Aktualizacja: Kwiecień 2024

Jednym z nieodłącznych elementów wyposażenia domu, wciąż pozostaje telewizor. Zapewnia on wszystkim domownikom dużą dawkę rozrywki, pozwala śledzić aktualności ze świata, a także (w nieco nowocześniejszych modelach) wyszukiwać potrzebne informacje w sieci.

Specyfikacja takiego urządzenia potrafi być jednak niezwykle rozbudowana. Na co należy więc zwrócić największą uwagę i jak wybrać odpowiedni model do swoich potrzeb? Przekonacie się o tym, czytając nasz poradnik, w który, postaramy się odpowiedź na wszelkie nurtujące pytania.

Sprawdź ranking telewizorów:TV 32 cale »TV 40 cali »TV 43 cale »TV 55 cali »TV 65 cali »

 

Czy rozdzielczość ma znaczenie?

Nie zawsze największa rozdzielczość będzie tą najlepszą. Określenie „rozdzielczość” oznacza liczbę pikseli, a dokładniej ile pikseli znajduje się w jednej linii pionowej i poziomej. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej, gdyż obraz jest bardziej szczegółowy i możemy dostrzec więcej detali. W większości odbiorników spotkamy się z jedną z dwóch rozdzielczości:

  • Full HD (1920×1080 pikseli) – jest to jedna z popularniejszych rozdzielczości, gdyż 1080p stanowi optymalną wartość zarówno jeśli chodzi o te większe, jak i małe telewizory. Dwa miliony pikseli mają za zadanie zadbać o ostrość obrazu i głębię barw.

  • Ultra HD (4K) (3840×2160 pikseli) – jest to ultrawysoka rozdzielczość przewyższająca Full HD 4-krotnie. Zagęszczenie 8 milionów pikseli pozwala dostrzec różnicę jakości obrazu nawet z bliska. Zachwycający kontrast, perfekcyjne odwzorowanie kolorów oraz szczegółów, umożliwia uzyskanie wrażeń wręcz kinowych. Ponadto, telewizory UHD 4K posiadają funkcję skalowania, która pozwala dostosować materiał niższej jakości do ekranu o dużej rozdzielczości.

 

Porównywarka telewizorów – jak dobrać odpowiednio rozmiar telewizora?

Jeśli chodzi o rozmiary telewizorów, to w ofertach sklepów znajdziemy mnóstwo przekątnych ekranu. Duży telewizor do salonu, niewielki telewizor do kuchni czy pokaźny telewizor na ścianie – każdy znajdzie coś dla siebie. By jednak wybrać odpowiedni rozmiar telewizora, najważniejsze jest właśnie określenie miejsca, w którym telewizja będzie najczęściej oglądana, gdyż ustalenie odległości między kanapą, a odbiornikiem umożliwi skorzystanie ze wszystkich funkcjonalności danego modelu.

Podstawowa zasada mówi o tym, że im mniejsza rozdzielczość ekranu, tym z dalszej odległości należy na niego patrzeć. I tak też można stwierdzić, że w:

  • telewizorach Full HD – na każdy cal przekątnej przypada od 4 do 4,5 cm odległości
  • telewizorach ultra HD 4K– na każdy cal przekątnej przypada 2,1 cm odległości.

Otrzymany wynik sugeruje maksymalną rozdzielczość, na którą warto się zdecydować. Oczywiście nie musimy się tego sztywno trzymać, ale jest to pewnego rodzaju wskazówka. Ta zależność pozwala nam także na określenie średniej odległości, z której zaleca się oglądać TV (w odniesieniu do przekątnej):

 Telewizor 28 caliTelewizor 32 caleTelewizor 40 caliTelewizor 42 caleTelewizor 43 caleTelewizor 50 caliTelewizor 55 caliTelewizor 60 caliTelewizor 65 caliTelewizor 75 cali
Odległość w cm od TV z rozdzielczością Full HD105126147168189210231– (za mała rozdzielczość)– (za mała rozdzielczość)– (za mała rozdzielczość)
Odległość w cm od TV z rozdzielczością 4K38 – 8151 – 10664 – 13177 – 15690 – 181103 – 206116 – 231129 – 250137 – 275158 – 315

 

Kolejna kwestia – rodzaj wyświetlacza

Jednym z podstawowych wyborów, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć podczas zakupu telewizora, będzie rodzaj wyświetlacza. Możliwości ograniczają się do czterech opcji:

