Aktualizacja: Maj 2024

Opiekacz do kanapek czy też urządzenie znane pod nazwą – tostownica – pozwala zaserwować pyszne śniadanie czy kolację. Nowoczesne wersje tego urządzenia pozwalają zresztą przygotować nie tylko zwykłe kanapki, lecz też na przykład gofry czy donuty. Nic dziwnego, że sprzęty te są chętnie kupowane do domów. By jednak wybrać najlepszy opiekacz dla siebie, trzeba dowiedzieć się, na jakie cechy tych urządzeń należy zwracać uwagę. W naszym zestawieniu znalazło się 5 znakomitych modeli opiekaczy, które ze sobą porównamy, ukazując ich wady oraz zalety. Jaki kupić opiekacz do chleba? Czym powinien się charakteryzować dobry opiekacz do kanapek?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opiekacza do kanapek?

  1. Opiekacz a toster – czym się od siebie różnią?
  2. Jaką moc powinien mieć domowy opiekacz?
  3. Rozmiar i ilość kromek, które możemy przygotować na raz
  4. Powierzchnia płytek i wymiennych wkładów
  5. Wielofunkcyjność – klasyka czy opiekacz 3w1? 
  6. Manualna regulacja zakresu temperatur
  7. Materiał wykonania uchwytu (i dlaczego unikać plastikowych)
  8. Dodatki poprawiające ogólne bezpieczeństwo korzystania
  9. Łatwość czyszczenia i możliwość mycia w zmywarce
  10. Kształt płytek i możliwość zmiany wyglądu tostów
  11. A czy w ogóle opiekacze do kanapek są dla nas zdrowe?

Spieszysz się? Od razu zobacz nasz RANKING opiekaczy do kanapek »


Opiekacz a toster – czym się od siebie różnią?

Nie możemy zacząć tego poradnika inaczej niż odwołać się do tak częstej pomyłki, która przyjęła się w polskim nazewnictwie. W naszym kraju zamiennie używa się określenia toster, opiekacz czy grill do kanapek. Chociaż każde z tych urządzeń sprawia, że nudna kromka chleba nabiera zupełnie innego smaku, w każdym z nich przygotowujemy posiłki w zupełnie inny sposób.

Toster to urządzenie, do którego pionowo wsuwamy kromki chleba, przez co jego zadaniem jest przypieczenie obu lub wybranej strony kromki, poprzez wykorzystanie grzałek umieszczonych dookoła wspomnianej szczeliny. Przy użyciu tostera, nie mamy możliwości (przynajmniej bez nagimnastykowania się) dodać żadnych luźno leżących dodatków jak ser, wędlina czy warzywa. Natomiast opiekacz do kanapek to zamykane urządzenie, którego zadaniem jest przypieczenie (zazwyczaj dwóch złożonych) kromek chleba, do których możemy wsadzić praktycznie dowolne dodatki, które zostaną podgrzane razem z chlebem, sprawiając, że ser będzie się ciągnął, a wykorzystane wędliny nabiorą zupełnie innego smaku.

Co jest lepsze? Wszystko zależy od osobistych preferencji, aczkolwiek my uwielbiamy opiekacze za ich możliwość tworzenia prawie nieskończonej ilości wypełnień i dodatków, jednocześnie nei wyrzucając naszych tosterów ze względu na prostotę i szybszy czas przygotowywania.

Jaką moc powinien mieć dobry opiekacz do kanapek?

Jednym z najważniejszych elementów, który należy sprawdzić podczas wyboru opiekacza do kanapek, jest jego moc. Parametr ten bezpośrednio wpływa na to jak mocny jest element odpowiadający za grzanie, odpowiada za temperaturę i ogólną szybkość grzania całego urządzenia.

Profesjonalny opiekacz do kanapek gastronomiczny będzie posiadać moc nawet na poziomie 4500 W, natomiast mini sandwichery dedykowane na jedną kanapkę, parametr ten będą miały w okolicach 500 W. Jaki opiekacz wybrać uwzględniając tylko ten parametr? Aby toster opiekacz zapewnił największą wydajność w domowych warunkach, zalecamy wybór urządzenia o mocy w granicach 800 – 900 watów, co pozwoli przygotowywanie tostów zaledwie w kilka chwil i nie podniesie diametralnie naszych rachunków za prąd.

