Aktualizacja: Kwiecień 2024

Wykorzystywane do pracy, nauki, a także rozrywki – funkcji mogą spełniać wiele, choć na pierwszy rzut oka wydają się dość niepozorne. Mowa o tabletach, czyli sprzęcie, który zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością.

Wybieracie pierwszy tablet i nie wiecie, od czego rozpocząć poszukiwania? Chcecie otrzymać najlepszy tablet z najlepszych, ale macie wątpliwości, na jakich parametrach skupić największą uwagę? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika, w którym postaramy się podpowiedzieć, jak kupić dobry, tani tablet.


Przeczytanie tego artykułu zajmuje około 11 minut. Spieszysz się? Od razu zobacz wybrany ranking tabletów:


Do czego służy tablet i w jakich dziedzinach może okazać się przydatny?

Przed zakupem tabletu, powinniśmy zastanowić się, do czego głównie ma on nam służyć. Przeznaczenie sprzętu będzie w znacznej mierze oddziaływało na parametry, którymi powinien się tablet charakteryzować, aby jak najlepiej spełniać swoje funkcje. Najczęściej kupujemy tablet z myślą o:

  • przeglądaniu internetu – czyli funkcja dostępna standardowo w laptopie czy telefonie, jednak rozmiary urządzenia sprawiają, że szukanie informacji czy sprawdzanie poczty i odpowiadanie na maile będzie o wiele wygodniejsze niż w telefonie komórkowym,

  • oglądaniu filmów i słuchaniu muzyki – tablety mogą okazać się wspaniałą alternatywą dla TV czy nawet odtwarzacza MP3 w momencie, gdy chcemy włączyć odcinek ulubionego serialu czy posłuchać muzyki. Lekkość i poręczność urządzenia stanowią jego niezwykły atut oraz sprawiają, że możemy cieszyć się dźwiękami swojej playlisty także w podróży,

  • graniu – tablety gamingowe przyciągają coraz większą rzeszę fanów. Większa przekątna ekranu w porównaniu do komórki wiążę się z większym komfortem podczas rozgrywki. Tablety do gier to też świetna opcja, jeśli nie mamy przestrzeni ani środków na zakup specjalnie dostosowanego laptopa,

  • pracy – tablet to idealne narzędzie do pracy zwłaszcza dla osób, które są w ciągłym ruchu lub pracują zdalnie. Takie urządzenie pozwala nam szybko oraz w dowolnym miejscu stworzyć efektowną prezentację, edytować ważne notatki lub dokonać korekty zdjęć czy wideo,

  • robieniu zdjęć – nie tylko edytowanie zdjęć, ale także ich wykonanie jest możliwe przy wykorzystaniu tabletu. Większość modeli oferuje naprawdę dobrą jakość, jeśli nasza komórka nie podoła zadaniu,

  • wykonywaniu połączeń – tablet z funkcją telefonu nie jest wbrew pozorom szczególną nowością na rynku. Urządzenie wyposażone w slot na kartę SIM możemy używać w taki sam sposób jak komórkę, a więc wykonywanie połączeń czy pisanie wiadomości tekstowych SMS jest również możliwe. To doskonałe rozwiązanie, gdy wybieramy tablet dla seniora. Duży, czytelny ekran ułatwia obsługę sprzętu.

 

System operacyjny – jaki tablet wybrać?

Większość użytkowników jest przyzwyczajona do pracy z określonym systemem operacyjnym. Każdy z nich posiada swoje charakterystyczne cechy, które dla jedynych mogą okazać się mniej lub bardziej praktyczne. Oczywiście wśród modeli dostępnych na rynku, mamy trzy opcje do wyboru:

  • Tablety z Android – urządzenia z Androidem to szczególnie polecane tablety dla osób, które dokonują zakupu po raz pierwszy. Najważniejszą cechą tego systemu jest szeroka możliwość personalizacji zarówno wyglądu, jak i funkcji tabletu. Co więcej, jako że Google jest producentem oprogramowania, mamy też ogromny wybór aplikacji do zainstalowania. Niestety w porównaniu z innymi systemami, jako minus należałoby wymienić mniejszą stabilność oraz poziom zabezpieczeń, który dla użytkowników wybierających tablet do pracy, może okazać się znaczącym mankamentem.

