Aktualizacja: Sierpień 2024
Filiżanka świeżej, aromatycznej kawy w zaciszu własnego domu? Z odpowiednio dobranym ekspresem jest to możliwe. Zastanawiając się, jaki ekspres do kawy wybrać, trzeba mieć na względzie wiele czynników, dzięki którym kawa będzie smakowała niczym prosto ze słonecznej Italii!
- Ekspres ciśnieniowy automatyczny
- Ekspres ciśnieniowy kolbowy
- Ekspres przelewowy
- Ekspres na kapsułki
- Sprawdź polecane produkty: RANKING ekspresów ciśnieniowych automatycznych »
- Sprawdź polecane produkty: RANKING ekspresów przelewowych »
- Sprawdź polecane produkty: RANKING ekspresów na kapsułki »
Jednak przede wszystkim warto rozpocząć od tego, jaki rodzaj ekspresu będzie dla nas najlepszy. W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, zapraszamy do lektury naszego poradnika. Przedstawimy, jakie zalety oraz wady posiadają poszczególne rodzaje ekspresów.
Ekspres do kawy automatyczny ciśnieniowy:
Expres ciśnieniowy automatyczny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają doświadczenia w obsłudze zaawansowanych ekspresów, a chciałyby skosztować aromatycznego naparu.
Urządzenia te są w stanie samodzielnie zmielić ziarna, zaparzyć espresso, a także spienić mleko, dzięki czemu możemy szybko oraz bez większego wysiłku napić się dobrej kawy.
Jednak mimo, iż cały proces jest zautomatyzowany, niektóre elementy oraz sposób ich wykonania, powinny zwrócić naszą szczególną uwagę, jeśli interesują nas wyłącznie najlepsze ekspresy ciśnieniowe.
Dobry ekspres do kawy – jaki wybrać? Zacznijmy od podstaw, czyli mocy i ciśnienia
Jak sama nazwa wskazuje, ciśnienie jest kluczowym elementem, jeśli chodzi o automat do kawy i jego działanie. Aby wydobyć z kawy wszystkie jej najlepsze walory smakowe, przez ziarna musi przedostać się woda o odpowiednim ciśnieniu. Za minimalny standard, który pozwala nam na uzyskanie poprawnego espresso, uznaje się 9 barów.
Natomiast dobre ekspresy ciśnieniowe powinny oferować znacznie wyższy poziom tj. od 12 do 19 barów. Moment zetknięcia się wody z kawą trwa naprawdę krótko, a odpowiednie ciśnienie dba o pozbawienie naparu kwaśnego posmaku, a także ułatwia uzyskanie naturalnej cremy, która dla wielu jest wyznacznikiem profesjonalnie wykonanego espresso.
Aczkolwiek nie bez znaczenia pozostaje kwestia mocy. W ekspresach jest ona o tyle ważna, że wyższa moc pozwala na szybsze przygotowanie kawy. Choć mogłoby się wydawać, że ta różnica między danymi modelami w wysokości kilkudziesięciu sekund nie jest duża, to warto zainwestować w sprzęt posiadający przynajmniej 1500 W. W porannym pośpiechu czy przy większej ilości gości, okaże się to nieocenione.
Jaki ekspres ciśnieniowy do kawy: wolnostojący czy do zabudowy?
Wielkość ekspresu zależy od tego, czy wybieramy model wolnostojący czy do zabudowy. Oba rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety.
Bez wątpienia ekspresy wolnostojące będą o wiele bardziej kompaktowe, a więc ustawimy je tak naprawdę w dowolnym miejscu. Nie wymagają dużej przestrzeni, a szeroka gama dostępnych designów sprawia, że dopasujemy automat do każdego pomieszczenia oraz wystroju.
Jeśli zaś jesteśmy pewni, że kuchnia będzie miejscem stałym dla naszego sprzętu, to możemy wybrać ekspres do kawy do zabudowy. Są nieco większe, aczkolwiek wyglądają fenomenalnie w nowoczesnych wnętrzach.
Podstawowe wyposażenie oraz funkcje ekspresu automatycznego
Ciśnienie i moc wybrana, a więc można skupić się na budowie oraz funkcjonalności urządzenia. Ekspres automatyczny do kawy powinien cechować się kilkoma elementami, dzięki którym proces parzenia może być jeszcze prostszy i szybszy. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
– Młynek
Ekspres ciśnieniowy z młynkiem to najchętniej wybierane przez kawoszy rozwiązanie. Dzięki takiemu wyposażeniu 2w1 możemy cieszyć się smakiem i zapachem świeżych ziaren kawy. Jeśli urządzenie nie ma wbudowanego młynka, będziemy zmuszeni kupować już zmieloną kawę, która często jest pozbawiona swoich najlepszych właściwości lub zaopatrzyć się w osobny młynek.