Porównanie mocy w watach modeli wybranych w rankingu

Najwyższą mocą (1000 W) wyróżnia się w naszym zestawieniu model Severin SA 2968, z kolei najniższą (700 W) posiada z kolei model Tefal Snack Collection SW852D12. Oczywiście każdy z tych opiekaczy poradzi sobie w zadowalającym stopniu, jednak model niemieckiej firmy Severin wykona swoją pracę odrobinę szybciej.

 

Rozmiar i ilość kawałków – na rynku znajdziemy mini opiekacze na 1 kanapkę oraz naprawdę duże, które pozwolą przygotować nawet 8 kromek jednocześnie

Najbardziej klasyczne opiekacze, które znamy to klasyczny układ dwóch płytek, pozwalający na umieszczenie w nim dwóch złożonych kromek chleba, co w rezultacie pozwala nam na upieczenie dwóch tostów jednocześnie. O ile rozmiar dobrze sprawdzi się w przypadku singli czy bezdzietnych par, o tyle dla większych rodzin taka ilość opiekanych kromek może być zbyt mała, aby razem zjeść śniadanie. Wtedy zazwyczaj pojawia się problem z podzieleniem posiłku na kilka etapów, co uniemożliwia wspólne zjedzenie przygotowywanego posiłku.

Na przeciw temu problemowi wyszli niektórzy producenci, którzy powiększyli klasyczny opiekacz na 4 tosty o dodatkowe miejsce, przez co takie urządzenie pozwala na przygotowanie 6 czy nawet 8 kanapek jednocześnie! Jest to doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, które pozwala szybko przyrządzić całe śniadanie i wspólnie cieszyć się z ciepłego posiłku, bez konieczności dzielenia się na osobne tury.

Oczywiście zwiększony rozmiar niesienie też ze sobą kilka niedogodności. Najpoważniejszą z nich jest zajmowanie większej przestrzeni na blacie czy w szafce. Jest to bardzo problematyczne w przypadku małych kuchni, gdzie liczy się dla nas każdy centymetr wolnej przestrzeni. Dodatkowo większe wymiary płytek będą wymagały od nas odrobinę dłuższego czasu na ich wyczyszczenie, a i niestety same urządzenia będą trochę droższe w eksploatacji, ponieważ będą wymagać większej mocy, aby równomiernie podgrzać nasze potrawy.

 

Powierzchnia płytek – najlepsze opiekacze do kanapek oferują różne rodzaje powłoki wkładu

Właściwości wykorzystanej powłoki, którą zostały pokryte płytki wewnątrz opiekacza przekładają się bezpośrednio nie tylko na jakość gotowania, ale i na ogólny komfort korzystania z samego urządzenia. Absolutnym standardem jest wykorzystanie wkładów, które gwarantują, że jedzenie nie będzie przylegać do jego powierzchni.

Producenci oczywiście prześcigają się w wykorzystywaniu coraz to bardziej wymyślnych rodzajów materiałów przy tworzeniu płytek. Na rynku można aktualnie znaleźć modele z powłoką:

  • teflonową,
  • ceramiczną (najczęściej wybierane przez osoby, które chcą zakupić model bez teflonu)
  • a nawet kamienną (marmurową lub granitową).

Każdy z tych materiałów gwarantuje, że podgrzewane jedzenie, mimo znaczących temperatur, nie będzie przylegać do nagrzanej powierzchni. Zresztą nie ma chyba nic bardziej irytującego podczas korzystania z takich urządzeń niż próby siłowania się z gorącym tostem, od którego nagle odczepia się połowa naszej opieczonej powierzchni. Próby mycia takich resztek jedzenia mogą obrzydzić jedzenie nawet zagorzałym fanom tostów.

My w tym poradniku wyznajemy zasadę, że jeżeli elektryczny opiekacz nie posiada nieprzywierającej powłoki – od razu możemy zrezygnować z takiego modelu.

 

Wielofunkcyjność – opiekacz, grill i gofrownica w jednym

Najpopularniejsze opiekacze do kanapek już dawno przestały pełnić funkcję klasycznych opiekaczy do chleba, które pamiętają nasi rodzice. Niestety coraz rzadziej mieszkamy w dużych domach i mamy do dyspozycji na tyle duże przestrzenie, aby móc wyposażyć się urządzenie, które pozwoli indywidualnie przygotować każdy tym naszego ulubionego posiłku. Właśnie dlatego producenci tego typu sprzętu, stworzyli opiekacze 3w1.