  • telewizor LCD – konstrukcja wyświetlaczy w tych modelach opiera się na lampach CCFL, które są oświetlane przez piksele. Telewizory LCD charakteryzują się tym, że światło, które przechodzi przez polaryzatory, jest gwarancją uzyskania danego efektu wizualnego. Do największych plusów tego rozwiązania, można zaliczyć wysoką energooszczędność. Niestety przez wzgląd na rozwój możliwości pozostałych, nowszych matryc, dostępność urządzeń LCD jest niewielka,

  • telewizor LED – LEDy są to charakterystyczne diody, które są zdolne do emisji światła bez pomocy dodatkowego podświetlenia matrycy. Przekłada się to na zwiększenie jakości obrazu oraz wyrazistość kolorów. Ponadto, w przypadku modeli z tego rodzaju matrycą możemy wyróżnić dodatkowo Edge LED (oznacza to, że diody są umieszczone przy krawędziach ekranu) i Full LED (w tym przypadku diody są rozmieszczone na całej powierzchni matrycy),

  • telewizor QLED (Quantum Dot) – w przypadku telewizorów QLED można rzec, że tak naprawdę jest to odmiana TV LCD. Matryca posiada warstwę kropek kwantowych (czyli nanokryształów zainstalowanych pomiędzy podświetleniem a filtrem kolorów), dzięki którym jasność oraz wyrazistość kolorów jest zdecydowanie lepsza. Awaryjność tych modeli jest znikoma, gdyż nie występuje tutaj ryzyko wypalenia,

  • telewizor OLED – ta konstrukcja opiera się na diodach organicznych, które są odpowiedzialne za generowanie pikseli. Telewizory OLED oferują perfekcyjne odwzorowanie barw oraz głęboki kontrast niezależnie od kąta patrzenia.

 

High Dynamic Range, czyli co?

Najnowsze telewizory często mają w swojej specyfikacji dołączone określenie „HDR” (High Dynamic Range). O ile samo rozwinięcie skrótu może być mniej problematyczne, to już wymienienie zalet płynących z zastosowania HDR, może sprawić większy problem.

Przekładając z angielskiego, tę technologię możemy opisać jako „szeroki zakres dynamiczny”. W praktyce oznacza to tyle, że zastosowanie HDR zwiększa zakres między ciemnymi a jasnymi tonami, czyli oglądając ciemne sceny z jasnymi elementami, bez problemu zauważymy każdy szczegół na ekranie. Efekty, które uzyskane są dzięki High Dynamic Range, są niezwykle realistyczne.

Na rynku możemy spotkać się z czterema standardami HDR. Będzie to:

  • HDR10 – najpopularniejszy format, wykorzystujący 10-bitowe kodowanie i statyczne metadane do całego materiału,

  • HDR10+ – jest to standard oferowany za darmo, który stworzony został przy współpracy firm Samsung, Panasonic i 20th Century Fox. Jednak przez fakt, że nie jest on wspierany przez BDA, to płyty Blu-ray 4K UHD nie będą go obsługiwały,

  • Dolby Vision – format podobny do HDR10, aczkolwiek bardziej zaawansowany. Wykorzystuje 12-bitowe kodowanie, aby zapewnić jeszcze lepsze efekty,

  • HLG – prosty format stworzony z myślą o transmisjach na żywo.

Czy warto inwestować w to udogodnienie? Zdecydowanie tak, jeśli chcemy cieszyć się niesamowitą jakością obrazu. Natomiast nie polecamy zakupu monitora HDR w telewizorach z niższej półki, ponieważ wyżej wspomniany efekt na takim urządzeniu, będzie po prostu niezauważalny.

 

Podświetlenie – hit czy kit?

Jeśli interesuje nas telewizor do gier lub szukamy odbiornika, który zagwarantuje nam niezwykłe efekty wizualne, powinniśmy przyjrzeć się bliżej modelom marki Philips wyposażonym w technologię Ambilight (urządzenia tylko tej firmy mogą być w nią wyposażone).

Działanie systemu Ambilight opiera się na tym, że wbudowane algorytmy analizują obraz wyświetlany na ekranie, typując dominujące barwy, a następnie przekazując informacje poszczególnym diodom o tym, na jaki kolor oraz z jaką intensywnością ma zostać podświetlony. W praktyce wygląda to tak, że obraz nie jest ograniczony przez ramę ekranu. Dzięki wspomnianym diodom LED znajdującym się z tyłu urządzenia, na ścianie wyświetla się kolorowa poświata, która dostosowuje się do odtwarzanych treści.

