwarantuje pracę ciągłą i nieprzerwane podawanie aerozolu o wysokiej jakości. A odpowiednia pojemność zbiornika (od 2 do 8 ml) zapewnia właściwą ilość leku.

Inhalator Philips Respironics Innospire Essence to nie tylko odpowiednie wyposażenie (składające się z ustnika i dwóch masek — dla dorosłych i dzieci), łatwość obsługi, nowoczesny design, kompaktowa konstrukcja czy niewielka waga, ale także stosunkowo długi przewód zasilający (jego długość dochodzi do 2 metrów), co znacząco ułatwia korzystanie z urządzenia w dużej odległości od gniazdka. Dodatkowo w zestawie znajduje się zapasowy filtr wlotu powietrza oraz stacja dokująca.

A wady? W tym przypadku producent oferuje jedynie 3 lata gwarancji (co przy innych inhalatorach jest okresem dosyć krótkim). Jednocześnie nie jest to model, który wyróżnia się najniższą ceną wśród inhalatorów tłokowych.

Koniec końców, inhalator marki Philips to dobry sprzęt, który wyróżnia się wysoką jakością, efektywnością i wydajnością. I chociaż posiada kilka mankamentów, to na pewno warto brać go pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego nebulizatora przeznaczonego do kuracji domowych.

Zalety
Zbilansowana frakcja respirabilna na poziomie 77% powoduje, że lek dociera zarówno do górnych jak i dolnych dróg oddechowych)
Wysoki maksymalny przepływ powietrza na poziomie 8 l/min, przyspiesza czas inhalacji
W zestawie 2 maski ( dla dzieci i dorosłych)
Długi przewód sieciowy – 2 metry
Wydajność inhalacji 0,3-0,4 ml/min
Wady
Stosunkowo głośna praca urządzenia (ok. 58 dB)
Tylko 3 letnia gwarancja

Kup na Allegro

4. Omron C28p

Omron C28p
Nebulizator tłokowy Omron C28P to urządzenie do domowego użytku, które charakteryzuje się nie tylko niezłymi parametrami, ale także niezawodnością (użytkownicy chwalą ten model przede wszystkim za bezawaryjność, która zdecydowanie wyróżnia go na tle innych produktów). A połączenie niezawodności ze skutecznością i niezłymi właściwościami daje sprzęt o wysokiej jakości, którym warto się zainteresować.

JAKOŚĆ

CENA

Czym wyróżnia się produkt marki Omron? Inhalator C28P posiada bardzo wysoką wydajność inhalacji — jest to 0,5 ml/min. Taka wartość zapewnia skuteczne dostarczanie składnika aktywnego, a jednocześnie skraca czas inhalowania. Na krótki okres nebulizacji wpływa też wysoki przepływ powietrza, który kształtuje się na poziomie 8 l/min. Całość uzupełnia przyzwoita frakcja respirabilna (dochodząca do 70%) oraz wielkość cząsteczek MMAD na poziomie 3, co sprawia, iż inhalator może być zastosowany zarówno do wspomagania terapii górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. A jeżeli dodamy do tego pozostałość osadu na niskim poziomie (0,2 ml), to nietrudno zauważyć, iż nebulizator Omron C28P jest urządzeniem wydajnym, charakteryzującym się dużą skutecznością w aplikowaniu substancji leczniczych.

Inhalatory Omron charakteryzują się dużą praktycznością. Podobnie jest w przypadku modelu C28P. Urządzenie składa się ze standardowego zestawu — czyli z ustnika, dwóch rodzajów masek (dla dorosłych i dla dzieci), końcówki do nosa i zapasowych filtrów. Dodatkowo producent wyposażył produkt w uchwyt na nebulizator oraz torbę służącą do przechowywania i przenoszenia urządzenia. Na uwagę zasługuje też specjalna podziałka (która ułatwia zaaplikowanie odpowiedniej dawki leku) oraz długi przewód zasilający, który umożliwia wykonanie inhalacji w odległości nawet 2 metrów od gniazdka.

Czym jeszcze charakteryzuje się produkt Omron? Nebulizator C28P jest prosty w montażu, łatwy w czyszczeniu, bardzo przyjazny w użytkowaniu (nie wymaga koordynacji z oddechem) i spełniający wszelkie normy higieniczne. Dodatkowo — co docenią rodzice maluchów — inhalator Omron dla dzieci nie posiada małych elementów (co minimalizuje ryzyko ich połknięcia lub zagubienia). Jest też urządzeniem lekkim (niecałe 2 kg), co znacząco ułatwia jego przenoszenie.

Jednak przy wszystkich wymienionych zaletach inhalator dla dzieci Omron posiada też sporą wadę. Jest dosyć głośny (60 dB), co czyni jego użytkowanie mało komfortowym jeżeli np. podczas inhalacji chcemy oglądać telewizję. Dodatkowo produkt charakteryzuje się dosyć wysoką ceną — co także może zniechęcić do zakupu.

Na koniec uczciwie trzeba jednak przyznać, że inhalator Omron C28P to urządzenie wydajne, praktyczne i charakteryzujące się wysoką bezawaryjnością. Dobre parametry, bogate wyposażenie, ciągła praca i łatwość obsługi — to podstawowe zalety tego urządzenia. I chociaż posiada kilka mankamentów, to jednak cieszy się dość dużą popularnością.