Główne zadanie tego typu modeli oczywiście niewiele się zmienia i każde z nich nagrzewa się po prostu do odpowiedniej temperatury. Tajemnicą wielozadaniowości są tutaj wymienne płytki, które posiadają zupełnie inne kształty, dzięki czemu pozwalają przygotować określone rodzaje potraw. I tak dla przykładu zwykły opiekacz z wymiennymi wkładami, po ich wymianie może stać się w pełni funkcjonalną gofrownicą, sprzętem do przygotowania obłędnego panini czy grillem, w którym przygotujemy większość rodzajów pysznego mięsa.

Oczywiście wraz z rozbudowaniem funkcjonalności rośnie też znacząco cena wybranego modelu, przez co będziemy musieli liczyć się z dołożeniem nawet kilkudziesięciu dodatkowych złotych. My jednak uważamy, że taki zakup powinien wystarczyć na kilka długich lat i sami spośród wszystkich dostępnych urządzeń, zawsze wybieramy opiekacze 3w1.

W naszym zestawieniu możliwość szykowania gofrów posiada Tefal Snack Collection SW852D12, MPM MOP-23M i Severin SA 2968. Tefal Snack Collection posiada wręcz 12 wymiennych zestawów płyt, które umożliwiają naszykowanie nie tylko samych gofrów, ale i naleśników amerykańskich, donutów, rurek z kremem czy panini. Wszystkie te 3 wymienione opiekacze, po dokupieniu odpowiedniej płytki posiadają również funkcje grilla. Jak więc widać, najlepszy opiekacz do kanapek może być wielofunkcyjny – i pozwolić przygotować pyszne przekąski, na słodko lub na słono.

 

Regulacja temperatury – niestety nie każdy opiekacz 3w1 oferuje nam możliwość regulowania zakresu grzania

O ile możliwość regulowania temperatury w klasycznych opiekaczach do kanapek, które nie posiadają wymiennych płytek, byłaby po prostu mało przydatnym elementem, o tyle w przypadku wspomnianych w poprzednim akapicie urządzeń 3 w 1 (czy nawet 4w1), które po wymianie płytek mogą służyć jako gofrownica, grill czy opiekacz do orzeszków – jest to opcja pozwalająca drastycznie zmienić jakość i komfort przygotowania potraw.

Każdy z rodzajów potraw wymaga swojej indywidualnej temperatury grzania, która pozwoli osiągnąć idealnie założone parametry. Dla przykładu próbując przygotować idealne gofry jak nad morzem, powinniśmy najpierw rozgrzać olej w urządzeniu do około 210 stopni, a dopiero po obniżeniu temperatury do około 180 stopni, wlać do środka przygotowane ciasto.

Oczywiście nie jest to funkcja niezbędna, ponieważ większość tego typu jedzenia i tak będziemy w stanie przygotować nawet na jednolitej temperaturze, aczkolwiek możliwość zmiany temperatury na pewno korzystnie wpłynie na strukturę przygotowywanego gofra czy panini. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że skuteczność grillowania mięsa nie jest w opiekaczach tak dobra jak w przypadku dedykowanych do tego urządzeń. Trzeba więc będzie nieco dłużej poczekać, by potrawy były w pełni gotowe.

 

Materiał uchwytu – każdy dobry opiekacz do chleba musi mieć solidną rączkę, która nie pęknie po kilku użyciach

Solidnie wykonana rączka to element, który chociaż pozornie nie ma większego wpływu na jakość przygotowywanych posiłków, ma przeogromne znaczenie w kwestii wytrzymałości modelu i komfortu użytkowania każdego elektrycznego sandwichera. Uchwyt będzie towarzyszył nam przy najważniejszym momencie opiekania naszych potraw, przy jego pomocy będziemy dociskać nasze jedzenie górną płytką, a później za jego sprawą – otwierać nasze urządzenie.

Właśnie dlatego rękojeść musi być na tyle duża, aby dało się ją komfortowo chwycić, a następnie na tyle wytrzymywała, abyśmy mogli użyć odpowiedniego nacisku do zamknięcia nawet trochę zbyt dużych kanapek między płytkami.

Niestety najtańsze urządzenia, które sprzedawane są w sieciówkach, posiadają jedynie plastikową obudowę uchwytu, która wraz z kolejnymi cyklami nagrzewania zaczyna tracić swoją wytrzymałość. Dzieje się tak ze względu na właściwości plastiku, który poddawany wielokrotnym etapom nagrzewania, a następnie chłodzenia, staje się kruchy i podczas takiego nacisku potrafi po prostu pęknąć. Właśnie dlatego dobre elektryczne opiekacze do kanapek muszą być wyposażone w metalową konstrukcję rączki. Gwarantuje nam to nie tylko wytrzymałość na lata, ale i bardzo wpłynie na bezpieczeństwo, ponieważ podczas przypadkowego złamania uchwytu podczas siłowania się z kanapkami, bardzo łatwo o ewentualne poparzenia. Wszystkie sprzęty, jakie znajdują się w naszym zestawieniu, posiadają termoizolujące uchwyty, co zwiększa bezpieczeństwo ich stosowania.