Decydując się na ekspres do kawy z młynkiem, staniemy przed wyborem: udarowy czy żarowy? Tutaj bez chwili zawahania można rzec, że żarnowy.
Pomimo, że konstrukcja udarowa jest prostsza, gdyż są to jedynie wirujące ostrza, to powodują one, że ziarna są rozbijane. Taki proces odpowiada za wytworzenie wysokiej temperatury, a nagrzane ziarna sprawią, że kawa możne nabrać gorzkawego posmaku. Chcąc tego uniknąć, lepiej wybrać młynek z żarnami.
Ekspresy do kawy z młynkiem żarnowym pozwalają wydobyć więcej aromatu z ziaren. Jest to wynik miażdżenia ziaren za pomocą walców z metalu. Natomiast na tym wybór się nie kończy, gdyż decydując się na ten rodzaj młynku musimy zadecydować, czy żarna mają być wykonane z ceramiki czy ze stali.
Rozważając wszystkie za i przeciw, lepiej wybrać żarna stalowe. Są o wiele ostrzejsze, więc ich praca jest też znacznie szybsza, ale jednocześnie dokładniejsza. Co więcej, młynki żarnowe zmniejszają wytwarzanie pyłu kawowego, którego obecność może negatywnie wpływać na jakość espresso (gorzki smak i brak cremy). Oczywiście trwałość też będzie większa niż w przypadku żaren ceramicznych. Dlatego też wersje stalowe często możemy spotkać w modelach profesjonalnych.
– Regulacja stopnia zmielenia kawy
Warto zwrócić uwagę na to, czy interesujący nas model posiada możliwość regulacji stopnia zmielenia kawy, a jeśli tak to jak dużą.
Im więcej opcji, tym oczywiście lepiej, ponieważ dzięki tej funkcji możemy w prawidłowy sposób rozdrobnić ziarna niezależnie od ich jakości, wielkości, gatunku czy stopnia palenia. Dobry ekspres do kawy ciśnieniowy z młynkiem może oferować nawet 13-stopniową regulację.
– Spieniacz do mleka
Ekspres do kawy ciśnieniowy pozwoli nam na przygotowanie nie tylko klasycznego espresso, ale też pysznej kawy z mlekiem. Jednak już możliwości spienienia mleka, mamy kilka:
- Dysza spieniająca – jest to ręczny spieniacz, którego obsługa wymaga pewnego doświadczenia oraz wprawy. Z takim sposobem możemy się najczęściej spotkać w kawiarniach. Za każdym razem musimy wlać mleko do dzbanka, samodzielnie je spienić (pod odpowiednim kątem oraz nie za długo, aby nie przegrzać mleka), zaś później szybko, a zarazem delikatnie przelać mleko do kawy,
- Spieniacz półautomatyczny – w modelach wyposażonych w taką opcję, musimy jedynie wybrać konsystencję mleka (płynne lub spienione), a ekspres sam dozuje nam odpowiednią ilość do filiżanki,
- Spieniacz automatyczny – jest to jedyna konstrukcja, która nie wymaga naszej ingerencji podczas procesu spieniania. Wystarczy jedynie wybrać z menu pożądany napój kawowy, a ekspres sam nam przygotuje kawę i dobierze odpowiednią ilość oraz konsystencję mleka.
– Zbiornik na wodę i kawę
Pośród licznego wyposażenia ekspresu, nie można zapomnieć o jednym z ważniejszych, a mianowicie pojemnikach. Jeden z nich to pojemnik na wodę. Warto wybrać urządzenie z minimum 1,5 l pojemnikiem z dwóch powodów. Po pierwsze, większy pojemnik pozwoli nam uniknąć ciągłego dolewania wody, co jest bardzo przydatne przy większej ilości domowników czy gości. Ponadto, wiele modeli przed zrobieniem kawy, uruchamia automatyczne przepłukiwanie. W takim wypadku, mogło by się okazać, że dolewka wody będzie niezbędna już po dwóch filiżankach kawy.