Zalety
Etui do przenoszenia w zestawie
Wysoki maksymalny przepływ powietrza na poziomie 8 l/min, przyspiesza czas inhalacji
Wysoka wydajność nebulizacji 0,5 ml/min (czyli dostarczenie składnika aktywnego)
Długi przewód zasilający – 2 m
Maska dla dorosłych i dla dzieci w zestawie
Chwalony za bezawaryjność
Wady
Stosunkowo głośna praca (ok. 60 dB)
Wysoka cena

5. Medel Family Plus

Medel Family Plus
Inhalator Medel Family Plus to bardzo wydajne urządzenie, które jest dedykowane przede wszystkim do nebulizacji dolnych partii układu oddechowego (zwłaszcza przy przewlekłym zapaleniu płuc, ostrym zapaleniu oskrzeli czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc). Producent zastosował w nim wiele rozwiązań, które nie tylko w dużym stopniu minimalizują utratę leku, ale także podnoszą efektywność i skuteczność urządzenia.

JAKOŚĆ

CENA

Jedną z najbardziej wyróżniających cech, jaką charakteryzuje się nebulizator Medel jest bardzo wysoka frakcja respirabilna, która wynosi aż 92,6%. W praktyce oznacza to, iż przyswajalność mgiełki leku w drogach oddechowych (zwłaszcza tych dolnych) jest bardzo wysoka. Na dobrą wchłanialność leku w dolnych drogach oddechowych wpływa też wielkość cząsteczki MMAD, która kształtuje się na poziomie 0,8. A to jeszcze nie wszystko.

Nebulizator Medel Family Plus posiada podwójny system zaworów. Jak to działa? Otóż podczas brania wdechu przez użytkownika i wytwarzania mgiełki leku za pomocą kompresora jeden z zaworów jest otwarty i uwalnia lek. Natomiast po wydechu jeden z zaworów ulega zamknięciu, a drugi zapobiega samowolnemu ulatnianiu się mgiełki z urządzenia. Zastosowanie takiego systemu czyni nebulizator Family Plus jednym z najbardziej wydajnych urządzeń tego typu. Dodatkowym bonusem jest niska pozostałość osadu (na poziomie 0,45 ml), co także świadczy o wysokiej wydajności przyjmowania leku. Warto też wspomnieć o odpowiedniej prędkości przepływu powietrza, która kształtuje się na poziomie 5,1 l/min.

Jednak pomimo tylu zalet inhalator nie jest pozbawiony pewnych mankamentów. Przede wszystkim może być mniej skuteczny podczas aplikowania leków dedykowanych do inhalacji górnych dróg oddechowych — co wynika z jego specyfikacji (tutaj sam producent podkreśla, iż urządzenie sprawdzi się przede wszystkim przy wspomaganiu leczenia dolnych dróg układu oddechowego). A dosyć powolne tempo nebulizacji (0,3 ml/min) może być w niektórych przypadkach dosyć kłopotliwe i uciążliwe.

Inhalatory Medel — oprócz wysokiej wydajności i efektywności — charakteryzują się także dużą funkcjonalnością. Podobnie jest w przypadku tego modelu. Nebulizator Medel Family Plus wyróżnia się dość niskim poziomem hałasu (52 dB), który nie przeszkadza zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jednocześnie jest wyposażony nie tylko w ustnik, ale także w dwie maseczki (w tym jedną dla najmłodszych), które nie podrażniają delikatnej skóry twarzy (dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów) i są łatwe do utrzymanie w czystości.

Inne zalety tego modelu to między innymi łatwa obsługa, wymienne filtry powietrza, torba w zestawie do przechowywania i transportowania urządzenia, zintegrowana rączka ułatwiająca przenoszenie oraz stosunkowo długi wąż inhalacyjny. A dodatkowo producent oferuje 5-letnią gwarancję. Jednym z niewielu minusów zmniejszających funkcjonalność urządzenia, o którym należy wspomnieć, jest krótki przewód zasilający, którego długość to jedynie 1,4 m.

Inhalator Medel Family Plus to urządzenie charakteryzujące się bardzo dobrymi parametrami świadczącymi o jego wydajności i efektywności. Jednak ze względu na swoje cechy znacznie skuteczniej sprawdzi się przy inhalowaniu dolnych dróg oddechowych — co należy mieć na uwadze przy jego ewentualnym zakupie.

[lyte id="L0bNW2yOGzY"/]

Nebulizator Medel Family Plus to najczęściej wybierany inhalator wśród użytkowników

Zalety
Bardzo dobry do nebulizacji z naciskiem na dolne partie układu oddechowego
Niski poziom hałasu (52 dB)
Wysoki poziom frakcji respirabilnej 92,6%
W zestawie 2 maski, 1 dla dorosłych, 1 dla dzieci
5 letnia gwarancja producenta
Wysoka wydajność przyjmowania leku, pozostałość osadu to jedynie 0,45 ml
Uchwyt ułatwiający przenoszenie urządzenia
Długi wąż inhalacyjny od nebulizatora
Wady
Powolne tempo nebulizacji (0,3 ml/min)
Krótki przewód zasilający (1,4 m)
Może być mniej skuteczny przy lekach dedykowanych do inhalacji górnych dróg oddechowych

Kup na Allegro


Porównanie najlepszych inhalatorów

Porównaj najważniejsze parametry inhalatorów w zestawieniu. Zwróć uwagę na wielkość cząsteczek, aby mieć pewność, że Twój lek będzie skutecznie użyty. Istotna jest również prędkość przepływu powietrza, a także wydajność, im wyższe będą dane parametry, tym kuracja będzie szybsza i bardziej opłacalna.

[table id=171 responsive=collapse/]