A skoro o bezpieczeństwu mowa…

 

Dodatki poprawiające bezpieczeństwo

Temperatura pracującego opiekacza do kanapek bez większego problemu przekracza kilkaset stopni. I chociaż rozgrzane elementy są zazwyczaj schowane w jego środku i temperatura obudowy nie powinna przekraczać 40 stopni, to wystarczy dosłownie moment nieuwagi, aby doszło do bardzo nieprzyjemnego poparzenia.

Właśnie dlatego zawsze warto zwrócić uwagę czy gofrownica, czy to grill czy nasz opiekacz do tostów posiada chociaż podstawowe elementy mogące poprawić nasze bezpieczeństwo:

  • mocny zatrzask – element odpowiadający za sposób zamykania, który powinien posiadać podobne parametry do uchwytu, chociaż nie musi posiadać metalowej konstrukcji. Każdy model powinien posiadać mocny zatrzask, który nie złamie się przy pierwszym lepszym oporze, ale jednocześnie nie odskoczy w przypadku zwolnienia nacisku na opiekacz. Z reguły to właśnie ten element dba o to, aby nasze płytki szczelnie do siebie przywierały, a sandwiche nagrzewały się równomiernie bez konieczności naszego ingerowania.
  • antypoślizgowe nóżki – dzięki nim rozgrzany opiekacz nie zssunie się, gdy go przypadkowo trącimy lub lekko szarpniemy za kabel. Podstawki, zazwyczaj wykonane z gumy, gwarantują stabilność i minimalizują ryzyko upuszczenia rozgrzanego urządzenia na podłogę.
  • lampki kontrolne – absolutny standard w prawie wszystkich opiekaczach czy tosterach. Czerwona lampka informuje nas o ciągłym grzaniu urządzenia, natomiast zielona kontrolka daje nam znać, że kanapki nadają się już do wyjęcia. Bez tych pozornie banalnych światełek bardzo łatwo o poparzenie i przypadkowe chwycenie za rozgrzane elementy opiekacza.
  • wyłącznik automatyczny lub manualny – dodatek, który z niewiadomych przyczyn bardzo rzadko pojawia się w jakichkolwiek modelach. Funkcja ta gwarantuje, że po określonym przez producenta czasie, opiekacz automatycznie wyłączy element grzejący i bez naszej ingerencji, po prostu odetnie dopływ prądu. Genialna opcja dla zapominalskich lub osób, które zawsze gotują w biegu i zdarza im się zapomnieć wyłączać używane urządzenia. Natomiast dla mniej wymagających polecamy funkcję przycisku włączania/wyłączania, umieszczonego na powierzchni. Posiada go model Tefal Snack Collection SW852D12. Dzięki temu można szykować kolejne kanapki czy gofry partiami, w miarę jedzenia, wyłączając opiekacz bez konieczności wyjmowania wtyczki z prądu.
  • mechanizm zwijania kabla – większość klasycznych modeli nie posiada miejsca na przewód zasilający, a niestety jest to jeden z najbardziej wypadko-gennych elementów w czasie, gdy nie używamy opiekacza. Zresztą kto nigdy nie zahaczył o jakiś luźno zwisający przewód, niech pierwszy napisze komentarz! Dlatego niektóre modele posiadają specjalny mechanizm automatycznego zwijania kabla. Możliwość taka występuje w modelu Philips Daily Collection HD2392/00 i HD2392/90.

 

Łatwość czyszczenia i możliwość mycia w zmywarce

O ile samo podgrzanie kanapek nie powoduje żadnych większych kłopotów przy późniejszym czyszczeniu urządzenia, o tyle chociażby wypełnienie go dowolnymi dodatkami, gwarantuje, że w końcu będziemy musieli zmierzyć się z problemem czym wyczyścić opiekacz do kanapek, który jest obklejony serem czy wyciekłymi dodatkami.

Tutaj zasada jest podobna jak w przypadku powierzchni płytek. Wkłady powinny wykonane z nieprzywierającą materiału, dzięki czemu po posiłku wystarczy jedynie ściągnąć resztki jedzenia z ich powierzchni i mokrą ściereczką przetrzeć płytki.