  • Tablety z iOS – urządzenia marki Apple są cenione za doskonałą optymalizację oraz płynność działania. Choć możliwość personalizacji jest zdecydowanie mniejsza, to użytkownicy chwalą sobie większy komfort pracy. Modele z tym systemem są wybierane głównie przez osoby, które już posiadają inne sprzęty tego producenta np. iPhone czy MacBook, ponieważ wszystkie urządzenie są ze sobą zintegrowane poprzez ekosystem Apple. Jeśli mielibyśmy szukać wad tabletów z iOS, to będzie to cena, która jest znacząco wyższa w porównaniu z innymi systemami.

  • Tablety z Windows – tablety z Windowsem jeszcze kilka lat temu cieszyły się dużą popularnością. Obecnie modele te wybierane są głównie jako urządzenia do pracy przez wzgląd na możliwość uruchomienia najpopularniejszych aplikacji biurowych oferowanych przez Microsoft Office.

 

Procesor, RAM i inne ważne parametry techniczne, czyli jaki tablet kupić

Chcąc wybrać dobry tablet, musimy koniecznie przyjrzeć się trzem parametrom: procesorowi, pamięci operacyjnej RAM i pamięci flash (wbudowanej). Odpowiednie dobranie tych elementów znacząco wpływa na szybkość oraz płynność pracy tabletu, dlatego też to te czynniki powinniśmy szczególnie wnikliwie przeanalizować przed ostatecznym podjęciem decyzji o zakupie danego modelu.

  • Jeśli interesuje nas tani tablet, który będzie przeznaczony głównie do przeglądania Internetu, zdjęć czy nawet do oglądania filmów, to w zupełności wystarczy nam model z wbudowanym czterordzeniowym procesorem oraz pamięcią RAM (minimum) 2 GB.

  • Natomiast poszukując tabletu, który ma nam służyć do pracy lub grania, powinniśmy zadbać o to, by model był wyposażony w sześciordzeniowy lub ośmiordzeniowy procesor oraz co najmniej 3 GB pamięci RAM, aby mieć gwarancję płynności obsługi podczas kilku otwartych kart w przeglądarce czy uruchomienia wymagającej gry.

O ile dwa poprzednie parametry oddziaływały na szybkość działania systemu, to pamięć wbudowana, czyli pamięć flash określa, jak dużo plików jesteśmy w stanie przechować na tablecie. Nawet najtańsze tablety oferują pamięć aż 16 GB. Jest to wystarczająca wartość w momencie, gdy wiemy, że nie będziemy przechowywać dużej ilości danych na tablecie, a jedynie przeglądać witryny internetowe. Gdybyśmy jednak chcieli przechowywać w pamięci zdjęcia, wideo lub instalować gry, to zaleca się wybór modeli z pamięcią minimum 32 GB – choć wiadomo, że im więcej, tym lepiej. Najlepsze tablety, ale zarazem też najdroższe (przeważnie przeznaczone dla bardzo wymagających użytkowników) mogą posiadać od 128 GB do nawet 512 GB pamięci. Urządzenia z taką ilością miejsca będą nadawały się do każdego rodzaju zastosowań, gdyż mogą przechować niemalże dowolną liczbę plików oraz aplikacji.

 

Kilka słów o tym, jak wybrać ekran

Podczas zakupu tabletu, nie można pominąć ekranu – to on stanowi największą część urządzenia. Choć wydawać by się mogło, że przecież niczym szczególnym one się od siebie nie różnią, to nic bardziej mylnego. Ponownie możemy wymienić trzy najważniejsze cechy, których wybór powinien być dokładnie przemyślany.

Typ wyświetlacza
Nie tylko rozdzielczość, ale też typ zastosowanego wyświetlacza będzie przesądzał o jakości uzyskanego obrazu. Obecnie stosuje się jedno z trzech rozwiązań:

  • IPS – ten rodzaj wyświetlacza charakteryzuje się szerokimi kątami widzenia, a także znakomitą jakością odwzorowania kolorów
  • Super Amoled – ten ekran znajdziemy w nieco droższych modelach, gdyż zastosowanie tej technologii wiążę się z uzyskaniem bardzo dobrego kontrastu oraz jeszcze bardziej nasyconych kolorów
  • Retina – jest to wyświetlacz spotykany wyłącznie w tabletach marki Apple. Charakteryzuje się on obrazem wysokiej jakości oraz głębokim kontrastem.