Na przykład telewizor w sypialni z systemem Ambilight, aby zapewnić te niewiarygodne wrażenia, musi być także odpowiednio zamocowany. Zaleca się, aby odległość od ściany wynosiła mniej więcej 20-25 cm. Ponadto, najlepiej by ściana miała jednolity kolor, aby efekty były jeszcze bardziej realistyczne.

Producent, wychodząc naprzeciw szczegółowym oczekiwaniom, oferuje trzy tryby do wyboru, aby jak najlepiej dostosować podświetlenie do treści:

  • tryb klasyczny – stworzony z myślą o miłośnikach kina. Wybierając tryb klasyczny, system dokładnie odwzorowuje elementy, które są wyświetlane na ekranie,
  • tryb muzyki – diody w tym trybie mogą aktywować się w rytm muzyki lub wyświetlać jedną z wielu dostępnych wizualizacji,
  • tryb gry – dzięki tej opcji, gracz może poczuć się niemal, jakby znajdował się w centrum wydarzeń gry.

 

Czy SMART TV jest potrzebny? Jak wybrać telewizor?

System Smart TV jest to specjalne oprogramowanie, które pozwala nam na korzystanie z różnorodnych aplikacji z poziomu telewizora. Mowa tu o popularnych usługach streamingowych tj. Netflix, HBO GO czy Amazon Prime Video, ale też portalach typu Spotify, YouTube lub Facebook. Takie rozwiązanie powinno cechować każdy nowoczesny odbiornik, ponieważ dzięki niemu nie jesteśmy ograniczeni wyłącznie do tego, co oferuje nam standardowa telewizja. W każdej chwili możemy włączyć to, na co mamy ochotę.

Co więcej, Smart TV często umożliwia także sterowanie telewizorem za pomocą smartfona lub komend głosowych. Obecnie najpopularniejsze systemy operacyjne, z jakimi możemy się spotkać to:

  • Android TV – system ten znany jest większości użytkowników z tabletów czy smartfonów. Nic więc dziwnego, że możemy spotkać telewizor Android TV. Jego obsługa jest bardzo intuicyjna i umożliwia nam dostęp do różnorodnych aplikacji. Z dodatkowych atutów trzeba wymienić jeszcze możliwość skorzystania z Asystenta Google oraz przesyłanie plików między różnymi urządzeniami z Androidem.

  • Smart Hub / Tizen – jest to system stosowany wyłącznie w telewizorach marki Samsung. Takie rozwiązanie zapewnia płynną współpracę ze smartfonami tego producenta – mianowicie mogą one służyć do sterowania telewizorem lub do przesyłania treści multimedialnych. W obecnym czasie telewizor z Netflixem to dla wielu podstawa w odbiorniku. Wybierając Smart Hub, możemy być pewni, że otrzymamy dostęp do rozmaitych platform filmowych, programów informacyjnych czy muzycznych.

  • WebOS TV (LG) – kolejny system jest charakterystyczny dla sprzętów z firmy LG. Użytkownicy chwalą go sobie za niebywałą płynność, ale też intuicyjność, przez co często modele tej marki są polecane dla osób starszych. Najlepszy telewizor z tym systemem jest zaprojektowany wraz z technologią sztucznej inteligencji, co sprawia, że przy użyciu własnego głosu możemy dla danego odbiornika zadawać pytania lub zlecać zadania.

  • My Home Screen – ostatni system jest wykorzystywany w urządzeniach marki Panasonic. Firma ta początkowo montowała w swoich odbiornikach system Firefox OS. Jednak nie zdał on egzaminu i w zamian za niego wprowadzono My Home Screen. Choć jest bardzo szybki, to niestety dostęp do aplikacji jest ograniczony. Dokładniej ujmując, głównie będzie to telewizor z Youtube’em, Netflixem, Facebookiem i przeglądarką stron www. Mimo to My Home Screen jest niezwykle podatny na szeroko rozumianą personalizację oraz posiada podstawowy zestaw funkcji inteligentnych.

 

Najważniejsze złącza w odbiorniku TV

Jakość obrazu i dźwięku to priorytetowa kwestia. Jednak coraz więcej osób przykuwa także szczególną uwagę na dostępne złącza w telewizorze, dzięki którym funkcjonalność odbiorników znacznie się poszerza. Do najbardziej podstawowych gniazd, które powinny znaleźć się na wyposażeniu, możemy zaliczyć:

  • HDMI – jego zadaniem jest przesył cyfrowego sygnału wideo i audio przy zachowaniu jak najwyższej jakości obrazu. Dzięki jego obecności możemy podłączyć do telewizora inne urządzenia np. konsolę do gier.