Jeśli zaś chodzi o pojemnik na kawę, to powinien on być dobrany dość proporcjonalnie, aczkolwiek możemy śmiało zdecydować się na nieco mniejszą pojemność zwłaszcza, jeśli jedna kawa dziennie w zupełności nam wystarczy. Dzięki temu unikniemy wietrzenia ziaren i pozbawiania ich aromatu.
– Regulacja mocy oraz ilości kawy
Można rzec, że kawa kawie nie równa. Dla jednego może być ona za słaba, dla drugiego za mocna. Aby zaparzyć idealny napar, możemy skorzystać z regulacji mocy oraz ilości kawy.
Możliwość wyboru tych dwóch aspektów sprawi, że każdy będzie w stanie skomponować swoją indywidualną kompozycję. Ponownie sprawdzi się zasada, że im więcej możliwości regulacji tym lepiej.
– System samooczyszczania
Jak każdy sprzęt, także expresy ciśnieniowe wymagają regularnego czyszczenia, by jak najdłużej mogły cieszyć nas swoją pracą. Stąd też automatyczny system oczyszczania układu zaparzenia kawy oraz elementów spieniających mleko, będzie wspaniałą opcją dla osób zabieganych, które nie mają na te czynności czasu. Niestety znaczna część awarii, wynika właśnie z braku dbałości o regularne oczyszczanie i odkamienianie ekspresu.
Jeśli wybieramy urządzenia, w których czyszczenie odbywa się w sposób manualny, to warto wybierać specjalne środki do czyszczenia oraz odkamieniania ekspresu, a nie domowe metody (np. ocet lub kwasek cytrynowy), gdyż nie wpływają one na zmianę smaku wody czy ziaren.
Jednak to nie wszystko – jaki ekspres do kawy wybrać? Dodatkowe udogodnienia
Poza tą standardową listą funkcjonalności ekspresu, producenci wyposażają swoje urządzenia w inne udogodnienia:
- rozbudowane menu kaw – jeśli ekspres ma samodzielnie przyrządzić nam kawę, to warto zwrócić uwagę na to, ile z nich jest w stanie przygotować. Najbardziej zaawansowane urządzenia, umożliwiają sporządzenie nawet do 12 rodzajów kaw (w tym również czekolady). Część modeli pozwala także na dobranie indywidualnych preferencji względem proporcji kawy i zapisanie ich w pamięci ekspresu,
- programator czasowy – wstajesz z łózka, a kawa już na Ciebie czeka? To możliwie z ekspresami wyposażonymi w programator czasowy, który pozwala na zaplanowanie godziny włączenia i nagrzania ekspresu oraz jego wyłączenia,
- płyta grzewcza – jej obecność umożliwia podgrzanie filiżanki przed przygotowaniem w niej kawy,
- podwójna dysza do kawy – dzięki niej możemy przygotowanie dwie filiżanki kawy jednocześnie,
- sterowanie smartfonem – po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji, smartfon za pomocą Bluetooth łączy się z ekspresem. Także nie przybywając obok urządzenia, możemy z poziomu telefonu, uruchomić zaparzanie naparu.
Ekspres ciśnieniowy kolbowy:
Kolbowe ekspresy do kawy są to rozwiązania dla osób, które po pierwsze miały już minimalną styczność z zakresu parzenia kawy oraz chcą kontrolować sposób przygotowywania naparu na niemal każdym etapie.
Lepiej więc wybrać ekspres kolbowy czy automatyczny, w czym tkwi różnica? Właśnie w sposobie obsługi. W modelach automatycznych musimy wybrać jedynie odpowiedni przycisk. Urządzenia kolbowe umożliwiają nam wybór doboru ziaren, stopnia zmielenia, a także ubicia. Ponadto, aby przygotować kawę musimy być wyposażeni w młynek do kawy (tutaj wykonanie ostrzy młynka zalecane jest takie same, jak w przypadku ekspresów automatycznych) oraz tamper (urządzenie służące do ubijania).
Najlepszy ekspres kolbowy – jaką powinien mieć moc?
Jak w każdym ekspresie wyższa moc ekspresu, będzie skutkowała szybszą pracą urządzenia, dlatego im więcej tym lepiej. W ofercie otrzymamy modele posiadające nawet do 1750 W, natomiast jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, to spokojnie możemy zdecydować się na nieco niższy parametr, jednak przekraczający 1000 W.
Rodzaj pompy i jej ciśnienie – na co zwrócić uwagę?