Przekątna

Im większy ekran, tym większą przestrzeń roboczą uzyskujemy. Jednak wielu użytkownikom zależy bardziej na poręczności i mobilności. Dlatego też producenci oferują nam kilka opcji do wyboru:

  • Tablety 7 cali – 8 cali – zarówno tablet 7 cali, jak i tablet 8 cali to wybór o wiele bardziej praktyczny i poręczny. Łatwiej przetransportujemy urządzenie w plecaku, ale także swobodnie będziemy mogli trzymać je w dłoni, przez wzgląd na mniejszą wagę i rozmiary. Tym samym jest to dobre rozwiązanie, gdy chcemy kupić tablet dla dziecka (kwestia jest szerzej opisana niżej),
  • Tablety 9 cali – są to najbardziej uniwersalne modele, które świetnie sprawdzą się do przeglądania internetu, oglądania filmów czy też grania
  • Tablet 10 cali i więcej – jest to już zdecydowanie duży tablet, stworzony z myślą o osobach, które szukają zastępstwa dla swojego laptopa. Na przykład tablety 12 cali są wyposażone w mocne podzespoły o wysokiej wydajności, a więc mogą śmiało konkurować z niejednym notebookiem. Jednak biorąc pod uwagę większe rozmiary oraz wagę, polecamy ten wybór raczej osobom, które poszukują tabletu głównie do użytku w domu.


Rozdzielczość
Ponownie sprawdza się złota zasada, że im więcej tym lepiej. Większa rozdzielczość będzie wiązała się z lepszą jakością oraz bardziej szczegółowym obrazem. Oczywiście jeśli wybieramy tablety 8 cali lub o mniejszej przekątnej to zadowalająca będzie rozdzielczość 1280×800 pikseli.

Jednak w modelach o większych przekątnych, warto zainwestować w bardziej zaawansowane rozwiązania, czyli minimum rozdzielczość Full HD (1920×1080), aby podołała ona odtwarzaniu filmów czy edycji zdjęć lub filmów.


Długość pracy baterii
Pojemność baterii określana jest w mAh, czyli miliamperogodzniach. Jest to stosunek natężenia prądu do długości czasu, jaki bateria będzie w stanie dostarczać prądu o tym natężeniu. Tablet o większym ekranie będzie miał najczęściej również większą baterię. Natomiast firmy starając się udoskonalać produkty, wprowadzają coraz bardziej innowacyjne ogniwa. Jednak niezależnie od ich starań nie unikniemy tego, że przy intensywnym użytkowaniu sprzętu, codzienne ładowanie baterii będzie całkowicie normalnym zjawiskiem.

Jeśli korzystamy z tabletu w dużej mierze w domu, to nie stanowi to dla nas większego problemu, gdyż zawsze możemy podłączyć sprzęt do prądu. Inaczej jest w przypadku częstych podróży. Tanie tablety oferują najczęściej długość pracy baterii do 4 godzin. W droższych modelach wartość ta może sięgać nawet powyżej 10 godzin. Ostateczny wybór ma tak naprawdę odpowiadać wymaganiom, z jakimi będzie musiał się zmierzyć tablet.

 

Tablet z rysikiem, a może z LTE? Jakie funkcje dodatkowe może posiadać tablet

Jak niemal każde sprzęty elektryczne, dobre tablety również mogą charakteryzować się dodatkowymi funkcjonalnościami, które nie tylko uatrakcyjniają dany model, ale też sprawiają, że tablet może stać się wielozadaniowym urządzeniem. Wśród przydatnego wyposażenia oraz elementów budowy możemy znaleźć:

  • Kartę bezprzewodową Wi-Fi – jest to podstawa, w którą powinien być wyposażony każdy model. Tablety z Internetem, a dokładniej z możliwością dostępu do sieci to najczęstsza pobudka do zakupienia tego urządzenia. Skoro część użytkowników decyduje się na tablet z myślą o zastąpieniu nim laptopa, to nie można sobie wyobrazić, że nie jesteśmy w stanie nawiązać połączenia z siecią internetową. Natomiast, jeśli ważna jest dla nas prędkość tego połączenia, to warto sprawdzić, jaki standard jest wykorzystywany w wybranym modelu. Najczęściej stosuje się WiFi 802.11b/g (w zupełności wystarczający do podstawowego użytku) lub 802.11n (bardziej zaawansowany, przez co oferuje szybsze otwieranie stron, streaming filmów HD czy pobieranie plików).

  • Bluetooth – podstawową funkcją tej technologii jest oczywiście łączenie się z innymi sprzętami tj. laptopy czy komórki. Natomiast obecność Bluetooth pozwala nam także na bezprzewodowe sparowanie tabletu ze słuchawkami, głośnikami lub klawiaturą, dzięki czemu nie ograniczają nas liczne, wiszące kable.