  • USB – podstawową funkcją USB jest możliwość podłączenia do TV innego sprzętu tj. kamery, aparatu fotograficznego, pendrive’a czy dysku przenośnego. Możemy również zakupić telewizor z opcją nagrywania filmów na USB (należy zaznaczyć, że jakość materiałów video zaczyna cały czas, wraz z nowymi technologiami, się polepszać, a przy tym zwiększać swój rozmiar, więc wbudowana pamięć może nie wystarczyć).

  • Czytnik kart pamięci – dzięki niemu możemy wyświetlać na ekranie telewizora multimedia umieszczone na przenośnych kartach pamięci.

  • Cyfrowe wyjście optyczne – służy do przesyłania cyfrowego, jakościowego dźwięku.

  • LAN – jest to tak zwane złącze Ethernet. Obecność tego portu pozwala na połączenie się TV z Internetem. Możemy zrobić to w sposób przewodowy bądź bezprzewodowy. Ta druga opcja, (czyli telewizor z WiFi) jest możliwa, jeśli mamy specjalny, wbudowany adapter. Posiadają je głównie odbiorniki z nieco wyżej półki.

  • CI (Common Interface) – jest to jedno z nowszych złączy, którego głównym zadaniem jest możliwość odbioru płatnych stacji telewizyjnych oraz radiowych. Jest to o tyle komfortowe rozwiązanie, że nie potrzebujemy żadnych dodatkowych kabli, a jedynie aktywnej karty operatora świadczącego usługi telekomunikacyjne.

 

Jaki telewizor wybrać – z zakrzywionym ekranem czy płaskim?

Telewizor z zakrzywionym ekranem powstał po to, aby dopasować wyświetlacz do naturalnej krzywizny oka. Czy z takiego rozwiązania płyną jakieś zalety?

Najważniejsza z nich to realizm dostarczonych obrazów, który jest potęgowany przez fakt, że każdy fragment wyświetlacza znajduje się w takiej samej odległości od oczu oglądającego. Ponadto, obraz wydaje się zdecydowanie szerszy, zapewniając nam iście kinowe doznania.

Czy więc telewizor zakrzywiony ma jakieś wady? Największą z nich jest ta, że te niesamowite wrażenia odbiera jedynie osoba znajdująca się bezpośrednio naprzeciwko ekranu. Gdy znajdujemy się w większej grupie, ekran przestaje spełniać swoją funkcję. Stąd też, jeśli kupujemy rodzinny telewizor, który ma służyć większej ilości osób, lepiej zdecydować się na model z płaskim ekranem.

 

Funkcje dodatkowe. Jaki telewizor kupić?

Oglądanie telewizji to dopiero początek. Nawet już te najtańsze telewizory często posiadają liczne funkcje dodatkowe, aby użytkowanie danego modelu było jeszcze bardziej efektowne i przyjemne. Wśród najczęściej spotykanych funkcjonalności znajdziemy:

  • PiP – opcja ta pozwala na wyświetlanie dwóch obrazów naraz. Na dole ekranu, w małym okienku możemy włączyć emisję drugiego kanału, więc nie przegapimy, chociażby końca reklam.

  • PoP – ta funkcja również pozwala nam na oglądanie dwóch obrazów jednocześnie, jednak pierwszy sygnał pochodzi z odbiornika telewizyjnego, zaś drugi z na przykład z laptopa czy DVD.

  • PaP – czyli trzecia odsłona powyższych funkcji. Możemy nie tylko oglądać dwa obrazy jednocześnie, ale też przy użyciu słuchawek, będziemy słyszeli dźwięki każdego z programów osobno.

  • Sleep timer – zdarza Ci się zasnąć podczas oglądania ulubionego serialu? Skorzystaj z automatycznego wyłącznika i nie martw się, że telewizor będzie grał całą noc.

  • Czasowy włącznik – możemy wybrać także nieco odmienną opcję, czyli automatycznego włącznika. Dźwięk porannych wiadomości może zadziałać lepiej niż budzik.

  • Blokada rodzicielska – blokada może dotyczyć poszczególnych kanałów, ale równie dobrze możemy zablokować wybrane przyciski pilota, jeśli nie chcemy, aby dziecko samodzielnie przełączało kanały.

  • Wbudowany dysk twardy – obecność dysku twardego, pozwoli nam nagrać każdy program w pamięci TV, dzięki czemu będziemy mogli do niego powrócić w dowolnej chwili.