Jeśli chodzi o ciśnienie, którym powinien się charakteryzować kolbowy ekspres do kawy, to w tym aspekcie również nic nie ulega zmianie. Do zaparzenia poprawnego espresso potrzebujemy ciśnienia około 9 barów.
Natomiast już rodzaj pompy, którą wybierzemy ma znaczenie. Opcje mamy dwie: pompa wibracyjna lub rotacyjna. Zdecydowanie lepsza będzie ta druga. Wynika to z tego, że jej praca jest bardziej cicha, a także jest w stanie utrzymać jednolite ciśnienie wody. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ jak wspominaliśmy kontakt ziaren z wodą trwa zaledwie kilkanaście sekund i to od niego między innymi zależy, jakiej jakości napar uzyskamy.
Możliwość regulacji temperatury – czy to ma sens?
PID, czyli elektroniczny regulator temperatury wody jest montowany w ekspresach z nieco wyższej półki cenowej. Za odpowiednią temperaturę do parzenia kawy uznaje się od 88 do 92 stopni.
Ten system automatycznie dobierze najlepszą wartość z tego przedziału, w zależności od tego, jaką kawę chcemy uzyskać. Dzięki czemu uzyskanie aromatycznej, esencjonalnej kawy jest jeszcze prostsze.
Bojler czy termoblok – jaki ekspres kolbowy wybrać?
Fakt, w jaki sposób ekspres do kawy kolbowy ogrzewa wodę jest bardzo ważny. Producenci proponują dwa rozwiązania: termoblok (ogrzewacz przepływowy) lub bojler.
Termoblok wygląda trochę jak rurka, przez którą przepływa woda. Właśnie w tym momencie jest ona przez ekspres podgrzewana. Przez to, że rozgrzewa się on szybciej, jest to opcja bardziej energooszczędna.
W bojlerze zaś, woda jest podgrzewana przez specjalną grzałkę, która go otacza bądź jest zamontowana wewnątrz. Plusem bojlerów jest możliwość nagrzania większej ilości wody za jednym razem i wolniejszy proces wychładzania.
Jeśli chodzi o użytek domowy, to termoblok będzie korzystniejszym rozwiązaniem. Bojery wybierane są przeważnie do lokali gastronomicznych, gdzie kawa jest przygotowywana w dużych ilościach i małych odstępach czasu.
Coś dla fanów latte, czyli kilka słów o spieniaczu do mleka
Expres ciśnieniowy do kawy to gratka dla fanów espresso, ale też mlecznych kaw tj. cappuccino czy latte. Dlatego spieniacz do mleka jest podstawą wyposażenia. Natomiast w przypadku modeli kolbowych występuje on w formie parowej dyszy.
Kształt dyszy czy ilość pary, jaką jesteśmy w stanie osiągnąć, będzie miała znaczenie, jeśli chodzi o ostateczną konsystencję mleka. Dlatego też, trzeba posiadać wiedzę lub chęci do nauki z zakresu obsługi ekspresów. Umiejętne napowietrzenie i podgrzanie mleka pozwoli nam uzyskać perfekcyjną mleczną kawę.
Preinfuzja – co to takiego?
Preinfuzja (inaczej zwana blooming) to proces wstępnego zaparzania kawy polegający na namaczaniu ziaren niewielką ilością wody o niskim ciśnieniu (trwa to około 20-40 sekund). Podczas preinfuzji uwalniany jest dwutlenek węgla, który jest wynikiem procesu wypalania ziaren i utrzymuje się w nich przez kilka tygodni.
Nie jest to funkcja dostępna standardowo w każdym modelu. Raczej posiadają ją warianty z nieco wyższej półki cenowej.
Dodatkowe funkcjonalności ekspresów kolbowych
Lista dodatkowych funkcji, które może posiadać ekspres kolbowy, nie jest rozbudowana przez fakt, że praktycznie żadna czynność w nim nie jest zautomatyzowana. Do najczęściej spotykanych udogodnień możemy zaliczyć:
- Wyświetlacz – informujący o wybranych funkcjach oraz o konieczności wymiany filtra,
- Płyta grzewcza – umożliwia podgrzanie filiżanki przed przygotowaniem w niej kawy, co korzystnie wpływa na smak naparu,
- System ESE – jest to alternatywna metoda zaparzania kawy w ekspresie kolbowym, dzięki czemu możemy przygotować napar z saszetki,
- Podświetlenie filiżanek – ułatwia przygotowanie kawy przy słabym oświetleniu pomieszczenia lub wieczorem.