  • Aparat – większość modeli posiada przynajmniej jedną kamerę. Jeśli znajduje się ona z przodu, to umożliwia nam to chociażby przeprowadzenie rozmów wideo (często w jakości 720p). Natomiast kamera obecna z tyłu pozwala nam na wykorzystanie jej jako aparatu. Gdy zależy nam na dobrych jakościowo materiałach, zdecydowanie nie warto decydować się na te najtańsze tablety.

  • Czujnik światła – praca czujnika światła polega na tym, że tablet automatycznie analizuje natężenie światła, przy którym pracuje. Oznacza to, że sam dobiera najlepszą wartość podświetlenia wyświetlacza, co jednocześnie pozwala zaoszczędzić baterię.

  • GPS – czyli precyzyjna nawigacja w zasięgu ręki, która może pracować zarówno online, jak i offline. Jeśli wybierzemy tablet z Androidem, to podczas podróży samochodem bez problemu możemy wyznaczyć trasę w Google Maps.

  • Głośniki – każdy model wyposażony jest w minimum jeden wbudowany głośnik. Aczkolwiek ponieważ są to małe głośniki, to uzyskany efekt dźwiękowy możemy raczej porównać do tego z telefonu komórkowego. Osoby bardziej wymagające na przykład gracze, którym zależy na wyraźnym dźwięku, mogą dokupić dodatkowo głośnik bezprzewodowy.

  • Czytnik kart pamięci – tablet na kartę sim, posiadający czytnik kart pamięci, będzie doskonałym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy chcą na urządzeniu przechowywać większą ilość plików tj. zdjęcia, filmy czy muzyka. Jeśli dany model nie posiada czytnika kart, warto zdecydować się na tablet o większej wbudowanej pamięci flash.

  • Modem 3G/4G – tablet wyposażony w slot karty SIM może posiadać wbudowany modem 3G lub 4G, którego obecność pozwala na skorzystanie z Internetu od operatora sieci w dowolnym miejscu – w pracy, na uczelni czy w podróży.

  • Dodatkowe złącza – znaczna część producentów decyduje się na wprowadzenie do swoich urządzeń gniazda Mini Jack 3,5 mm (dzięki niemu możemy podłączyć słuchawki lub głośniki), portu USB lub miniUSB (przy ich wykorzystaniu możemy przewodowo połączyć się z innymi urządzeniami lub naładować baterię).

  • Dedykowana klawiatura – tablety z klawiaturą umożliwiają zastąpienie tradycyjnego laptopa. Część modeli może mieć wbudowaną klawiaturę (stanowiąc urządzenie 2w1) lub istnieje możliwość dokupienia specjalnie przeznaczonej klawiatury do tabletów. Z takiego rozwiązania korzystają najczęściej osoby, które dużo pracują przy tablecie oraz gracze, którym zależy na szybszym czasie reakcji. Często też w takim zestawie otrzymujemy rysik, który poniekąd spełnia funkcje myszki.

 

Jaki tablet dla dziecka będzie najlepszy?

Tablet okazuje się fantastycznym narzędziem nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Choć ci nieco młodsi uwielbiają ten sprzęt z zupełnie innych powodów. Zdania dotyczące użytkowania tabletów przez najmłodszych są podzielone – pojawia się tyle samo pozytywnych, co i negatywnych stron w opiniach rodziców. Jednak warto podkreślić, że wybierając tablet dla dzieci, wystarczy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, aby urządzenie przyniosło pociechom dużo zabawy, ale i nauki.

 

Tablet dziecięcy – najważniejsze funkcje

Dla najmłodszych tablet zazwyczaj służy do dwóch celów: oglądania bajek lub twórczości artystycznej (na przykład kolorowanki). Stąd też, jeśli chodzi o parametry techniczne, to nie muszą one być na szczególnie wysokim poziomie. Wręcz przeciwnie. Jako że tablety dla dzieci są raczej urządzeniami, które muszą przetrwać wiele upadków oraz uderzeń, nawet nie opłaca się inwestować w drogie modele.

Większy nacisk należy położyć jedynie na ekran. Wybór powinien się odbywać między IPS lub AMOLED, które zapewniają szerokie kąty widzenia, a co więcej, ich wysoka jasność nie zakłóci seansu nawet podczas słonecznego dnia. Dobrze też, jeśli tablet posiada pojemną baterię, gdyż po podłączeniu urządzenia do ładowania, to kabel może stać się głównym ograniczeniem dla malucha.