  • Auto-pilot – osoby, które często gubią pilot, będą zachwycone możliwością kontroli telewizorem za pomocą głosu oraz gestów.

  • Zapamiętywanie preferencji – naszła Cię ochota na fajny film? Nie musisz spędzać kolejnych 30 minut, aby go znaleźć. Telewizor zapamiętuje ostatnie emisje i na ich podstawie dobiera programy, które najbardziej mogą zainteresować użytkownika.

  • 3D – projekcja 3D coraz częściej wykracza poza sale kinowe. Zaopatrując się w solidne okulary trójwymiarowe, możemy skorzystać z uroków tej technologii w zaciszu własnego domu.

  • Miracast – jest to technologia umożliwiająca bezprzewodowe połączenie urządzeń – w tym przypadku telewizora ze smartfonem lub monitorem. Dzięki niej jesteśmy w stanie udostępniać treści oraz wyświetlać je bezpośrednio na ekranie.

 

Pozostałe akcesoria. Co może się przydać?

Mamy już telewizor. Czy potrzebujemy czegoś jeszcze? Wbrew pozorom może okazać się, że tak! Oto kilka akcesoriów, które mogą dopełnić nasz zakup:

  • Moduł Wi-Fi – większość nowoczesnych odbiorników jest urządzeniami Smart, więc posiada wbudowany moduł WiFi do telewizora. Jeśli posiadamy model, który nam tego nie oferuje, to nic straconego. Możemy dokupić adapter, dzięki któremu będziemy mogli skorzystać z bezprzewodowej komunikacji i tym samym na przykład przesłać pliki z telefonu na ekran telewizora.

  • Soundbar – czyli kompaktowe systemy audio, które znacznie poprawiają jakość muzyki odtwarzanej z telewizora lub innego sprzętu. Podłączenie tego urządzenia do TV odbywa się za pomocą gniazda HDMI lub w sposób bezprzewodowy.

  • Kamera – rozmowy video są możliwe także z poziomu telewizora, jeśli zaopatrzymy się w kamerę. Większość z nich udostępnia rozdzielczość FULL HD lub wyższą, więc obraz jest bardzo realistyczny i wyraźny.

  • Klawiatury bezprzewodowe – ten gadżet ułatwia nam użytkowanie telewizora, jeśli mamy dostęp do Internetu, usprawniając nam proces wyszukiwania pożądanych treści.

 

Dobre i tanie telewizory – jakie są ceny telewizorów?

Czy musimy wydać fortunę, aby otrzymać jakościowy sprzęt? Niekoniecznie. Jednak nie możemy oczekiwać, że w cenie 1000 zł uzyskamy wszelkie najwyższe parametry i nieskazitelne efekty wizualne. Dlatego istotne jest, aby wyznaczyć pewne minimum, które sprzęt z danej półki cenowej musi spełniać, aby można było go nazwać udanym zakupem:

 Jaki telewizor do 1000 zł?Jaki telewizor do 2000 zł?Jaki telewizor do 3000 zł?
MatrycaLCDLCD, OLED, QLEDLCD, OLED, QLED
RozmiarDo 50 caliDo 60 caliPowyżej 60 cali
ZłączaHDMI x1, USB x1HDMI x1, USB x2, LANHDMI x1, USB x2, LAN, cyfrowe wejście optyczne, CI

Trzy powyższe parametry są najistotniejsze, jeśli kładziemy duży nacisk na jakość obrazu. Dlatego nie zostały tu uwzględnione inne, dodatkowe funkcje, które może dany sprzęt posiadać, gdyż ich obecność jest zależna tak naprawdę od danego producenta. W niektórych modelach mimo niższej ceny mogą występować liczne udogodnienia, w innych niekoniecznie. Natomiast te wymienione aspekty zawsze pozostaną niezbędnym minimum.

 

Podsumowanie. Jaki telewizor będzie najlepszy?

Wybierając – szczególnie pierwszy nasz telewizor – dbamy o to, aby wraz z ceną w parze znalazła się jakość. Choć w sklepie często parametry odbiornika mogą wydawać się imponujące, to warto przyjrzeć się, czy są one ze sobą odpowiednio dobrane, aby zapewnić maksymalnie wysokie wrażenia dźwiękowe i wizualne. Kwestie poruszone w powyższym poradniku przedstawiły najważniejsze z nich, aby ostateczne podjęcie decyzji zostało wyłącznie formalnością.