Ekspres przelewowy:
Decydując się na ekspres do kawy przelewowy, warto najpierw zapoznać się ze sposobem jego działania. Każdy model jest wyposażony w zbiornik na wodę, która jest podgrzewana do 96 stopni. Gdy tylko ta temperatura zostaje osiągnięta, woda jest przepuszczana przez zmieloną kawę.
Do odseparowania kawy od fusów, służy nam filtr, dzięki któremu możemy cieszyć się idealnie klarownym naparem
Jaki dzbanek wybrać?
Najczęściej ekspres przelewowy do kawy kojarzy nam się z dzbanem wykonanym z grubego, nieestetycznego szkła. Teraz jednak producenci umożliwiają nam o wiele większy wybór. Coraz częściej natknąć możemy się na modele ekspresów, w którym dzbanki wykonane są ze szkła Duran. Jest to szkło charakteryzujące się wysoką odpornością chemiczną, ale przede wszystkim wytrzymałością na skoki temperatury. Nie musimy więc obawiać się o pęknięcie dzbanka.
Drugą alternatywą są termosy. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią delektować się kawą. Dzbanek w takim przypadku jest wykonany z materiałów, które pozwalają utrzymać temperaturę naparu. Głównie stosuje się stal nierdzewną, gdyż jest ona najbardziej neutralna chemicznie dla kawy, więc nie wpływa na jej smak. Ponadto, termos może być wyposażony w pokrywkę przelewową.
Jeśli chodzi o dostępność pojemności dzbanka, to jest ona naprawdę zróżnicowana – od 0,3l do 2l. Także w zależności od tego, jak często i ile kawy pijemy, możemy dobrać odpowiednią wielkość.
Przelewowy ekspres do kawy – jaki możemy wybrać filtr?
Filtr jest niezbędnym elementem, dzięki któremu otrzymamy napar bez fusów. Do wyboru mamy kilka opcji:
- Filtry metalowe – są one oczywiście wielorazowego użytku, wystarczy je jedynie wyczyścić. Niestety mogą one przepuszczać mniejsze drobinki fusów i osadu,
- Filtry materiałowe – umożliwiają usunięcie fusów i wszelkich zanieczyszczeń. Chociaż są to filtry wielorazowego użytku, to utrzymanie ich w czystości jest dosyć uciążliwe, ponieważ drobinki fusów mogą pozostawać w materiale,
- Filtry papierowe – najpopularniejsze rozwiązanie mimo, iż jest to filtr jednorazowy. Kupując większe paczki można je otrzymać w bardzo atrakcyjnych cenach,
- Filtry stałe – obecność takiego filtru powoduje, że musimy regularnie dbać o czyszczenie komory filtra, aby nie tylko wydłużyć żywotność urządzenia, ale też cieszyć się smakiem pysznej kawy.
Ekspres i jego funkcje – jaki ekspres przelewowy będzie najlepszy?
Obsługa ekspresu przelewowego jest niezwykle prosta, zresztą sama budowa urządzenia również nie jest skomplikowana. Natomiast decydując się na taki rodzaj ekspresu, jesteśmy także w stanie uzyskać funkcjonalny sprzęt o licznych udogodnieniach:
- Regulacja mocy kawy – jeśli intensywność naparu jest dla Ciebie istotna, to bez wątpienia warto zdecydować się na expres przelewowy z możliwością regulowania siły parzenia, aby skomponować kawę dokładnie tak, jak lubimy,
- Młynek do mielenia kawy – ekspres przelewowy z młynkiem jest znacznym udogodnieniem podczas przygotowywania kawy. Taki sprzęt 2w1 pozwoli nam cieszyć się smakiem świeżo zmielonych ziaren bez konieczności dokupowania osobnego urządzenia,
- System podgrzewania – niemal każdy ekspres posiada płytę grzewczą, dzięki której możemy utrzymać temperaturę kawy przez dłuższy czas,
- Blokada kapania – często określa się to mianem funkcji drip stop. Opiera się ona na zaprogramowaniu sprzętu w taki sposób, aby uniemożliwić kapanie kawy od momentu wyjęcia dzbanka,
- Timer – pozwala na automatyczne przygotowanie kawy na wcześniej ustaloną porę, czyli budzimy się, a kawa w kuchni już na nas czeka,
- Automatyczne mieszanie – niektóre firmy wzbogaciły swoje produkty w specjalną dyszę, której zadaniem jest mieszanie kawy w celu uzyskania lepszego smaku,
- Automatyczne wyłącznie – bezpieczeństwo to podstawa. Z taką myślą nowsze ekspresy są wyposażane w system automatycznego wyłączania, który uruchamia się po upływie określonej ilości czasu od ostatniego zaparzenia kawy.