Kolejna kwestia to oprogramowanie, które powinno charakteryzować się prostym interfejsem, aby obsługa tabletu nie była skomplikowana. Oczywiście nie możemy pominąć też wyglądu urządzenia. Im bardziej rzucający się w oczy, tym większe prawdopodobieństwo, że na dłużej zainteresuje dziecko. Jednak, aby tablet w całości przetrwał takie spotkanie, producenci często decydują się na zastosowanie wstawek z materiałów gumopodobnych, które gwarantują amortyzację sprzętu w razie ewentualnego upadku.

Na koniec obowiązkowy punkt, czyli opcja kontroli rodzicielskiej, dzięki której na tablecie będą udostępnione wyłącznie te aplikacje, które uznamy za odpowiednie dla dziecka.

 

Nauka to potęgi klucz – tablet dla ucznia

Gdy nasze dziecko kończy 6 lat, tablet staje się nie tylko formą zabawy, ale też pomocnym narzędziem podczas nauki. Aby móc korzystać z niego zarówno w domu, jak i w szkole, tablet edukacyjny dla dzieci powinien cechować się odpowiednimi rozmiarami – polecamy modele o przekątnych ekranu od 7 do maksymalnie 10 cali, by dziecko było w stanie bez problemu przetransportować tablet. Jeśli chodzi o typ wyświetlacza, to w tym aspekcie nic się nie zmienia. Najlepiej wybierać między technologią IPS lub AMOLED.

Dzień w szkole bywa długi, więc czas pracy tabletu na jednym ładowaniu powinien wynosić przynajmniej 6-7 godzin, żeby dziecko bez obaw mogło korzystać ze sprzętu. Natomiast po szkole, gdy jest pora na chwilę odpoczynku, dzieci chętnie sięgają po swoje ulubione gry. Najwięcej oferuje ich system Google Android oraz Apple iOS.

Jeśli jednak pociecha chce rozwijać swoje pasje (szczególnie graficzne), to tablet również to umożliwia. Tablet graficzny jest doskonałym rozwiązaniem, gdy dziecko chce rozwijać się w kierunku plastycznym. Takie urządzenie daje o wiele większe możliwości niż podczas rysowania na zwykłej kartce papieru. Rysowanie, szkicowanie, projektowanie czy edycja zdjęć – to tylko niektóre z umiejętności, jakie może podszkolić nasze dziecko.

 

Ile kosztuje tablet?

Poszukujesz dobrego, jakościowego tabletu, jednak dysponujesz ograniczonym budżetem? Żaden problem! Szeroka gama produktów dostępnych na rynku sprawia, że wybór solidnego sprzętu także w niższej cenie jest jak najbardziej możliwy. W tabelce przedstawiamy minimalne wartości, jakimi powinny cechować się modele, odpowiednio do ceny:

 tablet do 300 złtablet do 500 złtablet do 1000 zł
System operacyjnyAndroid, WindowsAndroid, Windows, iOSAndroid, Windows, iOS
Wyświetlacz7′ w jakości 720p7′ w jakości HD8 – 10 cali w jakości Full HD
Procesor4-rdzeniowe jednostki mające taktowanie zegara na poziomie ok. 1.2 GHz4-rdzeniowe jednostki mające taktowanie zegara na poziomie ok. 1.2 GHz4 rdzenie i taktowanie zegara na poziomie ok. 1,2 GHz
Pamięć RAM1 GB1 – 2 GB2 GB
ŁącznośćWi-Fi, BluetoothWi-Fi, Bluetooth, LTE, 3GWi-Fi, 3G, 4G, LTE, Bluetooth
Czas pracy na akumulatorzeDo 4 godzinDo 6 godzinDo 8 godzin

Oczywiście wysokość ceny i tym samym parametry urządzenia, będą miały wpływ na jego przeznaczenie. Tablety do 300 zł będą wystarczające, jeśli kupujemy sprzęt z myślą o przeglądaniu stron internetowych i używaniu mało wymagających aplikacji. Natomiast tablety do 500 zł poradzą sobie świetnie z oglądaniem filmów oraz podołają podczas użytkowania urządzenia w celach służbowych.

 

Podsumowanie. Jaki kupić tablet?

Podsumowując, wybór odpowiedniego urządzenia nie okazuje się wcale taki trudny, jeśli z góry przemyślimy sobie, z jakimi zadaniami tablet będzie musiał się zmierzyć najczęściej. Zestawiając nasze oczekiwania oraz możliwości finansowe, jesteśmy w stanie wyodrębnić pewne minimalne parametry, dzięki którym praca sprzętu będzie płynna oraz efektywna. I jak widać, określenie „tani, dobry tablet”, wcale nie musi się wykluczać.