Oczywiście dla nas wyznacznikiem komfortowego użytkowania jest możliwość czyszczenia z naszym jak najmniejszym udziałem :). I dlatego właśnie to wymienne płytki ułatwiają czyszczenie całego urządzenia. Wystarczy je przemyć pod bieżącą wodą (broń Boże druciakiem!) lub w przypadku niektórych modeli możne je zwyczajnie wsadzić do zmywarki i umyć na ekonomicznym trybie. Taki sprzęt łatwiej więc utrzymać w odpowiedniej czystości, co sprzyja zachowaniu wyższej higieny – a to potrzebne w kuchni!

 

Kształt płytek – rarytas dla osób, które nie lubią nudy w kuchni

Pomyśl o kształcie tostów. Jesteśmy przekonani, że pomyślałeś o takim wyglądzie jak większość głodomorów! Ponieważ najbardziej popularny kształt, który kojarzy się z sandwichami z opiekacza to prostokąt, który został podzielony w poprzek i stworzył dwa przepyszne, trójkątne tosty. Oczywiście jest to forma, która spełnia zapotrzebowanie każdego głodnego człowieka (czyli np. autora tego wpisu:), aczkolwiek wielu z Was na pewno lubi wyjść poza klasyczne ramy i urozmaicić wygląd swoich codziennych posiłków.

Na przeciw takim potrzebom wychodzą właśnie producenci urządzeń z dodatkowymi płytkami. W ofercie sklepów można znaleźć wkłady, które zupełnie zmienią kształty oferowane przez opiekacz do kanapek. Kwadraty, prostokąty czy nawet okrągłe tosty mogą zagościć na naszych talerzach przez możliwość wymiany takowych płytek.

Dodatkowo jest to też całkiem ciekawy element pod kątem konieczności wybierania rodzaju pieczywa. Ponieważ często musimy zadecydować jaki chleb do opiekacza będzie rozmiarowo pasować do naszego urządzenia. Wymienny kształt płytek gwarantuje, że nie będziemy musieli wybierać czy zrezygnować z różnego rodzaju pieczywa czy próbować później zamykać urządzenie przy użyciu siły.

 

Czy kanapki z opiekacza są zdrowe?

Badacze jakiś czas temu przebadali zawartość akrylamid w pożywieniu, która była poddawana wysokiej obróbce technicznej, w tym i opiekaniu potraw w sandwichu. Opiekacz mocno przypalając kromki chleba, powodował zwiększone stężenie tej rakotwórczej substancji w pobieranych próbkach. Tylko jak w przypadku prawie każdego tego typu badania, zawsze głośno mówi się o zagrożeniach, ale pomija się najważniejszy element – największe stężenie akrylamidu zawierały próbki opiekanego chleba, które były wręcz przypalone.

Właśnie dlatego nie ma żadnych podstaw, aby twierdzić, że potrawy normalnie przygotowywane w takich urządzeniach są niezdrowe a wręcz przeciwnie. Jedzenie przygotowywane w opiekaczu do kanapek każdy może przygotować w bardzo zdrowy sposób, wybierając odpowiednie składniki jak warzywa i niskotłuszczowe mięso. Natomiast, aby chleb nie tworzył dla nas żadnego zagrożenia, wystarczy opiekać go w racjonalny sposób i zrezygnować z przysłowiowych węgielków.

 

Podsumowanie – jaki opiekacz do kanapek wybrać?

Aby wybrać najlepszy opiekacz do chleba wedle swoich oczekiwań, konieczne będzie rozważenie kilku bardzo ważnych elementów, które bezpośrednio wpłyną na nasze codzienne użytkowanie. W naszym zestawieniu znalazło się 5 znakomitych opiekaczy, które różnią się od siebie parametrami oraz ceną zakupu. Różnice między nimi dotyczą nawet sposobu zamykania, gdyż niektóre trzeba zatrzasnąć, a inne zostały wyposażone w specjalne zamknięcia, gwarantujące, że mimo pokaźnych kanapek nic się przypadkowo nie otworzy.

Gotowi na pyszne tosty? Czas sprawdzić – Ranking opiekaczy do kanapek »

Wszystkie wybrane przez nas modele pozwalają na przyszykowanie pysznych kanapek, a niektóre modele wyposażone są w wymienne wkładki, sprawiając, że urządzenie spełni nawet 3 funkcje w 1. Smacznego wyboru!