Ekspres do kawy na kapsułki:
Czy proces przygotowywania kawy można jeszcze bardziej uprościć? Jak najbardziej! Wystarczy wybrać ekspres na kapsułki.
Zamiast pojemnika na kawę, urządzenia posiada wyznaczone miejsce, w którym umieszczamy kapsułkę z wybraną kawą. Po włożeniu kapsułki, wystarczy jedynie włączyć ekspres i gotowe. Ilość wody, temperaturę i inne parametry, sprzęt dobierze za nas automatycznie.
Ekspresy na kapsułki – wady i zalety urządzenia
Największą zaletą takiego rozwiązania jest wygoda. Expres na kapsułki nie wymaga od nas tak naprawdę żadnych umiejętności z zakresu obsługi ekspresów czy czasochłonnych czynności. Możemy w nim przygotować niemal każdy napój (często łącznie z gorącą czekoladą) w zaledwie kilka sekund.
I tutaj przechodzimy do kolejnego atutu, który kradnie serca wielu kawoszy, a mianowicie szeroki wybór smaków. Rodzajów kaw oraz innych napojów mamy mnóstwo – od tradycyjnych, po warianty z różnorodnymi domieszkami smakowymi. Nie musimy także martwić się o proces spieniania mleka, bo do wyboru mamy kapsułki, które w środku już je posiadają (w wersji sproszkowanej).
Niestety zastanawiając się nad tym, jakiej firmy ekspres do kawy wybrać, musimy liczyć się z tym, że do danego modelu będą pasowały kapsułki wyłącznie wybranego producenta ekspresu, co znacznie ogranicza możliwości zakupu innych kapsułek.
Ponadto, przeciętnie kapsułki kosztują w okolicach 2 złotych za sztukę. Jednak warto zapoznać się z cenami danej firmy przed zakupieniem ekspresu, gdyż może się okazać, że koszt kawy w przeliczeniu na jedną filiżankę, będzie bardzo wysoki, co stanie się nieopłacalne przy większej ilości domowników.
I ostatnia kwestia to jakość kawy, na którą warto zwracać szczególną uwagę, gdyż wiele kapsułek pozostawia wiele do życzenia w tym aspekcie. Kapsułki do ekspresu powinny zawierać w sobie 7 gramów kawy, aby napar był smaczny oraz aromatyczny.
Funkcje dodatkowe – jaki ekspres na kapsułki wybrać?
Ekspres do kawy kapsułkowy może cechować się poza podstawowymi parametrami technicznymi, także innymi udogodnieniami, na które warto zwrócić uwagę:
- Regulacja mocy kawy – jest to funkcja dostępna w zaawansowanych ekspresach na kapsułki,
- Automatyczne czyszczenie i odkamienianie – pozwoli nam to szybko i bez wysiłku utrzymać sprzęt w czystości, a tym samym wydłużyć jego żywotność,
- Filtr wody – zastosowanie filtra pozwala nam na używanie wody bezpośrednio z kranu bez obaw o smak kawy,
- Wyświetlacz z opcją informowania – ekspres może zasygnalizować nam przepełnienie pojemnika na zużyte kapsułki lub braku wody w pojemniku,
- Automatyczne wyłączenie – po określonym czasie bezczynności urządzenie dbając o bezpieczeństwo użytkownika ulega automatycznemu wyłączeniu,
- Regulacja wielkości napoju – jest to możliwie dzięki zwiększeniu lub zmniejszeniu ilości wody.
Jak wyczyścić ekspres kapsułkowy?
Najważniejsze jest regularne odkamienianie. Jeśli urządzenie nie jest wyposażone w funkcję automatycznego oczyszczania, to do zbiornika na wodę należy wlać odkamieniacz, zaś później stopniowo przepuszczać preparat przez przewody urządzenia, tak jakby parzyło się kolejne kawy, aż do wyczerpania się płynu w zbiorniku.
Częstotliwość odkamieniania zależy przede wszystkim od ilości przyrządzanych kaw oraz od stopnia twardości wody. Standardowo przyjmuje się, że ekspres należy odkamieniać średnio po 200 porcjach kawy.